1.6.2022

Derby se Slovenskem v rámci GEL zvládly naše ženy za tři body

V Nitře měla naše reprezentace žen na programu své druhé utkání základní skupiny Golden European League 2022, derby se Slovenskem. Po dvou našich vyhraných setech se Slovenkám ve třetím podařilo smazat sedmibodovou ztrátu a uhrát koncovku. Čtvrtý set již byl opět v režii našich děvčat a neporazitelnost v základní skupině GEL trvá dál.

Slovensko – Česká republika 1:3 (20:25, 21:25, 25:23, 22:25)

Rozhodčí: Gyula Tillmann (HUN), Lukáš Karlovič (SVK)

Počet diváků: 350

Slovensko: Fričová, Körmendyová, Šunderlíková, Herdová, Hrušecká, Ovečková, libera Jančová, Magdinová. Střídaly: Žernovič, Šepeľová, Boledovičová, Slivková

Česká republika: Faltínová, Jehlářová,Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Digrinová. Střídaly: Svobodová, Pavlíková, Bukovská, Grabovská

Michal Mašek (trenér Slovenska): „Oproti minulému zápasu předvedly naše hráčky zlepšení, protože dokázaly převést do praxe to, co jsme si stanovili před utkáním i během něj. Po podařeném třetím setu se nám nepodařilo dotáhnout zápas k obratu, protože nám chybí zkušenosti. Tým je poskládán nově a v rozhodujících činnostech jsme zaostali. Klíčová byla úspěšnost na servisu, na kterém musíme zapracovat. Budeme pracovat postupně od zápasu k zápasu, postupně odstraňovat chyby a získávat zkušenosti.“

Veronika Trnková (blokařka ČR): „Byl to náročný zápas a musíme si přiznat, že to nebyl úplně nejhezčí volejbal, jaký bychom chtěly předvádět, ale do vítězného konce nám zápas pomohla dotáhnout naše bojovnost. Síla našeho týmu je v tom, že je tady hodně mladých hráček, které chtějí ukázat, že na to mají. Samozřejmě jim občas chybí zkušenosti, takže takové výkyvy, jako se dnes během setu staly, se bohužel asi budou stávat častěji.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): Nejsem úplně spokojený s tím, že jsme v zápase předvedli výkon „nahoru – dolů“, ale přesto jsem spokojený, že jsme dokázali vyhrát. Hodně nám pomohly hráčky z lavičky. Je pravda, že jsme ztratili i šestibodový náskok, ale tohle se prostě v mezinárodních zápasech stává a my jsme se dokázali do zápasu vrátit. Budeme si muset u videa rozebrat, ve kterých činnostech je potřeba se zlepšit. Je to teprve druhý zápas v sezóně, takže je normální, že se podobné výkyvy objeví. Zvlášť, když máte v týmu sedm nových hráček. Není to jednoduché, ale musím děvčatům za předvedený výkon pogratulovat.“

Začátek zápasu byl emočně hodně nabitý. Mírná nervozita byla na straně českých hráček, které nedokázaly otočit dvě situace po free-ballu. Nicméně oba týmy hrály poctivě po příjmu podání. Po dvou úspěšných obranách na síti při podání Trnkové se Češky dostaly do vedení 9:11, následoval první time-out Slovenek. Na servisu výrazně tlačila Jehlářová. Následné čtyři vlastní chyby na útoku znamenaly srovnávání bodového stav na 14:14 a první time-out českého družstva. Výborný vstup Trnkové na servisu, dva přímé body a vedení 16:18 vyvolaly druhý time-out soupeře. Veronika Trnková dál drtila Slovenky servisem, dala další dvě esa a přinutila soupeře k střídání. Do koncovky úvodního setu vstoupily české hráčky s náskokem šesti bodů, 16:22. Po chybě soupeřek na servisu získaly hostující Češky první setbol. Set zakončila Mlejnková technickým úderem, 20:25.

Výborným servisem v podání Orvošové vstoupily Češky do druhého setu. Při vedení 1:5 reagoval slovenský trenér  Mašek prvním time-outem. České volejbalistky dál držely odstup, na síti kralovala Jehlářová a pomohla navýšit vedení už na 4:11. Soupeřky nesložily zbraně, zpřesnily vlastní hru a začaly se dotahovat (14:17) a na řadu přišel první time-out trenéra Athanasopoulose. Tři neproměněné akce po příjmu podání znamenaly srovnání bodového stavu na 18:18. Na síti však znovu řádila Magda Jehlářová, čtyři bodové bloky po sobě zajistilo vedení českého celku 20:22 a domácí trenér sáhl po druhém time-outu. Na servis přišla za stavu 21:24 Pavlíková, hned prvním pokusem využila setbol a i druhý set si volejbalistky z ČR připsaly poměrem 21:25.

Hned na začátku třetího setu přišlo několik nepřesností a Slovenky vedly 6:2. Česká hra ztratila tempo a jednoduchost, soupeřky odskočily na rozdíl šesti bodů, 10:4. Na kurt proto přišly dvě nové hráčky, Bukovská a Grabovská. Po další naší vlastní nevynucené chybě na přihrávce vedl domácí tým už 12:4, a je tu další střídání na české straně, přichází Pavlíková. Mladé trio přineslo na hřiště čerstvý vítr, pomohlo dotáhnout na rozdíl tří bodů, 12:9. Další pomoc přišla od blokařek, Trnkové na servisu a Jehlářové na síti - stav 13:11. Výborný tah českého trenéra. Vzápětí došlo k vrácení dvojstřídání, Valková se uvedla hned esem, ke srovnání na 15:15 přispěla skvělou obranou v poli Digrinová. To vše znamenalo time-out domácího trenéra. K vidění byl velký boj o každý míč z obou stran a vyrovnaný stav 18:18. Do koncovky vstoupily oba týmy za vyrovnaného stavu 20:20. Nekompromisní útok Mlejnkové a chyba soupeřek znamenaly české vedení 20:22. První setbol byl však na straně Slovenek 24:23. Po chybě Češek na útoku získal třetí set domácí tým nejtěsnějším rozdílem 25:23.

Do čtvrtého setu nastoupily české hráčky s výrazně větším odhodláním, získaly náskok 2:6 a následně udržely rozdíl i při stavu 4:8. Po nevynucené chybě soupeřek v útoku navýšily Češky vedení na 5:11, domácí trenér zareagoval time-outem. Slovenky hlavně přes kůlové hráčky dál držely naději na zisk zápasu, po esu Fričové se dotáhly na rozdíl tří bodů, 11:14. Za stavu 14:15 z pohledu domácích, si český trenér vzal svůj druhý time-out. Servisem českému týmu pomohla Valková a získala vedení 15:17. Dva nekompromisní útoky Veroniky Trnkové a do koncovky vstoupily naše hráčky s náskokem tří bodů. Po stavu 19:22 pokračovalo drama, 21:23. Nakonec Češky získaly čtvrtý set 22:25 a celkové vítězství za tři body.

Autor: Štěpán Sedláček, foto SVF