30.4.2022

Jak souboj o zlato UNIQA extraligy mužů, tak i o bronz se pěkně zamotává

Karlovarsko před vyprodanou UNYP arénou vrátilo pražským Lvům porážku z prvního zápasu a finálová série UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 se vrací do Karlových Varů za stavu 1:1. Stejně tak i Odolena Voda si poradila s úřadujícím vicemistrem z Českých Budějovic a o zisku bronzových medailí tak bude rozhodovat až třetí zápas série na jihu Čech.

VK LVI PRAHA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Finále extraligy se po 29 letech vrátilo do Prahy. Natěšení fanoušci do posledního místečka zaplnili Unyp arenu. Jejich miláčci jim tentokrát radost neudělali, Karlovarsku podlehli 0:3. Úřadující mistři se radovali až ve čtvrtém vzájemném duelu se Lvy v sezoně. O to více, že finálovou sérii srovnali na 1:1.

VK Lvi Praha – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (23:25, 21:25, 20:25)

stav série 1:1

Rozhodčí: Grabovský, Činátl

Počet diváků: 1626

Domácí: Nedeljković, Janouch, Smith, Todua, Mihajlović, Kriško, libera Moník, Ježek. Střídali: Van Dijk, Pliasetskyi, Čech, McCarthy, Vodička, Toman

Hosté: Wiese, Patočka, Keemink, Vašina, Zajíček, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Kočka, Římal, Wilson

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Prohráli jsme doma 0:3, což bolí. Takovou situaci už ale známe a určitě nás nepoloží. Musím uznat, že Karlovarsko bylo tentokrát lepší. Přestože jsme bojovali po celé utkání, tak ho rozhodla koncovka prvního setu. Chtěl bych moc poděkovat fanouškům, jelikož byli fantastičtí. I kvůli nim bojujeme dále.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Blahopřeji Karlovarsku k vítězství, které bylo zasloužené. První set byl vyrovnaný. Škoda čtyř es soupeře a nedohrání našich čtyř situací. Karlovarsko si hodně pomohlo střídáním Ihnáta za Wieseho. Poté mělo kvalitně přihráno a my se už nedostali k obraně. Hlavně dominovalo na servisu, což bylo rozhodující.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Předně bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří byli skvělí a hnali nás k výhře. Nemůžu říct, že jsme si zápas takto představovali, čekali jsme boj a mentální válku. Nyní si troufnu říci, že jsme byli v těžkých okamžicích mentálně silnější. Možná i proto, že jsme na ně o trochu více zvyklí. Lvi hráli dobře, ale my byli odolnější.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Moje hodnocení musí být pozitivní. Nejenom kvůli tomu, že jsme zvítězili, ale jakým způsobem. Navíc jsme prolomili letošní „lví prokletí‘. Z toho pohledu je to moc důležité. Pomohl nám Kuba Ihnát po technické stránce, a jakmile jsme stabilizovali příjem, hrálo se nám jednodušeji.“

První drobné odskočení druhého finále se zrodilo při podání domácího Toduy. Hosté ztroskotali na bloku domácích a vzali si oddechový čas. Ani po něm však nebodovali a tak se Lvi ujali vedení 8:4. Karlovarsko brzy snížilo, po útoku Wieseho a esu Indry to bylo 10:8. Vyrovnat na 11:11 se mu podařilo po esu Patočky. I Lvi esa umějí, vyznamenal se Janouch a posunul tým k dvoubodovému náskoku – 14:12. O něj se Pražané připravili sami dvěma doteky sítě – 15:15. Jejich blokaři se ovšem činili a domácí byli opět v nadějném vedení (19:16). Kouč Karlovarska neváhal a vybral si druhý oddechový čas. Západočeši snížili, a poté se odhodlali k trojstřídání. Na plac poslali druhého nahrávače a univerzála. A hlavně smečaře Ihnáta. Ten se trenérovi odvděčil ihned esem a bylo vyrovnáno (19:19). V nervy drásající koncovce se díky pohotovému zakončení Zajíčka (23:24) dostali hosté k setbolu. Na podání šel Vašina a dal eso – 23:25.

V druhé sadě se po sedmi výměnách trenér Lvů rozhodl pro zásadní změnu. Bylo to 3:4 a univerzála Mihajloviće vystřídal van Dijk. Hosté však byli rozjetí, odskočili na 4:7 a trenér Lvů si vzal time. Ani ten nepomohl, Karlovarsko náskok navyšovalo 5:10. Proto dostali svou první výraznou finálovou příležitost Čech a Ježek. Poté se bohužel nepříjemně zranil hostující Patočka a na plochu musel jít Wilson. Především Čechovi se dařilo, Lvi snížili na 9:12 a lavička Karlovarska požádala o time. A brzy bylo v Unyp areně ještě veseleji. Podával Smith a Čech se nemýlil – 11:13. Euforie však Lvům dlouho nevydržela. Za stavu 12:16 si vzal oddechový čas pro změnu trenér Pomr. Dobrý tah, následující tři výměny patřily Lvům (15:16). Zkušenosti Karlovarska však hrály prim. Do koncovky se šlo za stavu 17:20 a v ní hosté nezaváhali – 21:25.

