Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
29.12.2015

Holubová Soňa

Soňa Holubová
Holubová Soňa

*28.7.1935

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1958,   MS 1960

Úspěchy a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistryně sportu

Jméno a příjmení: Soňa HOLUBOVÁ roz. Šedivá

Datum narození: 28. července 1935 v Praze

Charakteristika:
175 cm vysoká smečařka ligových družstev Spartak Avia Čakovice, Spartak ČKD Stalingrad resp. ČKD Praha a Bohemians Praha, mistryně republiky 1964. V letech 1955 - 1964 členka reprezentačního družstva žen ČSR a ČSSR s účastí na dvou MS a dvou ME se ziskem stříbrné medaile na ME 1958 a bronzové medaile na MS 1960.

Nahlédnutí do soukromí:
Absolventka střední ekonomické školy, po škole až do důchodového věku úřednice ČKD Praha, závodu Elektrotechnika. Vdaná, manžel Vladimír hráč a trenér dorostenců Spartaku ČKD Stalingrad a později žen Dukly Karlín ve II. lize, dcery Petra (roč. 1959) a Vladimíra (roč. 1965). Mladší Vladěna provdaná Galisová (manželem reprezentant Petr Galis) ligová hráčka RH Praha, dvojnásobná mistryně republiky, reprezentantka ČSSR a členka Síně slávy ČV za bronzovou medaili na ME 1987.

Sportovní a volejbalové začátky:
Po válce a obnovení činnosti Sokola Vysočany začala chodit do Sokola a ve 14 letech se na vysočanském Tyršově cvičišti začala pod vedením trenérky Milady Jozové (zvané Máka) věnovat lehké atletice. Byla držitelkou dorosteneckých rekordů v trojboji a ve vrzích (disk, koule, oštěp). Kromě atletiky hrála závodně basketbal a házenou (v obou sportech byla ve výběrech Lvíčat Prahy) a při Sportovních hrách mládeže vypomáhala školnímu družstvu i ve volejbalu. V roce 1953 ji volejbalista Spartaku ČKD Stalingrad Sláva Květ doporučil do družstva žen Spartaku Avia Čakovice, které trénovala legenda vysočanského volejbalu internacionál dr. Josef Češpiva. Síla jeho osobnosti a výborná parta volejbalistek v Čakovicích definitivně rozhodly o volbě jejího dalšího sportovního zaměření.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:
1953 - 1956 hráčka Spartaku Avia Čakovice, v roce 1956 postup do I. ligy (7. místo), trenérem dr. Josef Češpiva, spoluhráčky: Fritzová, Greplová, Janovská, Johanovská, Maxová, Přibáňová, Soukupová, Šejnová. Po skončení soutěže 1956 družstvo i s trenérem a I. ligou přestoupilo do Spartaku ČKD Stalingrad.
1957 - 1967 hráčka Spartaku ČKD Stalingrad, v roce 1962 změna názvu na ČKD Praha a v roce 1965 na Bohemians Praha, trenéři dr. Josef Češpiva (do roku 1964) a Stanislav Maťha, v roce 1957 družstvo doplněno internacionálkami Brožovou, Černou a Kučerovou (5. místo), v roce 1957 sestup z ligy, návrat v roce 1960. Po omlazení hráčského kádru 3. místo v roce 1963 a mistrovský titul v roce 1964. Spoluhráčky: sestry Eva a Helena Baštová, Čuchalová, Hrdinová, Klímová, Kloudová-Rehbergerová, Kolínská-Pavelková, Lorencová, Malanová, Podzimková, Řezanková, Vohníková, Vyštejnová-Železná, Ziková. V průběhu ligového ročníku 1967 družstvo přestoupilo do Startu Praha a po dohrání soutěže (8. místo) bylo z I. ligy vyloučeno pro neoprávněný start hráčky Procházkové v posledním kole soutěže.

Až do roku 1990 (55 let) ještě hrála pražský přebor I. třídy za B-tým žen Slavie Praha IPS, složený z bývalých reprezentantek. Soutěž několikrát vyhrály, ale postup do II. ligy přenechávaly dalším týmům v pořadí – hrály pro radost ze hry a vzájemného setkávání.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
V roce 1954 členkou výběru juniorek ČSR, v roce 1955 poprvé na soustředění žen ČSR a s reprezentací se rozloučila v roce 1964 zájezdy do Bulharska a Rumunska.

Vrcholné soutěže:
1958      2. místo a stříbrná medaile na ME v Praze (trenér dr. Josef Češpiva)
1960      3. místo a bronzová medaile na MS v Rio de Janeiro (trenér dr. Josef Češpiva)
1962      5. místo na MS v Moskvě (trenér Antonín Kyndr)
1963      6. místo na ME v Bukurešti (trenér Antonín Kyndr)

Další významné akce:
1959      účast na historickém zájezdu žen ČSR do SSSR, Číny a KLDR (9 utkání, 7 vítězných)
1963      4. místo na Předolympijských hrách v Tokiu s dalšími exhibicemi v Hirošimě, Jokohamě a Ósace.

FOTO:

Svou volejbalovou kariéru spojila Soňa s osobností trenéra dr. Josefa Češpivy, u kterého začínala ve Spartaku Čakovice, se kterým přešla do Spartaku Stalingrad a který stál u jejího titulu mistryně republiky a dvou reprezentačních medailí. Na snímku z roku 1954 je část ještě druholigového týmu Avie Čakovice, zleva stojí Šajnová, Janecká, trenér Češpiva, Johanovská a Šedivá-Holubová, dole zleva Hospodská, Fritzová a Greplová.

Na ME 1958 v Praze vybojovaly naše ženy stříbrné medaile ve složení (zleva) kapitánka Vráželová, Špelinová, Holubová, Svozilová, Šteflová Božena, Drahoslava Křížová, Uhrinová, Ulmonová, Matalíková, Kyselková, Moravcová a Paclíková, trenérem družstva byl dr. Josef Češpiva.

Z brazilského Rio de Janeiro přivezly naše ženy z MS 1960 bronzové medaile (1. SSSR, 2. Japonsko). Na snímku je naše šestka po utkání s Brazilkami (3:0), zleva Obadálková, Moravcová, Kyselková, Šormová, Vráželová a Holubová. Na MS dále startovaly Drahoslava Křížová, Svozilová, Špelinová, Štefflová Hedvika, Ulmonová a Žižkovská, trenérem byl dr. Josef Češpiva.

V rámci MS 1962 v Moskvě (5. místo) se naše ženy setkaly s prvním kosmonautem Juriem Gagarinem. Zleva stojí Svatušková, Drahoslava Křížová-Kopová, Obadálková, Herštová, trenér Antonín Kyndr, Jurij Gagarin, Jana Křížová-Salingerová a Mikulecká, dole zleva Derflová-Hrabáková, Bendeová, Špelinová, Tolarová, Holubová a Hrádková-Tichá.

V roce 1964 získala Soňa svůj jediný mistrovský titul v dresu vysočanského ČKD Praha. Zasloužil se o něj kolektiv (stojící zleva) Baštová Eva, Urbanová-Hrdinová, Pavelková, Vyštejnová-Železná, Holubová, Lorencová a trenér dr.Josef Češpiva, dole zleva Malanová, Čuchalová, Kloudová-Rehbergerová, Řezanková, Vohníková a Podzimková.

V roce 1967 se sjely v Plzni bývalé reprezentantky a zahájily již více jak 40 let trvající tradici každoročních srazů našich volejbalových legend obojího pohlaví. V rámci prvního setkání sehrály účastníce před zraky diváků exhibiční utkání, družstva byla koučována trenéry Češpivou a Kyndrem. Na snímku stojí tým A, zleva Drahoslava Křížová-Kopová, Štefflová-Mikulecká, Kyselková-Herštová, Vacková-Synovcová, Štaudová-Vráželová (v civilu), Neugebauerová-Šormová, Matalíková-Obadálková a Špelinová. V podřepu tým B, zleva Moravcová, Šindelářová-Tolarová, Langová-Froňková, Uhrinová-Bálková, Ulmonová-Benešová a Holubová.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018