21.5.2022

První letošní herní prověrku zvládly naše volejbalistky na jedničku

Před začátkem Golden European League 2022 vyrazila ženská reprezentace k prvnímu přípravnému utkání do Slovinska, kde změřila síly s domácím družstvem. Utkání měly svěřenkyně Giannise Athanasopoulose pevně ve svých rukách a zvítězily 3:0, dařilo se jim i v dodatečném setu. Druhý vzájemný duel je Mislinje na programu v neděli od 11 hodin.

Slovinsko – Česká republika 0:3 (22:25, 15:25, 18:25), dodatečný set 18:25

Počet diváků: 100

Slovinsko: Pogačar, Pucelj, Planinšec, Leban, Zatkovič, Grbac, libero Mazej. Střídaly: Milošič, Šiftar, Halužan-Sagadin, Boisa, Grubišič, Fatoumatta

ČR: Valková, Faltínová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, libero Digrinová. Střídala: Svobodová. Dodatečný set: Baumruková, Pavlíková, Kvapilová, Kopáčová, Svobodová, Indrová

Planinšec Saša (kapitánka Slovinska): „Pro nás to byl těžký zápas proti očividně lepšímu a zkušenějšímu soupeři. Jsme mladý tým, který musí brát tyhle zápasy jako šanci se zlepšovat. To jsme se snažily dělat set co set, takže jsme rády za tyhle zápasy.“

Bonitta Marco (trenér Slovinska): „Zaprvé gratuluji soupeři k vítězství, protože hrál velmi dobře a je připraven hrát GEL. Pro nás to byl těžký zápas hlavně na útoku, měli jsme velké problémy v souhře mezi nahrávačkami a útočnicemi. Ale jsme mladí, takže jsme šťastní, že můžeme hrát a zlepšovat se.“

Michaela Mlejnková (kapitánka ČR): „Jsem ráda, že první zápas jsme zvládly na jedničku. V první setu jsme měly trošku problémy. Dělaly jsme hodně chyb, dokázaly jsme je ale zredukovat na minimum a pak už jsme měly zápas pod kontrolou až do konce.“

Giannis Anathasopoulos (trenér ČR): „Jsem velice spokojen s přístupem hráček. Nejdůležitější je vidět, jak jsme na tom po čtrnácti dnech společné přípravy. V prvním setu jsem v naší hře cítil nervozitu, proto jsme udělali deset chyb. Obecně jsme ale zápas kontrolovali. Určitě potřebujeme zkvalitnit náš servis a obranu na síti. Po krátké přípravě to nebyl úplně přesvědčivý výkon, máme před sebou dlouhou cestu.“

Na začátku utkání si oba týmy poctivě hlídají hru po příjmu. Češky drží lehký náskok dvou bodů. Za stavu 7:10 si trenér domácích bere svůj první time-out. Oba týmy bojují hlavně na přihrávce, nicméně kůlové hráčky se prosazují i proti srovnané obraně. Kvalitní servis podporuje zodpovědná obrana na síti a naše vedení 13:17. Po dvou nevynucených chybách sahá po prvním oddechovém čase i Giannis, 15:17. Eso Valkové znamená ji čtyřbodové vedení (17:21) a přichází druhý time-out Slovinska. Nedorozumění na straně soupeře nám dává výhodu, kterou proměňuje útokem Trnková, a v prvním setu vítězíme (22:25).

Druhý set má od začátku podobný charakter jako první. Tři kvalitní obrany a vítězný útok na bod znamená vedení našeho týmu 7:11. Začínáme na soupeře vytvářet tlak kvalitní hrou (10:17) a na řadu přichází slovinský time-out. Soupeře nepouštíme k zdramatizování průběhu druhého setu, hlídáme si vedení a vítězíme 15:25.

Ze začátku třetí sady vidíme hned několik chyb na obou stranách. Následně znovu nacházíme tempo a zvýrazňujeme bodové vedení 5:11. Soupeř zkvalitňuje obranu na síti, dotahuje se na rozdíl jednoho bodu 10:11. V dalším průběhu se síly na hřišti znovu srovnávají, 15:17. Série kvalitních servisů z naší strany, k tomu úspěšné útočení po obraně a před koncovkou je stav 16:22. Závěr setu je v naší režii, i v třetím setu vítězíme (18:25) a celkově 0:3 na sety z pohledu domácích.

Již tradičně v přípravných utkáních přichází dodatečný čtvrtý set, kde dostávají prostor další hráčky. Na střídajících hráčkách je vidět velká chuť (2:7). Po změně v sestavách je na kurtu cítit „čerstvý vzduch“. Udržujeme si odstup od soupeře (7:14) a postupně náskok ještě navyšujeme (10:19). Po několika nepřesnostech a nedorozuměních si Giannis bere time-out (16:21). Na poslední rozehry se už víc soustředíme a i čtvrtý set nakonec končí pro náš tým vítězně (18:25).

Autor: Jakub Brečka, foto Bojan Šinko

FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)