5.3.2024

Česko má mistryně Evropy a vicemistry v kategorii U20 ve snow volejbalu

Gruzínské ME 2024 ve snow volejbalu v kategorii U20 se nesmazatelně zapíše do krátké historie tohoto mladého sportu jako velký triumf českých barev. Naše výprava totiž získala dva cenné kovy. Evropské zlato vybojovaly sestry Pavelkovy společně s Terezou Novotnou, stříbro cinklo Rydvalovi s Andršem a Toufarem.

Gruzínské Bakuriani hostilo od pátku do neděle historicky první ME kategorie U20. Tato bašta zimních sportů v nadmořské výšce nad 1700 m n. m. přivítala deset dívčích a devět chlapeckých týmů z osmi zemí včetně České republiky.

Dívky reprezentovaly čerstvé mistryně republiky dospělých a U20 ze Špindlerova Mlýna Anna Pavelková, Kateřina Pavelková, Tereza Novotná. Za chlapce nastoupili Filip Rydval, Martin Toufar a Vojtěch Andrš, který na poslední chvíli zaskočil za nemocného Brňáka.

Rydval, Andrš a Toufar vstoupili do turnaje utkáním proti Bulharsku. „Do utkání jsme vstoupili sebevědomě. Bulhaři byli menších postav a rozhodně nebyli atletičtí jako my. Věřili jsme vymyšlenému systému v obraně a v útoku a nemohli se dočkat ho použít. Bulhaři ale překvapili svým klidem a šikovností a rozhodně nám to nedali zadarmo. Oba sety jsme nakonec vyhráli odvážnou a agresivní hrou,” popisuje průběh utkání vedoucí výpravy Filip Rieger - 2:0 (15:13, 15:13).

Druhé utkání základní skupiny B odehráli naši borci proti domácí Gruzii. Nahrávač Vojta Andrš se snažil nalákat soupeřova blokaře na hru na druhou, ale né vždy na to bylo přihráno. Nakonec zvítězila naše větší dravost a zkušenosti - 2:0 (15:12, 15:12).

Sestry Pavelkovy s Terezou Novotnou vyzvaly ve svém prvním utkání na ME U20 výběr Turecka. Holky hned z kraje ukázaly, že jejich útok je na úplně jiném levelu. Systém měly postavený na pravidelném střídání na náhře a na útoku, což fungovalo velice dobře a první vítězství v turnaji na sebe nenechalo dlouho čekat - 2:0 (15:11, 15:10).

Dalším soupeřem v základní skupině byly pro naše „sněžné vločky” reprezentantky Polska. Holky proti nim sehrály před turnajem jedno přípravné utkání, a tak věděly, co čekat - rychlou hru a velkou agresivitu. I když v prvním setu Polky hrály jako o život a radovaly se jak zběsilé, Češky se nezalekly a zvítězily 15:10. Do druhé sady nevkročil náš tým pravou nohou a přestalo se mu dařit hlavně na servisu a na příjmu. Polky využily situace a utkání poslaly do zkrácené hry. Ta byla obrovsky vyrovnaná, ale z nejtěsnějšího vítězství 16:14 se nakonec radovaly naše reprezentantky - 2:1 (15:10, 12:15, 16:14).

Druhý den byl opět ve znamení zápasů základních skupin. Rydvala s Toufarem a Andršem díky nalosování do čtyřčlenné skupiny čekal jen jediný zápas. Vysocí Turci, evidentně šestkaři, se na kluzkém povrchu prali s rozběhem, ale i tak v druhém setu prokázali své kvality a o vítězi musel rozhodnout tie break. V něm Češi zaváleli a po vítězství 2:1 (15:10, 9:15, 15:8) obsadili první místo ve skupině a postoupili do semifinále.

Dívčí část výpravy čekaly zápasy dva. České snowvolejbalistky nejprve nastoupily proti Rumunkám. Soupeřky na útoku nemohly konkurovat našemu vysokému bloku a Češky tak jednoznačně vyhrály 2:0 (15:8, 15:5).

V posledním utkání základní skupiny holky nastoupily proti domácím Gruzínkám. „Do hry vstoupily vnější vlivy. Vítr a zima nás neúprosně bičovali. Naše kůže byla promrzlá a zuby o sebe samovolně drkotaly. Krajina a lidé, co v ní žili, ztichli. Gruzie se zatáhla. V prvním setu holky předvedly přesvědčivý výkon, co se útoku i obrany týče. Dařilo se i v druhém setu a po vítězství 2:0 (15:6, 15:8) nám byl postup do semifinále z prvního místa ve skupině zaslouženou odměnou,” popisuje Rieger.

V semifinále čekali na Rydvala s Toufarem a Andršem neúplní Turci. Dva z nich měli zranění (koleno, kotník), které je do značné míry omezovalo ve hře. Čeští reprezentanti této situace využili a jako predátoři si došli pro finálovou účast - 2:0 (15:11, 15:9).

I našim dívkám stál v cestě do finále tým Turecka. Díky skvělému a odvážnému servisu Terky Novotné dostaly soupeřky pod tlak a jasně vyhrály první sadu. V druhém setu se už tak nedařilo a Turkyně v koncovce chytily šanci za pačesy a skóre srovnaly. Rozhodovat musel tie break. Tam opět Češky předvedly svoji hru a soupeřkám nedaly šanci - 2:1 (15:4, 13:15, 15:8).

V souboji o evropské vavříny čekal na český chlapecký výběr tým Polska. Soupeři předváděli takřka celý zápas víceméně bezchybný výkon založený na agresivním útoku a kreativních kombinacích. „Byl to polský masakr ostrou digou,” shrnul lakonicky finálové utkání Rieger - 0:2 (10:15, 10:6). I tak je stříbro z prvního evropského šampionátu U20 obrovský úspěch.

Finálovými soupeřkami byly pro naše dívky Polky, proti kterým odehrály přátelské utkání i utkání v základní skupině. Dalo se tedy čekat, s čím do finále nastoupí. Opak byl ale pravdou a Polky se změněným systémem hry slavily vítězství v prvním setu. Do druhé sady se náš tým semkl a obrovskou obětavostí a týmovým pojetím doslova vydřel koncovku a vynutil si zkrácenou hru. V ní jako by holky našly rytmus a spadla z nich nervozita. Vše se najednou dařilo a své soupeřky doslova přejely - 2:1 (10:15, 15:13, 15:8). Po vítězném míči přišla obrovská euforie. Máme mistryně Evropy U20.

ME U20 v Gruzii dopadlo tak, jak asi málokdo čekal. Prokázalo se, že Česko je v tomto sportu v Evropě naprostá špička a že mladá generace si našla k tomuto ještě dosti mladému sportu cestu. Gratulujeme celé výpravě k fenomenálnímu výsledku a už teď se těšíme, co nám přinesou další velké snowvolejbalové akce.