5.3.2022

Odolena Voda sice nestačila na Jihostroj, přesto slaví přímý postup do čtvrtfinále

Šestice přímo postupujících do čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 je po sobotních zápasech 21. kola kompletní. K již dříve jistým účastníkům čtvrtfinále - Karlovarsku, Českým Budějovicím, Kladnu, Příbrami a pražským Lvům, se po sobotě připojila Odolena Voda. Aero sice proti Jihostroji nevyužilo vedení 2:1 na sety a nakonec podlehlo 2:3, přesto mělo důvod k radosti, protože jejich konečné šesté místo po základní části nemůže již nikdo ohrozit. I v dalších dnešních zápasech se z vítězství radovaly hostující týmy. V souboji Brna a Dukly, s největší pravděpodobností soupeřů v předkole play-off, byli úspěšnější volejbalisté z Liberce. V Ostravě potvrdila roli favorita Příbram, stejně jako ve Zlíně pražští Lvi. Do čela extraligové tabulky poskočil opět Jihostroj, druhé Karlovarsko na něj ztrácí jeden bod, avšak má k dobru pondělní televizní dohrávku na Kladně. Ještě o den dříve, tzn. v neděli, hostí v rámci předposledního kola základní části Black Volley Beskydy celek Ústí nad Labem.

AERO ODOLENA VODA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V sobotu se odehrávalo již předposlední kolo základní části UNIQA volejbalové extraligy mužů a zápas Odoleny Vody s Českými Budějovicemi připomínal velký boj, jako tomu bývá v play-off. Domácí AERO vedlo 2:1, Budějovice již neměly co ztratit a díky své zkušenosti v důležitých momentech vyhrálo v tie-breaku 3:2. Domácí AERO postupuje přímo do čtvrtfinále play-off.

AERO Odolena Voda - VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (25:21, 17:25, 25:23, 22:25, 10:15)

Rozhodčí: Buchar T., Dmejchal M., lajnoví Zich J., Koumarová O.

Počet diváků: 767

Domácí: Svoboda, Horák, Hladík, Shchadilov, Carmody, Démar, libera Saada, Hadrava. Střídali: Chancy, Chevalier, Ribom, Shaker

Hosté: Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Piskáček

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska moc děkuji divákům za krásnou atmosféru, v play-off budeme s takovou kulisou v zádech hodně nepříjemný soupeř. Důležitý bod, který nám zaručil šesté místo.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Dramatický a pohledný volejbal z obou stran před super diváckou kulisou. Myslím si, že jsme si minimálně bod dneska zasloužili, samozřejmě jsme chtěli vyhrát, ale s pokorou uznáváme kvalitu soupeře a jsme rádi, že jsme si zajistili přímý postup do play-off.“

Radek Mach(kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Dneska to byl krásný zápas z obou stran, výborné výměny, bojovnost a myslím si, že to se muselo divákům líbit.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Už mohla být konečně plná hala, která vytvořila bouřlivé prostředí, ostatně jako vždy tady na Vodolce, a my jsme tomu asi v určitých fázích podlehli. V určitých momentech setů jsme vedli o hodně a ještě jsme to pokazili, tam jsme byli nedobří v mezihře, nahrávali jsme si vysoké balony, a tam jsme ten bod ztratili. Pak už jsme hráli asi už v pohodě a vyhráli jsme 3:2.“

V úvodu utkání byli lepším týmem hosté z Českých Budějovic, kteří svým tvrdým servisem znemožňovali přípravu domácího útoku. V polovině setu se hosté dostali do vedení 13:19, ale domácí hráči nesložili své zbraně. AERO zabralo, hosté mu pomohli svým nedůrazným útokem a bylo srovnáno. Na servis se pak dostal Jan Svoboda a posunul domácí hráče ke čtyřem setbolům. První hosté odvrátili, při druhém poslal Jihostroj svůj útok do zámezí a domácí tak vedli 1:0 po skvělém obratu.

I do druhého setu měli lepší vstup hosté a především Schouten zaměstnával domácí přijímající hráče natolik, že domácí těžko otáčeli své postavení. AERO bojovalo, nevypustilo jedinou rozehru, ale náskok hostů byl vysoký a nemohlo se již nic změnit na tom, že hosté srovnali stav setů na 1:1.

Třetí set to byl obrovský boj od začátku až do konce. Domácí byli prakticky po celou dobu v mírném, maximálně tříbodovém vedení, ale Budějovičtí stále tlačili na domácí hráče. O vítězi musela rozhodnout až koncovka, kde oba týmy jely na krev. Domácí si vybojovali dvě možnosti, první Schouten odmítl, při druhé těžký míč uhrál domácí Hladík a AERO vedlo již 2:1. Tím si vybojovalo přímý postup do play-off, ale předzápasový cíl stále nebyl splněn.

Do čtvrtého setu měli domácí lepší vstup a znovu vedli o dva body. V polovině setu se do vedení dostali hosté a trpělivou a přesnou hrou si drželi dvou až tříbodové vedení. V koncovce celek Českých Budějovic nechyboval a srovnal stav setů na 2:2.

Rozhodovat musel až pátý zkrácený set. V něm se hosté dostali do dvoubodového vedení, při změně stran vedl Jihostroj o jeden bod. Oba týmy ztrátovaly a k vidění byl velmi bojovný volejbal na obou stranách. AERO se jedinkrát v setu dostalo do vedení 9:8, ale hosté si vzali vedení zpět. Na servis se dostal Sedláček a zápas doservíroval. Českobudějovičtí vyhráli 3:2 a připsali si dva body do tabulky, minimálně do pondělní dohrávky jdou do čela extraligové tabulky, AERO si vybojovalo rozhodující náskok před sedmým místem a jde přímo do čtvrtfinále play-off.

Děkujeme všem skvělým fanouškům, v hale byla neuvěřitelná atmosféra, která pomohla hráčům ke skvělému výkonu na obou stranách.

Autor: Tomáš Havlát

VOLEJBAL BRNO – VK DUKLA LIBEREC

V předposledním kole UNIQA extraligy mužů se nám z hlediska tabulky naskytl zajímavý souboj domácího osmého Volejbalu Brno a deváté Dukly Liberec. Z jejich postavení v tabulce je jasné, že tyto dva celky proti sobě nastoupí v předkole letošního playoff. Tudíž v dnešním zápase se hrálo o teoretickou výhodu domácího prostředí. Tento zápas ovládla Dukla Liberec 3:1 a přiblížila se tak osmému Brnu pouze na rozdíl jednoho bodu.

Volejbal Brno – VK Dukla Liberec 1:3 (25:22, 18:25, 19:25, 18:25)

Rozhodčí: Spáčil, Velinov

Počet diváků: 276

Domácí: Hrazdira, Janečka, Mariano, Zmrhal, Crins, Duc Luan, libera Lžičař, Kop. Střídali: Jakubec, Toman, Bukáček, Drahoňovský, Fitz

Hosté: Demar, Leikep, Křesťan, Gomez, Veselý, Kovalchuk, libero Kopáček. Střídali: Staněk, Janků, Pražák

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Liberec hrál dneska výborně na servisu a my jsme měli problém s přihrávkou. Následně nás i dobře bránili a od druhého setu si pohlídali výsledek zápasu.“

Ján Námešanský (asistent trenéra Volejbal Brno): „Set a půl jsme hráli slušně. Potom Liberec začal lépe servírovat, my naopak hůř na podání a v tom se to pak vezlo i další sety. Zápas jsme prohráli na podání.“

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „V první řadě chci pochválit celý mančaft za to, jak jsme to otočili, bojovali jsme a vrátili jsme se do toho nasazení, které jsme měli v sérii tří výher a v poháru, co jsme hráli proti Karlovarsku. V tomhle musíme pokračovat, abychom dokázali dosáhnout nějakého kloudného výsledku v playoff.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Proti Kladnu se nám to doma nepovedlo, takže jsme celý týden makali na tom, abychom jim dneska, jak já říkám, vadili. Počítali jsme s tím, že to bude v Brně těžký zápas. Udělali jsme pár změn. Po tom prvním setu jsme se pomalu dostávali do zápasu. Poté si myslím, že jsme byli vždycky o dva kroky dál. Brno se dostalo pod tlak, začalo riskovat, udělalo pár chyb. My jsme se naopak po dvou zápasech konečně dostali do servisu a tam asi vzniklo naše vítězství. Jsem rád za tři body a musím pochválit kluky.“

