Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
4.12.2015

Bouchal Miloš

Miloš Bouchal
Bouchal Miloš

*30.4.1926 - 23.10.2000

 Úspěchy:
Hráč:
  MS 1949

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů

Jméno a příjmení: Miloš BOUCHAL

Datum narození: 30. dubna 1926 v Praze

Datum úmrtí: 23. října 2000 v Praze

Charakteristika:
174 cm vysoký nahrávač družstev SK Prosek, ATK Praha (mistr ČSR 1950), Zaměstnanci města Prahy (ZMP), Sparty Praha resp. Spartaku Sokolovo a Spartaku Avia Čakovice. V letech 1948 - 1949 reprezentant ČSR s účastí na I. MS mužů v Praze 1949 (stříbrná medaile).

Nahlédnutí do soukromí, sportovní a volejbalové začátky:
Tyto údaje se bohužel nepodařilo získat, jisté není ani místo narození. Podle pamětníků byl ženatý, měl min. jednu dceru a pracoval v různých dělnických profesích v ČKD Praha, naposledy v závodu Lokomotivka. Předpokládáme, že jeho sportovní začátky jsou spojené se SK Prosek (před válkou Sokol Prosek), kde se poprvé objevuje jeho jméno mezi volejbalisty, kteří v roce 1946 postoupili z oblastního přeboru a poprvé startovali v zemské lize - Mistrovství Čech (7. místo z 10 družstev).

Hráčské působení a úspěchy v domácích soutěžích:

SK Prosek Pravděpodobně zde hrál od roku 1944 (plnoletosti) a prokazatelně do roku 1949 (nástupu na náhradní vojenskou službu). Jeho spoluhráči na Proseku (s proslavenými turnaji s každoroční účastí nejlepších týmů republiky) byli např. Ludvík Černý (později pražský primátor), Karel Kavka, Jiří Kobrle, Miroslav Koníček, Václav Matiášek, Václav Nový, Bohumil Průša, Zdeněk Roubíček a ke konci působení Jiří Jonáš a Miloslav Liška. V rámci první poválečně reorganizace tělovýchovy a sportu (svěřené ČOS) došlo k přejmenování družstva na Sokol ČKD Praha (5. místo v Mistrovství Čech 1949) a závěrem roku 1949 k jeho sloučení se slavným Sokolem Vysočany.
ATK Praha V letech 1949 – 1950 byl v rámci náhradní roční vojenské služby zařazen do armádního družstva volejbalistů ATK Praha, se kterým získal v roce 1950 v Jilemnici titul mistra republiky. Jeho prvními spoluhráči byli Karel Brož, Miroslav Hora, Radim Hrobař, Arnošt Knězek, Evžen Krob, Jaromír Paldus, Zdeněk Neugebauer, Vladimír Spirit a Rudolf Taubman, druhým rokem Josef Brož, Jiří Jonáš, Karel Láznička, Zdeněk Němec, Josef Tesař, František Valach a Josef Votava.
ZMP Po vojně hrál v letech 1950 – 1951 zemskou ligu za Zaměstnance města Prahy, resp. již Sokol ZMP s kurty na Štvanici. Na Mistrovství ČSR 1951 v Žilině skončil tým na 6. místě, mezi spoluhráči např. Jiří Fiala, Radim Hrobař, Václav Malypetr, Karel a Zdeněk Neugebauerovi, Kamil Otto, Ota Rybáček, Antonín Strachota. Družstvo se po sezoně 1951 rozpadlo, ženy ZMP přešly do střešovického Tatranu Baraba, Miloš Bouchal odešel do Sparty Praha.
Sparta Praha Členem družstva mužů Sparty Praha, resp. po druhé reorganizaci tělovýchovy a sportu v roce 1952 DSO Spartaku Sokolovo, byl prokazatelně v letech 1952 - 1953. Na Mistrovství ČSR v Kroměříži 1952 obsadil tento tým 2. místo za ATK Praha se základní sestavou Karel Barchánek, Miloš Bouchal, Zdeněk Němec, Jaromír Paldus, Václav Raban a František Schwarzkopf. Hráčské osudy M. Bouchala v letech 1954 - 1959 nejsou zatím známé.
Čakovice V letech 1960 – 1963 hrál prokazatelně za Spartak Avia Čakovice ve II. lize, trenéři Zdeněk Pokorný (jednu sezonu) a Zdeněk Liška, mezi spoluhráči např. Bican, Hamták, Hrdina, Krippner, Majer, Přibáň a Štětka.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci ČSR:

1948 1. místo na Balkánsko-středoevropských hrách v Sofii, trenér Jan Fiedler, spoluhráči Linke, Matiášek, Nogol, Schwarzkopf, Soukup, Tesař a Valenta z Čech, Halaša a Koška ze Slovenska. Jejich soupeři na turnaji byli reprezentanti Bulharska, Jugoslávie, Maďarska, Polska, Rumunska a italského Terstu, se kterými neztratili ani set.
1949 2. místo a stříbrná medaile na MS v Praze, trenér Jan Fiedler, spoluhráči Josef a Karel Brožovi, Fučík, Matiášek, Mikota, Paldus, Schwarzkopf, Soukup, Reicho, Tesař, Votava.

