19.8.2021

ME odstartovaly naše volejbalistky veledůležitou výhrou nad Španělskem

Čtvrtečním dnem začalo mistrovství Evropy i pro český tým trenéra Giannise Athanasopoulose. První utkání na evropském šampionátu proti Španělsku bylo pro naše družstvo odvetou za neúspěšný souboj o bronzové medaile v letošní Golden European League. A úspěšnou! České volejbalistky přehrály španělské soupeřky 3:1 a připsaly si první výhru do tabulky skupiny B, hrané v bulharském Plovdivu.

Česká republika Španělsko 3:1 (22:25, 25:20, 25:22, 25:20)

Rozhodčí: Boulanger Marie-Catherine (BEL), Kaiser Chantal (FRA)

Počet diváků: 147

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Mlejnková, Šimáňová, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Bajusz, Kojdová, Jehlářová

Španělsko: Varela, Alvares, Segura, Castellano, Montoro, Escamilla, libera Sánchez, Llabres. Střídaly: Unzúe, Rodriguez, Camino

Andrea Kossányiová (kapitánka): „Do zápasu jsme šly s tím, že chceme Španělkám vrátit porážku z Evropské ligy a povedlo se nám to. První set jsme byly trochu nervózní, ale pak jsme začaly hrát naši hru a fungovalo to.

Petra Kojdová (univerzálka): „Je super, že se nám povedlo ten zápas otočit. Španělky hrají velmi rychle, chvilku nám trvalo, než jsme na ně našly recept. Pak jsme se uklidnily, a to bylo klíčové.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Pro nás to byl velmi důležitý zápas, který jsme potřebovali vyhrát. Na začátku jsme byli trochu nervózní, v druhém setu jsme trochu prostřídali. Hráčky, které přišly z lavičky nám pomohly. Myslím si, že můžeme hrát mnohem lepší volejbal, dnes jsme byli trochu svázaní a bojovali sami se sebou.“

Odvetu zápasu o třetí místo ze Zlaté evropské ligy začaly Češky trochu nervózně a pustily Španělky do vedení 2:6. Poté, co španělský servis dosedl přesně na boční lajnu, si trenér Athanasopoulos vyžádal svůj první oddechový čas (3:9). Za stavu 10:17 se rozvášnily české smečařky Andrea Kossányiová s Michaelou Mlejnkovou a čtyřmi úspěšnými útoky v řadě výrazně ztenčily náskok Španělek, 15:17. Následovala série ztrát na obou stranách, takže se do koncovky šlo za stavu 18:20. Eso Kossányiové a blok Veroniky Trnkové zajistily srovnání stavu na 21:21, ale Španělky ještě zvládly odpovědět a v prvním setu zvítězit, 22:25.

Druhý set začaly Češky o poznání lépe, v bulharské Kolodruma aréně se hrál vyrovnaný a bojovný volejbal (8:8). Vzápětí zaúřadovalo české blokařské duo Trnková s nově příchozí Jehlářovou a Češky se poprvé v zápase dostaly do výraznějšího vedení, 19:14. Pohodlný náskok nevydržel dlouho, Španělky se jaly dotahovat český rozjetý vlak (21:19), ale ten po lehkém přibrzdění opět zatopil pod kotlem a dojel si pro první vítězný set na letošním šampionátu, 25:20.

V úvodu třetí sady se blýskla Petra Kojdová hned čtyřmi body (8:4), do hry českého týmu se sice vloudilo pár chybiček, ale ke Kojdové se přidala Mlejnková, načež Veronika Dostálová v diagonále ustála několik tvrdých španělských direktů a Češky si kráčely pro vítězství ve třetím dějství. Tím jediným zajímavým, co se ještě do konce setu událo, byl strach hlavní rozhodčí, která mírně znejistěla poté, co se Veronika Trnková snažila stihnout lehce delší nahrávku na jednonožku a nechtěně svůj pohyb protáhla až do empiru. Nakonec se vše obešlo bez jakékoliv újmy na obou stranách, Veronika hned v další rozehře jednonožku úspěšně zakončila a Češky ukořistily další dílčí vítězství, 25:22.

Ani ve čtvrté sadě Španělky rozhodně nesložily zbraně a ujaly se vedení, 3:6. Díky razantnímu útoku všech českých hráček také čtvrtý set začal připomínat dva předcházející (10:10, 17:13). Riskovaný servis bylo to poslední stéblo, kterého se tonoucí Španělky pokusily chytit, 20:17. Dvěma složenými bodovkami však Michaela Mlejnková definitivně pohřbila španělské naděje na zisk bodu z dnešního zápasu, 25:20.

Češky oplatily soupeřkám porážku z Golden European League a udělaly tak první veledůležitý krok k postupu ze skupiny do vyřazovací fáze mistrovství Evropy. Zítra je čeká od 16:30 českého času zápas s Německem.

Autor: Adam Šimonek, foto CEV