Do utkání vstoupili lépe domácí volejbalisté, kteří hned od začátku odskočili Dukle Liberec na tříbodový rozdíl. Hosté se ze začátku hledali na útoku, naopak domácí hráči skládali balóny z první. Petr Brom byl nucen vybrat si brzký oddechový čas za stavu 9:4. Dukle se povedlo, díky výbornému servisu Lukase Demara, vyrovnat stav utkání na 10:10. Ondřej Marek přerušil jeho sérii oddechovým časem. Domácí volejbalisté zlepšili hru v poli a vzali si zpět čtyřbodový náskok 14:10. Hostující lavička na to reagovala druhým oddechovým časem. Liberci se povedlo smazat čtyřbodový náskok a do koncovky prvního setu se šlo za vyrovnaného stavu 18:18. Závěr první sady byl velmi emotivní z obou stran. K vidění byly krásné výměny a hráči svými emocemi vtáhli diváky do zápasu. Domácím volejbalistům se poslední výměny vydařily lépe, první set nakonec strhli na svoji stranu a ujali se vedení v zápase.

Hráči obou celků se o pauze mezi sety uklidnili a začátek druhého dějství nebyl tak vyhrocený jako závěr prvního setu. Skóre bylo vyrovnané, dokud nepřišel na podání opět Lukas Demar, který dobrým podáním zajistil vedení Liberce 5:8. Jeho sérii na podání musel opět Ondřej Marek zastavovat až oddechovým časem. Opět se zadařilo. Lukase se povedlo odztrátovat a stav utkání záhy srovnat 9:9. Druhý set byl dlouho vyrovnaný. Hostující hráči si však do koncovky dokázali vytvořit slušný náskok čtyř bodů (15:19). Liberečtí volejbalisté byli od půlky druhého setu lepším týmem ve všech herních činnostech, zejména na podání, a zaslouženě srovnali stav utkání.

Ve třetím setu se díky dobře hrající zahraniční posile z Brazílie ujali Brněnští brzkého vedení (4:1). Hosté dokázali najít na nástup Brňáků rychlou odpověď a stav utkání naprosto vyrovnat - 9:9 na body, 1:1 na sety. Před závěrem třetí sady Brněnští vlastními chybami, hlavně na útoku, darovali soupeři náskok čtyř bodů (14:18). Brněnskou hru nedokázali zlepšit ani střídající hráči a Dukla se ujala vedení 1:2 na sety.

Filip Křesťan začal z úvodu čtvrtého setu odstřelovat brněnské přihrávače (1:5). Volejbalisté Dukly Liberec se v závěrečné čtvrté sadě vezli na koni z předchozích uhraných setů. K výborně podávajícímu Lukasovi Demarovi se přidal Filip Křesťan, který sázel jedno eso za druhým a na to už domácí volejbalisté nedokázali najít odpověď.

Autor: Pavel Koukal

VSC FATRA ZLÍN - VK LVI PRAHA

V posledním utkání v domácím prostředí letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů hostili hráči VSC Fatry Zlín jednoho z horkých favoritů soutěže, tým VK Lvi Praha. Pozici favorita hosté zvládli bez větších problémů a zaslouženě si odváží všechny tři body. Utkání proběhlo v režimu dobrovolného vstupného, výtěžek bude použit pro válkou postiženou Ukrajinu.

VSC Fatra Zlín - VK Lvi Praha  0:3 (20:25, 20:25, 18:25)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Jan Kubinec

Počet diváků: 380

Domácí: L. Toman, Čechmánek, Šulc, Kozak, Varous, Adamec, libera Viceník, Vodička. Střídali: Lamri, Pavlovský, Gálík

Hosté: Mc Carthy, Mihajlovič, Čech, Nedeljkovič, Janouch, Kriško, liberoJežek. Střídali: J. Toman, Pliasetskyi

Radim Šulc (kapitán VSC Fatra Zlín): „Oba týmy dobře bránily v poli, my jsme však měli problémy v následném protiútoku. Hosté měli kvalitnější servis."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Hosté nás přehrávali ve všech herních činnostech, vyhráli zaslouženě."

