28.11.2020

Podruhé už Ústí nad Labem Duklu Liberec nepřekvapilo

Další zápasy UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 byly z původně naplánovaného 12. kola. Do Liberce dorazilo Ústí nad Labem povzbuzené včerejší domácí výhrou nad Brnem. Přestože dva sety bylo Libereckým vyrovnaným soupeřem, na vítězství nad rozjetou Duklou to nestačilo. Jihostroj v domácím prostředí deklasoval Zlín a stejně přesvědčivě „přejeli“ pražští Lvi vždy nepříjemné Brno.

VK DUKLA LIBEREC – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

Po včerejším fantastickém vítězství VK Dukla Liberec nad Jihostrojem České Budějovice čeká dnes Duklu doma další velmi silný tým - nečekaná štika soutěže SKV Ústí nad Labem. Ústí pod vedením velmi zkušeného trenéra Lubomíra Vašiny dokázalo Duklu v prvním letošním kole přehrát 3:2 na sety a stabilně předvádí velmi kvalitní výkony a je právem na druhém místě průběžné tabulky mužské extraligy. I dnes Ústí předvedlo kvalitní výkon a bylo domácím víc jak vyrovnaným družstvem i když si z Liberce dnes neodváží ani bod, protože Dukla vítězí 3:1 na sety.

VK Dukla Liberec – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:1 (25:19, 23:25, 25:17, 25:23)

Rozhodčí: Petr Dušek, Alexander Nedbálek

Domácí: Kriško Michal, Suda Radek, Krajčovič Šimon, Kovalchuk Volodymyr, Kriško Tomáš, Veselý Jakub, libero Kopáček Václav. Střídali: Srb Jiří, Štokr Jan, Shafranovich Alexander, Šulista Petr

Hosté: Beer Marek, Bartůněk Luboš, Bornemann Lars, Tibitanzl Martin, Kobolka Ivo, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří. Střídali: Koloušek Matěj, Kasan Jan, Vodvárka Jan

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Podle mě to byl dnes velice dobrý sport od obou týmů. Pro nás je to vždy s Ústím těžké hrát, protože ti kluci hrají fakt dobře. Hrají dobře v poli a jsou velice trpělivý. Takže je to pro nás cenné vítězství, protože Ústí letos hraje navíc ve velké formě.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes to byl takový urputný volejbal se spoustou obran. My jsme měli výborný vstup do prvního setu, ale postupně jsme hlavně ztráceli účinnost v útoku. Ústí začalo hrát velmi dobře na útoku. Potom jsme trošku hledali optimální sestavu. Až od třetího setu si myslím, že jsme zvýšili důraz na servisu a trošku jsme dostali Ústí do úzkých. Potom jsme začali dobře bránit a zvedli jsme i čísla v útoku. Myslím si, že jsme ve třetím a čtvrtém setu byli nad Ústím.“

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Pro nás to byl dnes velice těžký zápas, protože hrajeme převážně v sedmi lidech a dva zápasy ve dvou dnech jsou docela náročný. Myslím si, že jsme zde odvedli maximum. Bohužel jsme udělali víc chyb než Dukla a tím jsme zde prohráli. Jinak si myslím, že to byl hezký zápas.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes jsme hráli odvážně a v podstatě jsme vypustili trošku tu uzdu toho našeho jako by entuziasmu a také si myslím, že nám trošku dnes chybělo sil. Dostávali jsme šňůry bodů, na které letos toto družstvo zatím nebylo zvyklé. Dnes jsme ale hráli proti soupeři, který má samozřejmě obrovské kvality. Přesto jsme rádi, že si takto můžeme zahrát a budeme nadále pokoušet tu volejbalovou štěstěnu. Budeme se snažit jít zase do dalších zápasů na plné pecky, jako tomu bylo celou tuto sezónu.“

