1.7.2020

Druhý zápas českých volejbalistek v Polsku musel rozhodnout až tie-break

Druhý přátelský zápas minisérie proti čtvrtému týmu z posledního ME se odehrál opět ve Walbrzychu bez přítomnosti diváků. Český tým chtěl domácím vrátit včerejší porážku.

Polsko – Česká republika 3:2 (17:25, 25:22, 25:17, 22:25, 15:13)

Rozhodčí: R. Kaczor, K. Sokol

Odehráno bez diváků

Polsko: Grabka, Twardovska, Centka, Stysiak, Fedusio, Stencel, libero Stenzel. Střídaly: Nowicka, Gorecka, Lukasik, Swirad, Jagla

Česká republika: Valková, Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Šimáňová, Bajusz, Patočková, Hodanová, Svobodová, Chevalierová

Andrea Kossányiová (kapitánka): „Dnes určitě lepší zápas než včera, bojovaly jsme jedna za druhou, to se hraje úplně jinak. Riskovaly jsme více servis i za cenu více chyb. Pomohla taktická předzápasová příprava.“

Gabriela Orvošová (univerzálka): „Hrály jsme lepší zápas než včera, lepší týmový výkon.“

Veronika Trnková (blokařka): „Bude se nám líp usínat, lepší utkání než včera. Velkou roli hrál náš tlak na servisu, Polky hůře přihrávaly a z toho pramenila naše lepší obrana.“

Giannis Athanasopoulos (trenér): „V porovnáním se včerejším zápasem jsem velmi spokojen. Hráčky plnily taktické pokyny, které jsme si před zápasem řekli. Na 80% jsme dodržovali stanovenou taktiku. Druhý set měl být náš, ale z několika důvodů tomu tak nebylo… Hráli jsme také proti jedné z nejlepších univerzálek světa. Celkově jsme zlepšili útok po podání soupeře, slušně fungovala obrana a chválím holky za týmové pojetí. “

Vstup do utkání se nám povedl, po útoku Orvošové vedeme 1:4. I dále hrajeme odvážně, netradičně ze zóny jedna zvyšuje Mlejnková na 5:10, po esu Trnkové a chybě Polek si domácí berou první time. V prostřední části setu se hraje vyrovnaný volejbal. Stysiak snižuje na 12:16, ale Orvošová oplácí stejnou zbraní. Valková využívá hru středem, Trnková se spolehlivě prosazuje a při jejím podání blok Valkové a útok Kossányiové navyšuje skóre na 14:21. V obraně nám nespadne balón, solidně přihráváme a set končí naší výhrou 17:25.

Druhý set pokračujeme v nezměněné sestavě, žádný z týmů si nevypracoval větší náskok, na 7:7 srovnává Mlejnková odvážným útokem z pipu. Oběma týmům fungují obrany, k vidění jsou dlouhé výměny. Polky přesto odskakují na 13:9 a český tým si vybírá první time v utkání. Bitva o každý bod pokračuje, zůstáváme na dostřel 18:16. Při podání střídající Šimáňové snižujeme na 19:18 a na to kouč domácích reaguje oddechovým časem. Polky získávají zpět malý náskok, nicméně opět nám pomáhá střídající hráčka na podání (Bajusz) a vyrovnáváme na 21:21. Stysiak neomylně ztrátuje a s pomocí pásky přidává eso a stejným způsobem ukončuje druhý set, 25:22.

I do třetího setu jdeme v „základu“. Týmy se poctivě střídají ve vedení, esem Trnkové odskakujeme na 6:8. Vyrovnané skóre drží dále (9:9,11:11), až po našem nedorozumění prohráváme 14:11 a Giannis Athanasopoulos si žádá time. Ani ten nezastavuje Polky, které navyšují na 18:12. Postupně na hřiště přichází Hodanová, Patočková, Svobodová, Chevalierová, Šimáňová, ale skóre narůstá na 22:13. I přes naší veškerou snahu náskok nestahujeme a set končí poměrem 25:17.

Vstup do čtvrtého setu nám vychází na výbornou i díky obrannému zákroku pravým bicepsem, stav je 0:6. Na straně Polek přichází nahrávat Nowicka, skóre se upravuje na 7:11, poté zvyšujeme bodovým útokem na 8:13. Úroveň zápasu je v této pasáži vysoká, daří se nám eliminovat polskou univerzálku Stysiak, po útoku Orvošové vedeme 11:18 a po monstrózním bloku Trnkové 12:19. Pak přicházejí naše nevynucené chyby na útoku a za stavu 15:19 trenér Češek zastavuje hru timem. Stále udržujeme náskok, do koncovky jdeme za stavu 18:21. Když na ukazateli skóre svítí 21:23, přichází náš další time. Pak Orvošová získává první setbol, ten Polky sice útokem středem odvrací, ale Mlejnková chytrým blockoutem set ukončuje.

Začátek rozhodujícího pátého setu nám utíká, nepřesnost na příjmu posouvá Polky do vedení 5:2 a tlak na podání neustává, 7:3. Na hřiště přichází Hodanová. Strany se mění za stavu 8:4. Náš tým bojuje, snižuje na 9:8 a domácí lavička zastavuje náš tlak oddechovým časem. A daří se jim to, po našem útoku do autu je stav 12:8. Boj nepřestává, Polky nás blokují, 13:10. V další dlouhé výměně si bere poslední slovo Mlejnková (13:11), polská odpověď však přichází útokem středem. Druhý mečbol odvrací na hranici sebeobětování Bajusz odvážnou obranou, třetí už ale se štěstím polská univerzálka Stysiak využívá.

Autor: Miloslav Javůrek, foto Piotr Sumara