21.1.2023

Sobotní 21. kolo mužské UNIQA extraligy se obešlo bez překvapivých výsledků

Jednadvacáté kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 nepřineslo žádné překvapení. Papíroví favorité potvrdili své ambice a neztratili ani bod. Lvi i přes první prohraný set vezou z Benátek nad Jizerou plný bodový zisk. Stejně tak i Odolena Voda z Ústí nad Labem, Dukla Liberec z Příbrami a Jihostroj České Budějovice z Beskyd. Domácí palubovku využili k zisku tří bodů kladenští Orli, kteří nedopřáli ani bod Zlínu a Brno, které vyprovodilo bez vítězného setu z Beskyd posílenou Ostravu.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VSC FATRA ZLÍN

Předpokládanou výhru Kladna v utkání 21. kola provázely nečekané porodní bolesti. Hráči Fatry Zlín nechali ostych kdesi na D1 a domácím favoritům cestu za třemi body celý zápas úspěšně komplikovali. Orli vyrobili celkem 31 nevynucených chyb a svůj herní rytmus nalezli až v půlce třetího setu. Nepochopitelnou nervozitu jim pomohlo setřást zejména kvalitní podání. Střelnici si otevřel Petr Špulák, který zaznamenal celkem 10 es.

Kladno volejbal cz – VSC Fatra Zlín 3:1 (25:20, 22:25, 25:16, 25:21)

Rozhodčí: Hladišová, Velinov

Počet diváků: 300

Domácí: Fortuník, Seppӓnen, Kyjanica, Platačs, Kraffer, Špulák, libera Kunc, Čmel. Střídali: Hýský, van Solkema

Hosté: Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozák, Pražák, libero Viceník. Střídali: Adamec, Gálík, Toman, Pavlovský

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Důležité tři body. Průběh zápasu nebyl takový, jaký jsme si představovali. Bylo tam velké množství chyb, které nebyly třeba, dnes nebyl potřeba tak velký risk. Měli jsme nechat soupeře možná víc hrát, ale dobře, že jsme se dokázali vrátit do hry, zkoncentrovat a v důležitých momentech ty sety obrátit na naši stranu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Během utkání jsme dělali velké množství nevynucených chyb. Zkomplikovali jsme si tím průběh zápasu. Jsem rád, že pak se náš výkon zlepšil a že máme tři body.“

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes rozhodl servis domácích, bohužel jsme se nedokázali vypořádat se Špulyho servisem. Dostali jsme nějaká esa, třeba tři v každém setu, s tím se pak hraje trošku blbě.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Hráli jsme to, co nám Kladno dovolilo na servisu. Byli lepší na podání, dávali nám esa v sériích. Jinak jsme podle mě byli vyrovnaný soupeř, jen škoda těch es.“

Domácí tým do zápasu vstoupil odhodlaně a vedl 8:5 po dvou esech reprezentanta Špuláka, když si trenér Obdržálek bral první time-out. Zlín poté skóre dotáhl na rozdíl jediného bodu útokem a blokem Čekety. Následovala pak série chyb na obou stranách a týmy se skoro nedostaly do hry. Orli v koncovce utekli Fatře o pět bodů, když útočil střídající Hýský a další dvě esa zaznamenal Špulák.

Od začátku druhého setu začal být Zlín daleko iniciativnější. Osm bodových útoků a dva Pražákovy přímé body z podání znamenaly vedení 8:12. Kladenská lavička zareagovala dvojstřídáním, kdy se na hřiště dostala dvojice van Solkema-Hýský. Orli začali postupně Fatru dotahovat, ale dvě nevynucené chyby znamenaly, že Zlín odskočil na 16:22. Kladno sice mohutně finišovalo, útok a blok kapitána Kraffera přiblížily domácí na rozdíl pouhých dvou bodů, ovšem van Solkemův servis do autu znamenal výhru hostů 22:25.

