18.2.2023

Navzdory prohře s Ostravou mají příbramští Kocouři účast v předkole play-off jistou

Jak se dalo předpokládat, předposlední kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 ještě o všech účastnících předkola play-off nerozhodlo. Překvapením 26. kola určitě bylo celkem lehké vítězství Ostravy v Příbrami, kterou, ale prohra nemusí mrzet, protože výsledky ostatních zápasů jí hrály do karet a posunuly ji do předkola play-off. O posledním postupujícím rozhodne až poslední kolo dlouhodobé části naší nejvyšší soutěže mužů.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK OSTRAVA

V předposledním kole volejbalové UNIQA extraligy zavítal do Příbrami tým Ostravy, který má na posledním místě tabulky už jistotu, že si zahraje v baráži o udržení v extralize. Příbrami v tabulce patřilo průběžné deváté místo, které zaručuje účast v předkole play off, Příbram ale neměla tuto účast před zápasem jistou, proto potřebovala v dnešním zápasy získat body. V samotném utkání dnes ale předvedla kvalitnější volejbal Ostrava a odváží si z Příbrami tři body a povzbuzení do baráže, která ji čeká.

VK Euro Sitex Příbram – VK Ostrava 1:3 (23:25, 18:25, 25:17, 27:29)

Rozhodčí: Nedbálek A., Velinov E.

Počet diváků: 630

Domácí: Šábrt, Rosenbaum, Böhm, Trojanowicz, Ureš, Duarte, libero Peterka. Střídali: Hulpach, Pereira

Hosté: Mišek, Mazoch, Muroň, Dvořák, Fořt, Polynski, libero Vancl. Střídali: Perry, Motyčka

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Na naší hře se dnes projevilo, že jsme byli celý tým nemocní a skoro jsme netrénovali. To se na dnešním výkonu značně podepsalo a dělali jsme školácké chyby.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Samozřejmě jsme chtěli ten poslední domácí zápas základní části extraligy vyhrát. Myslím si, že kapánek rozhodnul i ten první set, kde jsme vedli o tři o čtyři body a udělali jsme více chyb než bylo zdrávo a bylo to dnes vše celé křečovité.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Z naší strany si myslím dnes slušný výkon, konečně jsme si opět dokázali, že ten volejbal umíme hrát, takže pro nás velké povzbuzení do té baráže, do které už jasně jdeme a můžeme být jedině rádi. Utkání nám dnes sedlo, Příbram jsme trochu zaskočili a myslím si, že po výhře v poslední koncovce si dnes ty tři body zasloužíme.“

Jakub Salon (trenér VK Ostrava): „Nesmírně si vážíme této výhry, protože v Příbrami se jen tak nevyhrává. My jsme po té dlouhé černé sérii, kterou Ostrava má, dnes chtěli vyhrát, ale tady je to opravdu těžké, přesto jsme si dokázali, že hrát umíme a doufám, že na případnou baráž si budeme věřit, že tu kvalitu máme, víme.“

Utkání začalo velice vyrovnaně, zároveň oba týmy vstoupily do utkání lehce nervózně, bylo k vidění například hodně zkažených servisů. Byla to taková nevinná přetahovaná až do chvíle, kdy Příbram zvládla ztrátu a přidala dva body při vlastním servisu. V tu chvíli zatáhnul za záchrannou brzdu trenér hostů Jakub Salon a vzal oddechový čas, aby uklidnil své svěřence. Příbram následně vedla o dva body, ale vzápětí přišlo několik nevynucených chyb na straně domácích a vedení si pro změnu vzali hosté. První set byl spíše takový rozehrávací, bylo to často o tom, komu zrovna přišel servis. Ve vyrovnané koncovce drželi mírné vedení hosté a udrželi ho až do konce. Hlavní rozdíl byl v úspěšnosti útoků, kdy Ostrava dokázala lépe útočit z horšího příjmu s celkovou úspěšností útoku 60 procent, zatímco domácí hráči byli pouze na 48 procentech.

Začátek druhého setu vyšel lépe hostům, kteří hned v úvodu odskočili na 1:4 a bylo z toho střídání domácích nahrávačů, za stavu 2:6 již dokonce první oddechový čas domácích. Ani ten ale nepomohl a ztráta domácích narůstala, kupily se technické chyby, 2x dotek sítě, navíc na druhé straně se skvěle rozehrál univerzál hostů Jakub Dvořák a celkově v druhém setu působila hra hostů týmověji. Domácí nahrávači se znovu vystřídali a krátce na to domácí vyčerpali druhý oddechový čas, neboť jim nic nevycházelo a ztráta byla již osmibodová, 10:18. Do konce setu se již mnoho nezměnilo a Ostrava si s klidem připsala i druhý set poměrem 25:18.

