2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
18.8.2023

Takový vstup do evropského šampionátu si český tým nepředstavoval

V úvodním utkání mistrovství Evropy předvedly Češky nepodařený výkon a hráčkám Ázerbájdžánu podlehly jednoznačně po setech 25:21, 25:10, 25:15. Především v druhé a třetí sadě se nedostaly do hry, chyběla jim agresivita při podání i v útoku, v obraně byly neúspěšné a chyběla i kvalitní nahrávka. 9 ze 46 českých bodů zaznamenala Gabriela Orvošová, na straně soupeřek byly nejvíce bodujícími hráčkami Rahimova (17 bodů) a Ruban (15 bodů).

Ázerbájdžán – Česko 3:0 (25:21, 25:10, 25:15)

Rozhodčí: Christophe Lecourt (FRA), Stefano Cesare (ITA)

Ázerbájdžán: Besman, Ruban, Abdulazimova, Rahimova, Aliyeva, Kharchenko, libero Karimova. Střídaly: Doroshenko, Stepanenko, Bashnakova

Česko: Valková, Mlejnková, Koulisiani, Orvošová, Hodanová, Jehlářová, libera Digrinová, Dostálová. Střídaly: Havelková,Pelikánová, Brancuská, Pavlová

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

nahrávačka Kateřina Valková:Myslím, že nás dnes Ázerbájdžánky hodně zatlačily servisem a bohužel jsem to holkám nedokázala připravit tak, jak bych si představovala. Pak jsme se těžko prosazovaly proti vysokým blokům Ázerbájdžánek, které nás měly dobře načtené a ubránily nás. Jejich útok byl hodně razantní, a když jsme si na něj sáhly, tak si narážely míč o naše ruce. Zápas musíme nechat tady v hale, vzít si z něj to nejdůležitější a zítra musíme prostě jít s hlavami nahoře do dalšího tréninku a naplno do dalšího zápasu.

trenér Giannis Athanasopoulos: Po prvním setu se s námi něco stalo a nehráli jsme tak, jak bychom měli. Ázerbájdžán na nás hodně tlačil. Odehrál skvělý zápas a já mu gratuluji k vítězství. My jsme nebyli dobří v nahrávce ani přihrávání, hráli jsme úplně mimo náš systém a nedokázali jsme se prosadit. Největší rozdíl mezi týmy byl rozhodně v agresivitě. Jako příklad můžete vzít servis. Musíme si zápas probrat a přijít na důvod, proč jsme přestali hrát agresivně. Zápas s Řeckem bude klíčový a my se musíme z dneška otřepat. Zítra je nový den, kdy musíme tvrdě potrénovat, vrátit se k agresivní hře a připravit se na utkání s Řeckem, který bude o našem setrvání v turnaji.

České volejbalistky vstoupily do evropského šampionátu vyrovnanou hrou s ázerbájdžánskými soupeřkami. Orvošové a Hodanové se podařilo zaznamenat body přímo z podání a po 10 minutách hry bylo skóre 11:9 pro volejbalistky z východu Evropy. Český výkon působil v úvodním setu nervózně a bodová ztráta se před koncovkou vyšplhala na pět bodů. Trenér Athanasopoulos poslal do hry Pelikánovou, Brancuskou a Havelkovou, brzy ale přišel ázerbájdžánský setbol a zisk první sady.

Druhý set začaly výrazně lépe Ázerbájdžánky, které rychle vedly 11:3. Abdulazimova zaznamenala tři esa v řadě. Češkám se nedařilo na příjmu, v útoku ani na nahrávce, kazily i servis a prohrály 25:10.

Třetí sada přinesla stav 0:6 z českého pohledu a hlasitou domluvu trenéra Athanasopoulose při time outu. Ázerbájdžánkám se dařilo vše. Češky se vůbec nedostaly do hry, chyběla jim agresivita při podání i v útoku, kterému nepředcházely kvalitní nahrávky. Klíčový aspekt hry se zlepšil po příchodu Pelikánové na kurt, stav setu se ale posunul na 20:14 pro naše soupeřky a blížil se konec utkání. Volejbalistky Ázerbájdžán využily hned první mečbol.

Autor: Štěpán Sedláček, foto Marek Pirner