15.1.2022

Odhodlaný výkon příbramských Kocourů na rozjeté Karlovarsko nestačil

Z 15. kola naší nejvyšší soutěže UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 „zásluhou“ covidových problémů zůstaly na sobotu pouze dva zápasy. Hodně se čekalo, jestli překvapení soutěže Příbram potrápí obhájce titulu z Karlových Varů. Přestože nakonec Kocouři prohráli 0:3, předvedli kvalitní výkon a jak řekl jejich trenér Martin Demar, ukázala se zkušenost a trpělivost hostujícího celku. V druhém utkání nastoupil Jihostroj v Ostravě, kde se nemocí zdecimovaní domácí moc nebránili a Jihočeši vezou domů tři body. V pondělí na televizní zápas zajíždí Kladno do Beskyd a ve čtvrtek 20. ledna se odehraje zápas Ústí nad Labem s Libercem. Zbylá utkání jsou odložena až na únor.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK ČEZ KARLOVARSKO

V patnáctém kole UNIQA extraligy přivítala domácí Příbram lídra tabulky VK ČEZ Karlovarsko.  Příbram na průběžném třetím místě tabulky byla určitě outsiderem, na druhou stranu měla poměrně značnou výhodu v podobě domácího prostředí. Tým Karlovarska, ale předvedl své kvality, a i v několika kritických momentech předvedl, proč jsou oprávněným lídrem tabulky a zvítězil v Příbram 3:0 na sety.

VK Euro Sitex Příbram – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (22:25, 28:30, 21:25)

Rozhodčí: Dušek P., Buchar T.

Počet diváků: 798

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Böhm, Hobern, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libero Verasio. Střídali: Šábrt, Hulpach, Gomes R., Ureš F.

Hosté: Ihnát, Wilson, Keemink, Vašina, Zajíček, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Patočka, Kočka, Římal

Ohlasy po utkání:

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dneska jsme nepředvedli špatný výkon, je ale vidět, že soupeř je ještě o něco lepší. Varům dnes chyběl jeden hráč, ale plnohodnotně ho nahradil Ihnát. Soupeř hrál celý zápas velmi dobře, v klíčových situacích se mohl opřít o univerzála Indru, tak tomu je i v celém průběhu sezóny, a to dnes asi rozhodlo. My jsme to vždycky dovedli blízko koncovce a pak jsme udělali zbytečné chyby a musíme to vzít v dobrém, nepředvedli jsme špatný výkon, ale soupeř hrál dneska líp.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Musím pochválit hráče, kteří bojovali, chtělo to být prostě trpělivější, jak v prvním, tak ve druhém a třetím setu. V těch důležitých chvílích je prostě znát ta zkušenost Varů a naše naivita. Jinak musím pochválit, byl to dobrý zápas, kluci bojovali a myslím, že jsme si určitě dnes zasloužili alespoň set.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Hodně vyrovnaný zápas, hodně vyrovnané koncovky. Myslím, že rozhodly trochu naše zkušenosti, které jsme získali nejen v posledních zápasech a koncovky jsme zvládli. Příbram ale hrála velice dobře, a jestli tohle vydrží, tak bude stále velice vysoko.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratuluji chlapcům, zase to dnes nebyl jednoduchý zápas. Utkání se nám kumulují a měl jsem z toho popravdě dnes trochu strach, aby po dvou skvělých zápasech nepřišlo uspokojení, které naštěstí nepřišlo, ale ta kvalita dneska nebyla úplně taková, jakou bychom si asi představovali. Nicméně výsledek bereme, Příbram je doma vždycky nebezpečná, což dneska potvrdila a my jsme rádi za tři body.“

Popis utkání:

První set byl velmi vyrovnaný, Příbram hrála dobrý volejbal a držela tempo s Karlovarskem, průběžným lídrem tabulky, od kterého se očekávalo, že bude udávat tempo hry. Na obou stranách byl vidět hezký volejbal, ovšem také bylo k vidění pár chyb na obou stranách, především na servisu. Skóre bylo vyrovnané až do stavu 17, poté Karlovarsko skvělou sérií odskočilo o čtyři body a první set byl rozhodnutý.