Do začátku třetího setu šli domácí s tím, že již není co ztratit a hned to bylo znát na jejich výkonu. Ostrava možná lehce zaspala a za stavu 5:2 pro Příbram si šla poprvé oddechnout. Poté ale jako kdyby Kocouři polevili a dali hostům šanci se dotáhnout na 10:10. Pak ale domácí znovu přidali a hosté se rozhodli ke střídání, aby posílili přihrávku a zabránili tak Příbrami v dalším postupu, což se podařilo. Hosté díky podařené sérii servisů srovnali na 16:16. Pak ale přišly chyby na straně hostů a Příbram měla rázem tříbodový náskok zpět. Od té chvíle postihl Ostravu herní výpadek a do konce setu uhrála jen jeden další bod a set skončil 25:17 pro domácí, kteří snížili na 1:2.

Do čtvrtého setu domácí zaspali a umožnili tak Ostravě jít do čtyřbodového vedení, bylo to především díky vlastním nepřesnostem a nevynuceným chybám, čehož Ostrava využila a kontrolovala tempo hry. Bohužel pro domácí, s jejich neúplnou obsazeností manšaftu s devíti lidmi, není moc šance v krizových situacích vymyslet nějaké zajímavé střídání, které by pomohlo otočit nebo alespoň oživit hru, když se týmu nedaří. I přestože to chvíli vypadalo, že se Příbram nadechne k obratu, Ostrava si svůj náskok držela, byť se náskok ztenčil. Poté předvedl na servisu skvělý výkon domácí nahrávač Daniel Rosenbaum, který smazal celý náskok hostů, a za stavu 23:23 došlo na extrémně vyrovnanou koncovku. Tu nakonec získala hostující Ostrava a po dlouhé době se opět dočkala vítězství.

Autor: Štěpán Chvosta

VK DUKLA LIBEREC - VSC FATRA ZLÍN

Po dlouhé době se volejbalisté Dukly Liberec vrátili na domácí palubovku. Naposledy pod Ještědem hráli s Brnem 7. ledna a zvítězili 3:1. Mise na kurtech soupeřů dopadla smírně 2:2. V Českých Budějovicích získali pouhý jeden bod, v Praze v minulém kole vyšli naprázdno a opustili o jediný bod první příčku extraligové tabulky, z Příbrami a Aera si přivezli plný počet bodů. Fatru Zlín jsme byli poslední ročníky zvyklí vídat na chvostu tabulky, ale letos hraje velice dobře a předkolo play off ji nemine. Dokonce má nakročeno hrát první utkání na domácí palubovce z krásného osmého místa. Přesto byla domácí Dukla favoritem dnešního utkání, která má se Zlínem velmi pozitivní bilanci. Naposledy Zlín nad Duklou doma zvítězil 22. října 2016 v poměru 3:2 (-21,22,-17,22,11) za 119 minut před 525 diváky, jako v dnešním duelu. V prvním setu Zlín velmi kvalitně servíroval a Dukla o zisku setu musela rozhodnout až v samotné koncovce. V druhém setu Dukla ukázala svoji herní převahu a rozdílem devíti bodů zvítězila. Dobře rozehrané utkání si Dukla pohlídala a zaslouženě zvítězila bez ztráty set 3:0.

VK Dukla Liberec - VSC Fatra Zlín 3:0 (25:21, 25:16, 25:15)

Rozhodčí: Petr Dušek, Tomáš Buchar, čároví Jiří Ibl, Irena Beerová

Počet diváků: 525

Domácí: Jakub Veselý, Lukáš Ticháček, Lukas Demar, Kruno Nikačević, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, libera Silver Maar, Marcel Lux. Střídal: Jan Pavlíček

Hosté: Duc Luan Truong, Adam Kozák, Michal Čechmánek, Daniel Římal, Ladislav Toman, Jan Pražák, libera Michael Vodička, Adam Viceník. Střídali: Jiří Adamec, Radim Šulc, Jakub Gálík, Lukáš Čeketa

