26.1.2019

Brno veze z Příbrami tři důležité body v boji o přímý postup do play-off

V 17. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 si důležitou výhru připsalo Brno v Příbrami. Zlín bojoval na „Odolce" alespoň o bod, ale nakonec Aero zápas zvládlo a odskočilo pražským Lvům, kteří zápas na Kladně vůbec nezvládli. Karlovarsko, stejně jako Liberec, s celkem ze spodní části tabulky nezaváhalo. Kolo ukončí pondělní televizní zápas Jihostroje s Ostravou.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK DUKLA LIBEREC

Odveta za čtvrteční prohrané pohárového utkání se domácím vůbec nepovedla. Liberec potvrdil roli favorita a koncentrovaným výkonem nedal Ústí po celý zápas jedinou šanci na úspěch. Domácí nedokázali najít činnost, která by vyvedla dobře hrající Duklu z herní pohody.

č.:  102           dne: 26. 1. 2019         v hod.: 15:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK  Dukla Liberec 0:3 (21:25, 16:25, 21:25)

Rozhodčí: Fink Tomáš, Dmejchal Matěj

Počet diváků: 510

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramár Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří. Střídali: Bartůněk Vít, Šulava Marek, Vodvárka Jan

Hosté: Pietruczuk Bartosz, Veselý Jakub, Štokr Jan, Šulista Petr, Leikep Libor, Biernat Mateusz, liberaKopáček Václav, Kunc Tomáš. Střídali: Srb Jiří, Indra Patrik

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Bohužel nás Liberec přehrál. My, po pár chybách a prohraném prvním setu, úplně „odejdeme“ a odevzdáme druhý set. Pak se snažíme zvednout ve třetím, ale na to je již pozdě. Pokud se nebudeme rvát o každý balón, jako by to byl ten poslední, tak prostě nevím, jak budeme vyhrávat.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Opakuje se stále stejný scénář. Hrajeme dobrý volejbal a prohraná koncovka nás pošle do propasti, ze které se už nedokážeme dostat.“

Aleš Správka (kapitán VK  Dukla Liberec): Koncentrovaný výkon.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes jsme šli od prvního míče pro tři body. Soustředěným výkonem na servisu a v obraně jsme domácí přehráli.“

Popis utkání

Průběh prvního setu do stavu 18:18 nenaznačoval jednoznačný výsledek. Domácí drželi krok s favorizovanou Duklou a to jak v útoku, tak i v obraně. Nakumulováním chyb jako je zkažený servis, dvojdotek, nesouhra nahrávač-smečař a chyba v útoku, posouvá hosty do vedení 20:24 a připraví domácí o možnost zabojovat o zisk setu.

Vstup domácích do druhého setu je hodně nepovedený. Kvalitní servis Šulisty a chybující útok Ústí zajistí Dukle rychlé vedení 2:6. Dobrou a účinnou obranou na síti Dukla posouvá skóre na pohodových 7:14 a o výsledku druhého setu není pochyb. Trenér Nekola pouští do hry nadějné mládí - Jindra, Srb, a hosté dohrávají v pohodě a klidu set 16:25.

Domácí se ještě pokusí o zvrat ve třetím setu, kdy zabojují v poli a povede se jim i několik úspěšných bloků. Dokáží udržet mírnou ztrátu jednoho bodu do stavu 15:16, ale herní převaha Liberce je na hřišti stále patrná. Kvalitní blok a precizní hra na ztrátu udržuje hosty v herní pohodě, která nedá domácím šanci jen pomyslet na zvrat v utkání. Hosté opět v poklidu dohrají set 21:25.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK ČEZ KARLOVARSKO

V sobotním utkání 17. kola naší nejvyšší soutěže čekalo domácí volejbalisty Benátek velmi těžké utkání. Do útulné haly u základní školy dorazil obhájce titulu VK Karlovarsko. Karlovarsko předevčírem hrálo čtvrtfinále ČP a postoupilo do semifinále až po velkém boji v Ostravě (3:2). Benátky měly na regeneraci sil celý týden a byly malinko ve výhodě. Přesto favorit utkání potvrdil svoji volejbalovou vyzrálost a z Benátek si odvezl plný počet bodů za vítězství 0:3 z pohledu domácích.

