Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
29.12.2015

Lútočková Božena

Božena Lútočková
Lútočková Božena

*2.2.1927

 Úspěchy:
Hráčka:
  MS 1952,   ME 1955

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Zasloužilá mistryně sportu

Jméno a příjmení: Božena LÚTOČKOVÁ roz. Gazdová

Volejbalová přezdívka: B O B I N A

Datum narození2. února 1927 v Olomouci

Charakteristika: 
170 cm vysoká nahrávající smečařka (tzv. dvojka) družstev 1. Ženský sportovní klub Letná, SK Slavia resp. Dynamo Slavia Praha, Slavia VŠ Praha, Tatran Baraba Střešovice a Slavoj Praha, mistryně republiky 1957. Akademická reprezentantka ČSR s účastí na čtyřech Světových akademických letních hrách se ziskem dvou stříbrných medailí. V letech 1951 - 1957 členka ženské reprezentace ČSR s účastí na dvou MS a jednom ME se ziskem 1 zlaté a 1 bronzové medaile.

Nahlédnutí do soukromí:
Původem ze Slezské Ostravy, od roku 1944 žijící u babičky v Praze, kde maturitou dokončila reálné gymnázium a vystudovala Filosofickou a Pedagogickou fakultu UK. Jako učitelka tělocviku a francouzštiny působila krátce (na tzv. umístěnku) ve Velvarech a potom v Praze 7. Zde začínala na gymnáziu na Strossmayerově náměstí (jeden čas Le Guardiovu) a skončila na sportovním gymnáziu Nad Štolou v roce 1986. Vdaná, manžel Ing. Ladislav Lútočka, bezdětná, od roku 2004 vdova.

Sportovní a volejbalové začátky:
Dětství a mládí prožila s rodiči ve Slezské Ostravě, kde se při studiu gymnázia seznámila zásluhou prof. Břuskové s volejbalem a v roce 1943  začala hrát soutěž za Sokol Hrušov. Jejími prvními vzory byly hráčky Sokola Slezská Ostrava (později Baníku), čtyřnásobné mistryně republiky, na které závistivě koukala přes plot, aniž by tušila, že s některými se zanedlouho setká v reprezentaci (Krimlová, Valášková). Po příchodu do Prahy nikoho z volejbalu neznala a tak začala chodit hrát alespoň debly na tzv. „Schäfrovnu“ (nájemní kurty na Letné), kde se seznámila s Bělou Štulcovou-Paclíkovou. V roce 1947 byla zařazena do akademického výběru ČSR pro první poválečné Světové akademické letní hry v Paříži, na soustředění se seznámila s dalšími pražskými vysokoškolačkami (Kosovou, Spurnou), které ji přivedly do 1. Ženského sportovního klubu na Letné, kam s sebou vzala i Bělu. V roce 1948 přešlo družstvo 1. ŽSK Letná i s trenérem Františkem Klonfarem do klubu SK Slavia Praha, který se po sloučení s družstvem SO Starý Ostrov  přestěhoval z Letné na Libeňský ostrov.

Hráčské působení  a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1948 - 1952 hráčka Dynama Slavia Praha, 2. místo na MR 1952 (Zvolen), trenéři: Rudolf Klas a František Selichar, spoluhráčky Bryndová, Černá Marta, Hánová-Votavová, Hauerová-Tesařová, Horová, Hospodská, Houdková-Krobová, Hroudová-Brožová, Johanovská, Kostrjuková-Brožová, Krásná, Mirovická-Mathauserová, Mikotová, Richterová, Slavíková, Šourková, Štulcová-Paclíková.
1953 hráčka Slavie VŠ Praha (povinnost hrát za resortní DSO), 8. místo v pokusném ročníku celostátní ligy, trenér Josef Polívka, spoluhráčky: Čadilová, Čáslavská, Čižinská, Kučerová Eva, Loudová, Malá Božena, Musilová-Čápová, Rampasová, Šindelářová-Tolarová.
1954 hráčka Tatranu Baraba Střešovice, 6. místo na MR v Plzni, trenér Jiří Fiala, spoluhráčky: Amlerová, Černá Zdena, Dostálová Broňa, Dostálová Helena, Fialová, Hrušková, Kučerová, Kuncová, Mathauserová, Musilová-Čápová, Nedorostová-Malanová, Ransdorfová, Rýdlová, Suchanová, Štěpánková, Šrůtová, Švecová.
1955 - 1969 hráčka Slavoje Praha, mistryně republiky v roce 1957, 3 x 2. místo (1955, 1958 a 1959) a 2 x 3. místo (1956 a 1967), trenéři Metoděj Mácha (1955 - 1968), František Stibitz (1960) a Zdeněk Zlatník (1969), spoluhráčky: Batková-Holá, Břízová-Poláková, Hlaváčková-Martinová, Holá-Wolajnyková, Hosnedlová, Kafuňková, Kolínská-Pavelková, Křížová-Kopová, Kubalová-Novotná, Kučerová-Šírková, Mathauserová, Nečasová-Ursínyová, Nedorostová-Malanová, Papoušková-Matoušková, Pražanová, Pražmová-Fialová, Prošková, Ransdorfová, Rautnerová, Senecká, Smíšková-Pletichová-Vrbovcová, Svobodová-Příhodová, Synková, Šindelářová-Tolarová, Šimsová, Široká, Šmardová-Iblová, Šteflová Marta, Štefflová-Mikulecká, Štruncová, Vaníčková-Papadopulosová, Zaplatílková-Jílková.


V letech 1970 - 1972 hrála II. ligu za Slavoj Praha „B“ a v letech 1973 - 1991 pražskou I. třídu za B-tým Slavie Praha IPS, složený z pražských internacionálek, který se stal postrachem o 1-2 generace mladších soupeřek. Soutěž několikrát vyhrál a účast ve II. lize přenechával týmům na dalším pořadí. Hráli pouze pro radost z pohybu a pravidelného setkávání.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:

Vrcholné soutěže:  
1952     3. místo a bronzová medaile na MS v Moskvě (trenér Miroslav Rovný)
1955     1. místo a zlatá medaile na ME v Bukurešti (trenér Metoděj Mácha)
1956     4. místo na MS v Paříži (trenér Metoděj Mácha)

Další významné turnaje:
1947     účast na 9. SALH (Světových akademických letních hrách) v Paříži, sehrána pouze
             exhibice s domácím týmem (další přihlášené týmy nepřijely)
1949     2. místo na 10. SALH, pořádaných v rámci 2. Světového festivalu mládeže a studentstva
             v Budapešti
1951     2. místo na 11. SALH, pořádaných v rámci 3. Světového festivalu mládeže a studentstva
             v Berlíně
1954     4. místo na 12. SALH v Budapešti, pořádaných již samostatně a v roce 1959
              přejmenovaných na Univerziády

Trenérské působení a úspěchy:
Kromě hraní se více jak 20 let věnovala výchově mladých volejbalistek, od žákyň až po starší dorostenky. V rámci své středoškolské pedagogické činnosti vyhledávala mezi žákyněmi volejbalové talenty a přiváděla na Štvanici do družstva dorostenek Slavoje Praha. Vychovala celou řadu kvalitních volejbalistek a s nejlepšími z nich si sama ještě zahrála 1. CL (jmenujme alespoň reprezentantky Pražanovou, Smíškovou-Pletichovou a Širokou).

FOTO:

Reprezentační tepláky na sebe oblékla poprvé v roce 1947, kdy byla nominována na první poválečné Světové akademické letní hry (SALH). V Paříži si naše volejbalistky bohužel zahrály pouze exhibiční utkání s domácím výběrem, když další přihlášená družstva nepřijela. Na snímku ze zahrady Tyršova domu v Praze na Újezdě před odjezdem stojí zleva Benešová, Bačkovská, Cvilinková, Vojnarová, Zaplatílková, Němotová, Mirovická, Pešková, Stibitzová, Gazdová-Lútočková a Čadilová.

Na dalších SALH v roce 1949 si naše volejbalistky již zahrály a z Budapešti přivezly stříbrné medaile. Na společném snímku s italskými reprezentantkami v horní řadě zleva naše hráčky Kučerová (č. 8), Mirovická-Mathauserová (č. 1), Gazdová-Lútočková (č. 3), Vojnarová (č. 5), Cvilinková-Hajtmarová (č. 2) a Žáková (č. 6), dole zleva Čadilová (č. 4) a úplně napravo Burianová-Balunová (č. 7).

První úspěch v nejvyšší soutěži zaznamenala B. L. v roce 1952, ve kterém skončila s družstvem žen Dynama Slavie Praha na MR ve Zvolenu na 2. místě za mistrovským Baníkem Ostrava. Na snímku vicemistryň ČSR z roku 1952 zleva stojí J. Brožová, Lútočková, Houdková-Krobová, Mikotová a Mathauserová, dole zleva Štulcová-Paclíková, trenér František Selichar a  Horová (5). V roce 1952 získala B. L. bronzovou medaili na 1. Mistrovství světa v Moskvě po prohrách se Sovětkami a Polkami a výhrami nad  reprezentantkami Bulharska, Francie, Indie, Maďarska a Rumunska. Na snímku jedna z našich šestek (zleva) Štulcová-Paclíková, Lútočková, Svobodová-Příhodová, Cígrová, Svozilová a Valášková. V Moskvě dále startovaly: Bochenková, Černá, Dostálová, Holá, Matalíková a Roobová, trenérem družstva byl „Miro“ Rovný z Bratislavy.

Historický úspěch našeho ženského volejbalu v podobě titulu Mistryň Evropy 1955 připomíná snímek z Bukurešti. Připomeňme, že naše ženy již v úvodním utkání šampionátu porazily po boji 3:2 favorizované Sovětky a ani v dalších utkáních již neprohrály. Na snímku z doby odpočinku zleva Štulcová-Paclíková, Valášková, lékař výpravy doc. Josef Chrástek, Šindelářová-Tolarová a Lútočková.

Další snímek je z konce 50. let a na něm ženy Slavoje Praha, které pod vedením trenéra Metoděje Máchy patřily v letech 1954-1959 mezi nejlepší týmy 1. CL (mistryně ČSR 1957, 4 x druhé, 1 x třetí). Zleva stojí Holá, Kolínská-Pavelková, Břízová, Lútočková, Křížová-Kopová, Štefflová-Mikulecká a Zaplatílková-Jílková, dole zleva Šindelářová-Tolarová, Prošková, Šmardová a Nečasová-Ursínyová. Devět z nich oblékalo reprezentační dres a sedm bylo v roce 1999 zařazeno  do naší volejbalové Síně slávy!

Na snímku torzo hráček Slavoje Praha v srpnu 1968 při zájezdu do Itálie. Zleva stojí Smíšková-Pletichová-Vrbovcová, Hlaváčková, Ursínyová a Lútočková, v podřepu zleva Rautnerová, Novotná, Pražanová a Tolarová. Reprezentantky Senecká, Široká a Štruncová v té době absolvovaly s Metodějem Máchou (trenérem Slavoje i reprezentace) závěrečnou část přípravy na mexickou olympiádu. Z odpočinkového zájezdu na Sicílii se hráčky Slavoje vrátily do Prahy obsazené sovětskými tanky.

Poslední snímek vznikl při jednom z každoročních setkání našich nejstarších volejbalových „legend“ v tělovýchovném středisku Univerzity Karlovy v Dolním Poříčí u Strakonic, při kterých se navzdory pokročilému věku dokážou dodnes neuvěřitelným způsobem bavit. V roce 1998 proběhl v Poříčí půlnoční „Karneval v Riu“, zleva v kostýmech Bobina Lútočková, doc. Josef Chrástek (lékař našich volejbalových reprezentací v 50. a 60. letech minulého století), Hanka Moravcová a Milan Purnoch.

 

Zdenek Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na své první zahraniční angažmá přichází do Odoleny Vody vítěz MS U21 2011 a MVP tohoto turnaje Leonid Shchadilov. Zkušený ruský smečař naposledy...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Českou UNIQA extraligu si v dresu Kladna vyzkouší Niklas Seppänen, smečař finské reprezentace poslední sezónu hrál v domácí lize za tým Hurrikaani...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

o 3. místo: Španělsko – Česká republika 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10) finále: Chorvatsko – Bulharsko 1:3 (25:22, 22:25, 17:25, 20:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Univerzál Marek Šotola vymění v nadcházející sezóně Francii za Německo, z Poitiers míří do týmu Berlin Recycling Volleys.

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

semifinále: Česká republika – Bulharsko 0:3 (13:25, 23:25, 19:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Novým trenérem volejbalistů Ostravy se stal Richard Vlkolinský, asistent trenéra slovenské reprezentace a dlouholetý trenér družstva Košic.  

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018