4.12.2015

Mikota František

František Mikota
Mikota František

*14.2.1924 - †11.8.1972

 Úspěchy:
Hráč:
  ME 1948,   MS 1949,
  ME 1950,   MS 1952

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, držitele titulu Mistr sportu.

Jméno a příjmení: František MIKOTA

Volejbalová přezdívka: H A R R Y

Datum narození: 14. února 1924 v Praze

Datum úmrtí: 11. srpna 1972 v Praze

Charakteristika:
188 cm vysoký smečař ligových družstev SO Starý Ostrov, Sokol Dynamo Slavia a Spartak Motorlet. V letech 1948 - 1955 reprezentant ČSR, účastník dvou MS a dvou ME se ziskem 4 medailí (1 zlaté a 3 stříbrných).

Nahlédnutí do soukromí:
Vyučený zámečník a po celý život zaměstnanec elektrárny Holešovice. V práci tragicky zahynul po pádu z výšky ve věku pouhých 48 let. Ženatý, manželka Olga rovněž volejbalistka SO Starý Ostrov a Dynama Slavie, dcera Olga a syn Roman (házenkář, zemřel rovněž tragicky po úderu míčem).

Sportovní a volejbalové začátky:
Jeho první sportovní aktivity nejsou známé, s volejbalem začínal určitě již za války na libeňském ostrově v klubu SOSO (Spojené osady Starý Ostrov), který byl před válkou známým účastníkem Trampské volejbalové ligy. K volejbalu jej přivedl jeho starší bratr a hráč SOSO Adolf Mikota. Stal se členem party nadšenců, která nalezla na libeňském ostrově doslova druhý domov, scházela se tam denně a o víkendech objížděla turnaje v okolí Prahy. Po sloučení několika volejbalových oddílů Prahy 7 v rámci sjednocení tělovýchovy v roce 1948 (Starý Ostrov, SK Slavia, Sokol Maniny, Dynamo Praha) došlo ke změně názvu klubu na Sokol Dynamo Slavia a po roce 1952 na DSO Dynamo Praha. Tomuto klubu zůstal František věrný po celý svůj dlouhý volejbalový život a opustil jej až na sklonku hráčské kariéry (ve 40 letech) v důsledku stěhování oddílu z oblíbeného sportoviště na libeňském ostrově do vršovického Edenu. Ke stěhování došlo v letech 1962-63 (po navrácení historického názvu SK Slavia Praha) a starší generace hráčů ze Starého Ostrova se s ním nedokázala smířit.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1941(?) - 1948 hráč SO Starý Ostrov, 4. místo na MR 1946 v Brně-Židenicích, 2. místo na MR 1948 v Bratislavě, trenér Rudolf Klas, spoluhráči: bratr Adolf, Barchánek Josef, Hora, Holzhauser, Hrobař, Selichar, Soukup, Šabat, Šebor, Taubmann, Těšitel, Venhač, Vitera, Vondráček, Votava, Záhora
1949 - 1962 hráč Dynama Slavie Praha, které v první polovině 50. let patřilo mezi volejbalovou elitu ČSR, což dokumentuje 2 x 2. místo na MR (pokusný ročník celostátní ligy 1953, Sokolov 1954) a dvě 3. místa (Jilemnice 1950, Kroměříž 1951), trenéři: Zdeněk Liška, Josef Polívka, Evžen Krob, Jiří Těšitel (oba hrající), Antonín Nohýnek, Augustin Tobolka, Evžen Trýb, Zdeněk Pokorný. Mezi více jak čtyřmi desítkami spoluhráčů byli reprezentanti Krob, Mozr, Paldus, Purnoch, Schwarzkopf, Soukup, Synovec, Votava, dále např. Braun, Červinka, Dražan, Ebert, Hálek, Hamáček, Holeček, Horáček Jindřich, Jakubec, Jirásek, Kobliha, Koman, Komanec, Krbec, Kropáč, Laštovka, Matouš, Miler, Paclík, Pokorný Jiří, Příhoda, Sýkora, Vorálek, Vyoral Vladimír a další.
1963 - 1964 hráč Spartaku Motorlet, postup z II. ligy v roce 1963, sestup z I. ligy v roce 1964 v důsledku reorganizace soutěže (snížení poštu družstev), hrající trenér Evžen Krob, spoluhráči: Barda, Horáček Jindřich, Jakoubek, Končický, Magrla, Matuška, Nosek, Švanda, Viche, Voplakal

 

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
První reprezentační start za družstvo mužů ČSR v roce 1948 proti Polsku.

Vrcholné soutěže:
1948     1. místo a zlatá medaile na ME v Římě (hrající trenér Josef Češpiva)
1949     2. místo a stříbrná medaile na MS v Praze  (trenér Jan Fiedler)
1950     2. místo a stříbrná medaile na ME v Sofii (trenér Jan Fiedler)
1952     2. místo a stříbrná medaile na MS v Moskvě (trenér Václav Matiášek)

Po moskevském MS se objevoval v reprezentačním dresu jen na méně významných akcích. V roce 1954 to byl zájezd naší reprezentace do Francie a Alžíru, v roce 1955 startoval na turnaji v Bělehradu pod hlavičkou Výběru ROH ČSR. Byl klasickým smečařem z dob, kdy se hrály ještě tzv. dvojičky a jeho osobními nahrávači v Dynamu i v reprezentaci byli Zdeněk Soukup nebo Josef Votava. Mezi spoluhráči i diváky byl oblíben pro své mimořádné skokanské schopnosti a vynikající techniku zápěstí.

FOTO:

Prvním šampionátem po ustavení FIVB v roce 1947 bylo ME mužů v Římě 1948 a první titul evropských šampiónů na něm získali naši reprezentanti. Nutno dodat, že startovalo pouze 6 družstev, že náš tým byl jediným zástupcem nově se tvořícího „socialistického bloku“, že naši muži neztratili v pěti zápasech ani set a že druhá Francie na ně uhrála pouze 17 míčů (3:0, míče: 7, 5, 5). Na památném snímku (asi jediném, který se z tohoto šampionátu dochoval a je proto často zveřejňován) je v horní řadě pětice smečařů (zleva): Brož Josef, Tesař, Mikota, Brož Karel, Reicho a dole čtveřice nahrávačů (zleva): Votava, Linke, Fučík a hrající kouč Češpiva. Pátým nahrávačem (hrálo se ještě systém tzv. dvojiček) měl být Paldus, kterého na šampionát neuvolnila armáda ze základní presenční služby!

Na prvním MS mužů a ME žen, hraném v roce 1949 v Praze (na ještě otevřeném zimním stadionu na Štvanici) byli po římském úspěchu považováni naši reprezentanti za favority. Toto očekávání nesplnili, když v rozhodujícím posledním utkání podlehli Sovětům 1:3, ale nutno dodat, že za přispění bulharského sudího Ankova, který v koncovce 4. setu „nenechal nic náhodě“. Ač šampionát světový, startovala na něm pouze evropská družstva a země „východního bloku“ obsadily prvních pět míst (3. Bulhaři, 4. Rumuni, 5. Poláci). Tento fakt byl okamžitě a naprosto nesmyslně využit v tisku k propagaci „socialistického zřízení“. Nahoře zleva: Reicho, Soukup, Matiášek, Brož Karel, Fučík, Schwarzkopf, Tesař a dole zleva: Bouchal, Brož Josef, Votava, Paldus a Mikota. Trenérem družstva byl Jan Fiedler a v přípravě na MS (širším kádru družstva) byli ještě hráči Krob, Nogol, Růžička, Rybáček, ze Slovenska bratři Rozholdové a Szabo.

Z MS 1949 na Štvanici je ještě momentka z utkání našich reprezentantů s bronzovými Bulhary (3:0, míče: 8, 1, 8). Pod skloněným Tesařem leží pravděpodobně Fučík, dalším ležícím je Soukup, nad ním v pokleku Schwarzkopf a s č. 5 přihlíží Mikota. Jak je ze snímku patrné, turnaj se hrál systémem dvojutkání - na jednom kurtu muži a na druhém současně ženy.

Finále mistrovství republiky mužů i žen v roce 1950 se konalo v nádherném přírodním prostředí krkonošské Jilemnice. Muži Dynama Slavie Praha obsadili 3. místo za ATK a Spartou Praha v sestavě (nahoře zleva): Holzhauser, Soukup, Těšitel, Mikota, Koman, Hrobař a dole zleva: Laštovka, Selichar, Venhač a Taubmann.

Na druhém ME 1950 v Sofii nás na 2. místo opět odsunuli Sověti, tentokrát nečekaně hladce (0:3, míče: -9, -5, -7), bronzové medaile si odvezli Maďaři. Náš tým zleva: kapitán Brož Josef, Tesař, Krob, Brož Karel, Mikota, Raban, Fučík, Jonáš, Nogol, Matiášek, Paldus a Votava. Trenérem družstva byl opět Jan Fiedler a z širšího výběru vypadli hráči Jaroš, Miller a Horáček. Pro zajímavost dodejme, že startovalo (tak jako v Římě 1948) pouze 6 družstev, tentokrát všechny z „východního bloku“ (4. Bulharsko, 5. Rumunsko, 6. Polsko). Zdá se, že země západní Evropy se zalekly buď dalších debaklů nebo bulharského „prostředí“.

Ani na MS 1952 v Moskvě se nám nepodařilo Sověty porazit (0:3, míče: -11, -7, -6) a byla z toho „jen“ další stříbrná medaile. Třetí příčku obsadili Bulhaři, startovalo 11 družstev, tentokrát i z exotických zemí (Indie, Izrael, Libanon). Na snímku z doby odpočinku je na „vrcholku pyramidy“ Tesař, pod ním zleva Musil, rozhlasový reportér Václav Svoboda (televize u nás ještě nevysílala, přenosy byly rozhlasové), již neznámý vedoucí družstva, Jonáš, Brož Karel, Votava a sedící zleva: Mikota, Kučera, Malý, trenér Václav Matiášek, Láznička, novinář František Valach, Paldus a Fučík. Na snímku chybí Josef Brož, který tuto neformální skupinu pravděpodobně fotografoval.

V roce 1954 se uskutečnil zájezd mužů ČSR do Francie a Alžíru. Na snímku je po utkání v Montpelliere společně se soupeři naše šestka (nahoře zleva): Brož Josef, Láznička, Mikota, Paldus, Musil a dole (třetí zprava) Soukup.

Ze stejného zájezdu je i snímek z leteckého přesunu naší výpravy z Francie do Alžíru, zleva František Mikota a Zdeněk Malý s trenérem Václavem Matiáškem.

Z roku 1960 je snímek části družstva mužů Dynama Praha při Iigovém utkání v Bratislavě. Ze staré party SOSO a Dynama Slavie se v sestavě udrželi pouze smečař Mikota a nahrávač Soukup. Při nástupu zleva: Paclík (7), Mikota (2), Dražan (bez čísla), Jakubec (3), Hálek (12), Soukup (6), Ebert (4) a Braun (9). Na fotce chybí hráči Červinka a Hamáček.

 

Autor: Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

 
1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018