Reprezentace
1. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: BRA - CZE, Brazílie
Reprezentace
3. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: CUB - CZE, Brazílie
Reprezentace
4. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: IRI - CZE, Brazílie
Reprezentace
7. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: GER - CZE, Brazílie
Reprezentace
7. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: UKR - CZE, Brazílie
Reprezentace
9. 10. 2023
Muži - kvalifikace OH: CZE - QAT, Brazílie
4.6.2023

J&T Banka Ostrava Beach Pro 2023 zná své vítěze, na Čechy tenkokrát medaile nezbyla

Pátý ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro vyvrcholil v neděli 4. června 2023 zápasy o medaile. Ondřeji Perušičovi s Davidem Schweinerem v semifinále vystavili stopku hvězdní Norové. České reprezentanty tak čekal boj o bronz proti americkým kvalifikantům Partain / Benesh, nad kterými zvítězili již ve skupině. V souboji o cenný kov se role bohužel obrátily. Zlato v soutěži mužů už potřetí slaví Norové Mol / Sørum, kteří svedli úžasnou bitvu s Katařany. V ženské části soutěže prvenství vybojovaly Brazilky Ana Patrícia Silva a Eduarda „Duda“ Santos Lisboa.

Když čeští borci nastupovali v semifinále proti Norům Molovi se Sørumem, nenašli byste na tribunách centrkurtu v Mastercard Areně jediné volné místo. Infarktová bitva, elektrizující atmosféra, strhující výměny. To vše nabídl česko-norský duel. Od první výměny bylo jasné, že se to bude beachvolejbal nejvyšší úrovně. Norové šli do vedení 8:6 a dvoubodový náskok dlouho drželi. Perušič se Schweinerem však dokázali srovnat na 11:11. Seveřané začali více útočit po druhé přihrávce. Za stavu 17:17 Češi v poli čarovali a šli do vedení. Drama prvního setu gradovalo a úspěšná smeč Perušiče ukončila sadu 21:19 ve prospěch domácích.

V první polovině druhé sady dokázali čeští hráči z na prvních pohled neřešitelných situací vykřesat body. Až do stavu 18:15 dosud v zápase nebyl více než dvoubodový rozdíl. Norové nakonec dotáhli druhou sadu do konce v poměru 21:17. V rozhodujícím tiebreaku utekli téměř nechybující Norové do vedení 7:3. Mol byl proti Schweinerovi na síti v podstatě bezchybný a Seveřané navýšili náskok na 11:5. Právě úspěšným útokem na síti Anders Mol nakonec proměnil druhý mečbol a poslal Nory do finále.

„Semifinále si takovýhle zápas zasloužilo. Pro nás čtyři na kurtu to bylo hrozně těžké. Byl to vyrovnaný zápas až do poloviny tiebreaku, kde Norové ukázali svoje kvality a zasloužili si dneska vyhrát. Je to jeden z nejlepších týmů, co kdy byl a prohrát s nimi není ostuda. Budeme to zkoušet dál a doufáme, že nebude trvat dalších osm porážek,“ řekl po porážce David Schweiner a směrem k boji o bronz dodal. „I když je turnaj dlouhý, síly nám nescházejí. Máme před sebou ještě jeden zápas a dáme do toho všechno.“ Čechy tak v boji o bronz čekali Američané Miles Partain / Andrew Benesh, které před pár dny porazili ve skupině.

Excelentní hru Norů vyzdvihl Ondřej Perušič. „Bylo to mentálně hodně těžké, protože oni téměř nechybovali a neustále nás dostávali pod tlak dobrou obranou, dobrým podání. Věděli jsme, že jakoukoliv chybu potrestají a že musíme předvést to nejlepší. To se nám v prvním setu povedlo i s přispěním výborné divácké kulisy. Ve druhém a třetím setu už jsme tahali za kratší konec a Norové zaslouženě vyhráli.“

Anders Mol a Christian Sørumem se těší v Ostravě velké oblibě a po zápase dali najevo, že doufají v diváckou podporu v boji o třetí zlato na tomto turnaji. „Diváci byli úžasní a je krásné vidět, jak podporovali svoje kluky. My se tu cítíme také jako doma a doufáme, že ve finále fanoušci stejně podpoří i nás,“ řekl Anders Mol. Ve finále norskou dvojici čekali Katařané Cherif Younouss / Ahmed Tijan, kteří ve třech setech přehráli americkou dvojici Partain/Benesh (18:21, 21:17, 15:9). Hráči z Kataru zde loni skončili ve čtvrtfinále.

