2.6.2021

Naše reprezentantky zvládly vstup i do druhého turnaje Golden European League

České volejbalistky se v úvodním zápase druhého turnaje CEV Golden European League střetly s národním týmem Maďarska a opět potvrdily svoje kvality. Svěřenkyně Giannise Athanasopoulose v utkání zvítězily 3:0 na sety a dál vévodí tabulce skupiny C. Svoje prvenství mohou české hráčky definitivně utvrdit v zítřejším duelu proti Chorvatsku, a zajistit si tak účast ve Final Four.

Maďarsko – Česká republika 0:3 (21:25, 21:25, 20:25)

Rozhodčí: Miklosic (SLO), Královič (SVK)

Počet diváků: 100

Maďarsko: Török, Pekárik, Vezsenyi, Kiss, Bodovics, Bagyinka, libero Tóth. Střídaly: Szücs, Bleicher, Gyimes

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Hodanová, Šimáňová, Valková, libero Dostálová. Střídala: Bajusz

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka ČR): „V prvním setu byla vidět trošku nervozita a únava, naštěstí jsme ho zvládly, přišlo mi, že na nás byly Maďarky lépe připraveny než v předchozím zápase. Poté jsme ale přitlačily na podání a utkání jsme už kontrolovaly.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Dnes to nebyl náš nejlepší zápas, na holkách bylo vidět, že byly unavené. Přece jen je to naše čtvrté utkání v pěti dnech. Jsem rád, že se holky překonaly a tento zápas zvládly, protože Maďarky dnes nehrály vůbec špatně. Těší mě, že jsme opět o krok blíž k Final Four.“

Jakub Gluszak (trenér Maďarska): „Jsem spokojený s naším dnešním výkonem, ukázali jsme jinou úroveň než v našem prvním zápase, ale české hráčky potvrdily, že jsou lepší tým. Tímto jim gratuluji k vítězství a my se jdeme připravovat na další duel.“

Vstup do utkání byl z české strany poněkud ospalý, přesto vyrovnaný (3:3). Vedení se pak ujaly Maďarky po chybě Kossanyiové na útoku (8:5) a i díky své obraně v poli si držely náskok ještě v půli setu (13:10).  Maďarskému týmu ale postupně začalo odcházet podání a toho využila Kossányiová. Po krásné nahrávce Valkové z pole se poprvé ujal český tým vedení (16:17).  Po diskutabilním rozhodnutí rozhodčího vzápětí získaly Maďarky znovu tříbodový náskok (20:17), načež Giannis Athanasopoulos reagoval prvním oddechovým časem. Krásné útoky našich reprezentantek donutily i maďarského trenéra k vybrání svého už druhého time outu (21:20). Střídající Simona Bajusz pak svým výborným servisem pomohla dotáhnout koncovku prvního setu do vítězného konce (21:25).

Druhé dějství mělo podobný začátek jako první set – vyrovnaný stav (3:3). Trpělivý útok na obou stranách hřiště nedovolil ani jednomu celku jít do trháku (9:9). Nejdelší výměnu zápasu ukončila Pavlína Šimáňová svým blokem přesně na čáru a donutila maďarského trenéra k vybrání prvního time outu (9:11). Pavlína Šimáňová pak přidala po bodu z útoku a bloku i přímý bod z podání, a navýšila tím tak vedení českého týmu na 11:15. Náskok dál narůstal, po bodovém bloku Veroniky Trnkové vedly naše volejbalsitky už o pět bodů. Soupeřky stav ještě zkorigovaly a český tým zareagoval oddechovým časem (18:20).  V koncovce sady pak naše hráčky podržela na útoku kapitánka Andrea Kossányiová a její zásluhou se česká reprezentace ujala vedení 2:0 na sety.

Třetí sada byla od začátku v české režii a po esu Veroniky Trnkové vedl náš tým už 0:4 a za stavu 1:6 zastavil hru Jakub Gluszak time outem. Maďarsku se přestalo dařit ve všech herních činnostech a po chybě na podání si české volejbalistky dál udržovaly pohodlný náskok (5:10). Našemu týmu se dařil útok středem sítě, Pavlína Šimáňová navýšila na 10:15 a se svými spoluhráčkami už pak nedala soupeřkám šanci. Set vyhrály české hráčky poměrem 20:25 a do tabulky si připsaly další tři body.

Autoři: Pavel Koukal, Barbora Mertová