Reprezentace
28. 5. 2025
Muži - přátelské utkání: FRA - CZE
Reprezentace
29. 5. 2025
Muži - přátelské utkání: FRA - CZE
Reprezentace
30. 5. 2025
Ženy - přátelské utkání: ARG - CZE, Rosario (ARG)
Reprezentace
31. 5. 2025
Ženy - přátelské utkání: GER - CZE, Rosario (ARG)
Reprezentace
4. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - BRA, Rio de Janeiro (BRA)
Reprezentace
7. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Strumica: CZE - CRO
Reprezentace
7. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - USA, Rio de Janeiro (BRA)
Reprezentace
7. 6. 2025
Ženy - VNL: KOR - CZE, Rio de Janeiro (BRA)
Reprezentace
8. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Strumica : ISR - CZE
Reprezentace
8. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - GER, Rio de Janeiro (BRA)
Reprezentace
13. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Podgorica : CZE - MNE
Reprezentace
14. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Podgorica : FIN - CZE
Reprezentace
18. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - CHN, Hong Kong (CHN)
Reprezentace
19. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Kutná Hora : ROU - CZE
Reprezentace
20. 6. 2025
Ženy - VNL: BUL - CZE, Hong Kong (CHN)
Reprezentace
21. 6. 2025
Muži - turnaj GEL Kutná Hora : CZE - POR
Reprezentace
21. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - THA, Hong Kong (CHN)
Reprezentace
22. 6. 2025
Ženy - VNL: CZE - JPN, Hong Kong (CHN)
Reprezentace
5. 7. 2025
Muži - Final Four GEL 2025 - Brno
Reprezentace
9. 7. 2025
Ženy - VNL: CZE - SRB, Apeldoorn (NED)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23.4.2025

Trenérský notes 3/25: Emoční výzvy na hřišti - negativní emoce

V minulém díle jsme se zaměřili na pozitivní emoce a jejich přínos pro volejbal. Tento díl se věnuje náročnějšímu tématu – negativním emocím, které jsou nedílnou součástí sportu. Současně se podíváme, jak by bylo možné s negativními emocemi pracovat.

Zklamání a ztráta: smutek a jeho vliv na volejbalisty

Smutek je negativní emocionální stav, který se u volejbalistů může objevit po špatném výkonu v tréninku, zranění během zápasu, prohraném důležitém utkání nebo na konci úspěšné sezóny. Projevuje se pocity zklamání, ztráty a někdy i hlubší skleslostí.

  • Projevy ve volejbale: sklopené držení těla po zkaženém podání, pláč po prohraném finále, stažení se od spoluhráčů po chybě, snížená motivace k tréninku, ztráta zájmu o sledování volejbalu, změny v jídelních nebo spánkových návycích před důležitým zápasem a zvýšená podrážděnost během tréninku. Hráč může být viditelně skleslý po tom, co zavinil prohru setu zkaženým útokem.
  • Psychologické pocity: zklamání z vlastního výkonu, skleslost po prohře, pocit beznaděje po sérii neúspěšných tréninků, nízké sebevědomí před dalším zápasem a obviňování sebe sama za chyby.
  • Dopad na výkon: snížená energie a úsilí při dalším tréninku, zhoršené soustředění a koncentrace na pokyny trenéra, horší rozhodování v klíčových momentech hry a celkový pokles výkonnosti v následujících zápasech.

Příkladem může být hráč se slzami v očích po prohraném klíčovém zápase v play-off nebo tým s viditelným zklamáním a tichem po sérii zkažených servisů, které vedly k prohře setu. Dlouhodobý nebo intenzivní smutek může být známkou hlubších problémů a vyžaduje pozornost trenéra, spoluhráčů a v případě potřeby i odbornou pomoc.

Strach z chyby: jak překonat obavy ve volejbale

Strach je nepříjemná emoce vyvolaná vnímanou hrozbou, jako je strach z neúspěchu při smeči, strach ze zranění při dopadu nebo strach z negativního hodnocení trenérem, spoluhráči či rodiči.

  • Projevy ve volejbale: snížení razance při úderu, zvolení ulívky místo tvrdé smeče, opatrná hra v poli, vyhýbání se riskantním herním situacím, jako je „rychlík“, snížená asertivita při blokování, fyzické napětí v ramenou při podání, třes rukou před důležitým servisem a zrychlený srdeční tep před nástupem na hřiště. Hráč může váhat smečovat míč naplno ze strachu, že ho zkazí.
  • Psychologické pocity: obavy z chyb v důležitých momentech, strach z neúspěchu před zraky diváků, strach ze zranění při skoku a strach z negativní reakce týmu na chybu.
  • Dopad na výkon: snížená koordinace pohybů, zhoršené rozhodování při výběru útoku, snížené sebevědomí a bojovnost v obraně a celkový pokles výkonnosti v průběhu zápasu.

Představte si hráče, který s váháním smečuje ze strachu z chyby, nebo tým, který hraje příliš opatrně v klíčovém zápase ze strachu z prohry, nevolí určité herní kombinace či řešení, která by mohla vést k chybě. I když v malé míře může strach zlepšit soustředění a opatrnost, příliš mnoho strachu brání plnému rozvinutí potenciálu a kreativity na hřišti.

