20.12.2021

Letošní rok zakončili volejbalisté Karlovarska tříbodovou výhrou v Liberci

V dohrávce 13. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 přivítala Dukla Liberec úřadujícího mistra ČR, VK ČEZ Karlovarsko. Dukla letos s Karlovarskem 2x prohrála - v Superpoháru na konci září 3:1 (19,-20,14,24) a v druhém kole extraligy 2. 10. 21 stejným poměrem 3:1 (20,-19,20,14). Proto bylo Karlovarsko favoritem dnešního utkání. Dukla se stále potýká se zraněním svých hráčů a v minulém kole dokonce vystřídala po velmi dlouhé době svého trenéra. Citelně oslabená Dukla dnes neměla proti kompletnímu týmu Karlovarska šanci na úspěch. Sice zvítězila v prvním setu a ve čtvrtém dlouhou dobu diktovala hru, ale hosté přesto ukázali svoji kvalitu a z Liberce si odvážejí plný počet bodů.

VK Dukla Liberec – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:22,21:25,19:25,20:25)

Rozhodčí: René Činátl, Petr Dušek, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 305

Domácí: Kovalchuk Volodymyr, Hendrich Tomáš, Leikep Libor, Křesťan Filip, Janků David, Veselý Jakub, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídali: Pavićević Milutin, Demar Lukas, Staněk Lubomír, Bryknar Šimon, Pražák Jan

Hosté: Vašina Lukáš, Patočka Vojtěch, Indra Patrik, Wiese Lukasz, Zajíček Adam, Keemink Wessel, libero Pfeffer Daniel. Střídali: Kočka Martin, Wilson Marc Major, Římal Daniel

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): Určitě bych chtěl poděkovat mančaftu za výkon, který byl odvážný. Na to, kolik nás sužuje zranění, jsme bojovali a myslím si, že se divákům u televize volejbal líbil (kvůli technickým problémům se přímý přenos na ČT sport nakonec neuskutečnil – pozn. redakce). My potřebujeme body, musíme to zlomit v nějakém těžkém zápase, abychom šli do play off z co nejlepší pozice.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): Asi byl dnes rozdíl, co se týče útoku. Zde Karlovarsko ztrátovalo. My jsme měli v průběhu dnešního zápasu i v jednotlivých setech takové věci, že jsme třeba neudělali na dvakrát, na třikrát ztrátu. V této chvíli, proti takhle kvalitnímu soupeři, se to samozřejmě nevyplácí. Já nemůžu hráčům vytknout nic, bojovali, snažili se, ale udělali jsme vždycky o pár chyb víc, než Karlovarsko.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Náš špatný začátek, vlažný, trápili jsme se na ztrátě. Ale ubojovali jsme to. S klukama jsme si v šatně přáli tři body, ty máme. Dukla hraje líp a líp, má teď smůlu na los, ale my jsme šťastni za tři body.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): U mě osobně spokojenost jen se třemi body. Ten výkon byl na můj vkus málo agresivní. Jsme čekali, jestli nám Liberec to vítězství daruje. Dnes nás zachránil blok, prostě blokem jsme uhráli ten potřebný rozdíl. Ale osobně si myslím, že jsme udělali málo pro to dnešní vítězství naší hrou. Spíš jsme čekali, co bude hrát Liberec.“