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsem rád za ten dnešní jednoznačný výsledek a hlavně za ty tři body, protože to opravdu potřebujeme. Naposledy jsme dvakrát prohráli, takže si myslím, že jsme si spravili náladu. A hlavně jsme si vyjasnili pořádek na špici tabulky.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsem strašně rád, že jsme vyhráli 3:0. Tím jsme si pojistili druhé místo v tabulce – přinejhorším. Zlín podal dnes dobrý výkon. Myslím si, že je to dobrá generálka před Final Four ČP. Nedal nám nic zadarmo, ale naši kluci zahráli opravdu skvěle na přihrávce, na servisu. Jenom na bloku by to ještě mohlo být lepší. Opravdu jsme předvedli dobrý výkon.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes jsme byli Dukle konkurenty pouze v prvním setu. Určitě rozhodl kvalitní servis Liberce, který nás dnes hodně trápil, a my jsme se s tím nedokázali popasovat úplně nejlépe.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín):„Domácí hráči byli jednoznačně lepší na servisu, hráli dnes výborně. Udělali málo nevynucených chyb a hlavně nás zatlačili servisem a to bylo rozhodující.“

Již při podání Lukáše Ticháčka se daří domácím odskočit o dva body (2:0). Přesně sehraným útokem středem si Dukla udržuje své vedení. Až podání Daniela Římala zaskočilo domácí přijímající hráče a máme vyrovnáno (4:4 – eso). Další eso Zlína již znamená nepatrné vedení hostů, to se na podání prezentoval Jan Pražák (6:7). A máme na podání opět Lukáše Ticháčka a domácí přebírají vedení (9:8 – eso prasátkem). Po další parádě na středu se vyznamenává Jakub Veselý a Dukla se vrací do dvoubodového vedení. Vzápětí Filip Gavenda zastavuje blokem zalívku Zlína a máme tu první oddechový čas (13:10). Zlín dnes sází vše na jednu kartu, na tvrdé a kvalitní podání a to se mu opravdu daří (13:12 – eso Daniel Římal, domácí nahrávač, nedokázal špatný příjem zpracovat). Nepatrné jedno až dvoubodové vedení si Dukla bezchybnou hrou udržuje až do nekompromisního zakončení hned z první Jakuba Veselého (21:18) a na řadu přichází druhý time Zlína v tomto setu. Snad první chyba domácích na útoku přibližuje rychle hosty na jediný bod a i domácí trenér Martin Demar zastavuje hru oddechovým časem (21:20). Po odpočinku Ladislav Toman kazí své podání (22:20) a domácí jsou velmi blízko zisku první sady. Po dalekonosné smeči Lukáše Čekety až do rohu liberecké haly má Dukla první setbol. Hned první setbol je proměněn, smeč Adama Kozáka končí na dobře postaveném trojbloku Dukly.

V druhém dějství Dukla bodově odskakuje při podání Kruno Nikačeviće. Na útoku se postupně prosazují všichni smečaři a čtyřbodové vedení nenechává v klidu zlínského trenéra Přemysla Obdržálka, který žádá oddechový čas (6:2). Po time Dukla přidává další plusový bod. Tvrdou smeč Filipa Gavendy honí hráči Zlína po celé palubovce, až míč společně s hráčem nakonec skončí na hlavním rozhodčím Petru Duškovi. Se Zlínem to v těchto fázích utkání vypadá na ručník. Dukla zvedla těžké míče v poli, které rychle proměnila v body (10:3 – time Zlín, útok Lukas Demar a Jakub Veselý, blok Nivaldo Diáz Gómez). Až druhý oddechový čas přibrzdil další vlně bodů domácího celku. Při podání Honzy Pražáka Dukla útočí do sítě a následně do těsného autu a Zlín snižuje (12:8). Filip Gavenda tvrdým servisem přidává dvě esa v řadě (18:11) a koncovka druhé sady je na spadnutí. Jakub Veselý chytře přidává další plusový bod pro domácí (20:12), když zasunuje míč pod blok Zlína. Získaný luxusní náskok si domácí pohlídali a po nekompromisní smeči po lajně Nivaldo Diáz Gómeze tu máme první setbol druhého setu (24:16). Sadu ukončuje Lukáš Čeketa útokem do ostré diagonály, který končí v těsném autu.