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „V důležitých momentech jednotlivých setů jsme vždy domácím odskočili. Jsme rádi za vítězství za zři body."

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Přes problémy s naší dopravou a pozdním příjezdem na utkání jsme zápas zvládli, a to i s tím, že jsme dnes nehráli dobře na servisu. Chtěli bychom tímto velmi poděkovat Volejbalu Brno, jmenovitě Martinu Geržovi, který po poruše našeho autobusu nám zajistil mikrobusy jejich klubu."

V prvním setu si hostující Lvi hned zpočátku vybojovali náskok 2:5. V dalším průběhu měli stav pod kontrolou a domácím nepovolili vyrovnat, natož pustit je alespoň do dílčího vedení. Za stavu 13:15 se pokusil trenér Fatry Obdržálek hru oživit a provedl klasické dvojstřídání, místo Adamce nastoupil Lamri a Šulce vystřídal Pavlovský. Za stavu 16:19 vrátil na plochu základní sestavu. Do koncovky šli hosté ve vedení 19:22 a vybojovali si čtyři setboly. Hned první proměnili, když domácí Adamec útočil do zámezí.

Druhý set začali hosté opět lépe a hned se ujali vedení 1:3. Hráči Fatry rychle reagovali a srovnali na 3:3.  Za stavu 11:10 se hráči Fatry poprvé v zápase ujali vedení, které však mělo jepičího trvání, hosté stav obrátili a za stavu 11:14 si vzali domácí první oddechový čas. Lvi si vedení i nadále udržovali a opět si vybojovali čtyři setboly, ten druhý proměnili zkaženým podáním domácího Šulce.

Do třetího setu nastoupil tým Fatry se změnou na postu smečaře, místo Tomana nastoupil Pavlovský a ihned se ujal vedení 2:0 a 3:1. Potom však hráči Prahy zabrali, zvrátili stav na 4:8 a donutili domácího trenéra k prvním oddechovému času. I v dalším průběhu si Lvi udržovali čtyř až pětibodový náskok a koncovka byla jednoznačně v jejich režii, 16:24.

Autor: Ivan Dostál

VK OSTRAVA – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Ostravský tým se odvážně postavil favoritovi zápasu a tým nabitý zahraničními hráči dva a půl setu hodně trápil. Byl to jeden z nejlepších domácích výkonů v této sezoně. Zkušená Příbram si však ve zbývajícím průběhu zápasu dokázala s bojovně hrajícím soupeřem poradit.

VK Ostrava – VK Euro Sitex Příbram 1:3 (20:25, 25:23, 19:25, 17:25)

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Možnár Martin

Počet diváků: 220

Domácí: Kotas, Mazoch, Vancl, Polynski, Jambor, Jarosinski, libero Sobczak. Střídali: Vašíček, Bauman, Dvořák

Hosté: Böhm, Gomes, Johansen, Madaloz, Trojanowicz, Dolgopolov, libera Verasio, Peterka. Střídali: Hulpach, Šábrt, Rosenbaum, Ureš F.

Damian Sobczak (kapitán VK Ostrava): „První dva sety byly docela dobré, ale pak nám v posledních dvou setech uteklo hodně míčů na příjmu. Tým Příbrami ukázal, že má na čtvrté místo a že je adeptem na některou z medailí.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Chtěl jsem, abychom dnes ukázali, že opravdu jsme schopni se silným soupeřem vyhrát. Budeme potřebovat v předkole play off podporu publika a tak jsme si ho chtěli naklonit na svoji stranu. Udělali jsme v zápase hodně chyb a místy nám chyběla herní energie. Hlavně od vyhraného druhého setu jsem čekal, že na soupeře v tom třetím více vletíme. To se nestalo. Přinutili jsme Příbram ke střídání dvou hráčů základní sestavy, ale nevyužili jsme toho.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes to nebylo jednoduché utkání. Soupeř s námi držel krok ve středních pasážích setů. My jsme dělali hodně nevynucených chyb a proto jsme ztratili druhý set. Pak jsme podali stabilní výkon. Výborně zahrál střídající Ureš, i jemu patří velký dík.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Jsme rádi za výhru 3:1. Ostrava tři sety kousala, hrála dobře. My jsme si vítězství museli vybojovat. Byla to dobrá příprava na poslední zápas doma s Kladnem.“

