Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
4.12.2015

Krobová Libuše

Libuše Krobová
Krobová Libuše

*11.2.1927 - †23.3.1998

Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1950

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů

Jméno a příjmení: Libuše KROBOVÁ roz. Houdková

Datum narození: 11. února 1927 v Praze

Datum úmrtí: 23. března 1998 v Praze

Charakteristika: 168 cm vysoká nahrávačka Sokola Karlín a Dynama Slavie Praha, v roce 1950 reprezentantka ČSR se ziskem bronzové medaile na ME 1950 v Sofii.

Nahlédnutí do soukromí:
Absolventka Obchodní akademie v Resslově ulici (1946) a povoláním účetní, zaměstnaná krátce u soukromé společnosti, obchodující s obilím (zlikvidované po únoru 1948), v reklamním oddělení OD Bílá Labuť (zrušeném v roce 1950) a do roku 1960 v Energoprojektu. Od roku 1951 vdaná, manželem volejbalový reprezentant a později úspěšný trenér Evžen Krob (další z osobností Síně slávy ČV), manželství rozvedeno v roce 1964. Synové Jan (ročník 1956, rekreační volejbalista) a Petr (ročník 1958, ligový házenkář - brankář Slavie Praha v letech 1979-1991). Po narození druhého syna byla postižena revmatoidní artritidou, která postupně zasáhla všechny klouby a to tak rasantně, že již v roce 1960 (v pouhých 33 letech) ji byl pro omezenou hybnost přiznán invalidní důchod.

Sportovní a volejbalové začátky:
Od narození vyrůstala na Libeňském ostrově, kde měli rodiče zahrádku. Byli aktivními a zapálenými členy Sokola Karlín a tak i jejich dcera začala brzo docházet do karlínské sokolovny, kde získala základní pohybové dovednosti a pozitivní vztah ke sportu. Zacvičila si na dvou Všesokolských sletech, v roce 1938 jako žákyně a v roce 1948 ve skladbě žen. Od 14 let se na Libeňském ostrově účastnila mládežnických sportovních her mezi jednotlivými zahrádkářskými koloniemi (osadami), pořádaných klubem Spojené osady (SO) Starý Ostrov. Součástí těchto her byla lehká atletika, fotbal, stolní tenis a volejbal. Po poválečném obnovení Sokola v roce 1945 začala hrát za Sokol Karlín přes zimu basketbal a v létě volejbal (2. ligu). Ten si chodila zahrát s partou nadšenců i na zadní cíp Libeňském ostrova (s přezdívkou „Na vykuku“), kde si ji všimli místní volejbaloví funkcionáři a v roce 1949 přemluvili ke startu za ligové družstvo žen.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1949 - 1953 hráčka Sokola Dynamo Slavia Praha a DSO Dynamo Praha (po reorganizaci tělovýchovy v roce 1952) s areálem na Libeňském ostrově, 2. místo na MR 1952 ve Zvolenu a 2. místo v pokusném ročníku celostátní ligy 1953, trenéři Rudolf Klas a František Selichar, mezi spoluhráčkami reprezentantky Gazdová-Lútočková, Hroudová-Brožová, Mirovická-Mathauserová, Štulcová-Paclíková a dále např. Bryndová, Černá Marta, Hánová-Votavová, Hauerová-Tesařová, Horová, Hospodská, Johanovská, Kostrjuková, Krásná, Mikotová, Richterová, Slavíková, Šourková.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Krátce po příchodu do ligového Dynama Slavie v roce 1949 byla zařazena do reprezentace Prahy pro tehdy tradiční meziměstská utkání „Praha-Brno-Bratislava“ a v roce 1950 do reprezentace ČSR. Premiéru se lvíčkem na prsou si odbyla v Budapešti při přátelském mezistátním utkání mužů a žen, vyvrcholením se stala účast na 2. ME.

1950      3. místo a bronzová medaile na ME v Sofii (trenér Jan Fiedler)

Spoluhráčky: Batková-Holá, Burianová-Balunová, Cígrová, Černá Zdena, Krimlová, Kučerová, Mirovická-Mathauserová, Vojnarová, Zaplatílková-Jílková. Startovalo 6 družstev a jen ze zemí „socialistického tábora“. Naše ženy prohrály se Sovětkami (0:3) a Polkami (1:3), zbývající soupeřky z Bulharka, Maďarska a Rumunska porazily shodně 3:0.

FOTO:

První snímek je z roku 1949 a na něm družstvo žen Sokola Dynamo Slavia Praha, zleva Gazdová-Lútočková, Štulcová-Paclíková, Horová, Hauerová-Tesařová, Krásná, Houdková-Krobová a Kostrjuková-Brožová (později manželka Josefa Brože).

V roce 1950 odcestovaly oba naše reprezentační výběry do Budapešti k přátelskému mezistátnímu dvojzápasu Maďarsko - ČSR. Při nástupu muži zleva: kapitán Josef Brož, Tesař, Krob, Karel Brož, Mikota, Schwarzkopf, Fučík, Matiášek, Votava a Paldus, ženy zleva: kapitánka Zaplatílková-Jílková, Medřická-Šrůtová, Krimlová, Cígrová, Houdková-Krobová, Batková-Holá, Burianová-Balunová a Chlupová.

Poslední soustředění našich reprezentačních výběrů před druhým ME v Sofii se uskutečnilo v srpnu 1950 v Kadaňské Jeseni u Karlových Varů. Na snímku část širšího výběru žen s vedoucím přípravy Zdeňkem Liškou. Zleva stojí Chlupová, Štulcová-Paclíková, Burianová-Balunová, trenér Z. Liška, Černá a Marynčáková, zleva uprostřed v pokleku Zaplatílková-Jílková, Houdková-Krobová, Kučerová, Procházková a Gazdová-Lútočková, sedící zleva Fridrichová-Melicharová, Čadilová a Knížová.

Na druhém ME 1950 v Sofii skončily naše ženy na 3. místě za SSSR a Polskem a přivezly bronzové medaile. Do Bulharska odjelo pouze 10 žen a trenér Jan Fiedler, který tam koučoval obě naše družstva. Zleva stojí kapitánka Cígrová, Krimlová, Kučerová, Mirovická-Mathauserová, Zaplatílková-Jílková, Vojnarová, Houdková-Krobová, Batková-Holá, Černá Zdena a Burianová-Balunová.

Po vojně v mistrovském ATK Praha (1948 - 1950) přišel do Dynama Slavie reprezentant Evžen Krob, kde se seznámil s Libuší Houdkovou a vzájemně si „padli do oka“. Oba byli nominováni na ME 1950 v Bulharsku, oba si ze Sofie přivezli medaili (Evžen stříbrnou) a v roce 1951 byla svatba. Na snímku z počátku 50. let minulého století manželé Krobovi na domovských kurtech libeňského Starého Ostrova.

Největšího úspěchu dosáhly volejbalistky Dynama Slavie na MR 1952 ve Zvolenu, kde skončily druhé za mistrovským Baníkem Ostrava. Na snímku z tohoto roku zleva stojí: Brožová, Lútočková, Krobová, Mikotová a Mathauserová, dole zleva Štulcová-Paclíková, trenér František Selichar a Horová. Ze zvolenské sestavy na fotografii chybí Richterová a Šourková.

Poslední snímek je přímo z místa konání MR 1950, tj. ze slovenského Zvolena a dokumentuje, že všichni sportovci SK Slavie Praha si i přes direktivní přejmenování na Sokol Dynamo Slavie (a od roku 1953 již jenom Dynamo Praha) oblékali při významných příležitostech historický „sešívaný“ červenobílý dres. Na snímku z průvodu účastníků finálového turnaje čtveřice hráček Dynama-Slavie, zleva Mathauserová, Lútočková, Krobová a Horová.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018