29.4.2021

V první herní prověrce letošního roku získaly české reprezentantky cenný skalp

V Národním sportovním centru v Prostějově přivítala ženská reprezentace v přípravě před kvalifikací na mistrovství Evropy reprezentaci Polska.

Česká republika – Polsko 3:0 (25:19, 25:15, 25:19), dodatečný set 25:18

Rozhodčí: Spáčil, Možnár

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Hodanová, Šimáňová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Purchartová, Nová, Svobodová, Mlejnková, Grabovská, Kojdová, Bajusz, Žarnovická

Polsko: Gryka, Nowicka, Fedusio, Centka, Drozkowska, Gorecka, libera Jagla, Lysiak. Střídaly: Czyrnianska, Szlagowska, Damaske, Rozanski, Lazowska

Veronika Trnková - blokařka: Pomaleji jsme vstoupily do utkání, ale vrátily jsme se hned do prvního setu, pomohly si servisem. A i když ve hře bylo pár nepřesností, tak jsem s naší hrou celkem spokojená.“

Adéla Chevalierová - libero: „Ze začátku tam byla nervozita, první zápas. Ale udržely jsme koncentraci a zvládly všechny čtyři sety!“

Ioannis Athanasopoulos - trenér: „V šatně jsem zdůraznil důležitost utkání a možná to způsobilo náš dost vlažný začátek. Po našem oddechovém čase jsme začali hrát uvolněněji. V hodně aspektech jsme odehráli kvalitní utkání. Jsem spokojen jak s výsledkem a výkonem všech, co zasáhly do utkání. Zítra je další zápas, zanalyzujeme si dnešní utkání a připravíme se na poslední prověrku před kvalifikací.“

V prvním utkání letošního roku přivítala naše reprezentace tradičně silný výběr Polska. Po vlažnějším úvodu obrátila vývoj setu, i díky úspěšnému útoku Gabriely Orvošové. Byla to právě ona, kdo proměnila setbol prvního setu, 25:19.

I v dalším setu získal náš tým, již s Purchartovou a Chevalierovou v sestavě, hned náskok čtyř bodů. Polkám nedovolujeme snížit a naopak po bloku Purchartové zvyšujeme na 20:13, k zisku druhého setu nám pomohl zkažené podání, 25:15.

Do dalšího setu posílá český trenér Giannis Athanasopoulos Michaelu Mlejnkovou, která se k týmu připojila teprve tuto středu. Set je vyrovnaný – 8:8, 12:13. Pak se však v naší hře objevují chyby na útoku a Polky jdou do mírného vedení - 12:15. Skóre však rychle srovnáváme a blíží se koncovka třetího setu. Na 23:19 upravuje Trnková blokem, mečbol proměňuje kapitánka Kossányiová, v utkání vítězíme 3:0.

Po dohodě obou trenérů se odehrál ještě čtvrtý set. Na hřiště se dostaly i další hráčky. Obraz hry se nemění, naopak. Vedeme 6:0, po drzém útoku „ na druhou“ nahrávačky Bajusz pak 8:2. Polky pak lehce korigují. Zákrok pozorné Šimáňové v poli nám pomáhá získat další bod, vedeme 19:12. Z „pipu“ boduje Kojdová, z handy Nová a stav je 21:16. Svoji premiéru si odbyla i ostravská Klára Žarnovická, která proměnila poslední útok tohoto utkání.

První část generálky na kvalifikaci se výsledkově povedla, zítra pokračujeme.

Autor: Miloslav Javůrek