Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
27.6.2023

Medailové žně na turnaji MEVZA U16 a U18 na pražském Strahově

Beachvolejbalová MEVZA, která se konala uplynulý víkend v pražském Beachclubu Strahov, přilákala 48 týmů z osmi zemí střední Evropy, které se utkaly v kategoriích U16 a U18. Během tří dnů jsme byli svědky neuvěřitelných výkonů a hráčského zápalu, který mimo šesti medailí přinesl českému beachvolejbalu slibné vyhlídky do budoucna.

Turnaj začal skupinovou fází, ve které týmy bojovaly o lepší pozice do play off. Vítězové skupin postoupili přímo do čtvrtfinále, zatímco druhé a třetí týmy byly rozlosovány do předkola. Play off nabídlo elektrizující zápasy plné napětí a vzrušení, do nedělního finále však mohly postoupit jen dva týmy.

V kategorii U16 dívek zvítězil český pár Nela Kinterová a Magdalena Bohmová, když ve finále porazil Lilli De Meersman a Annu Hammarbergovou z Rakouska 2:1 (21:19, 16:21, 15:11). V zápase o bronz uspěly Linda Kovalčiková a Lea Zelenaková proti izraelskému páru Mika Hameiri a Daniela Gonzalezová 2:0 (25:23, 21:17).

Rize české finále se odehrálo v kategorii chlapců U16, ve kterém po výhře 2:1 (16:21, 21:19, 15:11) slavili titul Theodor Vašut a Adrian Ibrahim. Druhé místo obsadila dvojice Karel Krčmář / Kryštof Macháček. V zápase o bronz uspěl pár Philipp Buchner / Sebastian Pfeffer z Rakouska proti izraelskému týmu Ari Hameiri / Shaked Ziv 2:0 (21:15, 21:12).

I kategorii U18 dívek ovládl český pár. Lucie Knoblochová a Michaela Cyrani porazily izraelský tým Roni Lavie / Daniela Gonzalezová 2:0 (21:19, 21:13). Třetí místo obsadila po výhře 2:1 (18:21, 21:17, 15:8) nad Terezou Studenou a Lenkou Veselou dvojice Adéla Petříková / Elena Svobodová.

Jedinou kategorii, kterou neopanovaly české týmy, byla chlapecká U18. Zde zvítězili maďarští reprezentanti Bence Tari / Lukas Niemeier, když ve finále porazili 2:0 (21:18, 21:15) Vojtěcha Pavluska a Vojtěcha Votavu. Ákos Veress s Marcelem Sárikem-Veressem v utkání o třetí místo udolali Rafaela Meiera a Lukase Writze 21:18, 21:16.

Kompletní výsledky: dívky U16,   chlapci U16,   dívky U18,   chlapci U18

České páry na této mezinárodní akci mimo velice cenných zkušeností posbíraly i šest medailí, což rozhodně lze považovat za velký úspěch. „Před turnajem jsem vyslovil přání vyhrát alespoň jednu kategorii. Nakonec jsou z toho tři zlata, dvě stříbra a jeden bronz. Je vidět, že koncepce reprezentační přípravy under age týmů, která ve velké míře kopíruje tu ze šestkového volejbalu, začíná nést své ovoce a z pohledu výsledků na mezinárodní scéně dokazuje, že jdeme správnou cestou,“ zhodnotil gestor beachvolejbalu Vít Mařík počínání českých párů v turnaji.

Předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta hodnotil celý turnaj velice kladně. „Český volejbalový svaz vidí beachvolejbal, jako jednu z důležitých oblastí, kterou podporuje jak na seniorské, tak na mládežnické reprezentační úrovni. Turnaj MEVZA na pražském Strahově je právě jedna z těch akcí, která pomáhá mladým talentovaným hráčům a hráčkám se konfrontovat s mezinárodní konkurencí, vyzkoušet si atmosféru velké beachvolejbalové akce a získat potřebné zkušenosti s výhledem na under age šampionáty. To, že jsme se dokázali medailově prosadit ve všech kategoriích, mě obrovsky těší a zároveň je to známka dobré podpory talentovaných hráčů a hráček, jak ze strany svazu, tak ze strany klubů, trenérů a rodičů. Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a popřát vám mnoho úspěchů do budoucna.“

Lze říci, že beachvolejbalová MEVZA 2023 U18 a U16 v Praze byla úspěšná, nejen co se týče úrovně hry, ale také (doufejme) vytvoření nezapomenutelného zážitku pro všechny zúčastněné. „Celkově to byl skvělý turnaj, který byl pořádaný motivovaným a nadšeným klubem a odehrál se v krásné lokalitě přímo v centru města. Mé doporučení pro rok 2024 je, abychom zde turnaj opět uspořádali,” ocenil supervizor CEV a MEVZA Christian Lick kvalitní organizaci turnaje.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří umožnili uspořádat tuto událost, a těšíme se na více setkání s těmito sportovci v příštích letech.

Autoři: Adam Štoček, Martin Mach

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...