Ve třetím setu nechal domácí trenér v sestavě univerzála Van Dijka i smečaře Čecha. Západočeši hráli v euforii a brzy vedli 4:1, což donutilo lavičku Lvů k oddechovému času. Snaha Pražanů byla enormní. Na plochu se vrátil Kriško, přesto se stále Lvi nedokázali přiblížit v pohodě hrajícímu Karlovarsku. Druhý time si vzal kouč Pomr za stavu 5:10. Nic naplat, toto utkání patřilo Karlovarsku – 20:25.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley vyhlašoval Tomáš Janeček. Prezident Lvů dekoroval smečaře Karlovarska Jakuba Ihnáta.

Autor: David Nejedlý, foto David Kratochvíl

AERO ODOLENA VODA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V druhém utkání o třetí místo se odehrával ve Sportovní hale v Odoleně Vodě vyrovnaný boj od začátku až do konce, nakonec se šťastným koncem pro domácí hráče AERA. Ti tak srovnali stav série na 1:1 a rozhodnout o bronzu musí až úterní bitva v Českých Budějovicích.

AERO Odolena Voda - VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (25:21, 11:25, 25:17, 23:25, 15:12)

Rozhodčí: Spáčil L., Kovář V., lajnoví Koumarová O., Činátl Jakub

Počet diváků: 778

Domácí: Shchadilov, Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, libera Hadrava, Saada. Střídali: Chevalier, Chancy

Hosté: Sedláček, De Amo, Michálek, Mach, Schouten, Licek, libero Kryštof. Střídali: Stoilovič, Kriško, Piskáček, Šulista, Polák, Juračka

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Takhle se hraje play-off, jsem hrdý na celý tým. Úžasnou atmosféru vytvořili naši diváci a za to jim děkuji.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Chtěli jsme se s domácím publikem rozloučit kvalitním výkonem, a to jsme splnili a jsem rád, že jsme Radkovi Machovi prodloužili o pár dní kariéru. Víme, že to bude v Budějovicích těžké, ale dnes hráči zjistili, že i Budějovice se dají porazit, což se AERU dlouhé roky nedařilo. Na to utkání se musíme co nejlépe připravit, moc času není.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Dneska domácím šel výborně servis, o který se mohli opřít, a to bylo klíčem úspěchu dnešního zápasu. Tím pádem oslavy se odkládají na neurčito a v úterý se tedy rozhodne, kdo z nás to tedy oslaví.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Odolena Voda hrála dobře, odvážně. My jsme se s tím dokázali vypořádat dobře ve druhém setu, ale pak vůbec nechápu, proč jsme odešli po druhém vyhraném setu o třídu, tak jsme ve třetím dole, nevím vůbec proč, nechápu a nerozumím. V pátém setu se dá těžko vyhrát, když zkazíme pět nebo šest servisů.“

Do utkání lépe vstoupili hosté a velmi rychle vedli o tři body. AERO se nevzdávalo a trpělivě stahovalo náskok hostů díky obraně na síti i skvělému útoku. Přes polovinu setu se AERO prohnalo a vedlo před koncovkou o tři body. I v konci AERO tlačilo a vyhrálo první set 25:21.

Druhý set byl ale od začátku až do konce v jasné režii hostujících hráčů. Tvrdili muziku servisem a kvalitní obranou na síti. Set byl velmi rychlý a bylo srovnáno.

Třetí set se ale AERO znovu nastartovalo a od začátku vedlo o dva až tři body. Přes polovinu setu se domácím podařilo díky obraně na síti i v poli odskočit a ztrátovat. Set plynul ke spokojenosti domácích hráčů a fanoušků. AERO vedlo už 2:1.

Čtvrtý set byl nejvíce vyrovnaný ze všech setů. Od začátku se oba týmy držely jeden druhého a náskok nebyl nikdy vysoký. Budějovičtí byli ale více času ve vedení a AERO vždy dotahovalo. Rozhodl bodový blok hostů a po nejtěsnějším možném rozdílu bylo srovnáno. Rozhodnout musel tie-break.

Do něj vletěli velkolepě domácí hráči, kteří hráli výborně před skvěle povzbuzujícími fanoušky. Při změně stran vedlo AERO o pět bodů, ale hosté se s tím smířit nechtěli. Kazili však hodně servisů, domácí také, dokonce hned čtyři za sebou, a proto Budějovice stahovaly. Nakonec se jim to ale nepovedlo a AERO vybojovalo skvělou výhru 3:2, kterou srovnali stav série na 1:1.

O vítězi tak musí rozhodnout až třetí, tedy poslední zápas, který se odehraje v úterý 3. května od 18:00 v Českých Budějovicích.

Děkujeme úžasným fanouškům AERA za elektrizující atmosféru. AERO totiž porazilo České Budějovice poprvé od sezóny 2010-2011, kdy se znovu objevilo na extraligové mapě. Ve třicátém utkání!!!

Autor: Tomáš Havlát