Reprezentace
19. 6. 2021
Ženy - Final Four GEL 2021 - CZE - BUL
Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
30.12.2015

Procházka Antonín

Antonín Procházka
Procházka Antonín

*3.4.1942

 Úspěchy:
Hráč:
  ME 1967,   OH 1968

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistr sportu

Jméno a příjmení: Antonín PROCHÁZKA

Volejbalová přezdívka: H A D a zdrobněliny (Hádek, Hadička)

Datum narození: 3. dubna 1942 v Brně

Charakteristika:
184 cm vysoký nahrávač Spartaku Brno ZJŠ, Dukly Kolín, Slavoje a Škody České Budějovice, dvojnásobný mistr republiky. V letech 1961 - 1969 reprezentant ČSSR s účastí na ME 1967 (stříbrná medaile) a OH 1968 v Mexiku (bronzová medaile).
Dvě sezony trenér mužů ligové Škody ČB, v letech 1989 - 2008 funkcionář Klubu českých olympioniků (člen Předsednictva, předseda jihočeského KČO a předseda jeho nadačního fondu).

Nahlédnutí do soukromí:
Absolvent průmyslové školy stavební, zaměstnaný jako stavební technik u Technických služeb města Brna, v Závodech Jana Švermy (ZJŠ), v Českých Budějovicích u národního podniku Silnice a u stavební firmy Strabag. Dvakrát ženatý, manželky Eva a Jana, z prvního manželství dcera Kateřina (roč. 1970) se zálibami v lyžování a jezdectví.

Sportovní a volejbalové začátky:
Po všestranné žákovské průpravě v Sokole Komárov, resp. Lokomotivě Brno-Komárov (po roce 1952) si vyzkoušel a ověřil své schopnosti jak ve sportech individuálních (lehká atletika, gymnastika), tak kolektivních (basketbal, fotbal). Ve fotbale se dostal až do výběru žáků a ml. dorostenců Brna.
V roce 1957 se v Lokomotivě zúčastnil náborového turnaje ve volejbalu, byl zařazen do družstva mladších dorostenců, se kterým v roce 1958 startoval na svém prvním přeboru republiky (Odry, 4. místo). V následujících dvou letech již patřil k oporám týmu starších dorostenců, které pod vedením Josefa Škvařila skončilo na přeboru 1959 v Prešově na 3. místě a v roce 1960 přebor republiky na „domácí půdě“ v Komárově vyhrálo. Mezi spoluhráči v dorostu Flajšingr, Jedlička, Jurečka, Kobylka, Krabec, Musil, Rašovský, Vítámvás.
Když byl v roce 1958 byl zařazen do dorostenecké reprezentace ČSSR (trenérem Ladislav Drobný), o jeho definitivním sportovním zaměření již nebylo pochyb. Od počátku volejbalové kariéry byl jeho největším vzorem nahrávač Josef „Bulda“ Musil, který se o pár let později stal jeho spoluhráčem a kamarádem v reprezentaci.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1961 - 1962 hráč Spartaku Brno ZJŠ, hrající trenér Karel Láznička, spoluhráči: Čapka, Derka, Flajšingr, Handlíř, Košťál, Drahoslav a Miroslav Koudelkovi, Lípa, Novotný, Ovesný, Petlák, Rusek, Miroslav a Pavel Řezníčkovi, Pavel a Petr Schenkovi, Sochor, Srbek, Stančo, Steiner, Stříbrný, Toman, Turek Bohumil, Uherek, Václavík, Vykydal, Zajíček.
1962 - 1964 hráč Dukly Kolín, mistr republiky 1963, 2. místo v roce 1964, trenér Jaroslav Fučík, spoluhráči: Dražan, Felkel, Hálek, Hamáček, Cháb, Kmoch, Luxa, Melíšek, Měšťák, Němčok, Nešleha, Paulus, Peška, Slanec, Smolka, Šmídl, Šumný, Tesař, Zákora.
1964 - 1966 hráč Spartaku Brno ZJŠ, mistr republiky 1965, 3. místo v roce 1966, hrající trenér Karel Láznička, spoluhráči (viz první odstavec)
1967 - 1978 hráč Slavoje, od roku 1968 Škody České Budějovice, 3. místo v roce 1967, vítěz 1. ročníku Čsl. poháru v roce 1972, trenéři dr. Eduard Hájek, Stanislav Fejfar, Václav Kouba, Pavel Peška a Milan Čuda, spoluhráči: Bambula, Čuda, Dvořák Miroslav, Fejfar, Hakl, Hamáček, Hukel, Cháb, Jakubíček, Jindra, Kocáb, Kopet, Kosař, Lohonka, Moureček, Mrázek, Pazour, Peška, Pitner, Pohl, Růžička, Scheichl, Suchan, Šauer, Šopa, Valach, Vrtěl.

Volejbal hrál pro radost až do roku 2002 a se seniorskými týmy Škody a Strabagu ČB získal několik titulů Mistra ČR kategorie veteránů (nad 40 let) a superveteránů (nad 50 let).

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci
Od roku 1961 byl členem reprezentačního B-týmu ČSSR, od roku 1965 v širším výběru A-týmu, se kterým startoval na několika mezinárodních turnajích, sehrál řadu přátelských utkání a byl v přípravě na MS 1966 v Praze. S reprezentací se rozloučil v roce 1969, z důvodu politické nespolehlivosti mu nebylo povoleno vyjednané hráčské angažmá v Brazílii (Santos) a později ani trenérské v Belgii.

Vrcholné soutěže (trenéři Václav Matiášek a Oldřich Kaplan):

1967     2. místo a stříbrná medaile na ME v Turecku
1968     3. místo a bronzová medaile na OH v Mexiku

Další významné turnaje a akce:

1969 5. místo na 2. ročníku Poháru světa v Berlíně a 2. místo na Turnaji pět kontinentů v Montevideu (Uruguay), účast na turnaji v Santiago de Chile a na zájezdu do Japonska (trenéři Karel Láznička a Zdeněk Malý):.

Trenérské a funkcionářské aktivity:
Absolvent trenérské školy při FTVS UK se ziskem kvalifikace trenéra 1. třídy, dvě sezony (1985 - 1987) trenér ligových volejbalistů Strabagu Č. Budějovice. Dosud aktivní rozhodčí krajských volejbalových soutěží.

V letech 1989 - 2008 člen předsednictva Klubu českých olympioniků (KČO), od roku 1990 předseda Jihočeské sekce KČO a od roku 2007 předseda jejího nadačního fondu.

FOTO:

V roce 1960 získal A. P. s družstvem starších dorostenců Lokomotivy Brno-Komárov titul Přeborníka republiky, neunikl pozornosti trenéra Spartaku ZJŠ Brno Karla Lázničky a již v roce 1961 startoval v naší nejvyšší soutěži (5.místo). Na snímku z tohoto roku stojí zleva vedoucí družstva Koukal, hrající trenér Karel Láznička, Srbek, Novotný, Stříbrný a Rusek, dole zleva Lípa, Handlíř, Mirek Koudelka a Procházka.

V roce v roce 1961 byl A. P. zařazen do reprezentační zálohy (B-týmu) ČSSR a další snímek vznikl na soustředění tohoto družstva před zájezdem do Krakova k mezistátním utkáním s Poláky. Zleva stojí trenér Zdeněk Pokorný, Medonos, Hamták, Nekolný, Kovařík (mezi nimi hlava Nekolného), Pospíšil, rozhodčí Lubomír Kettner, vedoucí družstva Čeněk Baloun a Budínský, dole zleva Procházka, Ebert, Červinka, Říha a Laušman.

V roce 1965 získal A. P. se Spartakem ZJŠ svůj druhý mistrovský titul (první na vojně s Duklou Kolín v roce 1963). Na snímku stojí zleva vedoucí družstva Zdeněk Velan, Handlíř, Petlák, Pavel Schenk, Drahoš Koudelka a Lípa, dole zleva poslední sezonu ještě hrající trenér K. Láznička (37 let), Procházka, Václavík, Uherek a Derka. Z mistrovské sestavy chybí Petr Schenk a Lubomír Zajíček.

Z roku 1966 je i další snímek z „domácího“ utkání Spartaku ZJŠ s RH Praha. Útok Groessla blokuje dvojice A. P. + Drahoš Koudelka. Rudá Hvězda získala v tomto roce svůj první mistrovský titul před Duklou Kolín a Spartakem ZJŠ. Pro A. P. to byla poslední sezona v Brně, po jejím skončení přestoupil a stal se oporou Slavoje resp. Škody České Budějovice. Zde hrál 12 let (do roku 1978), dva roky ligový tým mužů trénoval (1985-1987) a dodnes v nedalekých Hrdějovicích žije.

V roce 1966 absolvoval A. P. přípravu širšího výběru mužů ČSSR pro pražské MS, ale do konečné nominace se ještě nedostal. Na snímku z tohoto roku stojí zleva trenér Václav Matiášek, Kop, Šmídl, Groessl, Koudelka, Petlák a vedoucí družstva Václav Benda, na schodech sedí v horní řadě zleva Schenk, Golian a ve spodní řadě Perušič, Svoboda, Labuda, Mozr, Procházka, Musil, Smolka a masér Zdeněk Vlček.

Nominován byl o rok později na ME 1967 v Turecku a z Istanbulu si dovezl stříbrnou medaili. Nechyběl ani na OH 1968 v Mexico City, kde naši volejbalisté vybojovali druhou a zatím poslední olympijskou medaili (bronz za 3.místo za Sověty a Japonci). Na snímku zleva stojí asistent trenéra Oldřich Kaplan, Musil, Sokol, Petlák, Koudelka, Procházka, Golian a trenér Václav Matiášek, dole zleva Groessl, Smolka, Svoboda, Kop, Schenk a Zajíček.

S reprezentací se A. P. rozloučil 2. místem na Turnaji pěti kontinentů v Montevideu, který závěrem roku 1969 uspořádala FIVB pro vybrané celky jako „rozlučku“ s tímto desetiletím. V Uruguay nás reprezentovali (na snímku zleva) kapitán družstva Groessl, Schenk, Stančo, Petlák, Vápenka, Lehký, Koudelka, Zajíček, Procházka, Mozr, Němec a Petr Pavlík. Jejich trenéry byli Karel Láznička a Zdeněk Malý.

V roce 1967 vyměnil A. P. Brno za České Budějovice a do roku 1978 (12 sezon) patřil k oporám místního družstva v nejvyšší soutěži. Poslední snímek je z ligového ročníku 1973/74 (5. místo), zleva stojí trenér Václav Kouba, M. Dvořák, K. Pitner, Scheichl, Pohl, Lohonka, J. Zoch a vedoucí J. Hanč, dole zleva Novák (otec nedávné opory naší reprezentace Jirky Nováka), Čuda, Moureček, Peška, Růžička, Hamáček a Procházka.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Nahrávačský post Kladna posílí nizozemský reprezentant Gijs van Solkema, který poslední čtyři roky strávil v německém SVG Lüneburg a během poslední...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Řady  příbramských Kocourů rozšíří Lucas Madaloz, pro brazilského smečaře se nejedná o první evropskou štaci, působil již ve španělské nejvyšší...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

V UNIQA extralize se pokusí prosadit mladá smečařka Michaela Smolková, odchovankyně liberecké Dukly odchází na hostování do Prostějova.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Z týmu Falkenbergs VBK míří na první zahraniční štaci blokař Anton Ribom, švédský reprezentant se stal novou posilou Odoleny Vody.

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na zkušenost Romany Staňkové bude v nové sezóně spoléhat tým Králova Pole. Univerzálka, která může zaskočit i na postu smečařky, přichází ze Sokola...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy

V semifinále Final Four Golden European League bude soupeřem našich reprezentantek domácí celek Bulharska.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018