18.3.2022

Bojovnost slavila úspěch, Ostrava vrací sérii předkola play-off na ústeckou palubovku

O postupujícím z předkola play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 mezi celky Ostravy a Ústím nad Labem rozhodne až třetí utkání. Za nepřiznivého stavu 0:1 na zápasy Ostrava na domácí palubovce vlítla na soupeře jako uragán. V prvních třech setech ústecký trenér Vašina vybral druhý time out vždy už po sedmém míči. Teprve v průběhu třetího setu se hosté probudili, ale ostravští hráči příkladně bojovali a vítězství si nedali vzít.

VK Ostrava – SVK Ústí nad Labem 3:1 (25:17, 25:21, 21:25, 29:27)

stav série 1:1

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Možnár Martin

Počet diváků: 250

Domácí: Jambor, Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, Polynski, libero Sobczak. Střídali: Vašíček, Závodský R., Vancl, Bauman

Hosté: Vemič, Tibitanzl, van Solkema, Suda, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Lank, Beer, Kobolka, Kasan

Damian Sobczak (kapitán VK Ostrava): „Dneska jsme odehráli dobrý zápas, škoda, že jsme v Ústí nedotáhli čtvrtý set a nepřivezli výhru 3:2. Dnes už by bylo předkolo ukončené. Do Ústí jedeme vyhrát a pak bojovat o medaile.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Soupeře jsme zaskočili od začátku utkání. Skutečný volejbal se „strhnul“ až ve třetím setu, kdy se začal hrát lepší volejbal. V tom okamžiku jsme však měli už výhodu dvousetového náskoku. Po celý zápas jsme chtěli více vyhrát. Chuť vyhrát byla dnes nejdůležitější.“

Jiří Kořínek (kapitán SVK Ústí nad Labem): „Z naší strany smolné utkání, první set hrozný. Pak jsme se do toho docela dostali, ale Ostrava pořád bojovala a zaslouženě vyhrála. My jsme dnes byli takoví studenější.“

Lubomír Vašina (trenér SVK Ústí nad Labem): „Celý zápas rozhodlo prvních pár míčů. Na domácích bylo vidět, že jsou nažhavení, šli naplno do každého balonu a my jsme to neustáli. A to dalo ráz celému utkání. Ostravští hráči hráli bojovně, vycházela jim celá kupa věcí. My jsme na to nedokázali odpovědět, celá naše hra měla být odvážnější.“

Do zápasu vstupují skvěle domácí. Při podání Jarosinského rychle vedou 7:1. Po nevynucené chybě van Solkemy vede Ostrava 9:2. Domácí hrají soustředěně, žádný míč není pro ně ztracený (12:5). Vemič zavelí čistým esem k snížení náskoku (13:9), jenže výborně podává také Jarosinski (16:11). Po chybě Baláže při útoku středem vede Ostrava pohodlně 18:12, vzápětí Ústí zlepší obranu na síti (18:15). Po nevynucené chybě Polynského mají domácí k dobru jen dva body (19:17), ale to je neznervózní. Posledních šest bodů patří při podání Fořta Ostravě a nevynucená chyba Kobolky uzavírá první set zaslouženě v její prospěch (25:17).

Ostrava pokračuje ve výborném výkonu i v druhém setu. Po čistém esu Jambora a nevynucené chybě Kobolky vede 4:1. Domácím šlapou oba smečaři, jak Jarosinski, tak Fořt (12:5). Přidá se k nim postupně i univerzál Dvořák a po jeho bodovém příspěvku ztrácí Ústí sedm bodů (17:10). Hosté se nevzdávají a Suda snižuje esem na 17:14. Když Dvořák vytlouká hostující bloky, vypadá to, že Ostrava jde do koncovky druhého setu s poklidným náskokem (20:16). Jenže za chvíli je to po bodu Tibitanzla 20:19. Domácí celek však zvrat nepřipustí. Trojice Jarosinski, Dvořák a Polynski zajistí Ostravě vítězství v druhém setu 25:21.

Po nevynucené chybě Sudy to v úvodu třetí sady nevypadá na to, že by se hosté mohli zmátořit (5:2). Za stavu 6:4 vystřihne Baláž dvě čistá esa a to hosty nakopne. Karta se obrací. Ústí skvěle brání na síti (7:10), domácí jsou rozhozeni a vyrábí chyby (8:12). Kotas snižuje bodovým blokem na 10:12, jenže po dohrávce van Solkemy je to o pět bodů (11:16). Servisem tlačí Fořt s Polynskim (17:19), Ústí si ale koncovku pohlídá. Za stavu 17:12 sice domácí uhrají čtyři body v řadě, ale poslední dva míče patří Ústí (21:25).

V úvodu čtvrtého setu vede nejprve Ústí po příspěvku Tibitanzla 1:3, aby Dvořák následně poslal Ostravu do vedení 7:4. Hostující blokaři Beer s Tibitanzlem zařídí další obrátku (8:9). Do stavu 16:16 je to naprosto vyrovnaný boj. Při plachtícím podání Beera odskakují hosté do nadějného náskoku 16:19. Domácí trenér Vlkolinský pošle na podání Vancla a Ostrava srovnává na 20:20. Za stavu 23:23 je to kdo s koho. Domácí si postupně vytvoří tři mečboly a ten poslední po bloku Kotase promění ve vítězství 27:25.

Autor: Martin Němec