28.10.2023

Nechybělo mnoho a Fatra dotáhla utkání v Liberci do zkrácené hry

V sobotních zápasech 3. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2023/24 nakonec k žádnému velkému překvapení nedošlo, i když zlínská Fatra nebyla daleko od toho, aby si z Liberce odvezla alespoň jeden bod do extraligové tabulky. První vítězství v sezóně vybojovaly na palubovce Ústí nad Labem volejbalisté Odoleny Vody, po zkrácené hře se radovala z vítězství i Příbram, která doma přehrála Benátky nad Jizerou. Pražští Lvi potvrdili proti Ostravě s přehledem roli favorita. Kladenští Orli se v prvním utkání před domácím publikem „vytáhli“ a poslali České Budějovice zpět domů bez bodového zisku. Roli favorita v utkání s Ostravou potvrdili v domácím prostředí pražští Lvi.

VK DUKLA LIBEREC - VSC FATRA ZLÍN

Dukla Liberec ve třetím kole naší nejvyšší soutěže na domácí palubovce přivítala Fatru Zlín, která v prvním utkání dokázala přehrát Ústí 3:1 a v Praze prohrála bez zisku setu. Liberec měl již dvě vítězství, ale ztratil bod v Benátkách za výhru 3:2. S Fatrou Dukla naposledy prohrála 22. 10. 2016 3:1 ve Zlíně a proto byla po patnácti vítězstvích v řadě pro dnešní utkání velkým favoritem. Zlín v prvním setu dokázal s Libercem držet krok až do koncovky, kterou zvládl. V druhém setu již Dukla měla více ze hry a zaslouženě vyrovnala. Největší drama se odehrálo ve čtvrtém setu, kde hosté byli velmi blízko tiebreaku, ale štěstí se přiklonilo na stranu Dukly, která nakonec bere z utkání plný počet bodů.

VK Dukla Liberec - VSC Fatra Zlín 3:1 (23:25, 25:22, 25:19, 27:25)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Martin Možnár, lajnoví rozhodčí Ingrit Klustová, Lenka Kindermanová, delegát Jan Večeřa

Počet diváků: 412

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, German Johansen, Radek Suda, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, libera Silver Maar, Adam Blažek. Střídali: Jan Pavlíček, Lubomír Staněk, Pāvels Jemeļjanovs

Hosté: Ladislav Toman, Michal Čechmánek, Daniel Římal, Adam Kozák, Jan Pražák, Duc Luan Truong, libera Adam Viceník, Michael Vodička. Střídali: Václav Žák, Apostol Boyanov, Jakub Gálík, Radim Šulc

Lukas Demar (kapitán VK Dukla Liberec): „Dnes na nás byla trošku vidět únava. Dost jsme kazili na podání, v poli jsme nehráli tak dobře jako ve středu a tím jsme se trošku trápili. Byly i sety, kde jsme se vrátili k našemu kvalitnímu servisu a to nám dost pomohlo. Jinak pochvala, že jsme to dnes dali a jedeme dál bojovat.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body, jsme rádi, že to zvládáme bez dvou tří hráčů ze základu, kteří jsou zranění. Zde se ukazuje dobrý charakter našeho týmu. Vlastně hrajeme s lavičkou, a přesto to zvládáme, proto velká pochvala. Velká pochvala i Zlínu, který hrál proti nám opravdu velice dobře.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Myslím si, že dnes byla Dukla k poražení. Jenom škoda našich nevynucených chyb v koncovce čtvrtého setu, možná jsme si dnes mohli z Liberce odvést alespoň jeden bod.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes to byl krásný bojovný volejbal, bohužel s hořkou tečkou pro nás. Bylo to o tolik intenzivnější, že jsme měli setbol ve čtvrtém setu na ruce. Ale panovala tady výborná bojovná atmosféra, jak na hřišti, tak v obecenstvu. Je to velká škoda, že jsme nešli do tiebreaku, protože za tu bojovnost si naši kluci zasloužili zde strávit ještě cca pětadvacet minut. Ale gratulujeme domácím a budeme se soustředit na další zápasy.“

Úvod utkání patří Zlínu, blok Adama Kozáka a smeč do autu Liberce dovoluje hostům odskočit o dva body (2:4). Ale i Zlín smečuje do autu a za stavu 5:5 je vyrovnáno. Kapitán Zlína Luan Duc Truong přímým bodem z podání vrací Fatře dvoubodové vedení (5:7), které končí po neuvěřitelně tvrdém podání Germana Johansena (10:10 – čisté eso). Po bloku Šimona Bryknara se konečně dostává Dukla do nepatrného vedení (12:11). Nepatrné vedení se nám přelévá z jedné strany na druhou až do dobře postaveného bloku Dukly (18:16 – blok German Johansen), po kterém se nám i v liberecké hale zažlutilo za protesty na straně Zlína. Výsledkem byl první oddechový čas Zdeňka Sklenáře. Po vytlučeném bloku Dukly je před koncovkou setu opět vyrovnáno (19:19 - Ladislav Toman). Druhý time Zlína přichází po dobře postaveném bloku Dukly (22:20 – blok Lukas Demar). Po time Zlín zásluhou výborného pole a vytlučením trojbloku Dukly vyrovnává na 22:22 a i trenér Martin Demar svolává své hráče k odpočinku. První dnešní setbol si připisuje Adam Kozák technickým úderem přes liberecký blok (23:24 – time Dukla). Hned první setbol proměňuje Daniel Římal zalívkou těsně za blok Dukly a hosté jsou překvapivě ve vedení 0:1 na sety.

Dukla se rychle oklepala z těsně prohrané koncovky setu a při podání Šimona Bryknara získává na jednom postavení čtyři body v řadě (4:0 – time Zlín). Po bloku Zlína má neuvěřitelnou radost Ladislav Toman a je sníženo (6:4). Na jediný bod se Zlín přibližuje po bloku Honzy Pražáka (6:5). Pāvels Jemeļjanovs chytře zvyšuje vedení Dukly na tři body (8:5). Šimon Bryknar esem zvyšuje vedení Dukly a dostává soupeře pod tlak. Lukas Demar zastavuje blokem Daniela Římala a na ukazateli již svítí 13:8 pro domácí. Přesto se Zlín nevzdává a blokem se přibližuje na rozdíl dvou bodů (14:12 – blok Jan Pražák, time domácí). Šimon Bryknar zajímavým zákrokem na síti zajišťuje domácím vedení 18:14 a máme tady další oddechový čas Zlína. V koncovce setu Daniel Římal svým esem posílá Duklu k oddechovému času (22:20). Po smeči Dukly do velkého autu je rozdíl jediný bod mezi oběma týmy. Naštěstí pro Duklu, Daniel Římal další své podání kazí. První setbol Dukly přichází zas stavu 24:22, to se zalívkou prosazuje Radek Suda. Hned z první proměňuje Radek Suda po špatném příjmu Zlína a je vyrovnáno.

Třetí set nám začíná jako první – velice vyrovnaně. Až po bloku Daniela Davida Urueñi Yufra a tvrdé smeči Pāvelse Jemeļjanovse o zlínský trojblok bylo vyrovnáno, nyní již vede Dukla 7:4 a Zlín žádá time. Při podání Pāvelse Jemeļjanovse hosté útočí do autu (9:5) a v další rotaci opět a Dukla snadno bodové odskakuje (11:6). Zlín často kazí své podání a domácí hráči si snadno drží vedení. Až za stavu 18:15 se konečně Zlín prosazuje na servisu a hned esem (Michal Čechmánek). Po time Dukla kazí nevídaným způsobem. Odbití obouruč vrchem končí v síti a z náskoku Dukle zbyly pouhé dva body (18:16). Pāvels Jemeļjanovs jednoblokem zastavuje útok Zlína a vnáší do řad svých spoluhráčů trochu klidu (20:16). Radek Suda další plusový bod přidává tvrdou smečí po lajně a domácí jsou velmi blízko setbolu (22:17). Další zkažené podání Zlína v tomto setu dovoluje Dukle zisk setbolu (24:19). Trojblok Dukly zastavuje útok Ladislava Tomana a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

