30.4.2023

Díky výhře v Českých Budějovicích mají pražští Lvi finálový mečbol

Finále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 mezi Jihostrojem a Lvy pokračovalo za vyrovnaného stavu série důležitým třetím duelem na jihu Čech. I počtvrté v řadě se českobudějovickým fanouškům podařilo přepsat rekordní návštěvu sezony a klub byl dokonce nucen v den zápasu přestat prodávat vstupenky do vyprodané haly. Skvělá kulisa ale tentokrát na vítězství Jihostroji nestačila. Lvi vyhráli první dvě sady a Jihostroj se dostal do hry až ve třetím setu. Ve čtvrtém dějství bojovali Jihočeši o tie-break, ale Praha zvládla koncovku lépe, a získala tak mečbol ve finálové sérii.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 1:3 (20:25, 22:25, 25:20, 22:25)

stav série 1:2

Rozhodčí: Rychlík D., Činátl R.

Počet diváků: 2500 (vyprodáno)

Domácí: Stoilovič, Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, libera Kryštof, Kovařík. Střídal: Michálek, Polák, M. Kriško, Piskáček

Hosté: McCarthy, Schouten, Pessoa, Todua, Janouch, T. Kriško, libera Moník, Šálek. Střídali: Vodička, Kollátor, Pliasetskyi, Tibitanzl

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Opět tu byla skvělá kulisa, na kterou jsme se těšili. V prvních dvou setech se nám vůbec nedařil servis, což bylo rozhodující pro celý zápas. Chytali jsme se až ve třetím setu, který jsme urvali a vrátili se do zápasu. Bude to ještě těžká série, nic není hotové. Když Praha dokázala vyhrát u nás, tak proč my bychom nemohli vyhrát v Praze a vrátit sérii zpátky do Budějc.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Praha zahrála velmi dobře a od začátku nás tlačila. Než jsme se s tím srovnali, tak to chvíli trvalo. Ztráta čtvrtého setu nás hodně mrzí, protože jsme chtěli lidem nabídnout pátý set. Z nějakého důvodu je na naší straně zbytečná nervozita. Všichni hráči bojují, dřou a chtějí. V posledních dvou soubojích ale prostě byla lepší Praha.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Fantastický výhra ve výborné atmosféře. Díky moc domácím divákům, a především těm našim – jsem moc rád, že nás takhle podpořili při venkovním zápase. Myslím si, že klíč byl v tom, že jsme ve vypjatých chvílích většinou udrželi chladnější hlavu a domácí jsme ubránili.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Od začátku do konce jsme odehráli skvělý zápas. Jediné, co se nám nepovedlo, byl třetí set. Domácí se dostali do laufu a fanoušci nepřestávali svůj tým podporovat. Hrát v takové atmosféře je opravdu těžké.“

Při třetím finálovém utkání se už počtvrté v řadě přepisoval rekord návštěvnosti českobudějovické Sportovní haly v této sezoně. Zájem o vstupenky byl tak velký, že Jihostroj musel v den zápasu zastavit online prodej. Plná hala domácí hráče hecovala a České Budějovice šly do rychlého vedení 3:0. Vzápětí se však začal prosazovat univerzál Lvů Casey Schouten, který si přenesl skvělou formu z druhého zápasu. Jihostroj navíc kazil servis, což se v domácím prostředí příliš nestává. Pražané si vytvořili bezpečný náskok a domácí už nestačili ani zdramatizovat koncovku. Set skončil symbolicky neúspěšným servisem domácího Girauda – 20:25.

V druhém setu zápas pokračoval v podobném stylu. Jihostroji se nedařil servis, na kterém kupil chyby. Lvi naopak podávali skvěle a předváděli parádní zákroky v poli. Hosté si také v druhém setu drželi poměrně bezpečný náskok a byli na vlně. Českobudějovický trenér Zach několikrát prostřídal a v jednu chvíli si zahrál druhý nahrávač Piskáček či univerzál Michal Kriško. Ani tyto změny ke zdramatizování druhé sady nestačily – 22:25.

Začátek třetího sedu byl z jiného soudku. Jihostroj nutně musel se zápasem něco dělat a bylo to znát. Na hřišti zůstal univerzál Kriško, ale vrátil se nahrávač Giraudo. Jihostroj měl v jednu chvíli dokonce pět českých hráčů na hřišti. Libero Kovařík vystřídal kapitána Kryštofa a osvědčil se. Domácí drželi dlouho mírné vedení – 8:4 či 10:6. Lvi se však ještě dokázali zvednout a dostat Jihostroj pod tlak. Utkání bylo velmi vyhecované a rozhodčí museli napomínat hráče z obou táborů. Jihostroji se v koncovce podařila bodová série a publikum se dostalo do varu. Praha tentokrát v koncovce neměla šanci – 25:20.

Čtvrté dějství začal lépe Jihostroj, a to především díky fantastické sérii na servisu nahrávače Girauda. Jihostroj vedl 6:2 a emoce proudily. Jenže Praha ukázala svou morální sílu a velmi rychle se dostala zpět do hry. Českobudějovičtí fanoušci táhli svůj tým za srovnáním skóre setů a hra byla vyrovnaná a plná zvratů. Několik sporných situací musel přezkoumat videorozhodčí. V koncovce se dostala Praha do trháku a Jihostroj byl o krok pozadu – 22:25. Jihočeši tak teprve podruhé v sezoně prohráli na domácí palubovce a oba skalpy si připsali pražští Lvi.

Autor: Matěj Mayer