Reprezentace
1. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Nitra : SVK - CZE
Reprezentace
1. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Liepaja : LAT - CZE
Reprezentace
4. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - SVK
Reprezentace
4. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Karlovy Vary : CZE - LAT
Reprezentace
8. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Kortrijk : BEL - CZE
Reprezentace
11. 6. 2022
Ženy - turnaj GEL Zlín : CZE - CRO
Reprezentace
11. 6. 2022
Muži - turnaj GEL Zlín : CZE - EST
31.12.2015

Spirit Vladimír

Vladimír Spirit
Spirit Vladimír

*5.5.1923 - †15.7.2002

Funkcionář

Uznání a ocenění:
Držitel uznání FIVB za zásluhy o ustavení federace, Čestný člen ČVS, osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie funkcionářů.
Od roku 2004 pořádá Sokol Bučovice antukový Memoriál Vladimíra Spirita za účasti extraligových družstev mužů, od roku 2005 jsou nejvýznamnější volejbaloví funkcionáři ČVS oceňováni Medailí Vladimíra Spirita.

Jméno a příjmení: Vladimír SPIRIT

Datum narození: 5. května 1923

Datum úmrtí: 15. července 2002

Charakteristika:
Hráč Sokola a Orla Dejvice, ligové Sparty Praha a ATK Praha a jeden z našich nejvýznamnějších volejbalových diplomatů. V roce 1946 účastník památné schůzky zástupců volejbalových svazů ČSR, Francie a Polska ve smíchovském Staropramenu, při které byla podepsána dohoda o ustavení FIVB. V roce 1947 účastník ustavujícího kongresu FIVB v Paříži, v letech 1947-1950 člen Komise pravidel FIVB. Člen resp. předseda organizačních výborů vrcholných volejbalových šampionátů, pořádaných v Praze v letech 1949 (1. MS mužů a 1. ME žen), 1966 (6. MS mužů) a 1986 (10. MS žen). Od roku 1966 člen a od roku 1983 předseda Mezinárodní komise ČSVS, účastník řady zasedání CEV a kongresů FIVB.

Nahlédnutí do soukromí:
Společně se sestrami Naděždou a Olgou byli prvními trojčaty, narozenými v samostatném Československu a jejich kmotrem byl prezident T. G. Masaryk. Absolvent malostranské reálky Jana Nerudy (maturita 1941) a po válce ČVUT (promoce 1948) s perfektní znalostí angličtiny a francouzštiny, která mu později pomohla při mezinárodních funkcionářských aktivitách. Ke konci prezenční vojenské služby v ATK Praha (1948-1950) byl zatčen pro podezření z velezrady (podnětem emigrace sestry Olgy s manželem do Kanady) a po výslechu v „hradčanském domečku“ u proslulého kpt. Pergla následovalo 11 měsíců samovazby ve znojemské a brněnské věznici. Velezrada nebyla prokázána, v červnu 1951 byl propuštěn na svobodu a rok věznění uznán jako přiměřený trest za „napomáhání nepříteli a neoznámení trestné činnosti“. Zbývající tři měsíce vojny dosloužil u dělostřelců v Praze-Bohnicích a první dva roky po vojně pracoval jako dělník v třísměnném provozu zápustkové kovárny Poldovy huti na Kladně.
V této době se oženil s Mílou Janouškovou, se kterou se seznámil v ATK (byla výbornou tenistkou a mixdeblovou spoluhráčkou dr. Jiřího Lendla). Po sňatku začala být politicky perzekuována i ona, musela opustit pracovní místo na MNO a propuštěna byla i z redakce Sokolských novin. Následovala výpověď z dejvické garsonky, po které v květnu 1953 manželé Spiritovi „dobrovolně“ opustili Prahu a odstěhovali se k mamince paní Míly do jejích rodných Bučovic u Brna. Vladimír zde začal pracovat jako dělník v parketárně, později získal místo obchodního referenta v První brněnské strojírně a do důchodu odcházel jako vedoucí správního úseku Technického muzea v Brně. V Bučovicích se manželům Spritovým narodil syn Jan (Ing.) a dcera Vladimíra (Mgr.) provdaná Vladová.

Sportovní a volejbalové začátky:
Sportovní začátky jsou spojeny se Sokolem Dejvice a Sokolem Týnec n. Sázavou, kde měla rodina Spiritových letní sídlo a kde se jako žák a později dorostenec seznamoval se všemi dostupnými sporty (gymnastika, atletika, tenis, fotbal, basketbal, česká házená). S volejbalem začínal ve 14 letech jako účastník letních derby mezi týneckými sokoly a sezónními rekreanty (tzv. „lufťáky“), v 17 letech se stal hráčem Sokola Dejvice s kurty u Prašného mostu. Zdejší parta se vedle šestkového volejbalu věnovala „tahaným“ deblům, ve kterých kralovali později vynikající basketbalisté Sparty a reprezentanti ČSR Benáček, Hloušek a především dvojice Smrkovský-Velenský, několikanásobní debloví mistři republiky. Po zákazu Sokola nacisty v roce 1941 přešla celá parta do křesťanského Orla Dejvice a v roce 1943 do Sparty Praha. V šestkovém volejbalu se tým probojoval do protektorátní 1. ligy a až do konce 40. let patřil mezi naše nejlepší týmy.