Nádherné a vyrovnávané boje byly k vidění i v obou ženských semifinále. V tom prvním se utkaly Kanaďanky Melissa Humana-Paredes / Brandie Wilkerson a Američanky Terese Cannon / Sarah Sponcil. Oba týmy mohla těšit velká divácká podpora, v hledišti byly vidět vlajky obou zemí. První set vyhrály Kanaďanky 21:19, stejně těsně dopadl i druhý set, který v poměru 23:21 získali Američanky. V rozhodujícím tiebreaku začaly lépe kanadské hráčky a šly do vedení 3:0. Američanky však srovnaly a naopak ony šly do tříbodového vedení. Kanaďanky začaly mocně stahovat. Skvěle umístěná smeč však přinesla Američankám první mečbol, proměněný byl až ten druhý po přesné smeči Terese Cannon, 15:13.

V druhém semifinále se představily Švýcarky Nina Brunner / Tanja Hüberli a Brazilky Ana Patrícia Silva / Eduarda „Duda“ Santos Lisboa. První sadu vyhrály Švýcarky 21:18, v druhém setu však začaly úřadovat světové jedničky z Brazílie a dotáhly ji k přesvědčivému vítězství 21:11. V tiebreaku byla Ana Patrícia na síti jako zeď, jen těžko se přes ni dostávaly švýcarské míče. Brunner / Hüberli nedokázaly na přesně hrající Brazilky najít zbraň a utkání ukončila symbolicky na síti Ana Patrícia v poměru 15:12.

Českým hráčům, kteří nastoupili po epické semifinálové bitvě, se vstup do zápasu o třetí místo vůbec nepovedl. Američané se v první sadě hned od začátku utrhli do vedení 5:1. Nepřesné útoky Davida Schweinera na síti obíraly české hráče o body, naopak precizně vypracované útoky soupeřů přihrávaly body na americkou stranu. Domácí hráči brzy nabrali osmibodové manko a za stavu 18:10 už se v první sadě k většímu obratu nedostali, Američané zvítězili 21:14. Ani na začátku druhé sady se „Perun a Dejv“ nevyvarovali nepřesností, tentokrát si však dokázali Partaina s Beneshem udržet na dohled pár bodů. Od poloviny druhého setu se ovšem znovu projevily chyby na straně Čechů, kteří se v útoku trápili, naopak Andy Benesh byl u sítě jako zeď. Brzy Američané odskočili na 13:8. Domácí tým se ještě dokázal soupeřům přiblížit za stavu 16:19, nepřesné podání Ondřeje Perušiče však přineslo první mečbol zápasu. Ten ještě k radosti plných tribun domácí miláčci dokázali odvrátit, v další výměně však přišla tvrdá Partainova smeč, která zápas o třetí místo ukončila. Američané zvítězili 21:14, 21:17, přičemž pro bronz si došli z kvalifikace.

Pocity jsou hodně smíšené. Jsem rád, že prohry přišly až dnes, a ne už třeba ve skupině. Se čtvrtým místem jsme spokojeni, před turnajem bychom ho brali všema deseti, vezeme si spoustu bodů do olympijské kvalifikace. Ale to, že jsme publiku, našim trenérům, kamarádům, rodinám i sobě nenadělili medaili, nás samozřejmě mrzí,“ řekl zklamaně David Schweiner a jeho slova doplnil Ondřej Perušič. „Věřil jsem, že pokud navážeme na výkony z předchozích dnů, měli bychom mít velkou šanci medaili vyhrát. To se nám bohužel nepovedlo. Naopak Američané oproti zápasu ve skupině předvedli výrazně lepší výkon, byli na nás dobře připravení a zasloužili si jednoznačně vyhrát.

Důvody vítězství Američanů nevnímají ani tak ve změně taktiky soupeře, jako spíše sami u sebe. „Bylo to hodně o nás, my jsme měli daleko horší ztrátu i o hodně horší příjem, což plynulo z jejich lepšího servisu. Nemyslím si, že by měli jinou taktiku, spíš to byl bohužel horší zápas zahraný z naší strany. To jde pak ruku v ruce s tím, jak si soupeř věří. Pak se to nabaluje jak sněhová koule a je hrozně těžké to zastavit,“ dodal David Schweiner.

V soutěži žen bronzové medaile vybojovaly Kanaďanky Melissa Humana-Paredes / Brandie Wilkers, které jasně přehrály Švýcarky Ninu Brunner a Tanju Hüberli ve dvou setech (21:16, 21:14). Pro Brandie je to už druhý cenný kov z Ostravy, stříbro zde vybojovala v roce 2018 s Heather Bansley.

Zápas o zlato v soutěži žen přinesl napínavé třísetové drama. Americká dvojice Terese Cannon / Sarah Sponcil vyzvala nasazené jedničky a lídryně světového žebříčku Anu Patrícii Silvu a Eduardu „Dudu“ Santos Lisboa. V každém páru přitom byla hráčka, která už ostravský titul má. Sarah Sponcil zvítězila v roce 2021 se svou tehdejší parťačkou Kelly Claes, Duda získala zlato v roce 2019, tehdy dokonce stála proti své současné spoluhráčce.

V prvním setu zvítězily Američanky 21:17. Brazilky tak musely, stejně jako v semifinále, otáčet nepříznivý stav. A stejně jako v semifinále, i tady ukázaly, proč jsou v současnosti nejlepšími hráčkami na světě. Druhou sadu si pro sebe vzaly v poměru 21:14. Tiebreak byl vyrovnaný do posledního míče. Byť Američanky doháněly bodovou ztrátu, nechtěly to vzdát. Nakonec brazilské duo zvítězilo nejtěsnějším možným rozdílem 15:13.

Jsem velmi šťastná, byl to těžký zápas proti brilantním hráčkám. Všechno je tu skvělé, doufáme, že se sem zase v dalších letech vrátíme,“ říkala dojatě Ana Patrícia. Duda pak připomněla, že vloni tu skončily překvapivě už ve skupině, o to víc si letošní comeback oceněný zlatem, užívá. „Ano, vloni se nám vůbec nedařilo, ale to je prostě volejbal. Bylo nutné, abychom se pořádně zkoncentrovaly a vrátily se ve formě, jakou jsme předvedly letos. Je nutné na sobě pořád a pořád pracovat, ale mě se tohle na beachvolejbalu líbí,“ řekla Eduarda. Díky senzační formě si tak poradily i s tím, že v obou dnešních zápasech první set prohrály. „Oba týmy skvěle podávaly. Vždy jsme se ale dokázaly v druhém setu zkoncentrovat, hrát míč za míčem. Ale mám vedle sebe neskutečnou Anu Patrícii, což dělá hrozně moc. Jsem šťastná, že s ní můžu hrát, obzvlášť tady v Ostravě před tak úžasným publikem,“ dodala Duda, která si tak z ostravského turnaje odváží druhé zlato, její parťačka ke stříbru z roku 2019 tentokrát přidala kov nejcennější.

Velké mužské finále se rozhořelo mezi norskými Vikingy Molem a Sørumem a Katařany Cherifem Younoussem a Ahmedem Tijanem. Zajímavostí je, že vloni zde katarští borci skončili ve čtvrtfinále rukou Perušiče a Schweinera. Tentokrát Čechy v roli vyzyvatelů o titul vystřídali.