I ve třetí sadě Dukla v úvodu odskakuje o několik bodů, při podání Lukáše Ticháčka již vede 3:0. Po smeči domácího hráče do autu se Zlín přibližuje na rozdíl jediného bodu a po útoku obouruč vrchem Honzy Pražáka hned z první je vyrovnáno (4:4) a přetahovaná o každý bod nám začíná. Ale i hosté kazí na útoku při signálu středem a dovolují domácím získat dvoubodové vedení (7:5). Dobře postavený blok Jakuba Veselého proti smeči Daniela Římala a domácí již vedou 9:6. Hosté se nevzdávají, ale Dukla začíná hrát naprosto bezchybně na „ztrátu“, a když další útok Zlína končí v síti, máme tu čtyřbodové vedení Dukly (14:10). Zlínu se daří snížit tvrdou smečí v dírou v bloku a Dukla žádá time (16:14). Po odpočinku Jan Pražák kazí své podání a naopak Jakub Veselý svým plachtivým servisem si připisuje eso a i hosté žádají oddechový čas. Po time Daniel Římal útočí do sítě a domácí již vedou 19:14. Po bloku Filipa Gavendy tu máme další time Zlína a velmi slušné vedení Dukly (21:15). Po návratu na hřiště Daniel Římal zalil do autu a byl vystřídán Jiřím Adamcem. Na podání nadále řádí Lukáš Ticháček a po jeho dalším esu přichází první mečbol utkání (24:15). Hned první mečbol je proměněn, Lukáš Ticháček rolovaným servisem zaskočil hráče Zlína a je dobojováno. Dukla vítězí 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Volejbalisté Karlovarska potvrdily v zápase s Benátkami na Jizerou roli favorita a i po 25. kole udrželi vedoucí pozici v extraligové tabulce.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:19, 25:18, 25:16)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Dušan Rychlík

Počet diváků: 720

Domácí: Ihnát, Zajíček, Keemink, Juhkami, Patočka, Sasak, libero Pfeffer. Střídali: Pastrňák, Kasan, Lamanec, Wiese

Hosté: Hudák, Durski, Pokopec, Švandrlík, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Fikar, Dergunov, Roháček

Daniel Pfeffer(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Troufnu si říct, že docela pohlídaný zápas. Hráli jsme to, co jsme potřebovali. Nedovolili jsme Benátkám koncovku, kde se může stát cokoliv a za to jsem rád. Takže spokojenost.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Já chci dnes pogratulovat klukům, protože to samozřejmě nebylo lehké. Přijeli jsme v pátek ráno bez tréninku, v podstatě nové balony. Takže jak sportovně, tak mentálně ten zápas kluci zvládli perfektně a za to jim patří dík.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Z naší strany to nebylo úplně špatné utkání. Samozřejmě, že s takovým soupeřem se musí hrát hodně odvážně. Myslím si, že nás Karlovarsko dnes přehrálo hlavně v obraně, protože jsme měli problém ztrátovat a uhrávat míče. Myslím si, že ty první dva sety byly vyrovnané zhruba do poloviny setů. Pak nám bohužel v jednom postavení razantním servisem utekli. Bohužel pro nás ztráta tří bodů. Máme před sebou ještě poslední zápas a do toho musíme dát všechno. V tom se rozhodne, jestli budeme v předkole nebo pro nás skončí sezóna. Gratuluji Karlovarsku.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „V prvním setu jsme hráli velice dobře. Zatopili jsme Karlovarsku, že se muselo hodně snažit, aby ho vyhrálo. V druhém setu se nám nepovedlo pár jednoduchých a lehkých míčů, a to nás trochu rozhodilo a ten jsme prohráli vysokým rozdílem. Ve třetím setu jsme se trochu vzpamatovali, některé hráče jsme vystřídali, trochu se zvedla naše hra, ale i přesto se kvalita Karlovarska projevila a prohráli jsme 3:0.“

Do prvního setu vstoupilo Karlovarsko rychle a úspěšně. Hned úvodní útok zaznamenal první bod. Domácí si během hry vytvořili náskok pouhé dva body. Benátky odolávaly tlaku domácích až do koncovky, kde je domácí už nepustili. Za stavu 18:16 a 22:18 pro domácí požádal trenér hostů o oddechový čas. Skvělá souhra na útoku uzavírá první set pro Karlovarsko 25:19.

Vstup do druhého setu byl na obou stranách vyrovnaný až do desátého bodu. Poté začali domácí odskakovat a hrát svou hru. Za stavu 13:10 pro domácí žádá o svůj první oddechový čas trenér hostů. Karlovarsko si stále udržuje několikabodový náskok a tlačí hosty, kteří začínají chybovat hlavně v obraně. Nedorozumění v hřišti a stav 18:11 si žádá druhý oddechový čas trenéra Dittricha. Na straně domácích dochází ke střídání, do hry přichází Lamanec, odchází Juhkami (22:15). Dva body do konce druhého setu a střídání Karlovarska, přichází Kasan a Lamanec, odchází Sasak a Keemink. Úspěšný útok Vojty Patočky středem zakončuje druhý set výhrou Karlovarska 25:18 a 2:0 na sety.