Hráčské aktivity a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1943 - 1948 hráč Sparty Praha, 2. místo na mistrovství Protektorátu Čechy - Morava 1944 v Pardubicích, 2 x 3. místo na MR 1945 ve Zlíně a MR 1947 v Praze, trenéři Václav Jeřábek a Ing. Vladimír Míka, mezi spoluhráči reprezentanti Horáček Václav, Raban, Schwarzkopf a Svoboda Josef, dále Beneš Jan, Doležal Jaroslav, Novák Arnošt, Plas, Souček, Špitálský Milan, Švancar, Trinner, Vodička,
1948 - 1950 hráč ATK Praha, 3. místo na MR 1949 v Ostravě, 1. místo na MR 1950 v Jilemnici, hrající trenéři Evžen Krob a od roku 1950 Josef Brož, mezi dalšími spoluhráči reprezentanti Bouchal, Brož Karel, Jonáš, Láznička, Paldus, Tesař a Votava, dále Hora, Hrobař, Knězek, Němec Zdeněk, Neugebauer Zdeněk, Taubman, Valach František.

 

Trenérské aktivity:
Po propuštění z vězení a dosluhování vojny v Praze-Bohnicích založil při posádce volejbalové družstvo a stal je jeho hrajícím trenérem s přátelskými zápasy mezi pražskými posádkami. Po přestěhování do Bučovic v roce 1953 se stal hrajícím trenérem mužů místního Tatranu a trenérem družstva žen, za které hrála již před válkou jeho manželka Míla. Po získání pracovního místa v První brněnské strojírně založil ve Spartaku První brněnská ZKG tým mužů, se kterým jako hrající trenér postoupil z městského přeboru do oblastní soutěže (2. ligy). Jak ve svých pamětech uvedl, při trenérské práci byl samoukem, čerpajícím z vlastních hráčských zkušeností a z dostupných metodických příruček.

Funkcionářské aktivity:

leden 1946 účast na schůzce zástupců ČVBS (Benáček, Jeřábek, Klíma, Spirit) se zástupci polské volejbalové federace v rámci zájezdu basketbalistů a volejbalistů Sparty do Varšavy s cílem obnovit neúspěšné předválečné snahy o ustavení mezinárodní volejbalové federace (FIVB),
únor 1946 jmenován tajemníkem ČVBS pro mezinárodní styk s úkolem navázat spojení s dalšími volejbalovými federacemi a získat jejich podporu při ustavení FIVB,
srpen 1946 účast na jednání zástupců volejbalových svazů ČSR, Francie a Polska v pražském Smíchovském pivovaru v předvečer mezistátního utkání mužů ČSR-Francie, při kterém byla podepsána dohoda o ustavení FIVB a stanoveny stěžejní cíle její existence (propagace volejbalu v dalších zemích, sjednocení pravidel se základem v pravidlech amerických, pravidelné pořádání ME a MS, zařazení volejbalu do programu OH),
duben 1947 účast na ustavujícím kongresu FIVB v Paříži za přítomnosti delegátů ze 14 zakládajících členských států (předsedou Paul Libaud z Francie), zvolen našim zástupcem v Komisi pro pravidla FIVB (předsedou Romuald Wirszylla z Polska),
1949 - 1950 v rámci vojenské služby jmenován do Armádního sokolského výboru při Československé obci sokolské - ČOS (po únoru 1948 pověřené řízením naší tělovýchovy a sportu) a do funkce generálního sekretáře Organizačního výboru historicky prvního MS mužů, prvního ME žen a prvního pracovního Kongresu FIVB v září 1949 v Praze, při kterém bylo do federace přijato dalších 13 členských států.

Po uvěznění v roce 1950 a následné politické perzekuci se do vrcholných svazových funkcí vrátil až v roce 1966.

od roku 1966 člen Mezinárodní komise Ústřední sekce odbíjené ÚV ČSTV (jak zněl v té době oficiální název ČSVS) a člen organizačního výboru 6. MS mužů v Praze, v jehož průběhu působil ještě jako doprovod a tlumočník prezidenta FIVB a od roku 1946 osobního přítele Paula Libauda z Francie. Jako tlumočník také doprovázel tehdejšího předsedu Mezinárodní komise ČSVS Ing. Dušana Prieložného na zasedání Evropské volejbalové konfederace - CEV (ustavené v roce 1963 se sídlem v Bruselu) a na kongresech FIVB (mj. v rámci OH 1976 v Montrealu a OH 1980 v Moskvě).
od roku 1983 předseda Mezinárodní komise Volejbalového svazu ÚV ČSTV, doprovod a tlumočník Ing. Prieložného (v letech 1983 - 1987 prezidenta CEV) při všech významných akcích vč. losování evropských pohárových soutěží (PMEZ, PVP),

V roce 1988 byl s ing. Prieložným přítomen slavnostnímu otevření „Vily FIVB“ ve švýcarském Lausanne, kam její nový prezident dr. Ruben Acosta z Argentiny (zvolený v roce 1984) přestěhoval z Paříže sídlo federace.