Trenér Dukly Michal Nekola poslal na palubovku vítěznou sestavu ze včerejšího utkání. I Ústí se dnes opírá o své vítězné hráče ze včerejšího utkání proti Brnu. Úvod utkání patří dělovému podání Michala Kriška, a když zaznamenává své čisté eso, trenér Lubomír Vašina již za stavu 3:0 žádá oddechový čas. Až po time konečně první bod míří i na stranu hostů. Po smeči (Parraguirre Vicente) a po dvou blocích se hosté dostávají do nepatrného vedení (5:6). Vedení hostů nemá dlouhého trvání. Trojblok a nekompromisní smeč Jakuba Veselého hned z první vrací vedení na stranu Dukly. Na podání je stále Volodymyr Kovalchuk, a když míří Ústí do autu, domácí se ujímají rychle vedení 9:6. Po přesně zpracovaném těžkém míči v poli (Jakub Veselý) se na útoku nemýlí Michal Kriško a máme tu druhý time Ústí (12:8). Ústí se ale nevzdává a při podání Luboše Bartůňka je opět vyrovnáno (13:13 – time Dukla, blok v sítí, útok Dukly do autu). Po time se na bloku vyznamenává Lars Bornemann a hosté se dostávají do vedení (13:15). Michal Nekola sahá k dvojstřídání, právě příchozí Jan Štokr zaznamenává konečně bod pro Duklu. Další dva úspěšné bloky Šimona Krajčoviče a domácí jsou ve vedení (16:15 – podání Radek Suda). Obě družstva se nám střídají ve vedení. Dukla se neschází na útoku středem a Ústí vede (16:17). Potom ale dvakrát chybuje. Zalívka do autu a přesah na stranu Dukly znamenají dva body pro domácí. Trojblok Dukly zastavuje ústeckého hráče, poté Jan Štokr smečuje přes trojblok přesně do růžku a domácí již vedou 21:17. Šimon Krajčovič svojí plachtou dělá hostům velké problémy, na síti zase kraluje Jakub Veselý (23:17 – blok). Po zkaženém podání přichází první setbol utkání (Tibitanzl Martin) za stavu 24:18. První hosté odvracejí vytlučeným blokem, ale potom zase kazí své podání (Kobolka Ivo) a domácí získávají první sadu.

Druhý set začíná lépe družstvo Lubomíra Vašiny. Při podání Larse Bornemanna odskakují hosté o tři body již za stavu 1:4 (eso). Přesně postavený blok Jiřího Srba snižuje na rozdíl jediného bodu (6:7), ale potom přichází technická chyba na straně Dukly a hosté opět vedou o tři body (6:9). Ale Dukla má v letošním ročníku možná nejlepší obranu na síti. Právě blok může za to, že je rychle vyrovnáno (Jakub Veselý - time hosté), 9:9. Vyrovnaný stav netrvá dlouho. Opět nepříjemné tvrdé podání Larse Bornemanna dělá Dukle velké problémy a Michal Nekola musí žádat oddechový čas (10:13). Po time Dukla při podání Petra Šulisty srovnává s hosty bodově krok (15:15 – eso). Po bloku Marka Beera hosté odskakují o dva body (15:17). Vedení si hosté udržují až do samotné koncovky (18:20). Až blok Petra Šulisty srovnává stav na 20:20 (time hosté). Po time opět Petr Šulista blokem zastavuje (Parraguirre) a domácí získávají další bod (21:20). Ani to nezastavuje s chutí hrající hosty. Chycené míče proměňují v body a rychle vedou 21:23. První setbol pro hosty získává z hlavního kůlu Vicente Parraguirre (22:24). Matěj Koloušek kazí podání a domácí ještě žijí. Druhý ale proměňuje Vicente Parraguirre smečí z hlavního kůlu a je vyrovnáno 1:1 na sety.

