20.6.2021

Medaile z letošního ročníku Golden European League našemu týmu těsně unikla

Po včerejším nevydařeném semifinále Golden European League 2021 prohrála naše reprezentace i zápas o třetí místo. Po dramatickém prvním setu, kdy naše volejbalistky nevyužily několik setbolů, zápas otočily a zdálo se, že bronz je na dosah. Bohužel Španělky to nezabalily a zápas, který byl jako na houpačce, obrátily ve svůj prospěch a odsunuly náš tým na čtvrté místo. Z trimfu v letošním ročníku Golden European League se nakonec radují Bulharky, které v dnešním finále zdolaly Chorvatsko 3:1.

Španělsko – Česká republika 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10)

Rozhodčí: Geldof (NED), Luts (BEL)

Počet diváků: 2 100

Španělsko: Priante Frances, Segura Palleres, Varela Gomez, Montoro, Escamilla, Unzue, libera Sanchez, Piza. Střídaly: Garcia, Lazaro, Lavado, Prol, Bravo Culebra

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Hodanová, Šimáňová, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Bajusz, Svobodová, Kojdová, Nová

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka): „My jsme věděly, že Španělky nebudou jednoduchý soupeř, že se budou prát o bronz. Nevím, co se stalo, ale celou dobu hrajeme jako tým, dneska jsme však jako tým nehrály.“

Martin Hroch (asistent trenéra): „Je to pro nás zklamání, věřili jsme v medaili. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě. Je pravda, že jsme to všechno hráli na šest, sedm lidí a v závěru nám bohužel, jak se říká, došly baterky.“

Na začátku utkání byla na našem týmu cítit únava, horší příjem podání a s tím i horší pozice v útoku byly příčinou vedení Španělek 10:7. Při podání Trnkové a po naší dobré obraně přichází vyrovnání na 11:11, přetahovaná o každý bod pokračuje i nadále – 15:15, 18:18. Naše dvoubodové vedení 18:20 zařídila blokem Šimáňová, stejný náskok držíme až do stavu 21:23, pak Španělky vyrovnají po esu na 23:23. První setbol získává Kossányiová smečí z kůlu, druhý má náš tým po smeči soupeře do autu, třetí zařídila blokem Hodanová. Bohužel pak přicházejí naše dva zkažené servisy a první šanci na ukončení získávají Španělky a hned ho proměňují, 28:26.

Boj o bronz pokračuje, výborné momenty střídají horší. Postupně se našim volejbalistkám podařilo odtlačit soupeřky od sítě, 6:12. S náskokem se náš výkon uklidnil a náskok narůstal, 8:16. Orvošová je v útoku oporou, zvyšuje už na 9:20. K vyrovnání 1:1 na sety pomohla našemu celku i série „zalívek“, hra Španělek se rozpadla.

Třetí set byl stejně jako první vyrovnaný, bohužel i díky evidentním chybám rozhodčích. Opět náš tým dokázal odtlačit soupeřky od sítě a díky fungující obraně šel do vedení, 11:13. Pak se bohužel několikrát neprosazujeme po dobrém příjmu, 14:13. Ale po dvou chybách Španělek se ujímáme opět vedení 14:17. Stejný náskok si přinášíme i do koncovky, ale po esu Španělek je stav 21:22. Infarktovou koncovku však vyřešila k naší spokojenosti Orvošová, 23:25.

I nadále je zápas velmi vyrovnaný, o menší vedení přišly naše hráčky vlastními chybami a za stavu 11:9 žádá náš trenér oddechový čas. Španělky spoléhají na velmi rychlou hru do zóny 4 a ze zóny 6, i díky tomu jdou do vedení 15:12. Na hřišti přichází Bajusz se Svobodovou, aby se pokusily odvrátit pátý set. To se však nepodařilo a tak o držitelkách bronzových medailích musí rozhodnout tie-break.

Pátý set začíná hned bodovou šňůrou soupeřek, strany se točí za stavu 8:4. Naše volejbalistky snižují na 8:7, náš nápor zastavuje oddechový čas Španělska. Ten zafungoval, nemůžeme se prosadit na útoku a prohráváme 12:7. Zázrak se nekoná, souboj o bronz náš tým prohrává.

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV