24.8.2021

Postup českého týmu do osmifinále ME nezhatila ani prohra s Bulharskem

České volejbalistky ve svém posledním utkání základní skupiny B evropského šampionátu nastoupily proti domácím Bulharkám. A favoritek utkání se nezalekly. Bojovným výkonem v prvním setu určitě potěšily dnešního oslavence, trenéra Giannise Athanasopoulose. Bohužel v těsné koncovce náš soupeř prodal své zkušenosti a ujal se vedení 1:0. Pak už se zápas vyvíjel plně v jeho režii. Naše reprezentace však nemusí smutnit, protože už před dnešním utkáním měla postup do vyřazovací fáze ME zajištěn. Základní skupiny ME se budou dohrávat ještě ve středu, ale už teď je jisté, že náš tým nastoupí v nedělním osmifinále proti vítězi skupiny D a tím je celek Turecka.

Bulharsko – Česká republika 3:0 (26:24, 25:12, 25:19)

Rozhodčí: Paul Catalin Szabo-Alexi (ROU), Daniël Jettkandt (NED)

Počet diváků: 2 800

Bulharsko: G. Dimitrova, Vuchkova, E. Dimitrova, Vasileva, N. Dimitrova, Barakova, libero Z. Todorova. Střídaly: Yaneva, Kitipova, M. Todorova, Milanova

Česká republika: Kossányiová, Šimáňová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Hodanová, Purchartová, Kojdová, Bajusz, Svobodová

Andrea Kossányiová (kapitánka): „První set jsme na Bulharky nastoupily a dostaly je pod tlak. Škoda, že to v koncovce cinklo pro ně, mají s takovými zápasy větší zkušenosti. Myslím, že se nemáme za co stydět.

Pavlína Šimáňová (blokařka): „V celém zápase vidím zásadní moment v koncovce prvního setu, která nás bohužel poznamenala i v tom druhém. Bohužel jsme tu koncovku nedohrály, pak Bulharky přitvrdily na servisu a my jsme je nebyly schopné zatlačit.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Dnes byl velmi důležitý první set, kdybychom ho vyhráli, zůstali bychom v zápase. Musím připomenout, že to pro nás byl pátý zápas v šesti dnech, což je nejtěžší program ze všech týmů tady. Po prvním setu už holky tahaly nohy, snažil jsem se střídat, abychom nepřišli ke zranění. Přesto jsem spokojen s dnešní bojovností, zítra si odpočineme a připravíme se na osmifinále.“

S vědomím jistého postupu do osmifinále mistrovství Evropy vstupovaly oba týmy do dnešního zápasu. Na rozdíl od předcházejících utkání, která se netěšila velké divácké pozornosti, což dávalo vyniknout jednotkám českých podporovatelů, se dnes na svůj domácí tým přišlo podívat poměrně početné publikum. Možná i tato výrazná změna v atmosféře zpočátku dala výhodu Bulharkám (13:8, 16:11). Kateřina Valková a hned po ní Andrea Kossányiová se ovšem svými servisovými sériemi jaly náskok Bulharek ztenčovat. Když potom Pavlína Šimáňová zaznamenala eso, Češky vstupovaly do koncovky s lehkým náskokem (18:20). Hned vzápětí se ovšem Bulharky inspirovaly, zaznamenaly eso a bodový blok a bylo srovnáno 21:21. Češky bohužel nevyužily svůj jediný setbol, což se naopak Bulharkám povedlo, 26:24.

Psychická výhoda na bulharské straně z koncovky prvního setu se přenesla i do začátku toho druhého (9:4). Bulharky hnané domácím publikem předčily v druhém setu Češky ve všech činnostech a po zásluze získaly po vítězství 25:12 vedení 2:0 na sety.

Ani ve třetím setu Češky nesložily zbraně (6:4). Rozjeté Bulharky už ovšem byly k nezastavení (15:9), nepomohla ani střídání Giannise Athanasopoulose. Ten ovšem za stavu 24:17 ještě zabrzdil bulharské oslavy, když úspěšnou výzvou pro video rozhodčího vrátil bulharskou lavičku zpět do rozcvičovacího čtverečku. Na otočení zápasu už ale Češkám bohužel nezbývaly síly, 25:19.

Autor: Adam Šimonek, foto CEV