Ve třetím a čtvrtém setu svěřenci Milana Fortuníka znatelně zvýšili koncentraci a z toho pramenil snížený počet nevynucených chyb, když jich vyprodukovali pouze pět, respektive šest. Tento fakt ovlivnil i průběh zbytku zápasu. Ve třetí sadě se Zlín dostal do vedení 5:8, ale od tohoto okamžiku Kladno přeřadilo na vyšší rychlost a trpělivou hrou se dostalo postupně před Fatru. Zlínská lavička se domácí snažila v rozjezdu zastavit za stavu 17:14 time-outem, ale od té chvíle to bylo pouze Kladno, které bodovalo a získalo sadu 25:16.

Čtvrtý set si nastartovaní Orli nenechali vzít a od začátku jasně ukázali, že s tiebreakem rozhodně nepočítají. Vedení 7:1 drze hrající Zlín stáhnul, oba týmy začaly hrát bez chyb a byl k vidění velmi pohledný a bojovný volejbal. Ve střední pasáži se projevila zkušenost blokaře Čechmánka, když třemi body v řadě svoje družstvo dotáhl na rozdíl pouhých dvou bodů. Domácí už ale nezaváhali a koncovku zápasu si pohlídali. Mečbol proměnil blokem Lukáš Kyjanica a Orli se mohli radovat z první letošní výhry na domácí půdě.

Autor: Michaela Doležalová

VOLEJBAL BRNO – VK OSTRAVA

Domácí Brno bojuje o co nejlepší umístění v tabulce pro předkolo play-off, proto bylo toto utkání pro ně důležité pro zisk bodů. Ostravu zřejmě poslední příčka na konci základní části nemine. Nicméně ze dvou výher v této sezoně získala jednu proti Brnu a proto proti domácím cítila šanci bodovat. Navíc před koncem přestupového období hosté posílili čtyřmi hráči z Beskyd. Brnu ale zápas vyšel, zejména na podání hrálo výborně, Ostravě nic většího domácí hráči nedovolili, a proto domácí zvítězili hladce 3:0.

Volejbal Brno – VK Ostrava 3:0 (25:14, 25:18, 25:12)

Rozhodčí: Buchar T., Dmejchal M.

Počet diváků: 267

Domácí: Kovalchuk, Janků, Janečka, Zmrhal, Hrazdira, Crins, libero Kop. Střídali: Jirásek, Toman

Hosté: Mišek, Jarosinski, Polynski, Perry, Fořt, Muroň, libera Vancl, Jelen. Střídali: Vašíček, Dvořák, Mazoch, Motyčka, Bauman

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Podobný zápas jak před týdnem s Ústím. Tlačili jsme do servisu, ten vycházel a nedali jsme jim šanci. Atmosféra byla výborná, za což fanouškům děkuji.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Zvládli jsme roli favorita, dobře jsme podávali a útočili. Zasloužené tři body.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Jednoznačný zápas. Začalo to tak, jak jsme čekali, ale neustáli jsme to na příjmu, a to se pak těžko hraje, když útočíme do plných. Gratuluji Brnu, dnes bylo jednoznačně lepší.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): Domácí zaslouženě vyhráli, hráli výborně. Zásadní rozdíl mezi družstvy byl na podání a přihrávce.“

Utkání začali lépe domácí volejbalisté. Po úspěšných bodových míčích a stabilní ztrátě reaguje hostující trenér oddechovým časem za stavu 6:2, Brno ale nepolevuje a přichází druhý oddechový čas za stavu 10:2. Další fáze setu je vyrovnaná, což ale vyhovuje domácím, průběžný stav 18:12 pro Brno. Do koncovky se dostává na podání brněnský Jirásek a daří se mu. V prvním set nakonec vítězí domácí 25:14.

Druhý set začíná vyrovnaněji, první větší vedení mají domácí za stavu 8:5, kdy je také hra přerušená oddechovým časem. Střední část setu je vyrovnaná, ani jedno družstvu nepodává více než dvakrát. Za stavu 16:13 pro Brno drží sérií podání David Janků a navyšuje náskok na 22:13. Hosté v průběhu této série ještě zkouší kouskovat hru střídáními. Set nakonec končí 25:18 pro Brno.

Začátek třetí sady je jak na houpačce. Nejdříve vedou domácí 5:3, vzápětí  hosté otáčí na 5:6 při podání Perryho, aby pak Brno při podání Hrazdiry otočilo na 18:6. V této sérii domácí hrající asistent výborně podává, jeho spoluhráči dobře brání na síti a Ostrava postupně pokládá zbraně. Nepomáhají ani oddechové časy a střídání. Dobré podání předvádí opět střídající Jirásek. Domácí nepolevují, hosté se nemohou vzpamatovat a set končí 25:12 a vítězstvím domácích.

Autor: Ján Namešanský

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK DUKLA LIBEREC

V jednadvacátém kole volejbalové UNIQA extraligy vyzvala domácí Příbram dosavadního lídra tabulky VK Dukla Liberec. Favorit byl před zápasem předem určený, Příbram mohla pouze překvapit a pokusit se urvat nějaký ten bod, který by byl vzhledem k blížícímu se konci základní části soutěže zlatý. Liberec ale v zápase nedal domácím šanci a suverénně v Příbrami zvítězil 3:0 na sety.

VK Euro Sitex Příbram – VK Dukla Liberec 0:3 (19:25, 17:25, 19:25)

Rozhodčí: Rychlík D., Nedbálek A.

Počet diváků: 591

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídali: Pereira, Ureš

Hosté: Krajčovič, Bryknar, Demar, Nikačevič, Gavenda, Dias Gomez, libero Maar. Střídali: Pavlíček, Staněk

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Liberec ukázal, proč je první. Dnes hráli s druhým nahrávačem, i tak předvedli kvalitu a dnes jsme na ně neměli. Chvilkama jsme se snažili, občas nějaký záchvěv, ale byli jsme jasně horší tým. Nesmíme se z toho nějak zbláznit, protože do této chvíle jsme všechny důležité zápasy vyhráli, budeme mít doma Ústí, poté jedeme do Brna, to jsou hratelní soupeři, takže musíme mít hlavy nahoře. Dnešní zápas není pro nás až tak podstatný.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Jednoznačný rozdíl přihrávka, útok, protože my jsme dneska Liberci vůbec nevadili, co se týče obrany. Samozřejmě se projevila jejich kvalita, hlavně na útoku, a i když jsme se dnes trefili do servisu, tak si to dokázali odpřihrávat a zkrátka my jsme pak nestačili na obraně.“

Šimon Bryknar (nahrávač VK Dukla Liberec): „Jsem rád, že jsme to dnes zvládli za tři body a celkem rychle. Věděli jsme, že se v Příbrami nehraje lehce, kvůli hale, domácí tu hrají dobře, ale zvládli jsme to tak, jak jsme chtěli, takže z naší strany spokojenost.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsem rád, že jsme to dnes zvládli, že to zvládnul Bryky, protože byl zraněný a popral se s tím, a také, že pomohli ostatní hráči. Těší nás, že jsme tento zápas tady v Příbrami zvládli.“

První set probíhal více méně podle očekávání. Hosté si hned na začátku utkání vybudovali náskok, na který Příbram nedokázala reagovat, neboť nedokázala držet s hosty krok, což bylo patrné i za statistik. Domácí zaostávali ve všech herních činnostech. Nakonec Příbrami mírně pomohlo dvojstřídání nahrávač-univerzál, lehce srovnala krok, ale k obratu nad dominujícím Libercem to nestačilo. První set skončil 25:19 ve prospěch Dukly.

Druhý set se odehrál v podobném duchu jako ten první, akorát s tím rozdílem, že byli domácí donuceni vyčerpat oddechové časy rychleji, stejně jako zopakování dvojstřídání z prvního setu. Dukla byla jednoznačně lepší v obraně na síti a také na útoku. Ze hry hostujícího celku bylo vidět, že trenér Demar své hráče velmi dobře takticky připravil, především co se obrany na síti týče, Příbramští prakticky vždy útočili do srovnaného dvojbloku. Druhý set skončil ještě větším rozdílem ve prospěch hostů – 25:17.

Třetí set začal svým servisem výtečně domácí nahrávač Daniel Rosenbaum ml., který si připsal dva přímé body ze servisu. Poté začala přetahovaná a jednalo se o dosud nejvyrovnanější fázi zápasu. Pěkné výměny byly vidět na obou stranách a ztrátovalo se prakticky bez výjimky vždy na první pokus. Liberec si i přes horší přihrávku stále držel vysokou úspěšnost na útoku, což bylo klíčové, aby se Příbram nedokázala hostům odtrhnout. Skóre bylo vyrovnané až do stavu 11:11, po chybě domácích na útoku už hostující Dukla odskočila na rozdíl dvou bodů a následně ještě více. Za stavu 12:16 již měli hosté výsledek utkání ve vlastních rukou a nedopustili žádný zvrat. Liberec po 80 minutách hry odjíždí z Příbrami bez ztráty setu.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Adriana Micáková

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – AERO ODOLENA VODA

Dálnice D8 je významný tah z Prahy směrem na Německo. Cestou na vánoční trhy do Drážďan mohou Pražáci minout dvě významná volejbalová města. Prvním je město mezi poli a letištěm, Odolena Voda. Druhým je významné kulturní a historické centrum, nazývané taktéž jako „Česká Florida“. Ano, bavíme se o Ústí nad Labem. A proto je zápas mezi Odolenou Vodou a SKV nazýván táž jako soubojem o právě zmiňovanou dálnici D8.

SKV Ústí nad Labem – AERO Odolena Voda 0:3 (23:25, 13:25, 26:28)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Martin Možnár

Počet diváků: 508

Domácí: Srb, Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, libero Kořínek. Střídali: Beer, Kopecký, Fišer, Vodvárka

Hosté: Chancy, Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, Ferraro, libera Ježek, Hadrava. Střídali: Chevalier, Jachnicki, Cukur

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Z naší strany hroznej výkon, měli bychom se zamyslet.“

Marek Beer (asistent kapitána SKV Ústí nad Labem): „Nemyslím si, že bychom z tohoto zápasu měli odcházet bez bodu. Ale v důležitých momentech jsme často nevolili správná řešení a také bychom se neměli bát prásknout do balonu v důležitých momentech. Do závěru soutěže se na tyto činnosti jistě zaměříme, abychom se poprali o postup do play-off, což je naším cílem.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Já jsem samozřejmě rád za tři body. Dneska jsme to myslím vyhráli hodně nasazením. Hodně jsme bojovali, na útoku hodně dobře. Děkujeme našim fanouškům, že dorazili v tak hojném počtu a podpořili nás v ústecké aréně. A teď se budeme připravovat na středeční zápas v Českém Poháru.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Důležité tři body pro Odolku a jsem rád, že jsme to zvládli. Víme, že se tady hraje těžko. Bylo to znát v koncovce prvního a posledního třetího setu, ale těší mě, že jsme v klidu získali tři body. Takže já jsem rád.“

Nejdříve musíme pochválit fankluby. Hosté dorazili v plné polní a domácí se taky vyzbrojili na utkání. Celý zápas se odehrál ve skvělé atmosféře zaplněné haly na Klíši. Už víme, co se dělo v hledišti. A jak to vypadalo na jevišti?

První set začínají skvěle domácí a celkem netradičně dobře vstupují do utkání. Odměnou jim je vedení 6:1 a timeout hostí. Pak ale nastupují hosté, přidávají vyšší rychlostní stupeň a ukazují, proč jsou v horní části tabulky a mají již prakticky jistý postup do playoff. Postupně srovnávají hru. Nedaří se jim ale odskočit a s SKV se přetahují o každý bod. Do koncovky se jde za vyrovnaného stavu 20:20. Celý set ukončuje Ferraro blokem, 23:25.

Druhý set je na hřišti i mimo něj veselo. Hosté začínají mohutnou sérií a vedou postupně až 1:7. Domácímu trenérovi Vašinovi se nelíbí, že mu lavička vysedává a mohutně burcuje své svěřence k alespoň nějaké aktivitě ve čtverečku. Na hřiště se dostává domácí nahrávač Kopecký a smečař Fišer. SKV ale dostává „bídu“ 1:11. Ústí sice postupně stahuje, ale sebevědomě hrající AERO si hlídá průběh zápasu. Na scoreboardu jsou dokonce k vidění i takzvané Vánoce. Ano, hosté vedou 12:24. Ano, tušíte dobře… Modrobílí vedou 2:0 sety.

Csaplárova past? Vedení domácích 5:1 vypadá velmi nadějně, ale tuto situaci již hosté jednou zažili. Zbytečně nepanikaří jak na hřišti, tak mimo něj a smysluplnými tahy postupně vyrovnávají průběh zápasu. Postupně se hra srovnává za stavu 18:18 a Vodolka vstupuje lépe do koncovky. Za stavu 18:23 už to vypadá na jasnou koncovku pro AERO. To by ale nesměl na servis přijít Suda, který zavelel ke své klasické sérii. Kvalitní servis a obrana zdobí koncovku celého utkání. Postupně blokují Lank, Bere, opět Lank a Vodvárka, Suda následně z pipe posílá domácí do vedení 24:23. Hosté srovnávají středem, následně ale Bere blokem posílá opět do vedení SKV. Perfektní koncovku nakonec ukončuje stylově esem hostující univerzál Hladík.

A tak nakonec se nezpívá z hrdel Ústeckých, ale halou se linou popěvky hostí. Letos je dálnice D8 Vaše Vodoláci! Ale na podzim se o ní popereme znovu!

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK LVI PRAHA

Do Benátek po Jihostroji dnes přijel další těžký soupeř – VK Lvi Praha. Lvi Praha v minulém kole prohráli s Kladnem na domácí palubovce a v týdnu vypadli ve 4. kole v Českém poháru mužů s Karlovarskem po velké bitvě až v tiebreaku 15:17. Benátky doma hrají velmi dobře, a dokonce s Jihostrojem získaly důležitý bod, přesto se krčí na předposlední příčce extraligové tabulky. To hosté jsou na tom daleko lépe, patří jim třetí místo, a proto byli pro dnešní utkání favoritem. Přesto Benátky hned v prvním setu Lvy zaskočily kvalitní a pestrou hrou a v koncovce zvítězily. Po změně stran ale Pražané zcela ovládli hru a bylo vyrovnáno. Ve třetím setu byly Benátky až do koncovky ve vedení, ale set opět patřil hostů. Ve čtvrtém setu favorit utkání ukázal svoji herní sílu a z Benátek si odváží plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou - VK Lvi Praha 1:3 (25:23, 15:25, 24:26, 11:25)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Roman Marschner, čároví Alen Jusič, Jiří Čermák, delegát utkání Jan Večeřa

Počet diváků: 350

0Sestavy (od zóny I):

Domácí: Kamil Durski, Patrik Pokopec, Pavel Švandrlík, Matouš Kratochvíl, Matěj Koranda, Martin Hudák, libero Michal Kotek. Střídali: Oleksandr Dergunov, Filip Křesťan, Martin Fikar, McAinsh Conal Tain, Michal Roháček

Hosté: Jakub Janouch, Daniel Čech, Martin Tibitanzl, David Kollátor, Tomáš Kriško, Valerii Todua, libera Milan Moník, Matěj Šálek. Střídali: Ivan Pliasetskyi, Gabriel Soares Pessoa, Jan Vodička, Casey Adam Schouten

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): „Dnes to byl vyrovnaný zápas. Byl to zápas, který nám bohužel utekl mezi prsty. Udělali jsme víc chyb, prostě v některých situacích měli víc štěstí Pražané, což je pro nás smůla. Samozřejmě musíme ale bojovat za každého stavu. Vypadá to, že některé sety vypustíme, ale je to spíš pro nás taková flustrace, ze které se my nemůžeme dostat. Musíme na tom ještě víc zapracovat a nyní se dobře připravit pro nás důležité zápasy. Gratuluji Pražákům.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): Zápas jako takový se pro nás nevyvíjel vůbec špatně. Ale ty dva sety, které byly vyrovnané, jsme nehrály špatně, i si myslím, že jsme byli dokonce lepší. Bohužel jsme nedotáhli z nějakého důvodu koncovku ve třetím setu a to dnes rozhodlo.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Je to pro nás cenné vítězství, protože musíme uznat, že domácí hráči hráli velmi dobře. To, že máme tři body, tak musíme poděkovat, tak to nevím komu. Asi jsme byli trošičku lepší v koncovce, kde to bylo o fousek. Mohli jsme hrát tiebreak a mohlo to utkání vypadat úplně jinak. Takže cenné tři body.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha):„Dnes vlastně ten zápas byl hrozně obtížný, protože Benátky tady hrají velmi dobře. Před 48 hodinami jsme hráli pro nás důležitý zápas proti Varům v poháru, kde jsme neuspěli. Bavili jsme se o tom v šatně, že to bude dnes těžký zápas, protože jsme koukali na předchozí zápas, kdy Benátky hrály 2:3 s Budějovicemi, kde jsme viděli, že to dnes nebude nic jednoduchého a také ten náš přístup do toho dnešního zápasu nebyl úplně ideální, ale jsem rád, že jsme vyhráli.“

V úvodu utkání se hosté dostávají do vedení zásluhou kvalitního podání Davida Kollátora (2:5) a při podání Tomáše Kriška již vedou o čtyři body (3:7). Benátky se ale nevzdávají a na jednom postavení se přibližují na jediný bod (7:8 – eso Matěj Koranda a hosté chybují na útoku). Po dvou dobře postavených blocích se vedení přelévá na stranu domácího týmu (9:8 – bloky Martin Hudák a Pavel Švandrlík). Od tohoto stavu se obě družstva bodově hlídají a k vidění je velmi pěkná hra z obou stran. Až v samotné koncovce se podařilo Benátkám odskočit o velmi důležité tři body, které zřejmě rozhodly o zisku první sady (18:19 – 22:19, opět hosté chybují na útoku a eso Patrik Pokopec). Lvům se přímým bodem z podání daří snížit vedení Benátek na jediný (23:22 – eso David Kollátor), přesto první setbol patří domácím hráčům za stavu 24:22. První setbol odvrací Valerii Todua dobře sehraným signálem se svým parťákem Jakubem Janouchem. Ale při druhém se tato dvojice srazila na bloku a dotkla se sítě a domácí se radují ze zisku první sady.

Druhý set patří kvalitnímu podání hostů. Tomáš Kriško servisem, Valerii Todua a Jan Vodička blokem posílá Lvy do vedení 4:10. Získaný náskok si hosté pohlídali až do další velké bodové série. Tentokrát blokem zaúřadoval Martin Tibitanzl a Benátky prohrávají 12:21. První setbol druhého setu na sebe nenechává dlouho čekat, to se na útoku prosazuje David Kollátor (14:24). Filip Křesťan, jak ho dobře známe, tvrdě útočí ze zadní zóny po lajně a odvrací konec setu. Druhý setbol již proměňuje Tomáš Kriško a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Až ve třetím setu jsme opět svědky velmi vyrovnané hry, která se musela divákům v útulné hale v Benátkách líbit. Dokonce ještě za stavu 22:22 se ani jednomu družstvu nepodařilo dostat do většího bodového náskoku. Jenom škoda, že nebylo k dispozici jestřábí oko. Takto zůstalo u rozhodnutí hlavního rozhodčího, který viděl při úspěšném bloku Martina Hudáka v síti, ale zřejmě se sítě dotkl útočící hráč, přesto setbol putoval na stranu Lvů a na stranu Benátek žlutá karta (22:24). Filip Křesťan je autorem odvráceného prvního setbolu přesnou smečí, druhý si kazí hosté, Casey Adam Schouten smečuje do velkého autu a je vyrovnáno (24:24). V další rozehře si Casey Adam Schouten vše vynahradil a hosté mají třetí setbol v této sadě. Ten už proměňují, protože smeč Benátek končí ve velkém autu.

Po těsně prohrané koncovce třetího setu se hra domácích úplně zhroutila, hlavně na příjmu podání, kde si hosté připsali sedm přímých bodů v jednom setu. Horší příjem měl vliv i na útoku. Výsledkem bylo pouhých 11 bodů. Set ukončuje Casey Adam Schouten dvěma po sobě jdoucími esy. První příjem podání končí až na vysokém stropě a druhý daleko za hrací plochou a hosté vítězí 1:3 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V 21. kole UNIQA extraligy mužů zavítali Jihočeši na palubovku Black Volley Beskydy po vítězné bitvě s Karlovarskem a chtěli další skalp. Mladý domácí tým, vedený nově kapitánem Adamem Provazníkem, se sice svého tabulkově silnějšího soupeře nezalekl, ale také ho nezaskočil, a tak si Budějovice odvážejí ze severu Moravy všechny body.