I ve třetím setu se po tvrdém zakončení dostávají hosté do dvoubodového vedení (1:3 – Ivo Kobolka), ale po přímém bodu z podání je rychle vyrovnáno (Tomáš Kriško - 4:4). Bohužel pro domácí přichází dotek sítě při útoku a dvoubodové vedení si hosté berou zpět (4:6). Při podání Honzy Štokra se na síti vyznamenává Šimon Krajčovič signálem středem, vzápětí hosté hrají nečistě a Dukla se dostává poprvé ve třetím setu do vedení (8:7 – time hosté). Chytře vytlučený blok (Tomáš Kriško) posouvá Duklu do dvoubodového vedení (11:9), po smeči Ivo Kobolky do autu náskok Dukly narůstá (13:10 – time hosté). Jakub Veselý svým plachtivým podáním zaznamenává přímý bod a náskok se již vyšplhal na čtyři body (17:13). Jednoblok Šimona Krajčoviče zastavuje signál středem, Alex Shafranovich si připisuje eso a domácí již vedou 21:15. První setbol třetí sady si připisuje Tomáš Kriško, když svojí smečí trefuje hlavu blokujícího hráče a od hlavy míč míří daleko do zámezí. Hned první setbol proměňuje Honza Štokr, když z velké nouze vytlouká trojblok Ústí a domácí se ujímají vedení 2:1 na sety.

Do čtvrtého setu vstupuje lépe Dukla. Dva bloky (Volodymyr Kovalchuk a Jakub Veselý) posílají Duklu do vedení 3:0. Již za stavu 5:1 hosté zastavují rozjetou Duklu oddechovým časem (Tomáš Kriško - smeč). Při podání Luboše Bartůňka se hostům daří přiblížit Dukle na jediný bod (11:10 – blok Matěj Koloušek, time Dukla). Po time se na útoku daří Honzovi Štokrovi a trenér Lubomír Vašina si rychle žádá oddechový čas (14:11). Další plusový bod si připisuje Alex Shafranovich z hlavního kůlu a náskok Dukly narůstá (16:12). Honza Štokr včera proti Jihostroji odpočíval a dnes hraje s velkou chutí (18:13 – útok). Hosté se v závěru utkání snaží střídáním zastavit Duklu, ale domácí hrají naprosto bez chyb a za stavu 24:19 po další parádě Honzy Štokra na útoku tu máme první mečbol. Blokem Vicente Parraguirre odvrací konec utkání. Druhý mečbol blokem Marek Beer a domácí trenér Michal Nekola využívá svůj oddechový čas. Ani po time se nedaří Dukle utkání ukončit, proti je opět Vicente Parraguirre, který 2x úspěšně útočí z hlavního kůlu a Dukle již zbývá poslední mečbol (24:23). Naštěstí pro Duklu - Matěj Koloušek kazí své podání a Dukla vítězí 3:1 na sety.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VSC FATRA ZLÍN

Oba týmy chtěly napravit dojem z pátečního utkání, které na palubovkách soupeřů prohrály. Jihostroj šel do utkání jako jasný favorit a průběh zápasu potvrzoval jeho roli. Zlínští téměř celý zápas pouze doháněli domácí mužstvo, které si v každém setu vytvořilo bezpečný náskok. České Budějovice sice nehrály svoje nejlepší utkání, ale i tak zvládly utkání bez ztráty setu. Jihostroj si tak připsal další tři body do tabulky, díky kterým potvrdil svou roli vedoucího celku UNIQA extraligy.

VK Jihostroj České Budějovice – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:17, 25:21, 25:21)

Rozhodčí: Buchar T., Poláček J.