Do utkání vstupuje lépe Příbram a po úspěšném útoku Madaloze vede 0:2. S podáním Polynského hraje páska sítě (4:4). Polský blokař ve službách Ostravy dělá Kocourům za koncovou čárou problémy (6:4). Bodovým blokem srovnává na 6:6 Gomes. Pokračuje vyrovnaný boj o každý bod. Madaloz srovnává na 12:12. Po technické chybě příbramského bloku srovnává Ostrava na 16:16. Do koncovky však jde s mírným náskokem po výborném podání Madaloze hostující Příbram (18:20). Po špatném útoku domácích zvyšuje Böhm pohodlně na 19:22. V koncovce má Příbram lepší podání i útok. Hosté vyhrávají první set po nevynucené chybě Jarosinského 20:25.

Při podání Kotase vstupuje do druhého setu domácí Ostrava třemi body v řadě (3:0). Madaloz snižuje dobrou obranou na síti na 4:3. Domácím nejde příjem, Vancl marně honí míč zcela mimo palubovku (5:5). Vysoký blokař Gomes posílá Příbram do vedení 8:10. Vzápětí přidává bodový blok Johansen (8:11). Ostrava se marně snaží smazat tříbodový náskok Kocourů. Příbram vede po zkaženém podání Polynského 12:15. Až po vydařeném podání Jambora zrealizuje perfektně útok z pipe Vancl (14:15). Podobně jako v závěru prvního setu, i v tom druhém, tlačí Příbram velmi kvalitním servisem. Při podání Johansena vedou Středočeši 17:20. Po dvou nevynucených chybách Johansena je srovnáno na 22:22. Po nevynucené chybě Böhma je to za stavu 23:23 kdo s koho. Po bloku Kotase má Ostrava první setbol (24:23). Nejzkušenější hráč domácích si vezme i poslední útok druhé sady na sebe a Ostrava po vítězství 25:23 srovnává stav zápasu.

V úvodu třetího setu se vedení 1:3 ujímá při podání Johansena hostující Příbram. Čisté eso argentinského univerzála znamená vedení 1:5. Ostrava snižuje po bloku Jambora a čistém esu Polynského na 5:6. Po Trojanowiczově plachtícím podání a bloku Dolgopolova utíkají Kocouři na rozdíl čtyř bodů (5:9). Jambor ukrajuje dvěma esy z výrazného náskoku soupeře (8:9). Dolgopolovovi pomůže při podání páska sítě (8:11). Ostravu zase trápí příjem při plachtícím podání střídajícího Šábrta (10:14). Příbram si drží bezpečné vedení i při chytrém útoku Böhma (13:17). Ostravu tlačí skvělým podáním Johansen (17:22). Příbram vyhrává třetí set zaslouženě po úspěšném útoku Böhma 19:25.

Po chytrém zakončení Ureše vede v úvodu čtvrtého setu Příbram 1:3. Blok Dolgopolova posune Kocoury k tříbodovému vedení (4:7). Po nevynucené chybě Jarosinského ztrácí domácí již čtyři body (5:9). Za stavu 5:10 střídá Ostrava nahrávače, za Jambora přichází Vašíček. Série Dolgopolova na podání končí za stavu 5:11. Středočeši v tu chvíli jasně dominují zápasu, Ureš zvyšuje na 6:13. Nechytatelné tři přímé body z podání Johansena směřují zápas k rychlému konci (9:18). Trojanowicz zvyšuje středem na 10:20. Ostrava ubere po útoku Vancla z náskoku Příbrami tři body (15:22). Hosté ukončují zápas po zkaženém podání Mazocha a vítězí v poslední dějství zápasu 17:25.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný