9.11.2023

Obě naše dvojice na světovém šampionátu U21 si zajistily postup do play off

Utkání základních skupin na MS U21 v Thajsku jsou pro naše týmy minulostí a my můžeme být nadmíru spokojeni. Nejenže si oba české páry zahrají play off, ale David Westphal s Kryštofem Olivou postoupili z prvního místa skupiny D přímo do osmifinále a sestry Pavelkovy z druhé příčky vyzvou v boji o nejlepší šestnáctku potenciálně slabší tým ze třetích míst.

Turnaj pro Aničku s Kačkou odstartoval už úterní kvalifikací, kde nejprve vyprovodily 2:0 (21:17, 21:12) Polky Kielak / Kruczek, aby následně stejným poměrem z turnaje vyřadily Lotyšky Regute / Vildere (21:14, 21:14). České naděje tak po dvou přesvědčivých vítězstvích mohly slavit postup do hlavní soutěže.

Na dvojčata Pavelkovy čekaly v prvním utkání základní skupiny D jim dobře známé Lotyšky Ēbere / Konstantinova. Soupeřky byly do tohoto utkání velice namotivované, vždyť s naší dvojicí už třikrát v minulosti prohrály. Po nepodařené koncovce prvního setu, ve které měl český pár dva setboly, se Lotyšky do utkání obuly a zvítězily i v druhé sadě - 0:2 (21:23, 17:21).

Veledůležité utkání pro další vývoj turnaje sehrály Anička s Kačkou ještě ten samý den, a to proti páru z Bolívie Isa / Galindo. Tady si to děvčata pohlídala a vítězstvím 2:0 (21:18, 21:13) se vrátila do boje o první místo ve skupině.

Do posledního utkání základní skupiny nastoupily české reprezentantky proti Číňankám Yan X. / Zhou M. L. a šlo o hodně. Oba páry totiž bojovaly o vítězství ve skupině, které zaručovalo přímý postup do osmifinále. Kačce s Aničkou se po celý zápas dařilo držet nastolenou taktiku, která nakonec přinesla ovoce v podobě vítězství 2:0 (25:23, 21:16). Na první příčku ve skupině D to ale bohužel nestačilo. Díky tomu, že Číňanky porazily Lotyšky rozdílem třídy, měly tak při shodě bodů o něco lepší poměr bodů. Dvojčata tak v pátek čeká boj o postup do osmifinále, soupeře se dozví až po dohrání všech zápasů základních skupin.

Oliva s Westphalem vstoupili do turnaje opravdu skvěle, když si ve dvou setech poradili s velice slušně hrajícími německou dvojicí Wüst / Fröbel. Vítězství 2:0 (21:18, 21:14) se nakonec pro vývoj základní skupiny ukázalo jako velice důležité.

Dalším soupeřem pro naše borce byli reprezentanti Iránu Ali / Habib. V tomto utkání dost foukalo, čehož David s Kryštofem dokázali využít a na výhodnější straně soupeře zatlačit. Kryštof perfektně polařil a naši borci tak své soupeře porazili rozdílem třídy - 2:0 (21:16, 21:10).

V posledním utkání základní skupiny čekali na Kryštofa s Davidem soupeři z Austrálie. První set byl z obou stran trochu nervózní a dost se chybovalo. I tak byli naši kluci většinu setu nad svými soupeři a vypadalo to nadějně. V koncovce ale dvojice protinožců Hood / Potts ukázala v obraně, jak dobře je fyzicky připravena a vítězství v první sadě překlopila ve svůj prospěch v poměru 24:22. I do druhého setu vstoupili Australané lépe, ale kluci se velice rychle konsolidovali a začali dotahovat. Zhruba v půlce setu pak Kryštof Oliva schytal tvrdou smeč přímo do brýlí a kvůli poranění nosu muselo dokonce dojít i na medical time. Jako by tahle rána kluky ještě více vyhecovala a oni místo toho, aby se položili, v koncovce své soupeře přejeli 21:17. Šlo se tak do zkrácené hry, ve které byli naši soupeři nakonec šťastnější a zvítězili 15:12. I když čeští mladíci zakončili skupinu prohrou, díky velice dobrému poměru skóre, který si vybudovali i v prvním zápase proti Němcům, si zajistili postup z prvního místa základní skupiny D přímo do osmifinále.