18.11.2019

Český pohár žákyň v Liberci, zatím bez herní specializace libero

Ve dnech 16. a 17. listopadu 2019 jsem měl možnost shlédnout většinu zápasů závěrečného „českého“ turnaje nejlepších 7 českých týmů Českého poháru. Hráčky ročníků 2005/2006, popřípadě mladší, hrají v letošní sezóně tuto soutěž, která umožňuje konfrontaci výkonnostně přibližně stejných týmů z celé České republiky. I tento turnaj potvrdil náročnost dvoudenního 6 zápasového programu.

Hned úvodní zápas, který jsem sledoval v sobotu dopoledne od 9 hodin na hale Dukly Liberec mezi Kralupy a 15. ZŠ Plzeň přinesl zajímavý průběh, ve kterém v prvním setu jasně dominovaly favorizované Kralupy. Naopak druhý set přinesl vyrovnaný průběh a vítěznou koncovku pro Plzeň. Ve třetím setu převážila vyšší volejbalová kvalita hráček z Kralup, variabilní hra díky kvalitní nahrávce a smečařské dovednosti jak krajních hráček, tak i blokařek. Přesto pochvala i plzeňským hráčkám, které po prvním setu zmobilizovaly spolu s trenérem svou herní kvalitu!

Ve třetím hracím kole od 13:30 byl volejbalově nejzajímavější souboj Olympu B a Chodova. Hráčky Chodova produkovaly celý turnaj svůj typický rychlý útočný volejbal podpořený bojovností při hře v poli, v souboji s Olympem po prohraném prvním setu zvládly druhý set a vynutily si tie-break. V něm převážila větší stabilita herních dovedností hráček Olympu.

Nedělní program v 6. kole od 10:30 svedl na palubovku liberecké Dukly hráčky Olympu B a Kralup. První set jasně vyznívající pro Kralupy zdramatizovala pochopitelná snaha trenéra Kralup dostat do zápasu i další hráčky a nehrát v turnaji pouze v základní sestavě! Olymp v prvním setu snížil stav na přijatelný výsledek 22:25. V druhém setu využil své rozehranosti z koncovky prvního setu a zvítězil stejným výsledkem 25:22! V tie-breaku se opět projevila herní kvalita hráček Kralup a menší počet nevynucených chyb posunul Kralupy k dalšímu vítězství.

Poslední sedmé kolo v neděli 17. listopadu od 12:30 a třísetová utkání – Olymp B zdolal 2:1 Hlincovku a Chodov porazil 2:1 Plzeň. V zápase o první místo turnaje na „ centrkurtu“ domácí Dukla Liberec a Kralupy. Dukla předcházející zápasy vždy zvládla výsledkem 2:0. Hráčky obou týmů kromě soupeřek bojovaly také s náročným herním programem. Vyrovnaný zápas charakterizovala větší variabilita hry Kralup a herní účinnost Dukly. Nakonec převážila možnost Kralup rozložit útočné zatížení na více hráček!

V turnaji se potvrdila volejbalová úvaha Jirky Zacha, že o výsledku ve všech kategoriích rozhoduje kvalita herních činností, míra osvojení a až pak to ostatní – v našem případě také vzhledem k formátu turnaje herní kondice. Dobrý dovednostní základ a opakování kvality v herních činnostech nejvíce ovlivňuje i vlastní hru a výsledky v této kategorii. Dovednostní a emoční stabilita klíčových hráček se nejvíce projevuje ve výsledcích týmů.

Každé věkové období má své zákonitosti, ale trenéři a trenérky žákyň musí přemýšlet nad dovednostní úrovní svých hráček jako nad hlavním faktorem ovlivňující budoucí výkonnost hráček. Stále platí, že utkání je soubojem herních mozků, (chytrá hráčka) herních dovedností a herní kondice a kvalitní tréninkový proces je faktorem, který může nejvíce ovlivnit budoucnost našich mladých hráček!

Autor: Luboš Bednář - trenér RD 04/05