Dle všech předpokladů měli být jasně silnější Norové. V první sadě tomu tak opravdu bylo. Mol se Sørumem vedli v první sadě s velkým náskokem a byť Katařané snížili v koncovce na rozdíl pouhých tří bodů, jejich chyba na podání ukončila první set v poměru 21:15 pro Nory. Druhý set už byl mnohem vyrovnanější a ostravské publikum hnalo sympatické Katařany vpřed. Oba hráči si i během hry užívali neskutečnou atmosféru na centrkurtu v Mastercard Areně, při nástupu na kurt po krátkých přestávkách si prozpěvovali písně hrající z reprobeden a při každém vítězném míči hecovali rozjeté publikum. Svými neskutečnými zákroky dostávali fanoušky do varu a dotáhli druhou sadu do vítězného konce poměrem 21:19. V rozhodujícím tiebreaku se Norové dostali brzy do vedení 3:1 a nadále si drželi zhruba tříbodový náskok. Katařané však nevypustili ani jeden míč, obětavě dobíhali míče po celém hřišti a pořádně zdramatizovali koncovku rozhodujícího setu, když snížili na 12:13. Chyba Ahmeda Tijana na podání však znamenala mečbol pro Nory, kteří ho ihned využili, zakončili zápas 15:13 a vybojovali již třetí zlatý titul z Ostravy. Před zraky fanoušků pak předvedli oslavné salto vzad, i když v případě znaveného Christiana Søruma to byl spíše kotoul.

Chci hlavně poděkovat svému partnerovi, udělal dnes obrovský kus práce. S Cherifem a Ahmedem to byl neskutečně silný zápas, hráli na mě snad každý míč, což bylo nesmírně náročné. A já jsem moc šťastný, že jsme to zvládli,“ řekl po zápase Anders Mol. A v čem vidí Christian Sørum největší zbraň, díky které dokážou v klíčových momentech najít dost síly a slavit úspěch? „Tuhle otázku dostávám velmi často a odpovídám vždy stejně. Mám po svém boku Anderse Mola. Zejména ke konci turnaje byl fantastický, když jsme hráli proti tolika výtečným soupeřům.

Obrovský dík patří i organizátorům, kteří zde pořádají jeden z nejkrásnějších turnajů celého roku, a doufáme, že se sem vrátíme znovu nejen příští rok, ale budeme se vracet přinejmenším dalších deset let,“ dodal Anders Mol pochvalná slova, která jsou tou nejlepší pozvánkou na další ročník špičkového beachvolejbalového turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro v Dolních Vítkovicích.

Kompletní výsledky ZDE

 

Autor: Štěpán Sedláček, foto Vlastimil Vacek, Jiří Zerzoň

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Paříž (FRA)

semifinále: Perušič / Schweiner - Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:0 (21:16, 21:15) čtvrtfinále: Cottafava / Nicolai (ITA) – Perušič / Schweiner 0:2...

 
Olympijská kvalifikace - muži - Rio de Janeiro (BRA)

Itálie – Česko 3:1 (24:26, 25:18, 25:22, 25:19)  

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Paříž (FRA)

Perušič / Schweiner – M. Grimalt / E. Grimalt (CHI) 2:0 (21:15, 21:17)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Paříž (FRA)

Perušič / Schweiner – Losiak / Bryl (POL) 2:0 (21:13, 21:9), Perušič / Schweiner – Ehlers / Wickler (GER) 2:1 (21:19, 24:26, 15:12)

 
Nové angažmá pro sezónu 2023/2024

Na pozici univerzálky brněnských Šelem přichází Rosa Bjarregard-Madsen, reprezentantka Finska odehrála poslední sezónu v dresu bundesligového VC...

 
Nové angažmá pro sezónu 2023/2024

Zkušenost do týmu Kladna vnese argentinské libero Ignacio Fernández, jenž působil nejen v Argentině, ale i v Evropě, v týmech rumunské nejvyšší...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018