4.11.2021

Překvapit lídra mužské extraligy se ústeckým volejbalistům nepodařilo

K úvodnímu zápasu 7. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 přicestoval na palubovku ústeckého SKV aktuálně první celek extraligové tabulky z Českých Budějovic a jeho motivace byla jednoznačná. Naplno bodovat a nepřipustit žádné překvapení. Oproti tomu SKV se určitě chtělo proti favoritovi vytáhnout a před evropskými poháry si podstatně zvednout sebevědomí. Utkání bylo jistě speciální pro českobudějovického trenéra Reného Dvořáka, který v Ústí nad Labem začal svou extraligovou trenérskou kariéru, stejně jako pro Martina Tibitanzla, kterého na druhé straně Jihostroj vychoval pro extraligový volejbal.

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (17:25, 18:25, 23:25)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Dmejchal Matěj

Počet diváků: 460

Domácí: Miloš Vemič, Martin Tibitanzl, Rik van Solkema, Radek Suda, Marek Beer, Jiří Srb, libero Jiří Kořínek. Střídali: Matouš Lank, Jan Pospíšil, Jan Kasan, Radek Baláž, Ivo Kobolka

Hosté: Miguel De Amo, Petr Michálek, Radek Mach, Casey Schouten, Filip Stoilović, Oliver Sedláček, libero Martin Kryštof. Střídal: Josef Polák

Jiří Kořínek (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Budějovice předvedly koncentrovaný výkon s menším počty chyb. Gratuluju jim k vítezství.

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Budějovice měly zápas pod kontrolou. Střídali jsme výborné chvilky s těmi slabšími, bohužel těch bylo více. Naše chyby přicházely v důležitých momentech, a právě na stabilitě herních činností musíme neustále pracovat. Zápasy s takto silným soupeřem s výbornou obranou a zápasovými zkušenostmi nám můžou jenom pomoci pro sbírání zkušeností pro náš tým a nadcházející zápasy.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem hrozně rád za tři body, protože odsud se vozí těžko. Naštěstí jsme zvládli dvakrát otočit dva sety a vezeme domů tři body.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „První set jsme hráli velmi slušně, drželi jsme Ústí pod sebou. Začátky dvou dalších setů jsme bohužel prospali, mysleli jsme asi, že to půjde samo. Na druhou stranu jsme dobrou sérií na servisu a obranou sety otočili a získali jsme vítězství.“

V začátku utkání přebírají otěže hosté z Jižních Čech. Rychle si vypracují náskok, který se jim daří držet až do konce setu. Ústí reaguje sérií střídání a timeoutů, hra se vyrovnává, ale hosté neponechávají nic náhodě a vývoj prvního setu si hlídají až do úspěšného konce.

Kdo čekal dominanci hostujícího celku v druhém poločase, tak se ale šeredně spletl. Ústí začíná vedením 5:1 a trenér Jihočechů René Dvořák musí sahat po timeoutu. Budějovice ale koncentrovanou hrou stahují na 6:7 a za stavu 17:16 se poprvé dostávají do vedení. Vyrovnané koncovky se po napínavém průběhu setu fanoušci na Slunetě nedočkali. Budějovice kontrolují závěr setu a Schouten ukončuje druhou sadu esem.

Třetí set opět začíná dobře pro domácí celek. Vedení 4:1 donutí sáhnout hosty po prvním timeoutu. Jihostroj se o chvilku na to dočká i první žluté karty v utkání a následně si bere za stavu 8:4 pro domácí druhý oddechový čas. Od té doby ale Jihostroj podstatně zlepšuje svůj výkon a otáčí vývoj zápasu. Odskakuje na rozdíl několika bodů a po esu Schoutena (13:18) to vypadá, že je rozhodnuto. Radek Suda ale o chvilku později snižuje na 15:19, přichází blok a poté eso a složený balon Rika van Solkemy a je před námi vyrovnaná koncovka (21:21), ve které jsou ale následně úspěšnější Jihočeši a využívají první mečboll. Hala na Klíši ale rozhodně viděla poutavý volejbal s napínavými zápletkami. Hosté ovšem potvrdili svou kvalitu a odvážejí si tři body, na které si jistě mysleli.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová