4.6.2021

I přes závěrečnou porážku české tým ovládl svou skupinu Golden European League

V posledním zápase druhého turnaje Golden European League 2021 nastoupila Česká republika v pražské UNYP Aréně proti Bělorusku. Kvůli velké fyzické vytíženosti hráček, které čekalo už šesté utkání během sedmi dnů, se hlavní kouč Giannis Athanasopoulos rozhodl dát šanci náhradnicím českého výběru a ty svedly se svými soupeřkami dlouhou pětisetovou bitvu. Konečná prohra 2:3 už ale nic nezměnila na tom, že se český národní tým žen po dvou odehraných turnajích GEL umístil ve skupině C na skvělém prvním místě a za 14 dní si v Bulharsku zahraje Final Four.

Bělorusko – Česká republika 3:2 (25:22, 25:18, 20:25, 21:25, 15:8)

Rozhodčí: Pindral (POL), Královič (SVK)

Počet diváků: 150

Sestavy:

Bělorusko: Kastsiuchyk, Tupikina, Lapato, Davyskiba, Vladyka, Vakulka, libera Panasenka, Bialiauskaya. Střídaly: Miniuk, Kananovich

Česká republika: Nová, Jehlářová, Kojdová, Svobodová, Šimáňová, Bajusz, libero Chevalierová. Střídaly: Valková, Koulisiani, Hodanová, Orvošová

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka ČR): „Nastoupily jsme v jiné sestavě a na holkách ze začátku byla patrná nervozita. Jsem ráda, že se dokázaly zvednout a nepřestaly bojovat. Tie-break jsme sice nevyhrály, ale zápas to špatný nebyl.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Dnes jsem se rozhodl dát šanci hráčkám, které se doposud do hry moc nezapojovaly. Ze začátku na nich byla vidět nervozita, ale jsem pyšný na to, jak zabojovaly a zápas dovedly do pátého setu. Výsledek mohl být sice šťastnější, ale holky mi ukázaly, že s nimi můžu počítat v nadcházejících zápasech.“

Yuliya Miniuk (blokařka Běloruska): „Myslím si, že na poslední zápas to bylo z naší strany dobré. Pět setů se muselo divákům líbit a my jsme rády, že tento turnaj končíme výhrou.“

České hráčky se v pozměněné sestavě běloruského reprezentačního výběru nezalekly a po třech bodech z útoku za sebou, které si na své konto připsala Eva Svobodová, vedly 1:3. Na to Bělorusky odpověděly pětibodovou šňůrou a skóre otočily ve svůj prospěch, 6:3. Set se nesl ve znamení dlouhých sérií na podání (9:9) a Bělorusky na něm začaly české reprezentantky trápit, díky tomu si vypracovaly náskok tří bodů, 13:10. Za stavu 17:14 si vzal český kouč oddechový čas, tento taktický tah ale nevyšel a Bělorusky si před koncovkou první sady vytvořily solidní náskok, 21:16. Českému týmu se ještě podařilo zdramatizovat závěr sady výbornými bloky, otočit stav už ale nedokázal, 25:22.

Do druhého dějství vstoupily lépe Bělorusky a díky razantnímu útoku se ujaly vedení 5:2. Herní výkyvy našich hráček donutily Giannise Athanasopoulose k vybrání prvního oddechu (10:6), ale ani potom nemohly české volejbalistky najít na Bělorusko recept. Chyby na podání a v postavení způsobily navýšení náskoku běloruského výběru na 17:11. Stabilní a nechybující výkon svěřenkyň Dzianise Matsveyeue pak už na udržení vedení stačil a jeho tým si na svoje konto poměrně jednoznačně připsal i druhý set.

Začátek třetí sady vypadal o poznání lépe díky dvěma přímým bodům z podání Lucie Nové, 0:2.  Náskok si však česká reprezentace dlouho neudržela a začala přetahovaná o každý bod, 8:10. K české bojovnosti se v polovině třetího setu přidal i kousek štěstí a naše volejbalistky se ujaly vedení 13:15. Bělorusky se dostaly pod tlak, a to vedlo k prvním viditelnějším chybám na jejich straně, 15:19. Hanna Davyskiba se ale opět opřela do podání a srovnala stav skóre do koncovky na 20:20. Důležitá výzva rozhodčích za stavu 20:20 nám nakonec dala zapravdu a český tým získal 21. bod. Do ruky si pak vzala míč Pavlína Šimáňová, která svou skvělou sérií na podání, při které zaznamenala i dvě esa, rozhodla o zisku třetího setu pro svůj tým.

Chytrý úder Lucie Nové na začátku čtvrté sady zajistil českému týmu náskok tří bodů, 1:4. Sedmý bod později Bělorusky darovaly našemu týmu zkaženým servisem, 4:7. Trojblok českých hráček vystavil stopku běloruskému útoku ze zóny šest a na to Dzianis Matsveyeu zareagoval oddechovým časem, 5:9. Krásný bod z těžké nahrávky zaznamenala Petra Kojdová (9:13), následně Lucie Nová zablokovala běloruský útok za hlavou, a na to trenér Běloruska zareagoval druhým oddechovým časem, 9:14. České volejbalistky si luxusní náskok pěti bodů přenesly i do koncovky čtvrtého setu, 17:22. Poslední bod, který rozhodl o pátém zkráceném setu, zajistila Lucie Nová.

V rozhodujícím setu se povedlo lépe zahájit Běloruskám a po přímém bodu z podání se ujaly vedení 2:0. Český tým na to ale dokázal najít rychlou odpověď a skóre vyrovnal. Pavlíně Šimáňové vystavily stopku nad sítí běloruské bloky, 6:3. Strany se točily za stavu 8:5 po přešlapu Evy Svobodové. České smečařky si bohužel nevybraly dobrou chvíli na nevynucené chyby, po útoku Lucie Nové do zámezí byl stav 10:5. České volejbalistky nepřestaly bojovat do posledního balónu, na výhru to ale už nestačilo, 15:8.