Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
29.12.2015

Jeřábová Naďa

Naďa Pražanová
Jeřábová Naďa

*13.9.1942

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1967

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů

Jméno a příjmení: Naděžda JEŘÁBOVÁ roz. Pražanová

Datum narození: 13. září 1942 v Pardubicích

Charakteristika: 178 cm vysoká smečařka družstev Slavoj Praha, RH Praha a Slavia MFF UK Praha. Akademická reprezentantka ČSSR se ziskem bronzové medaile na Univerziádě 1965 v Budapešti, v letech 1964-1968 reprezentantka ČSSR s účastí na ME 1967 v Istanbulu se ziskem bronzové medaile.

Nahlédnutí do soukromí:
V Praze od roku 1953, absolventka La Guardiova gymnázia na Strossmayerově náměstí (maturita 1959) a MFF UK (promoce 1964), v letech 1964-2010 profesorka matematiky a deskriptivní geometrie na dvou vršovických gymnáziích v Přípotoční ulici (od roku 1970 na gymnáziu sportovním). Od roku 1974 vdaná, manžel Rudolf, syn Jan (roč. 1974) a dcera Radka (roč. 1979), tři vnoučata.

Volejbalové začátky:
S volejbalem začínala v roce 1958 ve Slavoji Praha, kam ji přivedla a trénovala její prof. tělocviku z gymnázia, bývalá reprezentantka Božena (Bobina) Lútočková. Brzo se propracovala do dorosteneckého výběru Prahy, v roce 1961 ji trenér Metoděj Mácha zařadil do ligového družstva žen a byla členkou juniorské reprezentace ČSSR.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1961 - 1968 hráčka Slavoje Praha, dvakrát 3. místo (1967 a 1968), trenér Metoděj Mácha, mezi spoluhráčkami reprezentantky Holá, Lútočková, Senecká, Smíšková-Pletichová, Široká, Štruncová, Tolarová a Ursínyová, dále Hlaváčková-Martinová, Matoušková-Papoušková, Kubalová-Novotná, Marková, Poláková, Pražmová, Rautnerová, Šimsová, Šmardová, Štefková Marta, Vaníčková-Papadopulosová.
  Po skončení ligového ročníku 1968 podaly hráčky Slavoje Praha kolektivní přestup do RH Praha. Počínaje rokem 1969 se nejvyšší soutěže již hrály v halách, kterou Slavoj neměl. Svaz přestup schválil, ale po odvolání mateřské jednoty vydal opravné rozhodnutí: přestup hráček byl schválen, extraliga zůstala Slavoji. Do RH Praha přešly hráčky Novotná, Pletichová, Pražanová, Rautnerová, Senecká, Šimsová, Široká, Štefková a Štruncová, s nimi trenér Metoděj Mácha a vedoucí družstva Jaroslav Reicha. Družstvo bylo doplněno nejlepšími dorostenkami RH Praha (přebornicemi republiky 1968) a postup do nejvyšší soutěže si muselo znovu vybojovat.
1968 - 1970 hráčka RH Praha ve 2. lize (1969) a 1. NL (1969/70 - přechod na sytém podzim-jaro), trenéři Metoděj Mácha a Jiří Novotný, spoluhráčky Blechová, Hádková-Tušková, Hřebíková, Huňáčková-Domalípová, Krsková, Novotná, Pavlíková-Kopová, Pomrová, Senecká, Šimsová-Obdržálková, Široká-Matějková, Štruncová.
1970 - 1974 hráčka Slavie MFF UK, v sezoně 1970/71 postup do 1. NL, hrající trenérka Šárka Domalípová, další spoluhráčky: Hacmacová, Kasková, Lešanovská, Macková, I. Pavelková, Petráňová, Pokorná, Senecká, Slavíková.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
V letech 1962-1964 juniorská reprezentantka, od roku 1964 členka širšího výběru žen ČSSR s účastí na několika mezinárodních turnajích (Maďarsko, NDR, Polsko, Rumunsko, SSSR). V roce 1966 byla v přípravě na MS, které mělo být původně v Peru, potom v Mexiku a nakonec proběhlo až v lednu 1967 v Japonsku. Po odstoupení družstva SSSR se k bojkotu šampionátu přidaly další státy socialistického bloku. Našim ženám toto politické rozhodnutí přijel oznámit státní trenér V. Matiášek až na jejich závěrečné soustředění v Dobřichovicích. Přestože byla členkou týmu, který si v kvalifikaci ve Slavonském Brodě vybojoval postup na OH 1968, účasti na olympiádě a další reprezentace se dobrovolně vzdala.

Vrcholné soutěže:

1967      3. místo a bronzová medaile na ME v Istanbulu (trenéři Metoděj Mácha a Stanislav Šneberger)

Další významné akce:

1965      3. místo a bronzová medaile na Univerziádě v Budapešti (trenér Miroslav Rovný)

FOTO:

Tento snímek družstva žen Slavoje Praha je z roku 1964 a společně s hráčkami na něm jsou manželé Aubrechtovi – dlouholetý „inventář“ areálu Slavoje Praha na Štvanici. Fanda vzorně udržoval kurty (bylo jich tehdy 14 a centrální „ligový“ kurt byl ze všech stran obklopen malou dřevěnou tribunkou) a opravoval vše porouchané. Mařenka udržovala čistotu šaten a sociálního zázemí a oba provozovali stánek s občerstvením. Zleva stojí Široká, Pražmová, František Aubrecht, Lútočková a Tolarová, zleva sedí Holá, Marie Aubrechtová, Poláková, Novotná, Pražanová a Šmardová.

Kvalitní volejbalové základy získala Naďa na střední škole a v týmu dorostenek Slavoje Praha zásluhou své tělocvikářky a současně trenérky Bobiny Lútočkové. Ta vychovala pro ligový tým žen řadu kvalitních hráček (mj. reprezentantky Pražanovou, Smíškovou a Širokou) a na přelomu 50. a 60. let pomohla Slavoji vyřešit generační problém. S nejlepšími ze svých odrostlých dorostenek si v nejvyšší soutěži ještě zahrála. Na snímku z 60. let zleva stojí Tolarová, Lútočková, Pražanová, Hlaváčková a Široká, dole zleva Senecká, Novotná, Ursínyová a Štefková Marta.

V polovině září 1967 startovala Naďa s RD žen na evropské kvalifikaci pro OH 1968, kterou hostil jugoslávský Slavonski Brod. Tento turnaj naše ženy vyhrály, když se jim podařilo porazit všechny soupeřky včetně favoritek z Polska a NDR. Na snímku ze Slovinského Brodu zleva stojí Poláková, Hrabáková, Pražanová, Šašková, Široká, Hrádková a Štefková Pavlína, v podřepu zleva Štruncová, Kloudová-Rehbergerová, Pisarčíková-Mazurová, Senecká a Bendeová. Trenérem družstva byl Metoděj Mácha, jeho asistentem plzeňský Stanislav Šneberger.

Vyvrcholením reprezentační sezony 1967 se stalo Mistrovství Evropy v Turecku, kde naše ženy sehrály skupinu v Adaně a finále v Izmíru (muži v Istanbulu). Skončily na 3. místě (za svými přemožitelkami ze SSSR a Polska) a Naďa si domů přivezla svou nejcennější trofej – bronzovou medaili z ME. Na snímku z přípravy na šampionát je takřka kompletní výprava z ME, chybí pouze Věra Štruncová a v Turecku naopak nehrála Lída Vindušková-Pláteníková. Zleva stojí první trenér M. Mácha, Štefková, Poláková, Široká, Šašková, Pražanová, Hrabáková, druhý trenér S. Šneberger, Hrádková a org. pracovník družstva Miloš Rýdl, dole zleva lékař MUDr. Antonín Veselý, Vindušková, Rehbergerová, Mazurová, Senecká a Bendeová.

Další snímek je ze srpna 1968 a na něm část žen Slavoje Praha při turnaji v sicilském Palermu. V době jejích zájezdu do Itálie se reprezentantky Senecká, Široká a Štruncová připravovaly s trenérem M. Máchou na mexickou olympiádu. Naďa se účasti na OH a další reprezentace již vzdala a odjela se zbytkem hráček Slavoje a „záložním“ trenérem Zdeňkem Zlatníkem na Sicílii. Vrátili se do Prahy obsazené sovětskými tanky. Zleva stojí Smíšková-Pletichová, Hlaváčková, Ursínyová a Lútočková, v podřepu zleva Marta Štefková, Novotná, Pražanová a Tolarová.

Na snímku z roku 1969 je družstvo RH Praha, z opor chybí Štruncová. Zleva stojí první trenér M. Mácha, Pavlíková-Kopová, Pomrová, Široká, Pletichová-Vrbovcová, Huňáčková-Domalípová, Šimsová-Obdržálková a druhý trenér Jiří Novotný, v podřepu zleva Rautnerová, Hádková-Tužková, Novotná, Senecká a Pražanová. V této sezoně družstvo postoupilo z 2. do 1. NL, v sezoně 1969/70 (hrané již systémem podzim-jaro) vyhrálo 1. NL a vrátilo se do nejvyšší soutěže. Naďa pak odešla do Slavie MFF UK a trenér Mácha předal tým „Strejcovi“ Novotnému.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018