I čtvrtý set nám začíná pěkně vyrovnaně. Pěkné výměny z obou stran na jednom postavení střídají nevynucené chyby Zlína a výsledkem je vedení Dukly (8:5 – 2x aut Daniel Římal a Ladislav Toman). Další smeč Zlína do sítě a domácí vedou o tři míče (11:7 - Apostol Boyanov). Dukla si získaný náskok bezchybnou hrou udržuje až do koncovky setu (19:15). Bohužel nevynucená chyba Dukly na útoku vrací Zlín zpět do hry (19:17). Koncovku setu ale Dukla zvládá na výbornou. Radek Suda a Pāvels Jemeļjanovs přesně útočí a náskok se začíná příjemně zvyšovat (22:18 – time Zlín). Daniel Římal se vrací zpět na podání, vyznamenává se v poli a Jan Pražák útočí bez bloku a je opět sníženo (22:20). Po bloku Honzy Pražáka domácí vedou o pouhý bod (23:22) a když je liberecký blok v síti, je vyrovnáno 23:23. Až Pāvels Jemeļjanovs se prosazuje na útoku a Dukla má první mečbol (24:23). Adam Kozak z pipe srovnává. A po přešlapu hráče Dukly při doskoku má Zlín setbol. Naštěstí pro domácí Jan Pražák servíruje pouze do sítě. Daniel Římal nejprve zvedne tvrdou smeč Dukly, ale vzápětí míří do velkého autu – mečbol. Další jeho útok diagonálně do ještě většího autu ukončuje dnešní utkání.

VK LVI PRAHA – VK OSTRAVA

Ani ve 3. kole volejbalové extraligy mužů nenašli úřadující čeští šampióni přemožitele. Pražští Lvi přehráli v Unyp areně bez větších problémů Ostravu 3:0. MVP zápasu vyhlašovaly členky domácího týmu žen. Kapitánka Lvic Ivana Kaňková dekorovala blokaře vítězů Pabla Crera. „Za cenu děkuji, ale dnes by si ji zasloužil každý náš hráč. Nejdůležitější jsou pro nás tři body,“ uvedl skromně Crer.

VK Lvi Praha – VK Ostrava 3:0 (25:21, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Činátl, Hladišová

Počet diváků: 300

Domácí: Čech,Tibitanzl, Schouten, Madsen, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Vodička, Thiel, Krča

Hosté: Tsmokalo, Olsen, Pawlun, Jarosinski, Dvořák, Mazoch, libero Motyčka. Střídali: Vancl, Srovnal, Pelikán, Resl

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Je skvělé, že máme tři body. Pokud jsme dneska trefili servis, tak nám výborně fungovala osa blok a obrana. Naštěstí to bylo často a můžeme být spokojeni.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Bylo to těžké utkání, které se naštěstí pro nás zlomilo v průběhu prvního setu. Poté jsme se dostali do správného provozního tempa, byli agresivnější a po zásluze vyhráli.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Je škoda, že jsme neudrželi soustředěnost a nasazení z první poloviny prvního setu. V té době jsme hráli dobře a byli Lvům vyrovnaným soupeřem. Pak se průběh hry změnil. Už jsem to říkal po utkání s Kladnem. Mužstva takové úrovně vám nedají moc šancí a pokud je bezezbytku nevyužijete, nemáte šanci na úspěch. Věřím, že to brzy dokážeme.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): „Musím přiznat, že byli Lvi lepší než my. Kluci bojovali, ovšem vždy vyrobili sérii dvou až tří chyb a nechali domácí odskočit. Nic se ale neděje, Pražané mají skvělý tým a budou hrát znovu o titul, pro nás důležitější zápasy teprve přijdou.“

Fanoušci se dočkali, čeští reprezentanti Jakub Janouch a Milan Moník se letos poprvé představili v základní sestavě Lvů. Úvodní set probíhal dle očekávání. Favorizovaní Pražané zhruba v polovině setřásli odpor soupeřů a začali si budovat náskok. Fanoušky napínali jen při setbolu. Poté, co Crer využil třetí v pořadí, točily se strany – 25:21.