Black Volley Beskydy – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (15:25, 19:25, 21:25)

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Tomáš Kavala

Počet diváků: 171

Domácí: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Komorowski, Benda, Olmedo, libero Struška.Střídali: Fabikovič, Danylov

Hosté: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Šulista, Piskáček

Adam Provazník (kapitán Black Volley Beskydy): Dneska byl hlavní rozdíl servis - příjem. Tam nás Budějovice přetlačily. Bylo vidět, že jsou na opačném konci tabulky.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Dnes bylo vidět, že Budějovice minulý týden vyhrály s Varama, hrají poháry. Jejich výkon už se od začátku sezóny stabilizoval. Začínají být sehraní s nahrávačem a jejich kvalita je obrovská. My poté, co jsme uvolnili, naše řekněme starší hráče, tak jsme zkoušeli a hráli s mladýma. Byl to pro ně křest ohněm a nemyslím, že podali až tak špatný výkon, jak ukazuje výsledek a bylo vidět, že ve chvíli, kdy Budějovice prostřídaly, tak jsme najednou byli schopni s nimi hrát, takže kvalita našich mladých může jít nahoru a je potřeba, aby tyto zápasy hráli a mohli se zlepšovat“

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme rádi za tři body v Beskydech. Myslím, že jsme podali skvělý výkon na servisu, od čehož se všechno odvíjelo. V třetím setu jsme to trochu zdramatizovali díky našim nevynuceným chybám, ale odjíždíme spokojeni.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Od nás slušně koncentrovaný výkon od začátku, asi se vyplatilo, že jsme přijeli už včera. Myslím, že jsme byli v jednotlivých činnostech stabilnější než domácí, kteří myslím dělali víc chyb, než jsou zvyklí, hlavně na servisu, což nám v celém zápase pomáhalo. Pro nás dobrá situace před středečním pohárovým zápasem.“

První breakový náskok získaly Budějovice při Lickově podání. Beskydy sice ztrátují, ale hosté dokáží při svých podáních přidat díky kvalitnímu servisu vždy alespoň bod. Po esu Ondroviče a následném pokaženém útoku domácích si bere trenér Provazník oddechový čas za stavu 5:9. Po něm úspěšně útočí domácí Benda, vzápětí přidává eso a Beskydy snižují na 7:9. Budějovice se však dostaly do tempa a postupně navyšují skóre až na 17:11, kdy přichází druhý domácí oddechový čas. Ani snaživý výkon domácích mladíků však již na Jihostroji nestačil a ten vítězí 25:15.

I druhý set měli od začátku ve svých rukou Jihočeši. Na podání je budějovický Giraudo, na jehož servis domácí nedokáží najít zbraň a přichází první timeout, který přetrhl tuto bodovou šňůru. A stejně jako v předcházejícím setu rozdíl ve skóre narůstá. Druhým oddechovým časem se domácí trenér Provazník snaží přerušit rozjetý Jihostroj. Domácí střídají, místo Kolouška přichází Fabikovič. Za vedení 17:9 Budějovice střídají nahrávače, do hry příchází Piskáček. Následuje několik úspěšných útoků domácích, Polákův dotek sítě, což znamená snížení na 14:18 a hosté si berou svůj první oddechový čas. Po něm následuje krásná výměna, kterou získává pro hosty Michálek, který vytlouká domácí blok. Přichází střídání obou týmů. Do sestavy Beskyd se vrací Koloušek, u hostům nastupuje Šulista. Jihostroj bez zbytečných chyb dotahuje druhý set k vítěznému konci.

Budějovice začaly s Giraudem na podání a je z toho rázem vedení 4:0 a domácí se již z tlaku svého soupeře nedokázali vymanit. Jihočeši nechybovali a hráli i přes značné vedení stále naplno, zodpovědně a s velkou chutí. Domácí trenér Provazník ještě zamíchal sestavou, ale překvapivého zvratu v zápase již nedocílil. Budějovice po kvalitním výkonu zaslouženě vítězí 3:0.

Autor: Alice Zemanová, foto Pavel Netolička