Domácí volejbalisté se favorita dnešního utkání nezalekli a od úvodních míčů mají více ze hry. Přímým bodem z podání posílá Duklu do dvoubodového vedení debutant v základní sestavě Tomáš Hendrich (3:1). Po chytré zalívce Lukáše Vašiny je brzy vyrovnáno a hra se nám velice vyrovnává. Až nepřesnost na útoku Karlovarska dovoluje Dukle opět o dva body odskočit (8:6 do autu Lukasz Wiese). Po esu nejúdernějšího hráče hostů Patrika Indry je opět vyrovnáno (11:11). Ukázkový blok kapitána domácích Jakuba Veselého dovoluje domácím se vrátit do nepatrného vedení (13:11), které po sporném míči, který odhalilo až jestřábí oko, rychle mizí (14:14). Do druhé poloviny prvního dějství vstupuje lépe Dukla. Chytrá smeč Tomáše Hendricha a blok Libora Leikepa dovoluje domácím získat tříbodové vedení (17:14 – time Karlovarsko). Hosté se nevzdávají. Kvalitní obranou na síti (Vojtěch Patočka) a nepříjemným servisem se rychle dostávají do vedení (18:20 – eso Lukáš Vašina). Libor Leikep blokem hru obou družstev vyrovnává (20:20) a když i Dukla přímo z podání boduje, máme tu první setbol utkání (24:22 – eso Filip Křesťan). Po smeči Karlovarska do autu se domácí hráči radují ze zisku prvního setu.

I druhá sada byla velice vyrovnaná. Obě družstva se přetahovala o nepatrné vedení až do stavu 13:14. K vidění byla řada krásných výměn z obou stran. Nejprve vedli hosté po bloku Patrika Indry a Lukáše Vašiny (1:3, 4:6). Potom ale chybují na útoku a do vedení jdou domácí (8:7). Dvoubodové vedení Karlovarsku blokem vrací Marc Wilson (9:11 – 2x blok) a po chybě Dukly na útoku již Karlovarsko vede o tři body (11:14). Po velmi tvrdém podání Filipa Křesťana se míč odráží od vysokého stropu liberecké haly a hosté již vedou o jediný bod (13:14). Druhá polovina setu již patří hostům, respektive Patrikovi Indrovi, který pro hosty získává důležité body z chycených míčů nebo blokem (18:22). I první setbol hostů získává Patrik Indra (20:24 – smeč). Dva zkažené servisy nám ukončují druhý set a je vyrovnáno.

Pomalu celý třetí set vedlo Karlovarsko. Pouze za stavu 2:1 se na bloku vyznamenal Libor Leikep. Jinak hosté celý set dominovali na bloku a dařilo se jim i na útoku. Výsledkem byl dostatečný bodový náskok pro jednoznačný zisk sady (5:9 bloky Vojtěch Patočka a Patrik Indra, 13:19). Dukla se snažila bojovností bodový náskok snížit, ale na hosty nic neplatilo a po dalším přímém bodu z podání tu máme setbol třetí sady (19:24 – eso Lukasz Wiese). Hned první setbol středem proměňuje Marc Wilson a Karlovarsko již vede 1:2 na sety.

Čtvrtý set měla velice kvalitně rozehraný Dukla. Postupně si získávala až pětibodový náskok. První radost u domácího publika přichází po bloku Tomáše Hendricha (1:0), další kvalitní blok Davida Janků a domácí se ujímají dvoubodového vedení (3:1). A do třetice úspěšný blok, tentokrát Filip Křesťan (6:2). Po bloku Libora Leikepa a důrazné smeči Filipa Křesťana o blok Karlovarska již domácí vedou 12:7 a hrají v naprosté pohodě. Bohužel zisk dvanáctého bodu pro domácí je na dlouhou dobu konečný. Hosté na jednom postavení při nepříjemném podání Marc Wilsona přebírají vedoucí roli. Hlavně Lukáš Vašina je v těchto fázích utkání na síti k nezastavení, a když se na bloku vyznamenává Wessel Keemink, Karlovarsko vede 12:14. Malinkou naději pro domácí vykřesal Libor Leikep blokem (15:14), ale potom už na hřišti vládlo Karlovarsko. Dukla po ztrátě tak vysokého vedení již nehraje tak kvalitně a hosté rychle kráčejí k zisku utkání. Zkažené podání Dukly znamená, že hosté získávají první mečbol za stavu 19:24 velmi lacino. Tomáš Hendrich o blok Karlovarska odvrací konec zápasu, ale na tvrdou smeč Lukáše Vašiny z hlavního kůlu již obranu Dukla nenašla a je rozhodnuto. Karlovarsko vítězí bez ztráty setu.