FOTO:

První snímek pochází z let 1948-49 a pravděpodobně neoficiálního přípravného utkání (exhibice) našich reprezentantů s neznámým soupeřem či mezi sebou (hráči mají tréninková trika bez státního znaku). Zleva stojí Karel Růžička, Josef Tesař, Karel a Josef Brožovi, Jaroslav Fučík, Jaromír Paldus, Miloš Bouchal a Stanislav Linke.

V roce 1949 nastoupil M. B. náhradní vojenskou službu a byl zařazen do armádního celku volejbalistů ATK Praha. Na Calábkově memoriálu v Přerově podlehli vojáci ve finále mistrovskému Sokolu Kolín v sestavě (zleva) Miloš Bouchal, Miroslav Hora, Karel Brož, Jaromír Paldus, Zdeněk Neugebauer a Evžen Krob.

V roce 1949 se M. B. dostal do konečné nominace pro I. MS mužů v Praze a přispěl k zisku stříbrné medaile. Při zahájení šampionátu nastoupil na hrací plochu pražské Štvanice náš kompletní výběr, tj. všech 17 hráčů, kteří absolvovali závěrečnou přípravu ve Střekově u Ústí n. L. Zleva vedoucí přípravy Anna Stibitzová, hráči Bouchal, Rybáček, Soukup, Votava, Paldus, Nogol, Matiášek, Fučík, Schwarzkopf, Szabó, Josef Brož, Růžička, Karel Brož, Mikota, Reicho, Krob a Tesař, trenér Jan Fiedler a vedoucí politické přípravy (!) Jaroslav Vévoda.

Také další snímek je z pražského dvojšampionátu (I. MS mužů a I. ME žen 1949) a patří ke kuriozitám. Vznikl na vojenském letišti ve Kbelích, kde naši reprezentanti (muži a ženy) nacvičovali uvítání sovětské výpravy, která tam přiletěla vojenským speciálem. Zleva Mikota, Stibitzová, Votava, Marynčáková, Nogol, Krimlová, Bouchal, Valášková, Reicho, Cígrová, Szabó, Cvilinková, Matiášek, Bernovská a Vévoda. Dodejme, že při vítání pak byli naši reprezentanti převlečeni do tepláků, aby vzácné hosty svým gala oblečením náhodou „nezastínili“ !!!

Nástup našich reprezentantů před finálovým utkáním I. MS 1949 v Praze. V rukou kytičky pro své soupeře ze Sovětského svazu, kterým podlehli 1:3 s vydatným přispěním bulharského sudího Ankova. Zleva kapitán Reicho, Tesař, Karel Brož, Mikota, Josef Brož, Schwarzkopf, Fučík, Matiášek, Paldus, Soukup, Votava a Bouchal.

V roce 1950 získali muži ATK Praha v Jilemnici svůj první mistrovský titul a primát mezi naši volejbalovou elitou si udrželi až do roku 1955. Na fotce z Jilemnice stojí zleva Jiří Jonáš, Arnošt Knězek, Zdeněk Neugebauer, Josef Brož, Evžen Krob, Josef Tesař a neznámý voják (nevolejbalista), dole zleva Miloš Bouchal, Josef Votava, Karel Láznička, Jaromír Paldus, Zdeněk Němec a František Valach.

Po vojně přijal M. B. nabídku Zaměstnanců města Prahy (jeho mateřský SK Prosek se mezitím sloučil se Sokolem Vysočany a hráčů byl nadbytek) a startoval s nimi v nejvyšší soutěži až do roku 1951, kdy se tým mužů rozpadl a ženy ZMP s trenérem Jiřím Fialou přešly do střešovického Tatranu Baraba. Na snímku stojí zleva Ota Rybáček, Kamil Otto, Jiří Fiala, Václav Malypetr, Karel a Zdeněk Neugebauerovi, dole zleva Antonín Strachota a Miloš Bouchal.

Hráčskou kariéru ukončil M. B. ve druholigovém Spartaku Avia Čakovice, na snímku z počátku 60. let (1962-63) je základní sestava Čakovic, zleva Hrdina, Krippner, hlava trenéra Zdeňka Pokorného (který u družstva působil pouze jednu sezonu), Hamták, Bican, Majer a „veterán“ Bouchal.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018