č.: 97        dne: 26. 1. 2019              v hod.: 17:00

Benátky nad Jizerou – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (19:25, 19:25, 21:25)

Rozhodčí: Jiří Peloušek a Jakub Gall

Počet diváků: 180

Domácí: Hudák, Celerýn, Nesvačil, Sukuba, Gryuk, Rojas, libero Ticháček. Střídal: Němeček, Teubner

Hosté: Rejlek, Zmrhal, Patočka, Džavoronok, Wiese, Beer, libero Pfeffer. Střídal: Hudeček, Van Haarlem, Penrose

Michal Sukuba (kapitán Benátky nad Jizerou): „Jen se ukázalo přesně to, co nás trápí ve většině zápasů. Nedokážeme se vyhnout některým pasážím, kde uděláme šňůru bodů, kde nám soupeř bodově ujede a nám už se potom nepodaří to v koncovce dotáhnout a trochu to zdramatizovat. Hosté vždy trefili servis a udělali si náskok, který si potom udrželi do konce jednotlivých setů.“

Vladimír Němeček (hrající trenér Benátky nad Jizerou): „Jednotlivé sety jsme vždy prohráli okolo dvacítky. Karlovarsko nás vždy v důležitých momentech utkání zatlačilo kvalitním servisem. První set byl vyrovnaný až do koncovky. Potom jsme dostali eso a byl konec. Druhý set. Zde jsme bohužel od začátku tahali za kratší konec. I když jsme se v závěru trochu zlepšili, tak to už na hosty nestačilo. Třetí set, ten byl nejvyrovnanější. V koncovce zase ale přišly dvě naše zbytečné chyby na přihrávce a na útoku, a to byl ten rozdíl mezi námi a Karlovarskem.“

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsme samozřejmě rádi, že jsme to dnešní utkání vyhráli. Myslím si, že v tom našem výkonu jsou ještě dost velké rezervy, ale jsme spokojeni s výsledkem a budeme se snažit takto pokračovat dál.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Jsme rádi, že jsme dnes potvrdili roli favorita. Tyto zápasy nejsou někdy úplně jednoduché. Ani bych neřekl, že to dnešní utkání bylo odehráno v nějakém pěkném tempu, co se týká emočního náboje. Ale pro nás je v současné době nejdůležitější výhra.“

Již za stavu 4: 6 se hosté dostávají do vedení po špatné nahrávce domácího nahrávače, která končí na druhé straně sítě mimo hrací plochu. Přesto za stavu 7:7 je vyrovnáno (Filip Rejlek do autu).  Další dvoubodové vedení získávají hosté po smeči domácího smečaře do autu (8:10). Při příchodu Filipa Nesvačila na podání je opět srovnáno (11:11 eso). A když se na bloku vyznamenává Martin Hudák (13:12), jsou domácí ve svém prvním vedení v utkání a hosté si vybírají oddechový čas. Po time Michal Sukuba přidává další eso (14:12).  Ani toto vedení nemá dlouhé trvání, Vojtěch Patočka srovnává na 16:16. Bohužel domácí opět chybují na útoku a pouštějí hosty do vedení 17:19 (time domácích). Ani po time domácí nedokáží přijmout dělové podání Filipa Rejlka (17:20). Získaný náskok si již hosté pohlídali až do koncovky. První setbol zaznamenává Marek Zmrhal přímým bodem z podání (18:24). Dvě zkažená podání nám ukončují první sadu.

Při podání Matyáše Džavoronoka se hosté ujímají vedení 4:7 (dobře postavené bloky Marka Beera). Další úspěšná smeč Filipa Rejlka znamená, že hosté již vedou o čtyři body (5:9) a domácí si berou oddechový čas. Další body na kontě hostů přibývají při podání Marka Zmrhala a pro domácí začíná být pomalu ztracený i druhý set (9:15). Domácí se ale nevzdávají a při podání Oleksandra Gryuka snižují na rozdíl tří bodů (13:16). To je ale ze strany domácích vše. Hosté si náskok udrželi do koncovky setu a po signálu středem získávají první setbol druhé sady (19:24). Ten vzápětí proměňují dobře postaveným blokem (Lukasz Wiese) a ujímají se vedení 0:2 na sety.

I třetí set začal vyrovnaně a k vidění byl pěkný volejbal z obou stran (7:7). Hosté domácí pouštějí do vedení špatným postavením (9:7). Vedení domácích ale dlouho netrvá, horší příjem a je vyrovnáno (10:10) a po technické smeči Filipa Rejlka jsou hosté zpět ve vedení (12:13). Máme tu pěknou přetahovanou o každý bod. Přímý bod z podání (Andy Rojas) dovoluje Benátkám získat vedení 15:14. Po dvojstřídání družstva Karlovarska začínají hosté bodově ujíždět (17:20 – na útoku Jalen Penrose, eso Marek Zmrhal). Benátky se přesto nevzdávají a při podání Vladimíra Němečka je z ničeho nic vyrovnáno (20:20 – eso prasátko). Přesto koncovka patřila kvalitnímu podání hostů, kteří se za stavu 21:24 radují z prvního mečbolu. Hned první proměňují, protože domácí smečují do autu a je tu konec zápasu – hosté hladce vyhrávají 0:3 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VOLEJBAL BRNO

V sedmnáctém kole UNIQA extraligy se utkaly týmy VK Eurositex Příbram a Volejbal Brno, bojující o důležité body a postavení v tabulce před blížícím se play off. Brno nakonec v utkání i přes výpadek v druhém setu dokázalo zvítězit za tři body po výhře 3:1 na sety a vyhouplo se zpět na pátou příčku s 29 body, Příbram je na prozatímním šestém místě se shodným počtem bodů jako Ostrava, která má však ještě zápas k dobru.

č.: 101       dne: 26. 1. 2019      v hod.: 17:00

VK Euro Sitex Příbram – Volejbal Brno 1:3 (23:25, 25:15, 20:25, 25:27)

Rozhodčí: Rychlík D., Činátl R., Dmejchal M., Svoboda J., Peller F.

Počet diváků: 789

Domácí: Wawrzynczyk, Graham, Lech, Böhm, Mikulenka, Dolgopolov, libera Juračka, Kop. Střídali: Hulpach, Rosenbaum, Kuchař, Suda

Hosté: Licek, Pospíchal, Boula, Hrazdira, Pražák, Okosanovič, libero Weber. Střídali: Římal, Jakubec, Handlíř, Truong

Radek Suda (smečař VK Příbram): „Myslím si, že soupeř dnešní utkání odehrál lépe, tlačili nás hodně servisem a my jsme udělali větší množství osobních chyb. V koncovce třetího setu jsem zkazil podání, což nás také neposílilo. Nedá se nic dělat, jdeme dál a příště budeme lepší my.“

Martin Kop (trenér VK Příbram): „V koncovkách prvního a třetího setu vždy soupeř vystřídal, na podání šel Římal, který jim pomohl několika dobrými servisy a přímými body. My to chceme v koncovkách vždy urvat silou, tlačíme moc na pilu na servisu a ztratíme nadhled nad celým zápasem a důvěru, že to ubráníme. Chtěli jsme to rozhodnout 100 % jen servisem, přitom stačilo dát dobrý servis a bránit. Bylo to vyrovnané utkání. Brno potvrdilo, že patří nahoru a my jsme zklamaní, že je to dnes bez bodů. Gratuluji soupeři – hráli dobře. “

Ondřej Boula (nahrávač Volejbal Brno): „Pomohli jsme si servisem, první set jsme otočili v náš prospěch. V druhém setu jsme odešli, z mého pohledu tam bylo moc nevynucených chyb. V důležitých momentech, kdy se lámal chleba, bylo více chyb na straně domácích.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Myslím si, že o celém zápase rozhodlo podání, na servisu jsme dnes byli lepší. V důležitých chvílích jsme si pomohli šňůrou na podání a vždycky nám to pomohlo. V prvním setu si myslím, že jsme vyhráli jen díky servisu, v ostatních činnostech byli domácí lepší, například na útoku měli mnohem vyšší úspěšnost než my, ale rozhodnul servis. Celý průběh zápasu jsme kluky nabádali, že dobře podáváme, ať držíme hlavy vzhůru a to, myslím, že bylo v dnešním zápase klíčové.“

První set začali lépe domácí hráči, skvěle útočili oba smečaři i univerzál Lech, blokaři přidali také body z obrany nad sítí. Za stavu 9:7 pro domácí byli hosté velmi zmatení a dokonce udělali chybu v postavení, kdy smečař Licek předběhl na podání univerzála Okosanoviče a byl z toho další bod pro domácí. Pak však přišel výpadek domácích a skvělý tah trenéra Marka při střídání a hosté po sérii otočili skóre ve svůj prospěch. Delší sérii zaznamenal Římal a několik bodů zaznamenal také Licek. Nakonec byla koncovka vyrovnaná a hosté zvítězili těsně 25:23.

Do druhého setu nastoupili domácí velmi povzbuzení zápas otočit a hráli skvěle. Hostům tentokrát nepomohla ani střídání a průběh i výsledek setu byl značně odlišný, domácí zvítězili 25:15 a vyšlo jim vše, na co sáhli.

Do třetího setu nastoupili hosté opět v původní sestavě, pouze prohodili postavení blokařů, Příbram své základní postavení nezměnila. Úvodu setu vládli znovu domácí hráči, nicméně když přišel na podání opět střídající Římal, předvedl dlouhou sérii servisů a hosté se ze ztráty čtyř bodů dostali do tříbodového náskoku. To je posílilo a koncovku si pohlídali dobrou a pozornou obranu nad sítí i v poli.

Čtvrtý set začali poprvé v zápase lépe hosté a vedli o tři body, nicméně jeho průběh provázelo poměrně dost individuálních chyb na obou stranách. Oba týmy několikrát zablokovaly, ale Brno bylo stále o chlup lepší na servisu. Domácí stáhli ztrátu na rozdíl jednoho bodu a stejnou ztrátu měli i na začátku koncovky. Ta byla extrémně vyrovnaná, Příbram však za vyrovnaného stavu asi 3x zkazila servis, což hostům pomohlo a podařilo se jim na čtvrtý pokus proměnit matchball s výsledným stavem 27:25.

Autor: Štěpán Chvosta

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK LVI PRAHA

Souboje Lvů a Orlů bývají vždy napínavou podívanou, na kterou se vždy schází početná divácká kulisa. Ne jinak tomu bylo i v dnešním duelu, ve kterém Lvi chtěli vrátit domácím porážku z prvního střetnutí a kladenští Orli smazat ztrátu z Ostravy. Všichni se těšili na výkon nového hráče domácích Sergeje Baranova.

č.: 100           dne: 26. 1. 2018           v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz – VK Lvi Praha 3:0 (25:20, 25:19, 25:16)

Rozhodčí: Jaromír Kořenek, Tomáš Kavala

Počet diváků: 680

Domácí: Hýský, Zajíček, Habr, Vemič, Sobotka, Baranov, libero Moník. Střídali: Vostárek, Marel

Hosté: Kozák, Krajčovič, Kuboš, Šulc, Van Werkhoven, Fortuník, libero Kovařík. Střídali: Démar, Drozen, Horák, Svoboda

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem moc rád, že jsme vyhráli za tři body doma, zvlášť po zápase v Ostravě. Jsem rád, že je Sergej tady a věřím, že jeho výkon půjde ještě nahoru, až nebude po třicetihodinové cestě. Během zápasu jsme měli drobné výpadky koncentrace, na kterých musíme zapracovat, abychom udrželi koncentraci po celý zápas a abychom se nenechali soupeřem ukolíbat, jako v nějakých částech v dnešním zápase.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Povedlo se nám dobře takticky servírovat na Kozáka a tím zatlačit celý tým soupeře. Výkon Sergeje byl solidní, ale chvíli se trápil po dlouhé cestě, kdy do Kladna dorazil až dnes v poledne. Využili jsme toho, že soupeř nebyl v plné sestavě a jsem za výsledek 3:0 moc rád.“

Ondřej Fortuník (nahrávač Lvi Praha): „Určitě už jsme hráli lepší zápasy, nepředvedli jsme to, co je v našich možnostech. Bylo to určitě námi, máme zápasy nahoru a dolů a jako tým jsme hráli blbě.“

Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Kladno bylo výrazně lepší na servisu, což jsme předpokládali a celý týden jsme se na to připravovali. Jakmile nás zatlačili, tak jsme nebyli schopni složit balon.“

Začátkem prvního setu oba týmy držely vyrovnané skóre. Domácímu týmu Kladno volejbal cz se podařilo odtrhnout za stavu 8:8 a díky servisu Adama Zajíčka získalo Kladno náskok čtyř bodů. Domácí tým si náskok udržel až do konce setu, který vyhrál 25:20.

Hosté si hned na začátku druhého setu dokázali vybojovat razantním útokem tříbodový náskok. Domácí dokázali vyrovnat až na stavu 9:9. Hostům se podařilo opět vybudovat si dvoubodový náskok, který Kladno dotáhlo až ve stavu 15:15. Hosté nedokázali domácí udržet pod tlakem především několika zkaženými servisy. Domácí získali náskok, který si udrželi až do konce druhého setu, který vyhráli 25:19.

Kvalitním servisem dostal domácí tým již na začátku třetího setu hosty pod tlak a zajistil si náskok 7:1. V průběhu setu domácí družstvo udrželo náskok především díky vyrovnaným výkonům všech hráčů a kvalitní obraně a set vyhrálo 25:16.

Autor: Jitka Kotrlová

AERO ODOLENA VODA – VSC FATRA ZLÍN

V nesmírně důležitém utkání pro oba týmy byla vidět touha uspět. Domácí AERO nakonec dokázalo vybojovat tři body za výhru 3:1, ale utkání bylo po všech směrech vyrovnané. Hala s postupem utkání bouřila víc a víc a diváci opravdu byli sedmým hráčem domácích.

č.:  98         dne:  26. 1. 2019               v hod.:18:00

AERO Odolena Voda – VSC Fatra Zlín 3:1 (25:21, 25:23, 21:25, 25:22)

Rozhodčí: Spáčil L., Pecháček L.

Počet diváků: 676

Domácí: Viiber, Vanags, Gear, Russell, Hladík, Walsh, libero Hadrava. Střídali: Mikula, Holčík, Vachoušek

Hosté: Navláčil, Barták, Motyčka, Čechmánek, Adamec, Vašíček, libero Bláha. Střídali: Šulc, Kozák, Čech, Varous

Tomáš Kotrch (kapitán AERO Odolena Voda): „Nesmírně důležité utkání jsme nakonec zvládli s vítězstvím za tři body. Uhájili jsme domácí halu a oplatili jsme jim porážku z prvního zápasu u nich. Děkujeme všem fanouškům za podporu, zase byli úžasní a jsou nedílnou součástí našeho úspěchu.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Vybojované utkání po všech směrech. Jsme rádi, že jsme to společně s diváky dokázali a máme tři důležité body. Už se ale musíme soustředit na další zápas v Ostravě.“

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „Ve venkovním prostředí se nám od začátku moc dobře nehrálo, ale pak jsme se do zápasu dokázali dostávat víc a víc a jednoznačně dneska rozhodl čtvrtý set v podání domácího nahrávače, který nám dal snad deset servisů za sebou, a to nás položilo. Už jsme to nedokázali dotáhnout, domácí prostředí tady bylo silné.“

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „Rozhodl servis, na kterém nás domácí zatlačili, a z toho pramenily některé situace. Hráli jsme dobře, ale servis byl rozhodující. Domácí zaslouženě právě díky servisu vyhráli.“

Úvod utkání byl z obou stran vyrovnaný, i když AERO rychle vedlo 4:0 po třech esech domácího Viibera, vedení pak nebylo výrazné. Přes polovinu setu se však AERO přehnalo a vybojovalo si větší odstup. V koncovce se rozdíl na obou stranách držel a domácí tak vedli 1:0.

Do druhého setu lépe vstoupili hosté, ale domácí si nenechali svého soupeře ujet a drželi se ho. V polovině setu se znovu AERO dostalo do vedení, před koncovkou do šestibodového. Hosté se ale nevzdávali a nakonec dokázali srovnat na 22:22. Domácí pak zapnuli na vyšší obrátky a koncovka patřila jim. Domácí Russell úspěšně útočil a stav setů byl 2:0.

Vstup do třetího setu měl podobný průběh, jak skončil set předešlý. Zlín tlačil na AERO a vedl o 3-4 body. AERO se několikrát dostalo na dostřel jednoho bodu, ale Zlín trpělivou a přesnou hrou držel svůj náskok. AERO srovnalo na 21:21, ale Zlín čtyřbodovou šňůrou v závěru vyhrál set a snížil na 1:2 ze svého pohledu.

Čtvrtý set byl od začátku vyrovnaný. V polovině setu se dostal na servis domácí Viiber za stavu 9:10. Když zkazil své podání, na ukazateli svítil stav 18:11. Zaznamenal další tři esa a svým servisem znemožnil hostující přípravu útoku. Zlín se však nevzdal a znovu „kousal“. Stahoval bod po bodu, ale nestačilo to. AERO vyhrálo čtvrtý set rozdílem tří bodů a celý zápas pak 3:1. Připsalo si tak důležité tříbodové vítězství do extraligové tabulky.

Diváci ve Sportovní hale v Odoleně Vodě byli opět důležitým článkem domácího vítězství. Děkujeme za podporu!

Autor: Tomáš Havlát

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)