Do druhého setu se Příbram oklepala, zapomněla na výsledek setu prvního a šla znovu bojovat, jako by se hrálo od nuly. A nutno podotknout, že se jí to dařilo. Hráči se koncentrovali a hned na začátku se domácím podařilo odskočit o tři body a v průběžném vývoji pak odskočili na rozdíl čtyř bodů, který drželi až do koncovky, skóre bylo 16:12, poté 21:18. I přesto dokázalo Karlovarsko ztrátu dotáhnout – možná chytrým dvojstřídáním, pravděpodobně zkušenostmi, které hráči získali během evropských soutěžích a hosté srovnali na 23:23. Poté se oba týmy tahaly bod po bodu a Karlovarsko ve vyrovnané koncovce nejprve dokázalo uhrát bodovku a poté úspěšným blokem při obraně ukončilo druhý set, který skončil 28:30.

Třetí set se od začátku vyvíjel lépe pro hosty. Ti vedli hned zkraje o několik bodů a náskok drželi. Příbram se ale nevzdala a zkoušela bojovat, do hry poslala novou posilu R. Gomese, kterého diváci přivítali obrovským potleskem a po několika výměnách se blýsknul důležitým blokem proti hostujícímu univerzálu Indrovi, nejvíce bodujícím hráči týmu Karlovarska. Hosté poté lehce znejistěli a umožnili domácím, aby se na ně dotáhli a zadělali si tím na komplikace. Stav byl 20:21, ale domácí by v tu chvíli bývali potřebovali najít ještě něco navíc, což se jim dnes bohužel nepodařilo, a tak dobrý tým jako Karlovarsko si samotný závěr setu pohlídalo a zvítězilo v Příbrami bez ztráty setu a za plný počet bodů.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Jana Mensantorová

VK OSTRAVA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Kovidová situace zamíchal domácí sestavou. Ostrava nakonec pouze v devíti hráčích a bez hlavního trenéra se snažila vzdorovat jasnému favoritovi z jihu Čech. První dva sety si Budějovice jasně pohlídaly zejména skvělým servisem. Trochu vzrušení přinesl až třetí set, když Ostrava si bojovným výkonem stále udržovala mírné vedení. Zkušení hosté si však pohlídali koncovku a zaslouženě zvítězili.

VK Ostrava – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (17:25, 13:25, 22:25)

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Spáčil Lukáš

Počet diváků: 175

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Kotas, Závodský Radim, Fořt, Polynski, Jambor, Jarosinski, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Závodský Aleš

Hosté: Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, de Amo, libero Kryštof. Střídali: Kriško, Piskáček, Mach

Ohlasy po utkání:

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): Jsem rád, že jsme za stávající situace předvedli dobrý výkon ve třetím setu, kdy jsme byli důstojným soupeřem. V prvních dvou hosté jasně potvrzovali roli favorita. Gratuluji soupeři k vítězství a my se budeme soustředit na Kladno.

Tomáš Zedník (trenér VK Ostrava): Budějovice byly dnes nad naše síly. Skvěle podávaly, zejména Schouten, který dal pět nebo šest es, tím nás ve dvou setech dostaly pod sebe. Ve třetím setu jsme velkou bojovností i díky tomu, že se nám dařilo, až do koncovky drželi se soupeřem krok. Hosté si potom pohlídali. Mám radost, že kluci, co nehrávají pravidelně, zahráli dnes moc dobře.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Jsem rád za tři body. Klíč k úspěchu byl, že jsme mohli opřít o kvalitní servis.“  

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): První dva sety byl souboj servisů a moc mezihry tam nebylo. Zvítězili jsme, protože jsme v nich podávali lépe. Ve třetím setu Ostrava díky podání nám poodjela a my jsme museli dotahovat. V závěru spolehlivou obranou jsme pak zápas dokončili za tři body.“

Popis utkání:

V úvodu utkání hosté výborně brání na síti a při podání Poláka jdou do vedení 1:3. Po nepřesném útoku Fořta zvyšuje Jihostroj na 2:5. Přímý bod z podání Sedláčka znamená rozdíl čtyř bodů (4:8). Po bloku Poláka vedou hosté již 5:10. De Amo vzápětí vystřihne skvělé podání (5:11). Série de Ama na podání končí za stavu 5:12. Jarosinski snižuje čistým esem do růžku palubovky na 8:12. Stejnou mincí oplácí na druhé straně Stoilovič (8:14). Pasáž s čistými esy prodlužuje Kotas (10:14). Když je na síti pozorný Polynski, ztrácí Ostrava jen tři body (11:14). Hosté si náskok hlídají, navíc chybuje v útoku Fořt (11:16). Tento zkušený ostravský smečař perfektním blokem zase přibližuje svůj tým soupeři (13:16). Po sporném výroku rozhodčích při útoku Aleše Závodského a po šťastném útoku Stoiloviče jdou hosté do koncovky prvního setu za vedení 14:20. Stejně jako v úvodu utkání, tak i v závěru prvního dějství si hosté pomáhají výbornými bloky (17:23). První sadu vyhrávají České Budějovice po Polákově zakončení 17:25.

Na začátku druhého setu skvěle podává budějovický univerzál Schouten, který sází eso za esem. Do toho hosté opět skvěle brání na síti (1:9). Střídající Vancl snižuje chytrým útokem na 4:10. Do podání se vzápětí opře Fořt (5:10). Když Kotas podcení dohrávaný míč, vedou hosté 6:12. Ostravu opět trápí podání de Ama (6:13). Výborně servíruje také Stoilovič (7:15). Hosté zápasu dominují. Po zakončení Licka a nevynucené chybě Aleše Závodského mají k dobru náskok deseti bodů (8:18). Po nevynucené chybě Stoiloviče se jde do koncovky druhého setu za stavu 10:20. Při podání Licka navýší Jihostroj svůj náskok o další tři body (10:23). Druhý set nakonec hosté jasně ovládnou v poměru 13:25.

V úvodu třetího setu se Ostravě daří na podání. Po esech Kotase a Aleše Závodského vede 3:1. Po nesouladu v domácích řadách srovnává Schouten na 5:5. Fořt nadvakrát boduje proti vysokým hostujícím blokům (8:6). Stoilovič dvěma útoky z pozice pipe srovnává na 10:10. Ostrava bojuje. Vancl si blokem počká na útok Sedláčka a Fořt přidává přímý bod z podání (13:10). Jihostroj nechce připustit komplikace. Licek si také za koncovou čarou počíná výborně (13:12). Ostrava však hraje ve třetím setu skvěle a po bloku Kotase vede 15:13. V útoku se může spolehnout na přesného smečaře Vancla (16:13). Hostům pomůže na podání nahrávač de Amo (16:15). Domácí však nechtějí být poražení ve třech setech. Kotas opět perfektně brání na síti (18:15). Jenže zkušeného domácího blokaře nachytá při obraně na síti Licek (18:17). Budějovice se dotahují po nevynucené chybě Aleše Závodského (19:19). Do koncovky třetí sady se jde po zkaženém podání Poláka za vyrovnaného stavu 20:20. Licek přibližuje přímým bodem z podání favorita ke třem bodům (21:23). Vzápětí útočí Aleš Závodský jen do anténky a hosté mají tři mečboly (21:24). Zápas končí po chytrém útoku Stoiloviče (22:25).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

Krátké zprávyArchiv
Challenge Cup - ženy

VK Prostějov – ATSC Kelag Klagenfurt (AUT) 3:0 (25:22, 25:23, 25:16), první utkání 3:1 - do hlavní fáze soutěže postupuje Prostějov

 
Evropské poháry - muži

Champions League: VK ČEZ Karlovarsko – Decospan VT Menen (BEL) 3:0 (28:26, 26:24, 25:17) CEV Cup: Volley Schönenwerd (SUI) – VK Jihostroj České...

 
Český pohár mužů 2022/2023 - 3. kolo

VK Benátky nad Jizerou – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 21:25, 14:25) - do čtvrtfinále postupuje Kladno

 
Český pohár žen 2022/2023 - 2. kolo

TJ Sokol Dobřichovice – VK Šelmy Brno 1:3 (20:25, 17:25, 25:22, 17:25) – do 3. kola postupují Šelmy

 
FIVB Beach Pro Tour Elite - Torquay (AUS) - kvalifikace

ženy: Gruszczynska / Wachowicz (POL) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (21:18, 15:21, 15:9), Dunn / Furian (CAN) – Havelková / Nausch Sluková 1:2...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge - Torquay (AUS)

čtvrtfinále: Yuan Lvwen / J. Dong (CHN) – Havelková / Nausch Sluková 2:1 (20:22, 21:16, 15:5)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018