Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
4.12.2015

Mikuláš Václav

Václav Mikuláš
Mikuláš Václav

*8.7.1925-†1.1.2017

Funkcionář

Uznání a ocenění:
Čestný člen ČVS, osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů

Jméno a příjmení: Václav MIKULÁŠ

Datum narození: 8. července 1925

Datum úmrtí: 1. ledna 2017

Ne každému se podaří vystoupat na své pouti životem takhle vysoko a ještě mít sílu na zdolávání dalších metrů, jako se to podařilo doyenovi střešovického volejbalu. Pamětníkům zlaté éry volejbalistek Tatranu Střešovice SSŽ se ziskem šesti titulů mistryň republiky není třeba jubilanta představovat, pro čtenáře narozené později přidáváme jubilantovo stručné „curriculum vitae“. Od začátku 50. let minulého století až po současnost - tedy již více jak 60 let - je hustě propletené volejbalem.

Narodil se 8. července 1925 v Praze na Štvanici, v porodnici, která stávala v místech dnešního tenisového areálu ČLTK. Studium gymnázia v Londýnské ulici mu přerušila válka (uzavření vysokých škol včetně některých z gymnázií) a „náhradní“ maturitu získal na smíchovské Obchodní akademii. Po válce si dodělal maturitu i na gymnáziu a zahájil studia na Vysoké škole obchodní (dnes VŠE). Ani zde neměl štěstí - v samém závěru studia byl ze školy vyloučen za účast na jedné z protestních demonstrací po únorovém puči 1948. Více jak rok pracoval jako dělník v sázavské sklárně Kavalier a do Prahy se vrátil v roce 1950 díky sportovním aktivitám. Začal pracovat jako dělník v podniku Baraba (později Dopravní stavby, nakonec Stavby silnic a železnic) a při práci vystudoval stavební průmyslovku v Dušní ulici se ziskem třetího maturitního vysvědčení. V podniku SSŽ se propracoval do oddělení technického rozvoje jako uznávaný odborník na stavby mostů, a díky svému (byť nedokončenému) ekonomickému vzdělání i jako schopný rozpočtář – neboli tvůrce cenových kalkulací staveb. V krátké době se stal pravou rukou ekonomického náměstka podniku SSŽ a díky tomuto spojení získal pro Tatran dlouholetého a štědrého sponzora, bez kterého by nebyla účast a úspěchy volejbalistek v nejvyšší soutěži možné.
Volejbalový oddíl měl koncem 60. let díky SSŽ a aktivitám Vaška Mikuláše prostředky na získávání kvalitních hráček „z venkova“, kterým v Praze dokázal zajistit nejen studia a zaměstnání, ale i byt. Byly to např. pozdější reprezentantky Elena Poláková-Moskalová z Jablonce, Jana Hálková-Vápenková z Ústí n. Labem nebo Irena Svobodová-Pettinari z Teplic.

Se sportem a volejbalem začínal Vašek již za války u babičky v Jesenici v místním Sokole. Hrál závodně fotbal (za Jesenici a později Tatran Baraba), věnoval se atletice (na vojně 3. místo v bězích na 400 a 800 m při armádních přeborech), hrál ligové ragby za Disk Říčany.
Byl zakladatelem volejbalového družstva mužů v Sokole Jesenice a v Tatranu Baraba a za Střešovice jej hrál závodně do roku 1963, kdy byla mužská složka v oddílu zrušena. Stal se „duší“ volejbalového oddílu Tatranu Střešovice, který dlouhá léta táhnul sám ve funkci předsedy a současně pracoval ve výboru TJ jako místopředseda. V oddílu trénoval do roku 1963 dorostence, byl vedoucím ligového družstva žen a asistentem trenéra Antonína Kyndra. Stal se členem výboru Pražského volejbalového svazu (tehdy sekce odbíjené MV ČSTV), byl členem Kontrolní a revizní komise Českého VS.
Za zásluhy o rozvoj našeho volejbalu mu byl udělen titul Čestný člen ČVS a byl zařazen do Galerie funkcionářů Síně slávy českého volejbalu. Ohlédnutí doplňujeme několika fotografiemi z historie i současnosti.

FOTO:

První snímek pochází z první poloviny 50. let, kdy hrál jubilant ragby za Disk Říčany. V týmu se potkal s další známou osobností našeho volejbalu – Zdeňkem Effenbergerem. Václava najdeme v horní řadě uprostřed, „Efa“ v podřepu první zleva.

Prvního vrcholu dosáhly volejbalistky Tatranu Střešovice ziskem mistrovského titulu v roce 1961. Na snímku nahoře zleva předseda oddílu a vedoucí družstva V. Mikuláš, D. Křížová-Kopová, Obadálková, Dostálová-Hrbková, Baráčková, Jonáková-Brzická a trenér A. Kyndr, dole zleva Lvovská, Kyselková-Herštová, Fialová-Vedrová a J. Křížová-Salingerová. Šest hráček z této sestavy oblékalo reprezentační dres.

Další vrcholné období zažil jubilant se střešovickými volejbalistkami v letech 1969-73 se ziskem 5 mistrovských titulů v řadě. Základní šestka Tatranu tvořila osu státní reprezentace. Na snímku z roku 1973 poslední mistrovská sestava „Tatranek“, zleva stojí trenér A. Kyndr, Kaliberková, Němečková, Vlasáková-Marcolini, Duroňová, Mifková a vedoucí družstva V. Mikuláš, zleva v podřepu Šašková, Moskalová, Svobodová-Pettinari, Obadálková a Kadeřávková. Na snímku chybí Bardová a Vápenková.

V sobotu 23. května 2015 oslavil Václav na Tatranu své kulatiny obklopen místními volejbalistkami tří generací. Z té nejstarší má po levici (ve žlutém triku) Libuši Kyselkovou- Herštovou, z té prostředí po pravici (v podřepu v modrém triku) Janu Zitovou-Hromádkovou – vrchní organizátorku oslav.

Mezi gratulanty nechyběl předseda Tatranu Střešovice Ing. Martin Vaculík, který jubilanta dekoroval medailí za zásluhy o rozvoj střešovické TJ. Nalevo místostarostka Prahy 6 Ing. arch. Eva Smutná a v pozadí zástupci Komise společenského významu volejbalu ČVS Z. Vrbenský a V. Kobliha.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na své první zahraniční angažmá přichází do Odoleny Vody vítěz MS U21 2011 a MVP tohoto turnaje Leonid Shchadilov. Zkušený ruský smečař naposledy...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Českou UNIQA extraligu si v dresu Kladna vyzkouší Niklas Seppänen, smečař finské reprezentace poslední sezónu hrál v domácí lize za tým Hurrikaani...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

o 3. místo: Španělsko – Česká republika 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10) finále: Chorvatsko – Bulharsko 1:3 (25:22, 22:25, 17:25, 20:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Univerzál Marek Šotola vymění v nadcházející sezóně Francii za Německo, z Poitiers míří do týmu Berlin Recycling Volleys.

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

semifinále: Česká republika – Bulharsko 0:3 (13:25, 23:25, 19:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Novým trenérem volejbalistů Ostravy se stal Richard Vlkolinský, asistent trenéra slovenské reprezentace a dlouholetý trenér družstva Košic.  

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018