V druhém dějství se Ostravané drželi ve hře do stavu 15:12. Pak zamířil na čáru pro podávajícího Jakub Janouch, zůstal na ní sedm výměn, zaznamenal dvě esa a nebylo co řešit – 25:17.

Třetí sadu začali Severomoravané sympaticky. Při Vanclově podání svítilo na tabuli skóre 1:4. Od stavu 6:6 však byli ve vedení pouze Lvi – 25:16.

Autor: David Nejedlý, foto Ladislav Adámek

VK TROX PŘÍBRAM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Ve třetím kole letošního ročníku volejbalové extraligy zavítal do Příbrami soupeř z Benátek nad Jizerou. Z pohledu předzápasových statistik byla domácí Příbram stavěna do role jasného favorita, nicméně zápas samotný už tak jednoznačný nebyl. K vidění bylo vidět v každém setu několik zvratů a byl to rovnocenný souboj o vítězství, který nakonec jen velmi těsně vybojovala Příbram po výhře v tie-breaku 3:2.

VK Příbram – VK Benátky nad Jizerou 3:2 (22:25, 25:23, 25:17, 19:25, 16:14)

Rozhodčí: Velinov E., Marschner R.

Počet diváků: 811

Domácí: Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Tevkun, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: Toman, Gabriel, Toth, Rosenbaum A.

Hosté: Hudák, Srb, Pokopec, Patočka, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Šulista, Švadrlík

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „V dnešním zápase bylo k vidění hodně chyb na obou stranách. Myslím, že potom už to bylo více o bojovnosti a o tom, kdo to více utáhne, než o nějakém volejbale. Měli jsme malinko problém, protože nám vypadnul náš univerzál, který má špatné rameno a nemůže moc smečovat. Naštěstí ho během dvou setů skvěle zastoupil Jirka Toman, který se chytnul a ukázal, že může taky hrát. Jsem moc rád, že jsme to vítězství utáhli, nehráli jsme dobrý zápas, stejně tak ale Benátky, takže celkový výsledek dnes rozhodla bojovnost.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Do zápasu jsme vstoupili skvěle, přišlo mi, že jsme pokračovali v tom trendu, který jsme nastavili minule proti Karlovarsku. Získali jsme velký náskok, kterým jsme se vyloženě ukolébali, načež Benátky začaly hrát velice slušně. My jsme naopak ztratili odvahu na servisu, soupeř nás začal bez problému přihrávat a ten jejich útok byl poté relativně bezproblémový. Pro nás to byl zápas spíše o hlavě a o určité morálce. Faktem je, že za vítězství můžeme být opravdu rádi, protože Benátky hrály dobrý volejbal, nesmírně si ho vážíme, protože na rozdíl oproti zápasu s Karlovarskem jsme si ho museli vybojovat a vydřít a každé body jsou pro nás nesmírně cenné. Nesmíme zapomenout také na fanoušky, kteří nás přišli podpořit, i s jejich pomocí jsme dnes společně dokázali toto vítězství vybojovat.

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Je alibistické, když řeknu, že máme bod, ale zaplaťpánbůh za něj. Je problém, i když jsme zápas prohráli, tak ve druhém setu v koncovce uděláme úplně zbytečné chyby, které se opakují z předchozích zápasů a ten set prohrajeme, ačkoliv vedeme o tři body. To se nám s takovým soupeřem jednoduše nesmí stát. Pak nás to samozřejmě poznamenalo do třetího setu a naštěstí jsme se v tom čtvrtém setu zmohli a srovnali, ale jsem zkrátka naštvaný, že nám nefunguje souhra do čtyřky a poté je to samozřejmě psychicky náročné pro nahrávače, protože kůlaři ve čtyřce neskládají a pak je to těžké pro celý tým. V tomto se musíme zlepšit, jinak i ostatní zápasy budeme prohrávat. Gratuluji Příbrami, samozřejmě mě to štve, protože jsem se tu narodil a jsem odchovanec, tak je pro mě těžké tady prohrávat. Zápasy jsou pro mě vždy velice emotivní a srdcovou záležitostí.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Nezačali jsme dobře tento zápas, úplně šťastně jsme otočili ten první set. Myslel jsem si, že se nám začne dařit, což se také stalo. Ve druhém setu jsme vedli 22:19 a nedokázali jsme dohrát koncovku, což si myslím, že rozhodlo o celém zápasu.“

Do utkání vstoupila lépe domácí Příbram, která excelovala hned od začátku v obraně na síti, bodové bloky si připsali blokař Šábrt a nahrávač Rosenabum. Za stavu 0:3 z pohledu Benátek hostující trenér Aleš Dittrich poprvé střídal, za stavu 1:5 si bral první time. Následovala další skvělá podívaná, Příbramští šli za ziskem setu naprosto sebevědomě, v polovině setu svítilo na ukazateli skóre 16:10. Pak ale přišel neuvěřitelný zkrat domácích, který znamenal obrat na straně Benátek, kterým se rázem začalo dařit – na servisu, na útoku, na obraně. Oddechové časy domácích byly rychle za sebou vyčerpány, ale ani tak se domácím nepodařilo znovu zkoncentrovat. Benátky byly na koni a psychicky povzbuzení hráči hostů naprosto zvrátili první set, který skončil 25:22 v jejich prospěch.

Prvních šest výměn druhého setu bylo vyrovnaných, poté pokračoval nástup Benátek z prvního setu. Hosté excelovali v obraně v poli a šli do vedení 7:4. Domácí museli reagovat - na řadu přišlo dvojstřídání, na palubovku přišel smečař Gabriel, který se krátce ukázal již v prvním setu a univerzál Toman, čímž se podařilo hru zastabilizovat, ale náskok držely Benátky. Hru hostů táhnul univerzál Křesťan, který přidal přímý bod z podání na 13:10, a Příbram byla brzy bez oddechových časů. Poté se domácí vrátili třemi body do zápasu zpět, eso univerzála Tomana a následný bodový blok smečaře Gabriela, a zdálo se, že jejich střídáním se Příbrami bezpochyby podařilo oživit hru. Před koncovkou domácí udělali další chybky a vypadalo to na výhru Benátek, ale nakonec přece jen vybojoval domácím druhý set smečař Gabriel, který ze sebe dostal 100% útočné síly, a Příbram díky němu srovnala sety na 1:1.

Třetí set začal v podobném duchu jako set první. Příbram hrála svoji hru, tlačila na servisu a ujala se brzkého vedení – jako kdyby jí vyhovovala více jejich domácí strana. K vidění byly na obou stranách drobné minisérie dvou až tří bodů – oba týmy se dopouštěly nepřesností a zápas se mohl vyvinout kterýmkoliv směrem. Na to reagovali oba trenéři oddechovými časy, aby své hráče zklidnili. I přes několik vlastních technických chyb Příbram soupeře do vedení nepustila a držela náskok, který v koncovce ještě navýšila a přetavila jej v zisk třetího setu naprosto jednoznačně.

Ve čtvrtém setu domácí Trox postihl naprostý výpadek. Rozložení sil a psychické výhody se na hřišti měnily stejně rychle jako počasí na horách. Benátky drtily domácí tým, kterému se nedařilo najít rytmus hry. Musela by se stát naprostá šílenost, aby Příbram tento set ještě zachránila. Benátky se opíraly o útoky univerzála Křesťana a smečaře Šulisty, kteří údernou silou rozbíjeli bloky domácích. V dnešním zápase ale nebylo jisté vůbec nic, Benátky před koncovkou znervózněly a rozdíl se ztenčil na pouhé tři body. I tak ale již Benátky původně astronomický náskok nedokázaly ztratit, přestože na lavičce hostí si realizační tým nervozitou málem rozkousal propisky. Stav zápasu byl vyrovnán na 2:2 a o vítězi musel rozhodnout tie-break.

Rozhodující pátý set byl na dnešní poměry neuvěřitelně vyrovnaný jako žádný ze setů předtím. Minibreak získal první tým Benátek po nevynucené chybě domácích po útoky z pipu, poté ihned za stavu 6:8 z pohledu domácích následovala změna stran. Příbram se ale ještě nevzdala a dokázala vyrovnat a dokonce jít do vedení, což způsobilo vyčerpání obou oddechových časů na hostující straně v krátkém sledu. Domácí publikum se probudilo do varu a snažilo se své hráče všemožně podpořit. Ti však náskok opět ztratili a za stavu 13:13 již nebyl prostor pro chyby. První setbal zahodil domácí smečař Gabriel chybou na podání – přešlap + aut, zřejmě se pokusil o infakrt všech domácích fanoušků. Poté ale již následná ztráta domácích a úspěsně dohraná bodovka znamenala, že Příbram těsně porazila doma Benátky 16:14 a 3:2 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta, foto JUDr. Mgr. et Mgr. Michal Mezera

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – AERO ODOLENA VODA

První domácí zápas pro SKV Ústí nad Labem a očekáváná nadstandardní návštěva. Na atmosféru ale jsou zvyklí i borci z Odolena Vody. Na tribunách teda kvalita byla. Ale co na hřišti? Oba týmy se po prvním kole „mrcasí“ na posledních místech. Domácí SKV prohrálo venku s ambiciózním Zlínem, hosté z města mezi poli oproti tomu doma prohráli s pražskými Lvy. Bitva o dálnici D8 a o první body do tabulky mohla začít!

SKV Ústí nad Labem – AERO Odolena Voda 2:3 (25:23, 17:25, 25:21, 19:25, 10:15)

Rozhodčí: Tomáš Kavala, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 605

Domácí: Ivan Pliasetskyi, Martin Fišer, Navreet Singh Suhan, Ivo Hulpach, Matouš Lank, Marek Beer, libero Jiří Kořínek. Střídali: Levi Olson Peterson, Tomáš Hendrich, Jiří Capek

Hosté: Kevin Carabali, Kamil Durski, Martin Chevalier, Vladislav Blumbergs, Jacob Kern, Marek Šulc, libero Miro Rasinperä. Střídali: Martin Hladík, Matyáš Jachnicki, Jordan Kerlivliet, Jan Svoboda

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Vyrovnaný zápas z obou stran. Vodolka, díky tomu, že je zkušenější, vyhrála tiebreak, ale zápas musel být pro oko diváka hezký. Děkujeme všem fanouškům za parádní atmosféru.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Celkový dojem ze zápasu je dobrý. Na pikaču je to, že jsme ho nevyhráli, protože můj tým si zasloužil výhru za dobře odvedenou práci a dobré pojetí s dobrou bojovností. Ať je to cokoliv, nebudu se k tomu vyjadřovat, ale drobné chyby nás samozřejmě o to vítězství připravily. Jinak všechno se nám v zápase relativně povedlo, střídači pomohli a opravdu mě překvapila skvělá podpora domácích fanoušků. Mrzí mě i kvůli nim, že jsme dnes nevyhráli. Věřím, že i další domácí zápasy budou probíhat v podobném duchu a těším se na další zápasy.”

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska důležitá výhra pro nás. Potřebujeme najít stabilní servis v naší hře, abychom pomýšleli na více bodů příště. Dekujeme všem fanouškům, kteří nás přijeli podpořit.“

Marcin Kryć (trenér AERO Odolena Voda): „Věděli jsme, že to bude těžký zápas, ale jsme rádi, že jsme ho zvládli otočit z prohry 2:1. V prvním setu jsme začali moc měkce, proto jsme měli problémy a zbytečně jsme riskovali na servisu. Od druhého setu jsme začali hrát více agresivně a to nám pomohlo. Děkujeme fanouškům, kteří byli s námi a podporovali nás celý zápas.“

První body si připisují domácí z ruky Martina Fišera po napínavé výměně a hned je jasné, že dnešní zápas nabídne napínavou podívanou. AERO i SKV předvádějí skvělý obětavý volejbal a skóre se přelívá ze strany na stranu. Do koncovky ani jeden tým neodskakuje více jak o jeden bod. Závěr ale patří domácímu SKV. Borci z Floridy vystavěli na síti neprostupnou zeď. Navreet Singh Suhan započal blokové žně v koncovce samotného utkání. Přidává se následně Ivo Hulpach a v koncovce prvního setu nekompromisně zavírá smečaře AERA z hlavního kůlu hned dvakrát! Jedna nula pro domácí po prvním setu.

Do druhého setu již nastupuje místo hostujícího Chevaliera smečař Svoboda. Ač se dle jmen může zdát, tak stále jde o dva volejbalisty s českým pasem. A hostující Svoboda rozhoduje druhý set na servisu. Domácí si nedokáží poradit s jeho variabilním servisem a AERO si vybuduje pohodlný náskok, který rozhoduje o průběhu druhého setu. Sám nedávný účastník olympijské kvalifikace ukončuje set razantním útokem.

Třetí set začínají domácí lépe a vypadá to, že strana pod VIP lóží je ta výherní. Domácí po útocích nahrávače Pliasetskyiho a Lanka vedou již 10:6 a tento náskok se ukazuje jako rozhodující. Celý set si domácí drží náskok cca čtyř bodů a SKV je krok od zisku tří bodů.

Čtvrtý set je opět jedno velké představení Svobody na servisu, které určuje ráz čtvrtého setu. Ne! Domácí srovnávají a stahují na 10:10. Přesto se hosté nakonec v setu ujímají role favorita a do koncovky vstupují v komfortním náskoku. Zápas před naplněnou halou na Klíši míří do tiebreaku.

Zkrácenou hru začíná lépe SKV a nemít hostující AERO Šulce, tak doma zůstanou všechny body. Ten ale za nepříznivého stavu otáčí vývoj utkání a při točení stran jsou hosté v lepší pozici. V závěru utkání Středočeši ukazují převahu zkušeností a vítězí v napínavém utkání, které rozhodně bylo ozdobou tohoto kola. Domácí fanoušci děkují hráčům ve žlutomodrých dresech za předvedené výkony s příslibem kvalitního výkonu na Kliší do dalších kol oproti předchozí sezoně.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Kladno v sobotu večer naznačilo svůj potenciál, i v druhém zápase letošního ročníku extraligy mužů si připsalo do tabulky plný počet bodů. Možná poněkud překvapivý výsledek, jelikož soupeřem Orlů nebyl nikdo jiný než vicemistr z Českých Budějovic, však může být jedním z rozhodujících faktorů v konečném zúčtování před play-off. I když se Orlům jako klasicky nevyhnuly hluché pasáže, zaviněné zejména řadou nedorozumění v nově složeném týmu, ukázali, v čele s lídrem Platačsem, že letos to s bojem o TOP 4 myslí vážně.

Kladno volejbal cz – VK Jihostroj České Budějovice 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 25:22)

Rozhodčí: Dmejchal M., Rychlík D.

Počet diváků: 777

Domácí: Gonçalves, Graham, Neves, Seppӓnen, Zajíček, Platačs, libero Fernández. Střídali: Hýský, Šálek, Imamura

Hosté: Balabanov, Taylor-Parks, van Schie, Luengas, Sedláček, Carísio, libera Kovařík, Michálek. Střídali: Emmer, Gonzales, Leština

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Veliká radost, že jsme k tomu přistoupili tak, jak jsme k tomu přistoupili. Šli jsme si za vítězstvím od začátku, respektive od včerejška. Jsem rád, že kluci se toho chopili a že k zápasu velmi zodpovědně přistoupili. Mrzí mě zase ten třetí set, naštěstí nás to nestálo dneska vítězství. Myslím si, že už bych bouchnul úplně, kdybychom to prohráli. Velká radost, teď si musíme odpočinout a ve středu Gent.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Jsem moc spokojený. V Belgii jsme prohráli zápas, který jsme měli vyhrát. Takže v první řadě jsem velmi rád za mé hráče, protože když se jim v jednom zápase něco nedaří, do dalšího jdou o to více naplno a je s nimi radost pracovat. Dnešní výhry si obzvlášť cením, protože České Budějovice jsou týmem, který se letos bude ucházet o titul. Navíc před naším publikem, které nám dodávalo po celou dobu zápasu neskutečnou podporu a hnalo nás dopředu.“

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to těžký zápas. V prvním i druhém setu jsme velmi dobře začali, ale v jejich průběhu nás zradil příjem a nemohli jsme se opřít o servis. Když tyto dva elementy fungovaly, hráli jsme dobře. Ale věděli jsme, co nás tu čeká a že zápas s Kladnem bude velmi náročný. Teď musíme zamakat a už se soustředit na čtvrtek.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Gratuluji Kladnu k vítězství, odehráli velmi dobrý zápas. Nedali nám šanci, zejména v prvním a druhém setu. Ty jsme sice začali dobře, ale ve střední pasáži jsme ztratili herní rytmus a měli jsme problém zejména na ztrátu. Jsme zklamaní, ale zítra je nový den a máme na čem pracovat.“

Do prvního setu vstoupilo domácí Kladno váhavě. Možná i po středeční zkušenosti z nešťastně prohraného zápasu spíše čekalo, jak se soupeř uvede. Jihostroj si vytvořil několikabodový náskok, který držel až do střední pasáže, kdy přišla na servis smečařská stálice Seppänen a Kladno šlo poprvé do vedení 14:12. Skóre se následně přelévalo ze strany na stranu, ale lepší pozici do koncovky si vypracovali Orli, když vedli 20:17. Útoky jihočeských posil Taylora- Parkse a Luengase náskok smazaly, po time-outu trenéra Josseranda ovšem první jmenovaný zkazil servis a domácí díky efektivnímu útoku šanci na zisk sady nepustili.

Druhá sada měla totožný průběh. Kladno se na začátku zdráhalo převzít iniciativu a odbrzdilo se až za stavu 13:13. Koncovku zahájil zkažený servis Emmera, následně se na hřišti v rámci střídání objevila kladenská ikona Hýský, který hned trojblokem se Zajíčkem a Seppӓnenen sestřelil jihočeského Balabanova. Střídající posila Gonzáles zaútočila jen do autu, na rozdíl od domácího tahouna Platačse, jehož smeč do diagonály znamenala náskok 22:19. Orli již nezaváhali a vedli nad Jihostrojem 2:0.

Třetí set České Budějovice zahájily opět excelentně, ale tentokrát tým Arnauda Josseranda nestihl včas zareagovat a již brzy bylo rozhodnuto, že sadu pravděpodobně ztratí. I přes střídání nové japonské akvizice Imamury, které pomohlo zkorigovat stav, si letošní účastník Champions League dokráčel pro snížení skóre na 1:2 na sety.

Čtvrtá a poslední sada se odehrála v podobném duchu, ale tentokrát pro Kladno. Při podání Platačse odskočilo Budějovicím na 14:9 a tento náskok jim zajistil triumf v setu a v celém zápase. Lotyšský univerzál byl opět klíčovým mužem domácího družstva. Do statistik si připsal 27 bodů, na straně Jihostroje si nejlépe vedl Argentinec Ignacio Luengas se 17 zásahy.

Autor: Michaela Doležalová, foto Bohumil Kučera