Třetí set začíná opět úspěšně pro domácí, kteří se ujímají vedení. Čtyřbodový náskok domácích si vyžaduje oddechový čas pro hosty, kdy je stav 14:10. Následuje druhý oddechový čas pro Benátky, kdy hosté uhráli jeden jediný bod. Trenér Dittrich střídá, ze hry jde Křesťan a Durski, přichází Roháček s Fikarem. Střídání využívá i trenér Novák. Ze hry jde Keemink a přichází Lamanec. Domácím chybí pouhé tři body k ukončení třetího setu. Do hry vstupuje Kasan, výměnou za Sasaka, do koncovky se zapojuje i Pastrňák. Úspěšný útok středem a závěrečný bod pro domácí 25:16, kteří vítězí 3:0 na sety a potvrzují vedoucí pozici v tabulce.

Autor: Lenka Horáková

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK LVI PRAHA

Poslední dvě kola do konce UNIQA extraligy a ústeckou halu na Klíši čekal souboj dvou klubů, které hrdě nosí lvíčka na dresu. Na sever Čech zavítala favorizovaná Praha, která hraje o co nejlepší umístění do startu playoff. Oproti tomu domácí SKV má úplně opačné problémy, aktuálně jsou svěřenci Luboše Vašiny mimo postupové příčky.

SKV Ústí nad Labem – VK Lvi Praha 1:3 (23:25, 11:25, 25:23, 24:26)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Michaela Hladišová

Počet diváků: 512

Domácí: Srb, Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, libero Kořínek. Střídali: Beer, Kopecký, Fišer, Vodvárka

Hosté: Čech, McCarthy, Schouten, Gabriel, Todua, Janouch, libero Moník. Střídali: Kriško, Tibitanzl, Pliasetskyi, Smith

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Dneska z naší strany dobrej zápas, jenom trochu smůly v koncovkách. Jinak po dlouhý době docela dobrej výkon.“

Marek Beer (asistent kapitána SKV Ústí nad Labem): „Praha hrála lépe na servisu, po druhém setu to navíc vypadalo na rychlý proces se zbytkem zápasu. Ale i díky skvělým domácím fanouškům se nám povedlo zápas zdramatizovat a nakonec se hrál super volejbal. Do posledního kola se ještě jdeme poprat o postup do předkola. Jestliže předvedeme podobný výkon jako dnes, nevidím důvod, proč bychom nemohli ve Zlíně uspět.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha):Ústí využilo naplno našich chyb a po většinu času se hrál vyrovnaný volejbal. My jsme tři body zachránili za minutu dvanáct.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas byl velmi složitý od začátku do konce. Pouze druhý set byl jednoznačný z naší strany na servisu. Trochu jsme si zápas zkomplikovali ve druhém setu. Myslím, že Ústí hrálo dobře a bojovně od začátku do konce a že domácí předvedli dobrý výkon.“

Velmi příjemně zaplněná domácí hala na Klíší vidí od začátku střetnutí vyrovnaný volejbal. Po celý první set se hraje vyrovnaná partie a nikdo se nedostává do většího trháku. Na straně Lvů se prosazuje tvrdě středem McCarthy, oproti tomu se nenechává zahanbit ani jeho kanadský kamarád v dresu Ústí Bere. Na konci se ale raduje blokař v dresu Prahy, který ukončuje set nekompromisním útokem.

M777 je původem britská houfnice ráže 155 milimetrů. Ve výzbroji ale v rámci commonwealthu jí disponují i kanadské složky. Jednu takovou houfnici má v zásobě univerzál hostí Schouten. Z druhého setu si udělal one man show a svými sériemi na servisu rozhodl celý průběh této sady. Podaří se domácím oklepat?

Ano! Opět se vrací SKV do zápasu a obětavou hrou na hranici rizika se daří držet vyrovnanou partii a do koncovky dokonce vstupují domácí hráči v lepší výchozí pozicí. Nervy drásající závěr setu nakonec ukončuje technická chyba na nahrávce zkušeného Kriška a Ústí ještě vykřesává jiskřičku naděje na bodový zisk v tomto střetnutí s favorizovanou Prahou.

