Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
4.12.2015

Kučera Jiří

Jiří Kučera
Kučera Jiří

*30.9.1929 - †25.1.2014

Úspěchy:
Hráč:
  MS 1952

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistr sportu

Jméno a příjmení: Jiří KUČERA

Volejbalová přezdívka: K Ů Č A

Datum narození: 30. září 1929 v Praze

Datum úmrtí: 25. ledna 2014 v Praze

Charakteristika: 178 cm vysoký nahrávající smečař (tzv. dvojka) ligových družstev Sokol Stavotechna Michle, pražských armádních celků ATK, ÚDA, Dukla (čtyřnásobný mistr republiky) a Spartaku Potrubí. V letech 1952-1959 reprezentant ČSR s účastí na MS 1952 v Moskvě a ziskem stříbrné medaile.

Nahlédnutí do soukromí:
Absolvent vyšší průmyslové školy strojní na Smíchově, po vojně civilní zaměstnanec MNO a po roce 1957 projektant národního podniku Potrubí Praha. Dvakrát ženatý, bezdětný.

Sportovní a volejbalové začátky:
Vyrůstal doslova pár metrů od michelské sokolovny, kam již od dětských let docházel cvičit. Kromě klasické sokolské gymnastiky se v létě věnoval na sokolském cvičišti na Bohdalci lehké atletice, později české házené, basketbalu a volejbalu, ke kterému jej po válce přivedl pozdější spoluhráč Miloslav Humhal. V atletice dosahoval nejlepších výsledků ve skoku vysokém, za první volejbalový úspěch považuje vítězství v předsletových závodech v roce 1947, na kterých startoval s výběrem vyšších průmyslových škol (mezi spoluhráči např. pozdější spoluhráči v reprezentaci Jonáš a Votava). V roce 1948 došlo v rámci reorganizace tělovýchovy ke sloučení Sokola Michle se slavným volejbalovým klubem SSK Život (mistry ČSR 1947) v čele s bratry Brožovými a Paldusem, kteří se stali jeho volejbalovými vzory a v krátké době i spoluhráči. Volejbalisté Sokola Michle se přestěhovali na pankrácké kurty u sídliště Život a ještě několik let nosili na trikách jeho znak.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1948 - 1949 hráč druhého týmu Sokola Michle v oblastní soutěži (divizi), mezi spoluhráči např. Běhal, Dráb, Jirásek, Klimakovský, Málek, Tomáš Pomr.
1950 - 1951 hráč prvního týmu Sokola Michle (od roku 1951 Stavotechny) v Mistrovství Čech, 2. místo na MR 1951 v Žilině, trenér Antonín Procházka, spoluhráči: bratři Josef a Karel Brožovi, Faltus, Jiří Fiedler, Hubáček, Miloslav Humhal, Jílek, Jirásek, Kok, Komárek, Macháček, Josef Malý (zvaný Pipek), Paldus, Tomáš Pomr, Venhač, Vůjtěch.
1952 – 1957 hráč ATK Praha, od roku 1953 ÚDA Praha a od roku 1956 Dukly Praha, 4 x mistr republiky (1952 - 1955), 2 x 2. místo (1956 a 1957), hrající trenér Josef Brož, spoluhráči: Bártl, Běhal, Karel Brož, Jaromír Doležal, Handlíř, Hloch, Václav Horáček, Miloslav Humhal, Charvát, Fučík, Jaroš, Jonáš, Kroužek, Kříž, Laušman, Liška, Zdeněk Malý, Musil, Oldřich Müller, Miloslav Novotný, Paulus, Pochop, Miroslav Řezníček, Schwarzkopf, Soukup, Synovec, Šavrda, Šimůnek, Šorm, Tesař, Toman, Miroslav Tomáš, Vorlíček, Železný.
1958 - 1961 hráč Spartaku Potrubí Praha, 3. místo v I. lize 1959 (společně s Duklou Kolín), trenér Josef Reicho, mezi spoluhráči Jan Doležal, Kedles, Kříž, Karel Novák, Šašinka, Šimůnek, Šorm, Toman, Železný.
1962 hráč Montáži Praha (další název Stavotechny Michle) ve II. lize, hrající trenér Jiří Fiedler, mezi spoluhráči Mezera, Karel Polanecký, Tomáš Pomr, Pražák, bratři Jiří a Josef Šlechtovi a další.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:

Vrcholné soutěže:

1952      2. místo a stříbrná medaile na MS v Moskvě (trenér Václav Matiášek)

Další významné turnaje:

1955 1. místo na Festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě
1955 účast na historickém zájezdu ÚDA Praha do Číny (Peking, Šanghaj, Wuhan), ve kterém armádní volejbalisté sehráli s různými výběry země 11 utkání s bilancí 10 výher a jediné prohry 2:3 s reprezentačním výběrem Bulharska na turnaji ve Wuhanu.

S reprezentací se rozloučil v roce 1957 zájezdem mužů ČSR do severní Itálie (necelý rok před OH v Římě). Vzájemná exhibiční utkání našich dvou šestek, vedených trenéry Chválou a Kozákem, ve všech místech zájezdu zaplnila hlediště diváky a odměnou jim byly zápasy plné zvratů, perfektních zákroků jak na síti, tak v poli.

Další volejbalové aktivity:
V letech 1970 - 1972 trenér dorostenek a žen Slavoje Braník (II. liga), později rozhodčí pražských soutěží mládeže a dospělých.

FOTO:

Snímek volejbalistů SSK Život Praha pochází z roku 1949, kdy startovalo v Mistrovství Čech již pod oficiálním názvem Sokol Michle. Karel Brož, jedna ze smečařských opor družstva, byl v této době na vojně v ATK Praha a družstvo místo něj angažovalo zkušeného Josefa Malého (známého pod přezdívkou „Pipek“, za války hráče AFK Waldes a po válce SK Slavia Praha). Stojící zleva Jiří Fiedler, Oldřich Venhač, Josef Brož, Miloslav Humhal a Josef Malý, dole zleva Jiří Kučera, Antonín Hubáček a Tomáš Pommer.

V roce 1951 již hrálo družstvo Sokola Michle pod názvem Stavotechna Michle a na M-ČSR v Žilině skončilo na 2. místě za ATK Praha. Bratři Brožové se v ATK vystřídali - Karel se vrátil a Josef nastoupil na vojnu. Na snímku základní šestka Stavotechny, zleva smečaři Jaroslav Jirásek (známý jako „Jim Páka“), Karel Brož, Jaroslav Jílek a smečující nahrávači Jaromír Paldus, Jiří Kučera a Tomáš Pommer.

Na podzim 1951 nastoupil na vojnu do ATK Praha i Jirka Kučera. V roce 1952 startoval tento armádní celek na M-ČSR v Kroměříži se dvěmi týmy. Mistrovský titul získal I. tým ve složení: stojící zleva hrající trenér Josef Brož, Josef Tesař, Miloslav Humhal a Jiří Kučera, dole zleva Zdeněk Malý, Jaroslav Fučík, Karel Brož (který se do armádního celku po 2 letech vrátil) a Jindra Běhal.

V roce 1952 se konalo v Moskvě II. Mistrovství světa, na kterém naši reprezentanti obhájili stříbrné medaile z Prahy 1949 (mistry se opět stali hráči SSSR). V době odpočinku mezi zápasy se náš tým vyfotografoval se sportovními dopisovateli z Moskvy Václavem Svobodou a Františkem Valachem. Stojící zleva Mikota, Láznička, Valach, nad ním Tesař, Votava, Paldus a Kučera, dole zleva Svoboda, Jonáš, Malý, trenér Matiášek, Musil, Karel Brož a Fučík, ležící s míčem Josef Brož.

Na Festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě 1955 (bez účasti Sovětů) zvítězili naši volejbalisté ve složení – stojící zleva Karel Paulus, Josef Musil, Ladislav Toman, trenér doc. Josef Kozák, Karel Láznička, Zdeněk Malý, Miroslav Kemel a rozhodčí Lubomír Kettner, dole zleva Bohumil Golian, Jiří Kučera, Jiří „Čára“ Kedles, Miloš Petr, Ladislav Synovec a Milan Purnoch.

Po přemístění armádního družstva volejbalistů z Prahy do Kolína v roce 1957 přijal Jirka Kučera nabídku n.p. Potrubí Praha a stal se ligovým hráčem Spartaku. V roce 1959 skončil tento tým v I. lize na 3. místě resp. o tuto příčku se (stejným počtem bodů i poměrem setů) podělil s Duklou Kolín. Družstvo hrálo v silném složení a vyhrát na Smetance nebylo v té době jednoduché. Zleva kapitán Láďa Toman, Mirek Železný, Vilda Šašinka, Pepík Šorm, Karel Novák, Vašek Kříž a Jirka Kučera (trenérem družstva byl internacionál Josef Reicho).

Poslední snímek Jiřího Kučery je z letošního setkání jubilantů ČVS v prostorách Senátu ČR ve Valdštejnském paláci na Malé Straně, které se uskutečnilo 17. dubna 2009. Nutno konstatovat, že osmdesát „křížků na pažbě“ by oslavenci jen málokdo hádal !!!

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018