14.11.2023

Světový šampionát U21 skončil pro české barvy devátým a sedmnáctým místem

MS U21 v thajském Roi Et je minulostí. S lehkým odstupem je tedy dobré se za turnajem ohlédnout a přidat drobné shrnutí. To si pro nás připravili ti nejpovolanější, trenéři obou českých párů.

Kryštof Oliva / David Westphal očima trenérů Jana Chalupy a Martina Tichého

Juniorský šampionát chlapců a dívek narozených v roce 2003 a mladších proběhl ve dnech 8. -12. 11. 2023 v centrální části Thajska, v krásném městě Roi Et. Hřiště byla postavena v městském parku a centrální kurt byl umístěn pod dominantu města, majestátní rozhledny ve tvaru píšťaly.

Celé město tímto turnajem žilo a vytvořilo neskutečně pozitivní atmosféru pro všechny účastníky od prvního dne až po poslední. Organizace turnaje a jeho zajištění byly na vysoké úrovni světové série v plážovém volejbale. Výkony rozhodčích byly konstantní a hodnotíme je v porovnání s předchozími lety jako dobré.

Naše dvojice David Westphal a Kryštof Oliva nastoupila celkem ke čtyřem utkáním. Vítězství nad německou dvojicí v prvním utkání nebylo vůbec jednoduché. Německá dvojice prošla úspěšně kvalifikací a byla již rozehraná, ale kluci i přesto po bojovném výkonu vyhráli 2:0 (21:18,21:14)

Druhý hrací den Davida s Kryštofem čekal soupeř z Íránu v dopoledním utkání a odpoledne dvojice z Austrálie. Prvního soupeře se jim podařilo po soustředěném výkonu 2:0 (21:16,21:10) porazit. V odpoledním utkání proti nám nastoupil velmi fyzicky disponovaný soupeř. Překrásné a dramatické utkání bohužel skočilo prohrou 1:2 (22:24,21:17,12:15), nicméně i přesto vystačilo na první místo ve skupině.

Z každého utkání ve skupině si kluci brali ponaučení, rozbor soupeřů a důsledná analýza jejich výkonu byla součástí každého dne. Po vítězství ve skupině je čekal den volna, vyplněný regenerací a lehkým tréninkem zaměřeným na činnosti, ve kterých se kluci potřebovali zlepšit. Následný soupeř pro osmifinále vzešel z vítězného utkání předkola Brazílie proti Dánsku. Toto utkání jasně ovládla dvojice z jižní polokoule.

Ve čtvrtek ráno se David a Kryštof střetli s Brazilci ve velmi vypjatém utkání. První a druhý set si byl podobný. První set jasně ovládla brazilská dvojice v poměru 21:13, kdy se nedařilo ztrátovat po podání soupeře. Ve druhém dějství kluci hru již sklidili a podařilo se jim najít recept na hru Brazilců a set ovládli 21:14. Do třetího rozhodujícího setu dokázala naše dvojice dobře vstoupit, ale bohužel soupeř dokázal ve středu setu a v závěru zabrat a získat rozhodující body ve svůj prospěch a zisk setu v poměru bodů 15:12.

play-off:

• Oliva / Westphal – Pedro / Henrique (BRA) 1:2 (13:21, 21:14, 12:15)

základní skupina:

• Oliva / Westphal – Hood / Potts (AUS) 1:2 (22:24, 21:17, 12:15)
  • Oliva / Westphal – Ali / Habib (IRI) 2:0 (21:16, 21:10)
  • Oliva / Westphal – Wüst / Fröbel (GER) 2:0 (21:18, 21:14)

David Westphal a Kryštof Oliva tak skončili na 9. místě na mistrovství světa U21. Cíl turnaje byl postup ze skupiny a tudíž jsme za tento výsledek rádi a hodnotíme jej pozitivně, nicméně víme, na jakých činnostech je potřeba u obou hráčů pracovat v nadcházející přípravné části roku. Věříme, že zkušenosti nabyté na tomto turnaji kluci využijí na mezinárodní scéně v kategorii U20, U22 a na evropských šampionátech.

Anna Pavelková / Kateřina Pavelková očima trenéra Aleše Nečesaného

MS v U21 v thajském Roi ET bylo velmi kvalitně obsazené. Evropa jednoznačně ukázala, že momentálně v těchto kategoriích kraluje. Organizačně i koordinačně toto mistrovství hodnotím jako velice povedené.

Postup přes kvalifikaci byl velmi těžký a za to jsem rád, že jsme to zvládli. Skupina byla velmi náročná a postup z ní na skóre před Lotyšskem a jen těsně za Čínou, která nakonec obsadila čtvrté místo, jen svědčí o její kvalitě. Švýcarky byly tím nejtěžším možným soupeřem do boje o osmifinále. Hrály opravdu skvěle, my jim chtěli z Futures v Badenu oplatit porážku, bohužel to nevyšlo. Švýcarky v turnaji nakonec obsadily druhé místo.

play-off:

• Pavelková A. / Pavelková K. – Kernen / Niederhauser (SUI) 0:2 (9:21, 10:21)

• Yan X. / Zhou M. L. (CHN) – Pavelková A. / Pavelková K. 0:2 (23:25, 16:21)
  • Isa / Galindo (BOL) – Pavelková A. / Pavelková K. 0:2 (18:21, 13:21)
  • Ēbere / Konstantinova (LAT) – Pavelková A. / Pavelková K. 2:0 (23:21, 21:17)

kvalifikace:

• Pavelková A. / Pavelková K. – Regute / Vildere (LAT) 2:0 (21:14, 21:14),
  • Pavelková A. / Pavelková K. – Kielak / Kruczek 2:0 (21:17, 21:12)

Na MS jsme získali další zkušenost v podobě výborných konfrontačních zápasů a vynikajících tréninků. Máme jasnou představu, kam chceme směřovat a za to jsme rádi. Turnaj budu hodnotit společně s celou sezonou až po příjezdu. Momentálně totiž zůstáváme v Thajsku na BPT Challange v Chiang Mai, kde budeme startovat ve středeční kvalifikaci.