V roce 1997 byl jako čestný host v doprovodu předsedy ČVS ing. Pavla Kučery přítomen v Lausanne oslav 50. výročí vzniku FIVB a jako jediný žijící účastník ustavujícího kongresu obdržel ojedinělý diplom s textem: „Světové uznání panu Vladimíru Spiritovi za účast na Mezinárodním kongresu v Paříži od 17. do 20. dubna 1947 a za jeho přínos při zakládání Mezinárodní volejbalové federace“.

Opomenuty by neměly být ani funkcionářské aktivity klubové, kterými zaplnil období politické izolace. Po přestěhování do Bučovic se okamžitě zapojil do činnosti místního Sokola, resp. DSO Tatran Bučovice po roce 1953, kde až do začátku 70. let působil jako člen výboru volejbalového oddílu, člen a později předseda tenisového oddílu a člen výboru TJ. Dalším politickým problémům se nevyhnul ani v Bučovicích po roce 1968 resp. při následné normalizaci, když místní soudruzi nezapomněli na státní vlajku v okně Spiritových, vyvěšenou a potaženou černým závojem po 21. srpnu 1968. Po výzvě předsedy TJ Tatran k opuštění jednoty přijal nabídku Zbrojovky Brno, stal se členem výboru jejího volejbalového oddílu a podílel se na organizaci zahraničních zájezdů mistrovského družstva mužů včetně utkání v PMEZ. Ve funkci člena a později předsedy Mezinárodní komise ČSVS se podílel na organizaci zahraničních zájezdů reprezentačních družstev ČSSR dospělých i mládeže a vycestovat pomohl řadě dalších oddílů - Chemičce Ústí do Francie, Itálie a Dánska, Aeru Odolena Voda do Francie a Belgie, Gottwaldovu do Itálie.

FOTO:

V letech 1943-1948 byl hráčem ligové Sparty Praha, na snímku z roku 1947 stojí zleva Jan Beneš, Vladimír Spirit, Jaroslav Doležal, František Schwarzkopf, Václav Horáček, Josef Svoboda, Milan Špitálský a Vladimír Švancar, dole zleva Vladimír Vodička, vedoucí a trenér družstva Václav Jeřábek (do roku 1946 náčelník ČVBS) a Miroslav Plas.

V roce 1948 narukoval na vojnu a stal se jedním z prvních hráčů nově ustaveného družstva volejbalistů ATK Praha. Na snímku stojí zleva Jaromír Paldus, Vladimír Spirit, vedoucí družstva kpt. Karel Vycpálek, Miloš Bouchal a Rudolf Taubman, dole zleva Radim Hrobař, Karel Brož a Zdeněk Neugebauer. Z prvního hráčského kádru ATK na snímku chybí Evžen Krob (pověřený trénováním družstva), Miroslav Hora a Arnošt Knězek.

Na snímku z roku 1949 je zachycen Vladimír Spirit při tlumočení proslovu prezidenta FIVB Paula Libauda z Francie (stojícího nalevo za ním) v rámci slavnostního zahájení prvního MS mužů a ME žen v Praze na ještě otevřeném zimním stadionu pražské Štvanice. Uprostřed ministr školství a tělovýchovy Václav Kopecký a napravo pražský primátor dr. Václav Vacek.

Poslední snímek je z roku 1971 a oslav 50 let našeho organizovaného volejbalu, na kterém se v Praze opět sešla dvojice Libaud-Spirit. Nalevo předseda FIVB Paul Libaud v roli gratulanta a napravo ing. Vladimír Spirit v roli tlumočníka. Přátelství těchto dvou osobností světového volejbalu vzniklo v roce 1946 a trvalo bezmála 50 let, resp. bylo ukončeno smrtí P. Libauda v roce 1994.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

semifinále: Perušič / Schweiner – Herrera / Gavira (ESP) 2:0 (21:19, 36:34) čtvrtfinále: Perušič / Schweiner – Cherif / Ahmed (QAT) 2:1 (16:21,...

 
Golden European League 2022 - muži

Česká republika – Belgie 3:0 (26:24, 25:16, 25:12)

 
Konečná nominace RD mužů na utkání GEL s Belgií

Z patnáctky hráčů mužské reprezentace, kteří se od čtvrtka připravovali v Kutné Hoře na druhé kolo Golden European Legue, vypadl na sobotní domácí...

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

muži: Bryl / Losiak (POL) – Šépka / Semerád 2:0 (21:19, 21:19), Perušič / Schweiner – Herrera / Gavira (ESP) 2:0 (21:12, 21:17), Šépka / Semerád –...

 
Nové angažmá pro sezónu 2022/2023

Volejbal Brno opouští nahrávač Luan Duc Truong, který přestupuje do Fatry Zlín.

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - J&T Banka Ostrava Beach Pro 2022

ženy: Hermannová / Štochlová – Hüberli / Brunner (SUI) 0:2 (11:21, 21:23), Talita / Rebecca (BRA) – Hermannová / Štochlová 2:0 (21:18,...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018