Domácí: Todua, de Amo, Michálek, Mach, Schouten, Zmrhal, libero Kryštof. Střídali: Koranda, Stoilovič, Rejlek

Hosté: Šulc, Kozák, Varous, Adamec, Motyčka, Navláčil, libero Viceník. Střídali: Lamri, Žák

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Ač to výsledkově nevypadá, tak to byl těžký zápas. Na výhru jsme se docela nadřeli jenom proto, že jsme udělali strašnou spoustu chyb. Do příště se chyb musíme vyvarovat, protože by nás to mohlo stát body.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Druhé zápasy jsou vždycky takové polomrtvé. Hráči se nemohli dostat do tempa. Snažíme se do sestavy zapracovat kluky, kteří doteď tolik nehráli, jako jsou Casey Schouten a Mára Zmrhal. Proti soupeři z konce tabulky se motivace nachází trochu hůř a na utkání to bylo znát.“

Vojtěch Navláčil (kapitán VSC Fatra Zlín): „Mrzí nás, že jsme neuhráli ani jednu koncovku. Předvedli jsme bojovný výkon a rapidně jsme se zlepšili od včerejšího zápasu s Karlovarskem. Škoda sérií, kdy jsme neubránili soupeřův servis a špatně jsme odpřihrávali pár balonů. Tím nám soupeř utekl.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Domácí byli lepší na servisu a my jsme se s tím nedokázali vypořádat, což rozhodlo. Soupeř byl zkrátka lepší než my.“

Jihostroj do zápasu vstoupil s univerzálem Schoutenem, který tentokrát dostal přednost před zkušeným Rejlkem. Na Kanaďanovi byla vidět od začátku zápasu velká chuť se konečně předvést. Domácí si od počátku vytvořili vedení, které si bezpečně drželi. Zlín dělal chyby, čehož Jihostroj využíval. Přesto ani domácí nehráli dominantně. Náskok Českých Budějovic se postupně zvyšoval a za stavu 20:15 už měly první set ve svých rukou. Když pak přidal eso de Amo, nikdo o vítězi prvního setu nepochyboval.

Druhý set byl od počátku v režii Jihostroje. Domácím se dařil servis, hosté kupili chyby. Když vedli Jihočeši už 11:2, zdálo se, že je jasno. Zlín sice vzápětí odpověděl pěti body, ale k tomu, aby se dostal zpět do hry, to nestačilo. Kvalita mančaftů se projevila, přestože Jihostroj nepůsobil suverénně a také chyboval. S koncem setu se ještě Zlín dostával do hry a zdramatizoval koncovku setu. Sérií bodů se dostal na dostřel Jihostroje, ale ani snížení na 20:23 a 21:24 z jeho pohledu nestačilo.

Ve třetím setu byl scénář podobný jako v předcházející sadě. Jihostroj vysoko vedl, ale Zlín začal náskok stahovat. Domácí neměli bezchybný servis, ale přesto byl lepší než podání hostujícího týmu. České Budějovice sice rozhodně nehrály svoje nejlepší utkání v sezoně, ale na poměrně poklidné vedení to stačilo. Zápas nebyl pro oko diváka příliš atraktivní a chvílemi se trápil i domácí tým. I tak si tři body za jednoznačnou výhru 3:0 připsali Jihočeši, kteří tak potvrdili svou pozici vedoucího celku UNIQA extraligy.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK LVI PRAHA – VOLEJBAL BRNO

Další domácí zápas Lvů v UNYP Aréně - Sparta  Podvinný mlýn. Lvi si pomalu zvykají na nové prostředí a je to vidět na jejich chuti do hry. Dnes ale přivítají silné a nevyzpytatelné Brno, které když trefí servis a přidá svoji agresivitu, tak je schopné porazit kohokoliv. Chce se říci, že fanoušci se mají na co těšit, ale bohužel jen Ti co sledují internetové vysílání – dnes se vysílá na čtyři kamery s komentářem.

VK Lvi Praha - Volejbal Brno 3:0 (25:17, 25:16, 25:23)

Rozhodčí: Velimov, Pecháček

Domácí: Nedeljković, Janouch, Skakić, Špulák, Mihajlović, Smith, libera Havlas, Ježek. Střídali: Toman, Pliasetskyi, Král

Hosté: Licek, Klajmon, Toman, Hrazdira, Pražák, Římal, libera Lžičař, Špelda. Střídali: Provazník, Jakubec, Kaška

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Výborný vstup do zápasu, hlavně na servisu, do kterého jsme šli agresivně, a vycházel nám. To nám velmi pomohlo a také usnadnilo obranu. Brno se nedokázalo prosadit na útoku proti složenému bloku. Ve třetím setu nás trochu dohnali, začali riskovat na servisu a to jim vycházelo. Nicméně jsme udrželi naši kvalitu a vyhráli jsme ve třech setech.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Další domácí utkání a výhra 3:0 nad Brnem. Já jsem rád, že jsme navázali na předchozí výkony a pořád se zlepšujeme. Dneska jsme byli opravdu silní a to hlavně na servisu a doufám, že v tom budeme pokračovat a přeneseme si to i na venkovní utkání.“

Michal Hrazdira(kapitán Volejbal Brno): „První dva sety nás Praha jednoznačně přehrála na servisu. Bohužel se asi projevuje, že týmy hrají různé zápasy v různých dnech a potom ta únava a cestování může být znát. Ve třetím setu jsme se trochu rozkoukali a bohužel jsme to nedotáhli do konce a nezajistili si lepší výsledek.“

Ondra Marek (trenér Volejbal Brno): „Hodnocení je jednoduché, velmi nás mrzí včerejší porážka z Ústí, kde jsme mohli vyhrát nebo urvat nějaké body, ale hráli jsme špatně. Dneska ale gratuluji Praze k parádnímu výkonu, kde jsme dva sety neměli vůbec nárok. Jsem rád, že i s mladýma hráči, jsme se ve třetím setu dokázali Praze vyrovnat. Praze ale patří zasloužené vítězství a moje gratulace.“

Od samého začátku utkání hrají domácí s velkou chutí a agresivním servisem zaskočili hosty z Brna. Lvi vedou 8:5. Přesvědčivý výkon pokračuje a ve velkém stylu hrají všichni smečaři - Smith a Mihajlović. Oba útočí s úspěšností přes 60%. Na servisu kraluje Stefan Skakić, dává tři esa a Lvi vedou 16:12. Přihrávka hostů se pohybuje lehce nad úrovní 20% a nedaří se připravit po tak špatné přihrávce útok, který by domácím uškodil. Lvi vítězí v setu jasně 25:17.

Obrovskou dravost si Lvi přenáší i do druhého setu a díky výbornému podání drží Brno pod tlakem, ze kterého se nemohou vymanit. Za stavu 16:7 pro Lvy působí hosté odevzdaným dojmem. K tlaku na servisu a útoku přidávají Lvi čtyři bodové bloky a jasně vítězí i v druhém setu 25:16. V této fázi zápasu domácí jasně přehrávají svého dnešního soupeře ve všech činnostech.

V úvodu třetího setu mění trenér Marek postavení a střídá mladé hráče, snaží se tím vyvést z rytmu svého dnešního soupeře. Domácí ale vstupují i do třetího setu velmi dobře a od začátku vedou 8:5. Brňané sázejí vše na svůj servis a podávají na hranici rizika. Daří se jim odtáhnout domácí Lvy od sítě a svým zlepšeným útokem, vedeným především přes střídajícího Jakubce, snižují skóre na 16:15. Poprvé v utkání se hra vyrovnává, přichází tři bloky hostů a s tím i první vedení Brna 19:21. Žádné zdramatizování koncovky však nepřichází, protože domácí bezchybně útočí na ztrátu a blokem Nedeljkoviće srovnávají skóre na 23:23. Za tohoto stavu je na podání Matej Mihajlović a dvěma esy, i přes druhý time-out hostů, zakončuje set 25:23 a v celém utkání vítězí pražští Lvi 3:0 a získávají zaslouženě tři body.

Autor: Miloš Kočka