Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
4.12.2015

Pourová Dana

Dana Pourová
Pourová Dana

*15.2.1933

Funkcionářka

Uznání a ocenění:
Čestný člen ČVS.

Jméno a příjmení: Dana POUROVÁ roz. Dokoupilová

Datum narození: 15. února 1933

Spojila takřka celý svůj život s volejbalem (tento svazek trvá již 60 let).

Narodila se 15. února 1933 v Trenčíně, dětství a dospívání prožila v Brně, kde se stala zapálenou členkou Sokola Brno V na Černých Polích. Věnovala se gymnastice, atletice, plavání a nakonec přidala sporty kolektivní - basketbal a volejbal. Ten začala hrát závodně v roce 1954 za Spartak Hořovice (kam ji zavály životní osudy a kde dones žije) a po roce získala angažmá druholigové Lokomotivy Zdice. Ve Zdicích hrála do roku 1962 pod vedením Václava Hory (známého extraligového rozhodčího, později vedoucího mužské reprezentace ČSSR). V dalších 5 letech oblékala dres RH Praha, kde si 2. ligu zahrála mj. s internacionálkami Jarkou Brožovou a Zdenou Jílkovou-Radvanovou, s vycházející hvězdičkou Kájou Šaškovou a pod vedením Richarda Bönische, v té době sbírajícího první trenérské zkušenosti. V roce 1967 se vrátila do Zdic, kde hrála pro radost až do roku 1980, ale těžiště jejích aktivit se již přesunulo k práci s mládeží. Přednostně se věnovala dívkám, ale vyzkoušela si i práci s chlapci.

Jako trenérka mládeže začínala v Hořovicích v roce 1958 (kdy získala kvalifikaci trenéra 3. třídy a „dvojku“ pak v roce 1962), trénovala střídavě v Hořovicích i ve Zdicích a může se pochlubit osmi tréninkovými cykly, začínajícími přípravkou a zakončenými startem v prestižních juniorských soutěžích. Snad každý trenér dospěje časem ke zjištění, že pokud chce ve své práci uspět, musí získat podporu oddílu, klubu a svazových orgánů, a tak se obvykle stává i „bafuňářem“.

Nejinak tomu bylo v případě Dany, která se přes funkce ve výborech VO a TJ dostala k funkcím ve Středočeském KVS. Tam od roku 1980 pracovala v Komisi mládeže a současně v Trenérsko-metodické komisi. V letech 1988-2009 byla její předsedkyní a může se pochlubit podílem na vyškolení více jak 370 nových trenérů 3. třídy.

Bohatý je i její výčet funkcí ve vrcholných svazových orgánech – ČSVS resp. ČVS po roce 1992. V Hospodářské komisi pracovala v letech 1978-2009, v Trenérské radě v letech 1998-2009 a v Komisi mládeže pracuje od roku 1988 dosud. V letech 1995-2001 byla předsedkyní Asociace trenérů dívčích složek (pak tento orgán zanikl) a současně manažerkou juniorek a Lvíčat (tzv. předkadetek) ČR.

Dominantním a nezapomenutelným zážitkem se pro ni stal zisk zlatých medailí na MEJ 2000 ve Švýcarku. Tam byla s týmem v roli manažerky po předchozím pětiletém cyklu přípravy, při kterém trenéru Leoši Chalupovi pomáhala jako vedoucí družstva, pomocná trenérka či statistička a byla svědkem postupné proměny talentovaných kadetek v nejlepší juniorky Evropy. Ještě po 13 letech se zápalem líčí průběh utkání semifinále s Italkami (1:3), při kterém nás obsluha elektronického ukazatele stavu spolu s nepozornými rozhodčími obrala o 5 míčů. Naše děvčata to nezlomilo a když ve finále narazila na Italky znovu, po dramatickém pětisetovém boji jim porážku oplatila. Radost má jubilantka i ze svých vnuček Reginy (hráčky Sokola Dobřichovice v 1. NL) a Kláry (bývalé juniorské reprezentantky a hráčky pražské Slavie v nejvyšší soutěži). Je vždy potěšitelné, když jablka nenapadají daleko od stromu!

FOTO:

První dva snímky připomínají hráčské aktivity Dany Pourové v Lokomotivě Zdice, na prvním je v „akci“, na druhém v civilu před či po utkání s trenérem Vaškem Horou.

Na snímku třetím Dana v dresu pražské Rudé hvězdy, na čtvrtém část družstva RH v první polovině 60. let při oddechové času jednoho ze zimních turnajových utkání. Pokyny družstvu předává začínající trenér Ríša Bönisch, jediná blondýnka Dana úplně napravo.

Na posledním snímku je kompletní tým juniorek ČR, který (jako první v historii našeho volejbalu) vybojoval na MEJ 2000 ve švýcarském Neuchâtelu titul Mistryň Evropy. Zleva stojí manažerka týmu Dana Pourová, trenér Leoš Chalupa, hráčky Matuszková, Holerová, Dočekalová, Franková, Hanusová, Synková, Plchotová a as. trenéra Bohuslav Ernest, dole zleva Doležalová, Kučerová, Šenková, Chalcarzová a Tomanová.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018