Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
31.12.2015

Soukup Zdeněk

Zdeněk Soukup
Soukup Zdeněk

*15.12.1924 - †25.10.1989

 Úspěchy:
Hráč:
  MS 1949

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistr sportu

Jméno a příjmení: Zdeněk SOUKUP

Datum narození: 15. prosince 1924 v Praze

Datum úmrtí: 25. října 1989 v Praze

Charakteristika:
182 cm vysoký nahrávač družstev VK Rokoska, SO Starý Ostrov, Dynamo Slavia Praha, ATK Praha, Spartak ČKD Stalingrad a Slavoj Praha, mistr republiky 1951. V letech 1948–1954 reprezentant ČSR s účastí na MS 1949 se ziskem stříbrné medaile.

Nahlédnutí do soukromí:
Narodil se ve vilové čtvrti Rokoska nedaleko libeňské Vychovatelny a místa atentátu na říšského protektora R. Heydricha v roce 1943. Zdeňkův otec Václav prodělal první světovou válku i následné tažení čs. legionářů napříč Ruskem a po válce se stal váženým magistrátním úředníkem na Praze 8. Po základní škole nastoupil Zdeněk do Elektrických podniků hl. m. Prahy a při zaměstnání vystudoval večerně Střední průmyslovou elektrotechnickou na Příkopech s maturitou v roce 1950. Na podzim téhož roku narukoval na vojnu a byl zařazen do ATK Praha. Po vojně nastoupil do vysočanského ČKD jako konstruktér závodu Stalingrad. Podniku ČKD zůstal věrný až do konce aktivního věku a do důchodu odešel z pozice vedoucího konstrukce závodu ČKD Trakce. Od roku 1951 byl ženatý, manželka Eva, synové Zdeněk (roč. 1952) a Jiří (roč.1955). V pozdním věku, při zaměstnání a svépomocí zvládnul postavit domek v Dolních Počernicích (stavět začal v padesáti letech) a ve druhém pracovním poměru (a později i v důchodovém věku) jezdil po bytech instalovat antény a opravovat televizory pro Multiservis. Zemřel nečekaně doma ve svém oblíbeném ušáku u kávy a novin na infarkt myokardu ve věku nedožitých 64 let a netušil, že za 2 měsíce potká stejný osud jeho mladšího syna Jirku (34 let).

Sportovní a volejbalové začátky:
Zdeňkův otec Václav stál v roce 1936 u zrodu volejbalového klubu VK Rokoska a dlouhá léta byl jeho vůdčí osobností – hráčem a funkcionářem. Tento klub se dvěma kurty, utopenými „v dolíčku“ mezi vilkami byl před válkou účastníkem Trampské ligy, za Protektorátu organizoval uznávané turnaje s účastí nejlepších pražských klubů a po válce hráli muži Rokosky středočeskou divizi. S otcem se na kurtech začali objevovat i jeho dva synové, nejdříve starší Miroslav a od roku 1940 i Zdeněk. Když byl v roce 1946 valnou hromadou klub zrušen, přešel Zdeněk se spoluhráči Komanem a Selicharem do dalšího libeňského klubu SO Starý Ostrov s kurty v zahrádkářské kolonii na špičce libeňského ostrova. V roce 1948 neznámí mladící z Ostrova překvapili 2. místem na MR v Bratislavě (za Sokolem Kolín). V rámci sjednocení tělovýchovy v roce 1948 došlo ke sloučení klubů SK Slavia (která přišla o sportovní areál na Letné) a SO Starý Ostrov. Nový klub hrál na libeňském ostrově Zemskou ligu pod názvem Sokol Dynamo Slavia (Dynamo se v názvu objevilo po přidělení patrona v podobě Elektrických podniků hl. m. Prahy).

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1940 - 1946 hráč SK Rokoska, v roce 1946 vítězství v divizní soutěži a účast na kvalifikaci o postup do Zemské ligy (3. místo bez postupu), spoluhráči: bratr Miroslav, Bořil, Jiránek, Koman, Kovanda, Píša, Selichar, Štrof, Uxa, Wirth.
1947 - 1950 hráč SO Starý Ostrov, 2. místo na MR 1948 (Bratislava) a 3. místo na MR 1950 (Jilemnice), trenér Rudolf Klas, spoluhráči Barchánek, Hora, Holzhauser, Klas, Koman, bratři Adolf a František Mikotovi, Laštovka, Selichar, Šabat, Šebor, Taubman, Těšitel, Venhač, Vitera, Vondráček, Votava, Záhora.
1951 - 1952 hráč ATK Praha, mistr republiky 1951 ze Žiliny, hrající trenér Josef Brož, další spoluhráči Běhal, Doležal Jaromír, Fučík, Horáček Václav, Humhal Miloslav, Jaroš, Jonáš, Juríček, Kučera, Láznička, Malý, Müller Oldřich, Novotný Miloslav, Šavrda, Tesař.
1953 - 1955 hráč Spartaku Stalingrad, 3. místo na MR 1953 v Sokolově, 8. místo v prvním ročníku celostátní I. ligy a sestup do II. ligy, trenéři Josef Češpiva a Karel Kavka, spoluhráči Horáček Václav, Jonáš, Liška, Květ, Otto, Taubman, Toman, Wasserbauer.
1956 - 1961 hráč Dynama Slavie Praha, trenéři Antonín Nohýnek a Evžen Trýb, spoluhráči Braun, Dražan, Červinka, Ebert, Hálek, Hamáček, Horáček Jindřich, Jakubec, Kedles, Kobliha, Krob, Limanovský, Matouš, Mikota František, Paclík, Příhoda, Schwarzkopf, Sýkora Karel, Synovec, Šorm, Vorálek, Votava.

V roce 1962 přišel Zdeněk na Štvanici a stal se hrajícím trenérem mužů Slavoje Praha ve II.lize. Po generační výměně hráčů v roce 1966 a příchodu trenéra Zdeňka Pokorného založil spolu s dalšími „veterány“ Slavoje B-tým, za který hrál soutěže Přeboru Prahy (počínaje I. a konče III. třídou) až do roku 1984.
Oslavami 60. narozenin se rozloučil se závodním volejbalem na Štvanici a až do svého nečekaného úmrtí hrál ještě rekreačně tenis v Dolních Počernicích a rád si zajezdil na kole.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
V roce 1946 byl nominován do týmu Lvíčat ČSR, které sehrálo s výběrem Prahy předzápas před prvním poválečným mezistátním utkáním mužů ČSR-Francie na kurtu Sokola Vinohrady, ve výběru talentovaných mladíků (do 23 let) byli například i jeho pozdější spoluhráči v reprezentaci Brož Josef, Paldus či Taubmann. S reprezentací se rozloučil v roce 1955 na mezinárodním turnaji v Bělehradě, kde naši muži startovali pod hlavičkou ROH ČSR a na kterém zvítězili.

Vrcholné soutěže:
1949     2. místo a stříbrná medaile na I. MS 1949 v Praze (trenér Jan Fiedler)

Další významné soutěže:
1948     1. místo na Balkánsko-středoevropských hrách v Sofii
1949     2. místo na Světových akademických letních hrách, pořádaných v rámci Světového festivalu mládeže a studentstva v Budapešti
1953     3. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Bukurešti
1954     účast na zájezdu výběru ČSR do Francie a Alžíru

FOTO:

V roce 1949 startovali muži ČSR na Festivalu mládeže a studentstva v Budapešti a skončili na 2. místě. Na snímku naše základní sestava – zleva Pražáci Horáček, Votava, Soukup a Schwarzkopf, plzeňský Šavrda a budějovický Hájek ve funkci kapitána.

Na I. MS v Praze 1949 naši muži skončili opět na 2. místě, když o prvním držiteli titulu Mistra světa rozhodl až závěrečný zápas šampionátu mezi dvěma dosud neporaženými celky - ČSR a SSSR. Na výsledku utkání (3:1 pro Sověty) se podle očitých svědků „podepsal“ bulharský rozhodčí Ankov, který bezostyšně (nebo ze strachu?) výrazně stranil našim soupeřům. O obrovském zklamání našich hráčů po skončení zápasu svědčí jejich výrazy na snímku. Kytičku od pionýrů přijímají zleva Reicho, Tesař, Karel Brož, Paldus, Votava a Soukup.

Z MS 1949, hraného na ještě otevřeném zimním stadionu pražské Štvanice je i momentka z našeho utkání s Poláky (3:0), kde útok soupeře blokuje nerozlučná dvojice Mikota – Soukup (č. 6) ze Starého Ostrova a Dynama Slavie.

Na MR 1950 v Jilemnici obsadili muži Dynama Slavie Praha 3. místo za ATK a Spartou v sestavě – stojící zleva Holzhauser, Soukup, Těšitel, Mikota, Koman a Hrobař, dole zleva Laštovka, Selichar, Venhač a Taubman.

Na MR 1951 v Žilině zvítězili volejbalisté ATK Praha v sestavě – stojící zleva Tesař, Josef Brož (hrající trenér), Slovák Juríček, Láznička a Jaroš, dole zleva Fučík, Horáček, Soukup, Jonáš a Běhal.

Na Festivalu mládeže a studentstva 1953 v Bukurešti skončili naši muži na 3. místě za Sověty a domácími Rumuny. Naši startovali v sestavě – zleva Paulus, Musil, Paldus, Soukup, Synovec, Malý, Fučík, Schwarzkopf, Mikota, Brož Karel, Láznička a jako kapitán Brož Josef.

Snímek ze zájezdu našich reprezentantů do Francie a Alžíru v roce 1954. Jedno z utkání bylo sehráno v Montpelliere a na snímku se soupeři jsou naši hráči (tmavá tílka se znakem na prsou) – stojící zleva Brož Josef, Láznička, Mikota, Paldus, Musil a v dolní řadě (pod Mikotou) Soukup.

Po odchodu z vojny a ustavení DSO s roce 1952 byl Zdeněk povinen hrát za tým svého zaměstnavatele Spartak ČKD Stalingrad. V roce 1955 se hrála poprvé celostátní I. liga, do které bylo zařazeno 8 nejlepších družstev z předchozího MR 1954 v Sokolově. Družstva se utkala dvoukolově a z ligy sestoupil poslední Stalingrad. Nahoře zleva hrající trenér Josef Češpiva, Slávek Květ, Kamil Otto a Rudolf Taubman, dole zleva Vašek Horáček, Jirka Jonáš a Zdeněk Soukup. Po sestupu do II.ligy se Zdeněk se mohl vrátil na Starý Ostrov do Dynama Slavie.

Za Dynamo Slavii Praha hrál I. ligu ještě dalších 6 sezon. Na snímku z utkání v Bratislavě v roce 1959 stojí zleva Červinka, Hálek, Soukup, Hamáček a Ebert. Z Dynama odešel ve věku 37 let po skončení soutěže 1961 a rozhodnutí výboru přestěhovat volejbalový oddíl z útulného, ale sociálně již nevyhovujícího zázemí Starého Ostrova do areálu Slavie ve vršovickém Edenu. Přestoupil do Slavoje Praha, stal se hrajícím trenérem družstva mužů ve II. lize a na Štvanici hrál s partou „veteránů“ soutěže Přeboru Prahy až do důchodového věku, tj. do roku 1984.

Stal se pravidelným a pro svůj smysl pro humor oblíbeným účastníkem pravidelných srazů našich volejbalových legend obojího pohlaví, jejichž premiéra se uskutečnila v roce 1970 v Plzni. Na snímku ze setkání v Dolním Poříčí u Strakonic v roce 1987 provází v tanečním sólu pro jubilantky Bobinu Lútočkovou (60 let).

 

Autor: Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Na své první zahraniční angažmá přichází do Odoleny Vody vítěz MS U21 2011 a MVP tohoto turnaje Leonid Shchadilov. Zkušený ruský smečař naposledy...

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Českou UNIQA extraligu si v dresu Kladna vyzkouší Niklas Seppänen, smečař finské reprezentace poslední sezónu hrál v domácí lize za tým Hurrikaani...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

o 3. místo: Španělsko – Česká republika 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10) finále: Chorvatsko – Bulharsko 1:3 (25:22, 22:25, 17:25, 20:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Univerzál Marek Šotola vymění v nadcházející sezóně Francii za Německo, z Poitiers míří do týmu Berlin Recycling Volleys.

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

semifinále: Česká republika – Bulharsko 0:3 (13:25, 23:25, 19:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Novým trenérem volejbalistů Ostravy se stal Richard Vlkolinský, asistent trenéra slovenské reprezentace a dlouholetý trenér družstva Košic.  

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018