Horká hlava: jak hněv ovlivňuje vaši hru (a jak ho zvládnout)

Hněv je silný pocit nelibosti, často vyvolaný vnímanou nespravedlností rozhodčího, frustrací z vlastního špatného výkonu nebo provokací ze strany soupeře.

  • Projevy ve volejbale: křik na rozhodčího po sporném výroku, hádky se soupeři u sítě, agresivní gesta po prohraném bodu, házení s ručníkem nebo lahví s vodou, negativní vnitřní řeč po zkaženém útoku a obviňování spoluhráčů za chyby. Po zkaženém útoku hráč vztekle kopne do reklamního panelu.
  • Psychologické pocity: podráždění z opakovaných chyb, frustrace z neschopnosti prosadit se, rozhořčení nad rozhodnutím rozhodčího, zuřivost po prohraném setu a touha po odvetě vůči soupeři.
  • Dopad na výkon: krátkodobě může poskytnout výbuch vzteku nárůst energie, který vede k razantímu útoku smeči, ale často vede ke zhoršenému úsudku při nahrávce, špatnému rozhodování o dalším tahu, zvýšenému svalovému napětí, které ovlivňuje přesnost, a bezohledné hře, která může vést k chybám nebo žluté kartě. Může také negativně ovlivnit týmovou atmosféru a soudržnost.

Příkladem může být hráč křičící na rozhodčího po sporném výroku o autu nebo tým, jehož výkon klesá kvůli vzájemným hádkám hráčů na hřišti po sérii neúspěšných akcí. Hráči či trenéři se „zaměří“ na svůj vztek a odvádí svoji pozornost od hry samotné. I když zdravá dávka asertivity je důležitá, nekontrolovaný hněv má na volejbalový výkon a týmovou morálku převážně negativní dopad.

Další negativní emoce a jejich projevy ve volejbale

  • Znechucení: může se objevit v reakci na nesportovní chování soupeře (např. úmyslné zdržování hry) nebo nečisté hrací prostředí (např. mokrá podlaha) a vést k viditelné nechuti a vyhýbavému chování. Hráč se může s odporem odvrátit od soupeře, který se po sporném bodu provokativně raduje.
  • Úzkost: projevuje se obavami z nadcházejícího těžkého zápasu, napětím před důležitým servisem a nervozitou z možnosti zklamání. Může vést k neklidu na lavičce a sníženému výkonu na hřišti. Před důležitým zápasem hráč nemůže usnout a přemýšlí o možných chybách.
  • Frustrace: vzniká, když se volejbalistovi opakovaně nedaří provést určitou techniku na tréninku, nebo když tým nedokáže překonat slabšího soupeře. Může vést ke zvýšenému úsilí bez úspěchu, negativní vnitřní řeči a podrážděnosti vůči spoluhráčům. Nahrávač je frustrovaný, když se mu opakovaně nedaří přesně nahrát a spoluhráči z jeho nahrávek jen ulívají.
  • Zoufalství: stav naprosté ztráty naděje, často po opakovaných prohrách nebo po vážném zranění, které ohrožuje kariéru. Projevuje se vzdáváním se během zápasu, sníženým úsilím a vyjadřováním pocitů beznaděje. Po prohraném setu o mnoho bodů hráč rezignovaně svěsí ramena.

Závěr 2. dílu

Negativní emoce jsou přirozenou součástí volejbalu. Je důležité je rozpoznávat, pochopit jejich dopad na výkon a naučit se je efektivně zvládat. To zahrnuje techniky pro regulaci emocí jako je hluboké dýchání, pozitivní vnitřní řeč a vizualizace úspěchu. Dále je klíčové budování mentální odolnosti a podpora pozitivního týmového prostředí, kde se hráči cítí bezpečně a nebojí se sdílet své pocity. Pamatujte, že schopnost zvládat své emoce je stejně důležitá jako fyzická a technická připravenost pro dosažení trvalého úspěchu ve volejbale.

 

Autor: Ondřej Foltýn

Krátké zprávyArchiv
ME 2025 – paravolejbal – Stavanger (NOR)

muži – divize C: Česko – Slovinsko 1:3 (17:25, 21:25, 25:16, 18:25)

 
FIVB Beach Pro Tour Futures Spiez (SUI)

ženy: kvalifikace: Kubištová / Tonová – Reinking / Agraz (USA) 1:2 (15:21, 21:16, 12:15), Vildere / Regute (LAT) – Kubištová / Tonová 0:2 (13:21,...

 
Final Four Champions League 2024/2025 – muži – Lodž (POL)

finále: Aluron CMC Warta Zawiercie (POL) – Sir Sicoma Monini Perugia (ITA) 2:3 (22:25, 22:25, 25:20, 25:22, 10:15) o 3. místo: JSW Jastrzebski...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge Xiamen (CHN)

Svozilová / Štochlová – Ahtiainen / Lahti (FIN) 1:2 (23:21, 16:21, 10:15)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge Xiamen (CHN)

Sh. T Cao / J. Dong (CHN) – Svozilová / Štochlová 0:2 (18:21, 19:21), Svozilová / Štochlová – Yan X. / Zhou M. L. (CHN) 2:0 (21:16, 22:20)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge Xiamen (CHN)

Svozilová / Štochlová – Bauer / Anderson (USA) 0:2 (17:21, 17:21), Svozilová / Štochlová – Kvedaraite / Kovalskaja (LTU) 2:0 (21:14,...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018