4.11.2023

Aero pětisetovou výhrou potvrdilo, že na domácí palubovce na Duklu umí

I když nakonec jen jeden pátý set rozhodl utkání ve 4. kole extraligy mužů, tak ani v dalších zápasech dramatické okamžiky nechyběly. Aero v pátém setu potvrdilo, že na libereckou Duklu umí a zápas dovedlo do vítězného konce. První venkovní výhry se dočkal v Ostravě českobudějovický Jihostroj, pražští Lvi pokračovali ve vítězném tažení i proti Ústí nad Labem. Další důležité vítězství za tři body si připsala Příbram ve Zlíně a Brno v Benátkách. Možná trochu překvapivě tři body veze i Kladno z palubovky Karlovarska.

AERO ODOLENA VODA – VK DUKLA LIBEREC

Ve čtvrtém kole volejbalové extraligy mužů se střetlo domácí AERO Odolena Voda s VK Dukla Liberec. Jak prorokoval domácí kapitán Matyáš Démar před zápasem, odehrál se tie-break, který nakonec vyhráli domácí hráči 15:8.

AERO Odolena Voda - VK Dukla Liberec 3:2 (21:25, 25:21, 27:25, 20:25, 15:8)

Rozhodčí: Dušek P., Velinov E., lajnoví Dan Jiránek, Jiří Ibl

Počet diváků: 459

Domácí: Durski, Svoboda J., Blumbergs, Kern, Chevalier, Carabali, libero Rasinperä. Střídali: Hladík, Kerkvliet, Démar, Šulc

Hosté: Demar, Trojanowicz, Johansen, Suda, Urueňa, Bryknar, libero Maar. Střídali: Svoboda Š., Pavlíček, Červa, Staněk, Jemeljanovs

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes jsme viděli krásný volejbal, Jan Svoboda byl rozdílový hráč dneska a celkově celý tým šlapal výborně. Vyhecovaný duel jsme zvládli, jen tak dál.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Moc odbojovaný zápas. Těší nás, že věci, o kterých si povídáme a které v týdnu trénujeme, tak nám začínají fungovat. Stále máme prostor na to se s každým týdnem nebo měsícem zlepšovat a musíme udržet úroveň naší hry. Dneska rozhodla úspěšnost na vysokých balonech. Celý tým zaslouží pochvalu. Určitě pomohla výhře dnešní skvělá atmosféra, fanoušci byli naším sedmým hráčem.“

Lukas Demar (kapitán VK Dukla Liberec): „Myslím si, že nás dnes Vodolka přehrála na podání i příjmem, to určitě hrálo velkou roli v dnešním zápase. V obraně jsme se nemohli chytit, což nám chybělo v důležitých momentech. Vodolka prostě lépe podávala a útočila.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Určitě dobrý zápas, čekali jsme, že takto Vodolka bude hrát. Začali jsme dobře první set, kde jsme dobře podávali a bránili, ale bohužel jsme potom od toho ustoupili. Mrzí nás konec třetího setu, kdy letí balon přes zadarmo a mi ho dáme do autu, tam si myslím, že by se nám to nemělo stát. V pátém setu Vodolce skvěle vyšel servis, to už se nešlo vrátit do hry, takže blahopřeji soupeři.“

Do prvního setu vstoupili trochu lépe domácí hráči, kteří tlačili servisem a vedli o tři body. Přes polovinu setu se ale karta obrátila a naopak hosté svým servisem tlačili přípravu útoku dál od sítě. AERO se drželo Dukly těsně, ale bodovou šňůrou set Dukla ukončila.

Do druhého setu se vstoupilo více vyrovnaně a ani jeden tým si nenechal ten druhý odskočit. Domácím hráčům se to podařilo až v polovině setu, a to hlavně díky zlepšené obraně v poli a uhraným bodovým situacím. Set se pak doztrátoval a bylo srovnáno.

I třetí set byl velmi vyrovnaný a prakticky po celou dobu to byl velký boj o každý bod. V polovině setu se oba týmy ve vedení střídaly, ale do koncovky nakonec šli domácí s tříbodovým vedením. Dukla srovnala, když domácí nevyužili své dvě šance k ukončení setu. Dukla měla také své šance, ale domácí nakonec přímým bodem z podání set sami zakončili.

Čtvrtý set měla Dukla hned od začátku tlak na servisu a málo chybovala ve všech činnostech. Měla mírné vedení, které domácí hráči stahovali, ale bylo jasné, že o vítězi musí rozhodnout až ti-break.

Do něj domácí vlétli s velkou vervou a hlavně Honzou Svobodou na servisu. Díky němu a jeho spoluhráčům se podařilo zapsat čtyři body. Při změně stran měli domácí skvělé vedení a set, tím i celý zápas, dohráli ve velké euforii své, i zaplněných tribun. AERO porazilo Duklu 3:2 před skvělými 459 diváky.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

VK LVI PRAHA – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Fantastickou bilancí se mohou chlubit po 4. kole volejbalové extraligy mužů pražští Lvi. Na kontě bodů mají dvanáctku, bilance setů je 12:0!!! Jako poslední odnesli apetit úřadujících šampiónů hráči Ústí, kteří vzdorovali v metropoli jen 81 minut. MVP zápasu vyhlašovala zástupkyně Autocentra Dojáček – partnerské firmy domácích. Alena Mitušinová dekorovala libero vítězů Milana Moníka.

VK Lvi Praha – SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:21, 25:16, 25:17)

Rozhodčí: Kovář, Kavala

Počet diváků: 420

Domácí: Vodička, McCarthy, Kollátor, Madsen, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Schouten, Thiel, Krča

Hosté: Pliasetskyi, Olson, Suhan, Hulpach, Lank, Beer, libero Kořínek. Střídali: Fišer, Hendrich

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Další utkání a další cenné vítězství 3:0. Pokud jsme se soustředili, měli jsme zápas pod kontrolou. Lehčí výpadek ve třetím setu jsme okamžitě napravili.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Začátek zápasu byl složitý, jelikož nebyli naši kluci stoprocentně soustředění. Po zisku prvního setu jsme získali jistotu a předváděli krásný volejbal.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Kromě prvního setu s námi Lvi neměli sebemenší problém. Byli vynikající na servisu, spolehlivě ztrátovali a zaslouženě tak vyhráli.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Čelili jsme nejlépe bránícímu týmu v extralize. Hráli jsme pod obrovským tlakem, kterému jsme nedokázali vzdorovat. Mrzí mě, že jsme nevydrželi delší dobu dobře útočit, ale dovedu to pochopit. Výkon byl z naší strany živý, ale síla soupeře příliš vysoká.“

Sympatický výkon podali v Praze v prvním setu volejbalisté Ústí. Základem bylo to, že nezaostávali na servisu a téměř nechybovali. Favorizovaní Lvi hráli trpělivě a při podání McCarthyho odskočili ze stavu 16:17 na 21:17, což se ukázalo jako rozhodující – 25:21.

Druhé dějství bylo vyrovnané podstatně kratší dobu. Za stavu 10:8 se do servisu opět obul McCarthy, později ho napodobili Madsen i střídající Schouten. Skóre na straně domácího týmu utěšeně narůstalo, až se zastavilo na devítibodovém rozdílu – 25:16.

Kdo si myslel, že se hosté vzdají, mýlil se. Ve chvíli, kdy vedli 5:1, donutili kouče Lvů Barriala vzít si oddechový čas. Olson však stále řádil za koncovou čárou a skóre se vyšplhalo až na stav 1:7. Teprve poté domácí zpřesnili hru a v rekordním čase se dotáhli na 8:8. To hosty zlomilo, zvláště, když se Lvům stále dařilo podání, což potvrdili Vodička i Madsen – 25:17.

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VK OSTRAVA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Průběh zápasu neodpovídal postavení v loňské extraligové tabulce. Loni poslední Ostrava v některých momentech zle trápila úřadujícího vicemistra. Po dvou setech, které Budějovice klidnou soustředěnou hrou dovedly k vítězství, přišel nejlepší ostravský výkon v této sezoně. A třetí set se stal její kořisti. Ve čtvrtém setu to dlouho vypadalo, že by domácí mohli dosáhnout alespoň na svůj první letošní bod. Tradičních několik málo chyb Ostravy v závěru však znamenalo tříbodové vítězství hostů.

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (21:25, 21:25, 28:26, 25:21)

Rozhodčí: Krtička Jan, Rychlík Dušan

Počet diváků: 220

Domácí: Olsen, Pawlun, Jarosinski, Dvořák, Pelikán, Tsmokalo, libero Motyčka. Střídali: Vancl, Mazoch, Srovnal

Hosté: Sobrinho, Balabanov, Taylor-Parks, van Schie, Luengas, Ondrovič, libera Michálek, Kovařík. Střídali: Sedláček, Leština, Brichta

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Dnes je škoda, že jsme bez bodu, protože jsme se rozjeli hlavně ve třetím a čtvrtém setu k pěknému výkonu, ale bohužel nás zase srazily v každém setu dvě tři chybičky, o které uděláme více než soupeř. Naše výkony mají vzestupnou tendenci a myslím si, že body a vítězství už nejsou pro nás daleko.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Bojovali jsme dnes a bojovali jsme s velmi dobrým soupeřem. Budějovice mají strašně velkou sílu, hlavně v útoku. Ale kdyby naši kluci bojovali od začátku jako v tom třetím setu, tak bychom mohli mít radost ze zisku nějakého bodu. Škoda toho, že děláme hodně zbytečných chyb ve vážných okamžicích. Soupeř byl celkově lepší a my musíme hodně trénovat, abychom vyhráli zápas v Ústí nad Labem. Je na čase, abychom už získali nějaké body.“

Eduardo Sobrinho (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to těžký zápas. Pokud se včas nedostaneme do zápasového tempa, tak můžeme mít problémy. Naštěstí z těžkých momentů jsme se dnes dostali silou našeho týmu. Teď je důležité soustředit se na další zápasy.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Od začátku jsme hráli soustředěně a v pohodě. Soupeř z Ostravy od začátku riskoval na podání, které mu nevycházelo. Ve třetím setu ho začali trefovat, byli pak lepší i v útoku a my jsme z toho trochu znervózněli. Dělali jsme hodně chyb, ale pramenilo to z velmi dobré hry Ostravy. Čtvrtý set byl z naší strany nervózní, ale trpělivou hrou jsme ho nakonec dokázali vyhrát.“

Po vyrovnaném úvodu jdou do prvního dvoubodového vedení hosté z Českých Budějovic po nevynucené chybě Tsmokala (8:10). Když Tsmokalo vytlouká hostující bloky, srovnává na 11:11. Luengas dělovým podáním posílá hosty opět do mírného náskoku (11:13). Ondrovič plachtícím podáním a van Schie dohrávkou zvyšují na 12:16. Luengas bodovým blokem upravuje na 14:19. Střídající Vancl dvěma bodovými příspěvky snižuje na 16:19. Olsen se Tsmokalem skvělou obranou na síti dostávají Ostravu na dohled, 20:21. Po bloku Taylora-Parkse mají hosté tři setboly a při hře Carísia na druhou přes vyhrávají první set 21:25.

V úvodu druhého setu oba celky hodně kazí podání. Po dobré obraně hostů na síti a nevynucené chybě Mazocha odskakují hosté na tříbodový rozdíl (6:9). Po přímém bodu z podání Carísia a bloku Taylora-Parkse ztrácí Ostrava na favorita zápasu pět bodů (7:12). Jihostroj hraje obětavě, ale domácí nic nevzdávají. Jarosinski snižuje z dohrávky a skvělého bloku na 15:17. Hosté si ale náskok hlídají a po zkaženém podání Jarosinkeho jsou blízko k zisku druhého setu (19:23). Druhou sadu ukončuje útokem středem Ondrovič (21:25).

V úvodu třetího setu po parádních blocích kapitána Ostravy Dvořáka a dohrávce Jarosinkeho vedou domácí 8:4. Tsmokalo propálí vše, co mu stojí v cestě a Ostrava je v momentální euforii (11:6). Hosté si pomáhají podáními Carísia a Sedláčka, ale Ostrava drží po Tsmokalově esu dostatečné vedení (16:11). Hosté nechtějí do čtvrtého setu a bodovými bloky si pomohou ke snížení na 18:16. Ondrovič trestá nedůrazný útok domácích (21:20). Nevynucenými chybami Ostravy hosté otáčejí vývoje skóre na 22:23. V samotném závěru setu sice mají hosté hned mečbol, ale domácí si vybojují tři setboly. Tsmokalo vytlouká hostující bloky a zápas pokračuje (28:26).

České Budějovice rychle vedou v úvodu čtvrtého setu při podání Carísia 0:3. Domácí po chytrém úderu Pawluna srovnávají na 4:4. Ostrava nemá dost a Tsmokalo třemi esy posílá svůj tým do vedení 9:6. Neméně zdatně si počíná za koncovou čarou van Schie (8:9). Van Schie otáčí dobrou obranou na síti na 13:14. Nizozemský univerzál drží hosty skvělým výkonem (14:16). Dvořák srovnává blokem na 18:18. Po technické chybě domácích si hosté berou zpět vedení, navíc je na podání podrží mladík Leština (18:21). To už je pro domácí velké manko. Po důrazném útoku Leštiny mají hosté čtyři mečboly (20:24). Zápas končí po zbytečné Pawlunově nevynucené chybě (21:25).

Autor: Martin Němec

VSC FATRA ZLÍN – VK TROX PŘÍBRAM

V dnešním utkání 4. kola extraligy mužů hostila domácí Fatra Zlín tým Trox Příbram. I když byli hosté před utkáním lépe postaveným týmem v extraligové tabulce, očekával se vyrovnaný souboj, ve kterém mohly pomýšlet na vítězství oba týmy. Nakonec to byli hráči Příbrami, kteří lépe zvládli koncovky posledních dvou setů, a nakonec se radovali za zisku tří bodů.

VSC Fatra Zlín - VK Trox Příbram 1:3 (20:25, 30:28, 24:26, 24:26)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Tomáš Buchar

Počet diváků: 421

Domácí: Pražák, Truong, Toman, Čechmánek, Římal, Kozak, libero Viceník. Střídali: Šulc, Boyanov, Gálík

Hosté: D. Rosenbaum, Franco, Šábrt, Tevkun, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: F. Ureš, J. Ureš

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes z obou stran hodně bojovný volejbal, velmi vyrovnaný, bohužel jsme nedohráli dobře rozehranou koncovku čtvrtého setu, a to nás stálo důležité body, které nám budou chybět."

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): Dneska pro nás smolné utkání, ve dvou setech jsme měli šanci to přetlačit na svou stranu, ale zbytečně jsme se báli na odvážný konečný útok., a to nás stálo body."

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Dnešní zápas byl hodně bojovný, hodně nám pomohli blokaři, jak na útoku, tak na bloku. Stěžejní bylo, že jsme dostali ze hřiště Římala. Hodně štěstí Zlínu v dalších zápasech a my se soustředíme na České Budějovice."

Lubomír Vašina (trenér Trox Příbram): „Jsme rádi za tři body ze Zlína. Zlín v minulém kole hrál výborný zápas v Liberci, takže respekt z naší strany byl znát. Jsem rád za bojovný výkon, hlavně ve čtvrtém setu, kdy jsme prohrávali 19:23."

Začátek utkání byl oboustranně velmi opatrný. Oba týmy podávaly na jistotu, takže neměly problém se ztrátou. Teprve za stavu 9:10 se do podání opřel Tevkum a následně útočíl úspěšně Benitéz a donutil domácího trenéra k prvnímu time. Hráči Příbrami byli i nadále jistější a za stavu 15:18 vyčerpala lavička Fatry oba oddechové časy. Za stavu 17:19 při podání Tevkuna si hosté vybojovali luxusní náskok do koncovky, 17:22. Set ukončil útokem Franco, když domácí hráči byli v síti.

Druhý set byl ze začátku podobný prvnímu, skóre bylo vyrovnané až do stavu 17:17. Hosté odskočili na 17:19, kdy následoval první time domácích a za stavu 18:21 druhý. Po úspěšném bloku Čechmánka (20:21) i hostující lavička sáhla po oddechovém čase. Domácí trenér poslal na podání Gálíka a místo Římala nastoupil Boyanov. V dramatické koncovce byli tentokrát šťastnější hráči Fatry, set ukončil nechytatelným útokem Čechmánek.

I třetí set měl stejný scénář. Trenér Fatry Sklenář ponechal v základní sestavě na postu diagonálního hráče Boyanova, který se osvědčil v koncovce druhého setu. Zajímavé věci se začaly dít až v samotné koncovce. Žádný tým si nedokázal vytvořit náskok k zakončení setu. Znovu následovala dramatická koncovka, tentokrát se štěstěna usmála na borce z Příbrami. Set ukončil domácí Kozak útokem do bloku hostů.

Ve čtvrtém setu trenér Fatry opět udělal změnu. Na post univerzála se vrátil Římal a na postu smečaře Tomana vystřídal Boyanov. Opět se hrál výborný bojovný volejbal s dlouhými výměnami, který se musel divákům líbit. Hráčům Fatry se podařil minibreak (14:12), na který reagoval trenér Vašina oddechovým časem a následně střídáním Franca Urešem. Další odskok Fatry na 20:18 byl impulsem pro druhý oddechový čas hostujícího trenéra. Za stavu 23:19 měli domácí volejbalisté tři setboly, které však nevyužili. Příbram bojovala ze všech sil a postupně náskok Fatry umazávala. Uklidnit své svěřence se snažil domácí trenér při prvním oddechovém času. Útok Pražáka byl zablokován a tak následoval druhý time domácích. Druhý mečbol už ale Příbram proměnila blokem Franca.

Autor: Ivan Dostál

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VOLEJBAL BRNO

V sobotu se v Benátkách představil tým Volejbal Brno, který hned v prvním kole dokázal zvítězit za dva body nad účastníkem loňského finále, Jihostrojem České Budějovice. Bohužel v dalších zápasech již vyšel naprázdno, a tak měl stejně bodů jako domácí volejbalisté, kteří sice ještě nezvítězili, ale získali dva body za těsné porážky v tiebreaku. Loni si ve třetím kole oba soupeři v Benátkách body rozdělili po pětisetové bitvě, kde se z vítězství radovalo Brno, doma Brno Benátky přehrálo 3:1. Proto byli hosté pro dnešní utkání mírným favoritem. Brňané vstoupili do utkání velice zodpovědně a zaslouženě získali první sadu. V druhém setu se domácí zlepšili a bylo vyrovnáno. I ve třetím měli více ze hry domácí volejbalisté, bohužel tři body v řadě, které získal pro hosty hlavní rozhodčí, zřejmě rozhodly o osudu utkání. Konec utkání již byl velmi nervózní a Brno si za vítězství 3:1 odvezlo z Benátek plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou – Volejbal Brno 1:3 (18:25, 25:23, 19:25, 23:25)

Rozhodčí: Roman Marschner, René Činátl, lajnoví Petr Louka, Jitka Skřivánková, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 411

Domácí: Jiří Srb, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, Pavel Švandrlík, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov, Martin Hudák

Hosté: Dixon Reece, David Janků, Jakub Janečka, Daniel Thiessen, Patrick Ross, Grant Marocchi, libero Martin Kop. Střídali: Adam Vítámvás, Jaromír Novák

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Nyní jsem plný emocí a vůbec nevím, jak mám to dnešní utkání zhodnotit. Podle mě si ty zápasy prohráváme sami. Máme problém udržet koncentraci s týmy, se kterými musíme hrát odvážně a my hrajeme zalekle. To mě na té naší hře mrzí. Tyto týmy nás zatlačí servisem a my zbytečně uděláme pár chyb a nedokážeme se potom už zvednout. Bohužel třetí set si rozhodčí Roman Marschner vzal do svých rukou. Nechci říci, že to ukončilo zápas, ale byli jsme potom hlavami úplně někde jinde. Beru to i trochu na sebe, zde jsem trochu vypěnil, ale chtěl jsem trochu „nakopnout“ své kluky. Jako kapitán jsem to tak rozhodl, ale příště to musím vyhodnotit jinak.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes to byl pro nás hrozný zápas, ve smyslu, že jsme ten zápas špatně začali. Potom jsme se nemohli do utkání pořádně dostat. Ve třetím setu, když už jsme hráli docela slušně, tak se nám stala taková divná věc, kterou ještě nyní nejsme schopni přejít. Bohužel to rozhodlo o dalším vývoji. Samozřejmě servis a příjem, to byla omega. Dneska jsme byli horším týmem na podání, a to bychom si neměli doma dovolit.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Do zápasu jsme nastoupili velice dobře. První set jsme s přehledem vyhráli, potom jsme ve druhém zaváhali. Ve třetím musím pochválit Jardu Nováka, který to svým servisem otočil. Ve čtvrtém setu to bylo podobné, jako naše hra s Beskydy, kde to vypadalo na prohru. Ale je to pro nás zasloužené vítězství za tři body, které jsme potřebovali jako sůl.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme začali hrát velice dobře, byli jsme dobře připravení na domácí. Bohužel svojí nedůraznou hrou ve druhém setu jsme Benátky pustili do hry a potom to utkání již bylo vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. My jsme sebrali odvahu a podařilo se nám střídání Járy Nováka, které si myslím to utkání rozhodlo.“

Do utkání vstupují lépe domácí volejbalisté, kteří po úspěšném bloku Filipa Křesťana odskakují o dva body (3:1). Daniel Thiessen se dvakrát prosazuje na útoku a je vyrovnáno (4:4). Až do stavu 11:12 se obě družstva bodově hlídají. Při podání Daniela Thiessena přichází rozhodující nástup Brna (11:15), na který domácí nedokázali odpovědět. Hosté bodový náskok uklidnil a v klidu si dokráčeli pro zisk úvodní sady. První setbol utkání si hosté pohlídali trojblokem, hned první setbol proměnil z hlavního kůlu Grant Marocchi.

I v druhém setu byl stav na ukazateli skóre dlouhou dobu vyrovnán (17:17). K vidění byly dlouhé a krásné výměny. V koncovce se do dvoubodového vedení na chvilku podívali hosté (17:19 – 18:20). K obratu zavelel domácí kapitán Filip Křesťan, který přímým bodem z podání a tvrdým zakončením ze zadní zóny posílá Benátky do nepatrného vedení 22:21. Po servisu Dixon Reece pouze do sítě se domácí radují z prvního setbolu v druhém dějství. Po delší rozehře se z doskoku prosazuje Filip Křesťan a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Ve třetím setu Benátky pokračují ve velkém tlaku na servisu a na útoku, až do stavu 11:8 (blok Pavel Švandrlík) ovládají hru. Brnu se daří vyrovnat hru kvalitním střídáním. Příchod Jaromíra Nováka se Brnu vyplatil, při jeho skákaném tvrdém podání přichází obrat (12:13, eso). Bohužel pro domácí v další rotaci tu máme tři velice sporné body pro Brno. Nejprve podání od Grant Marocchi končí mimo hrací plochu, čárová rozhodčí zvedá praporek a signalizuje aut, hlavní rozhodčí je jiného názoru a bod putuje na stranu Brna, eso. V další hře se domácí hráč vyznamenal v poli a míč nenechal spadnout na zem, ale k úžasu všech, hlavní rozhodčí ukončuje hru – míč na zemi. Domácí trenér vidí, že může být zle, a proto rychle svolává své svěřence k oddechovému času (13:16). Třetí bod je v podobě červené karty pro domácí libero, asi něco utrousilo (13:17). Konec setu již byl v režii Brna, domácí cítili křivdu a nemohli se vrátit ke své hře.

Ve čtvrtém setu dominuje na servisu mladíček Jaromír Novák a třemi esy v řadě posílá Brno do vedení 4:8. Další bodový nárůst až na rozdíl sedmi míčů přichází při podání Jakuba Janečky, na síti se prosazuje nejúdernější hráč utkání, brněnský univerzál Daniel Thiessen a hosté již vedou 10:17 a koncovka by pro Brno měla být jasnou záležitostí. Přesto Benátky dokázaly na dvou postavení snížit na rozdíl jediného bodu (17:18) kvalitní obranou na síti (Pavel Švandrlík) a bezchybným zakončením na síti (Daniel Šulista). Po zkaženém podání Benátek si Brno dokázalo pohlídat jedno až dvoubodové vedení do prvního mečbolu (22:24 – útok Patrick Ross). Daniel Šulista první mečbol odvrací z velké nouze, ale druhý si již hosté pohlídali. Signálem středem, prakticky bez bloku, se vyznamenává Grant Marocchi a Brno poprvé v sezóně získává tři body za vítězství 1:3 z pohledu Benátek.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Petr Picek

VK ČEZ KARLOVARSKO – KLADNO VOLEJBAL CZ

Čtvrté kolo extraligy mužů odstartovalo pro VK ČEZ Karlovarsko v sobotu úspěšně. Domácí tým nastoupil proti Kladnu bojovně a pln sil, i přestože měl proti sobě bývalého spoluhráče Adama Zajíčka.

VK ČEZ Karlovarsko – Kladno volejbal cz 1:3 (26:24, 16:25, 19:25, 23:25)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Lukáš Spáčil

Počet diváků: 852

Domácí: Marelić, Carmody, Pastrňák, Ihnát, Éder, Keemink, libera Pfeffer, Kočka. Střídali: Olivier, Kasan, Baláž

Hosté: Seppänen, Zajíček, Platačs, Gonçalves, Graham, Neves, libera Fernandez, Šalek. Střídali: Hýský, Imamura

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Super agresivita v prvním setu, který jsme více méně celou dobu vedli. Pak jsme si to trošku zkomplikovali, ale stejně jsme ho nějakým způsobem nějak dotáhli. Ta agresivita, to odhodlání v průběhu hry někam úplně zmizelo. Takto hrát prostě nemůžeme. Byli jsme s hlavou dole a čekali, že se to nějak udělá. Neudělá. Někdo za to musí vzít a táhnout ten tým, nečekat, že to udělá někdo jiný. Pokud neprojevíme nějaké emoce, více se do toho nepoložíme a nevezmeme to za své, tak to jinak vypadat nebude.“

Liam Sketcher (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Byli šance, které jsme promarnili. Rozhodně jsme neudrželi dostatečný tlak na servisu. Když jsme dobře zablokovali, tak jsme nedokázali vrátit míč zpět. To jen ukazuje, že každou hru musíme hrát, jak nejlépe umíme. Výsledky v lize ukazují, že je to velmi vyrovnaná soutěž a my se musíme snažit se stále zlepšovat, abychom v tabulce dosáhli na body, které potřebujeme.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Podle mého to byl nehezký volejbal, z mé strany strašně nervózní. Možná jsem tím i trochu ovlivnil kluky, že jsem tady chtěl hodně vyhrát. Musím jim gratulovat k tomu výkonu, že to ustáli v hlavách, protože to nebyla jednoduchá jízda. Ale tři body se počítají, z Varů dvojnásob. Máme velikou radost a o to ta cesta bude lehčí. Takže gratuluji týmu a hodně štěstí Varům do dalších zápasů.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Určitě veliká spokojenost, protože výhra tady je vždy náročná. A já bych chtěl poděkovat hráčům, protože jsem jim nařídil, aby byli trpěliví a byl jsem to já, který byl netrpělivý. Bereme hru takovou, jaká zrovna je a snažíme se hrát, jak nejlépe umíme, ať se děje cokoliv. Snažíme se co nejlépe dostat do rytmu hry. Teď po třech vyhraných zápasech jsme víc sebevědomí a předpokládám, že se Karlovarsko vzchopí, protože my jsme měli při zápase štěstí. Jsem hodně spokojený s morálkou a výkonem našich hráčů.“

Do prvního setu vstoupilo domácí Karlovarsko za hlasité podpory domácích fanoušků a ujalo se vedení, které si během celého prvního setu udržovalo. Za stavu 15:12 pro domácí požádal o první oddechový čas trenér Kladna. Na podání Éder, úspěšný útok Kladna a špatný příjem tlačí Karlovarsko, které chybuje a ztrácí cenný, několikabodový náskok. Druhý oddechový čas si vybírá trenér domácích, aby za stavu 18:19 zklidnil hru. Na straně hostů dochází ke střídání, atmosféra v hale je ohlušující. Po dlouhé výměně uhrál domácí tým důležitý bod, kterým vyrovnává skóre. Dochází na druhý oddechový čas hostů. Koncovka prvního setu je vyrovnaná. Žádný z týmů nedá bod zadarmo. Úspěšný útok nahrávače domácích, útok do zámezí hostů a první set končí vítězně pro Karlovarsko 26:24.

Druhý set začal lépe pro celek Kladna, který od začátku tlačil na servisu a byl úspěšnější v obraně. Bez zbytečných chyb se ujal tříbodového vedení, které Karlovarsko pracně dotahovalo. Domácí postupně odcházeli v herních činnostech v poli. Za stavu 6:11 pro Kladno si žádá o oddechový čas trenér Sketcher. Po žluté kartě, kterou „za odměnu“ inkasoval nahrávač domácích Wessel Keemink, se několikabodový náskok hostů prohlubuje na 10:14. Domácí střídají Mareliće za Oliviera. Úspěšný útok Jakuba Ihnáta ze středu a z mrtvých vstání domácích, kteří stahují na 14:18. Druhý oddechový čas trenéra domácích přichází v koncovce druhého setu, kdy jeho tým prohrává o šest bodů. Střídání Carmodyho za Kasana, který jde na servis, úspěšný útok hostů a stav 16:23 pro Kladno. Pastrňák na servisu kazí, do hry jde Baláž a přichází úspěšný útok kladenského útočníka, který připisuje 25. bod a ukončuje druhý set s pouhými 16 body pro domácí tým. Sety jsou vyrovnané 1:1.

Vstup do třetího setu začal servisem domácích, které skončilo v síti a dalo tak prostor pro úspěšný útok domácích, kteří se ujímají vedení. Ne však na dlouho. Následují dvě chyby hostů na síti, útok Keeminka, Karlovarsko stahuje a jde do vedení 5:4. První oddechový čas záhy vybírá trenér hostů. Po odraženém míči, který spadl do pole hostů, dochází na straně ke sporu. Následuje druhá žlutá karta, kterou obdržel hráč Kladna Seppänen. Zápas je vypjatý. Domácí tlačí, avšak Kladno je vždy o krok napřed. Druhý oddechový čas si vybírá trenér Karlovarska za stavu 16:20 pro Kladno. Pastrňákova power ulívka překvapila hosty a domácí stahují. Na straně Karlovarska dochází ke střídání, odchází Pastrňák a do hry vstupuje Marelić. Koncovka třetího setu však patří opět Kladnu, které po úspěšném útoku vyhrává 25:19 a vede 2:1 na sety.

Čtvrtý set je opět plný emocí. Kapitán Kladna uklidňuje spoluhráče, kteří mnohdy nesouhlasí s rozhodnutím sudích. Za stavu 12:10 pro Karlovarsko žádá trenér hostů o oddechový čas. Obě družstva hrají dravě a vyrovnaně. Po druhém esu kladenských hráčů přichází oddechový čas trenéra Sketchera. Stav 18:20 pro Kladno, dotek míče o strop haly a domácí tak snižují na 19:20. Odražené bloky do zámezí a přichází druhý oddechový čas Karlovarska v koncovce setu. Útok z levé strany sítě a hosté za stavu 23:21 střídají, kdy do hry přichází Hýský. Úspěšný útok, tečovaný Olivierem, uzavírá čtvrtý set výhrou Kladna 25:23. Kladno vítězí v Karlových Varech 3:1 na sety.

Autor: VK ČEZ Karlovarsko