Poslední set je opět reklama na volejbal, což domácí fandové znamenitě oceňují neustálým povzbuzováním. Oba týmy předvádějí kvalitní výkon ve všech činnostech a jde se do vyrovnané koncovky, kde se snad o každý balon bojuje v dlouhých výměnách. Šťastnější jsou nakonec hosté, kteří využívají mečbol a blokem ukončují celé utkání.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

BLACK VOLLEY BESKYDY – KLADNO VOLEJBAL CZ

Ačkoliv se dlouhodobá část UNIQA extraligy mužů blíží do finále, je o co hrát. Domácí Black Volley Beskydy stále živí naději na předkolo play-off, což v souvislosti s ne úplně oslnivými kladenskými výsledky posledních kol dávalo naději na parádní volejbalovou bitvu. Avšak Orli z Kladna tentokrát nedali těm beskydským moc šancí a po dobrém výkonu zvítězili 3:0.

Black Volley Beskydy – Kladno volejbal cz 0:3 (21:25, 20:25, 22:25)

Rozhodčí: Martin Možnár, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 150

Domácí: Olmedo, Provazník, Koloušek, Guimaraes, Komorowski, Benda, libero Struška. Střídali: Fabikovič, Malík, Danylov

Hosté: van Solkema, Kraffer, Andersen, Hýský, Sepännen, Kyjanica, libera Kunc, Čmeľ. Střídal: Špulák

Matěj Koloušek (kapitán Black Volley Beskydy): „Gratuluju soupeřům, předvedli mnohem lepší hru než my. Mám pocit, že dneska jsme nehráli odvážně, spíš hodně zbrkle. Teď nás čeká nejdůležitější zápas v Benátkách.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Kladno nám dneska moc šancí nedalo. Hráli dobře, a když už jsme nějakou příležitost dostali, tak jsme zbytečně spěchali a nedokázali ji využít. Gratulace Kladnu k zaslouženému vítězství. My teď musíme popřemýšlet, co musíme změnit, abychom uspěli v posledním zápase.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem rád, že jsme tenhle zápas zvládli za tři body. Po dlouhé cestě a ještě navíc s různými zraněními a nemocemi, které nás provázely celý týden, jsme v té sestavě, v jaké jsme byli, zvládli se zkoncentrovat a hrát to, co jsme potřebovali, volejbal, který umíme a vyhráli jsme 3:0.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My se trápíme zdravotně, máme několik hráčů mimo, a i tady v tom zápase hráli kluci, kteří by normálně potřebovali odpočinek. Takže za hladké vítězství a tři body jsme supr rádi.“

Úvodní kladenský náskok se začal klubat po dělovém Hýského servisu. Domácí Beskydy však nedopustily větší únik svého soupeře a vzápětí srovnávají na 10:10. Ve střední části setu pokračovala přetahovaná o každý bod. První oddechový čas domácích přichází při dalším breakovém úniku, který Kladno získalo díky úspěšnému útoku Hýského a vzápětí Bendově smeči z „pajpu“ do zámezí. Následuje stejný útok hostí, avšak úspěšný a Kladno vede 19:16. Když Andersen přidává eso, bere si domácí trenér Provazník další oddechový čas. V koncovce setu ještě domácí dělovými útoky Komorowského a Bendy korigují skóre, set ale získává Kladno poměrem 25:21.

Druhý set se začal lámat při podání kladenského Kyjanicy, kdy se hosté ujímají vedení 10:7 a postupně i přes beskydské ztrátování přidávají bod po bodu. Hostující nahrávač van Solkema měl díky kvalitnějšímu příjmu svých spoluhráčů jednodušší práci při distribuci nahrávek a domácí obrana to tím pádem měla složitější. Trenér Beskyd se střídáním Fabikoviče za Kolouška ještě snažil změnit vývoj setu. Fabikovič svůj první útok proměňuje v bod, ale vzápětí úspěšně útočí Kladno, bere si podání zpět a dotahuje set do vítězného konce.

První bod získává pro svůj tým tvrdým útokem středem domácí Guimaraes a předznamenává úspěšný vstup Beskyd do třetího setu. Při servisu dnes výborně podávajícího Hýského se však karta obrací a za stavu 5:7 přichází první domácí timeout. Snížení na rozdíl jediného bodu pak přichází díky Kolouškově esu. Po Krafferově úspěšném útoku proti beskydskému dvojbloku Olmedo-Provazník přichází další domácí oddechový čas a vzápětí střídání. Nastupuje opět Fabikovič a nově také Danylov. V závěru Hýský kazí servis a dává ještě domácím šanci na vyrovnání. Bohužel servis kazí i Benda, a tak i třetí set získává Kladno poměrem 25:22.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal