14.12.2019

Souboj o vedení v UNIQA extralize mužů lépe zvládlo Karlovarsko

Poslední kolo první poloviny základní části UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 proti sobě svedlo vedoucí Karlovarsko a účastníka Champions League Jihostroj České Budějovice. Lídrovi UNIQA extraligy se povedl obrat, kdy ze stavu 0:2 zápas otočil a veze z jihu Čech dva body. Kontakt se středem tabulky udrželo Kladno, když z Ústí nad Labem veze plný bodový zisk. Roli favorita potvrdili o pražští Lvi, kteří nedali hostům z Beskyd sebemenší šanci ani na zisk jednoho setu. Stejně lehce si poradila Ostrava s Odolenou Vodou. Roli favorita potvrdil i stále lepšící se Liberec na půdě Zlína. Kolo bude dohráno televizním utkání v Příbrami, kdy Kocouři v pondělí přivítají Volejbal Brno.

VSC FATRA ZLÍN - VK DUKLA LIBEREC

Dukla přijela do Zlína potvrdit své postavení v tabulce, domácí po slušném výkonu v minulém kole na Kladně se chtěli pokusit o překvapení. Zkušený tým hostů jim to však nedovolil a i přes mírné zaváhání v druhém setu si odváží ze Zlína všechny body.

č.: 64             dne: 14. 12. 2019                  v hod.: 17:00

VSC Fatra Zlín - VK Dukla Liberec 0:3 (18:25, 27:29, 18:25)

Rozhodčí: Grabovský Z., Pecháček L.

Počet diváků: 347

Domácí: Šulc, Čech, Čechmánek, Adamec, Motyčka, Navláčil, libero Viceník. Střídali: Vašíček, Kozak, Lamri, Varous

Hosté: Pietruczuk, Holubec, Indra, Šulista, Veselý, Biernat, libero Kopáček. Střídali: Srb, Štokr, Leikep, Kunc

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „V dnešním utkání mi u našeho týmu chybělo větší nasazení."

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „První set byl z naší strany bez nasazení, škoda druhého setu, kdy jsme měli setbol a bohužel jsme ho neproměnili a to ovlivnilo další vývoj zápasu. Hosté zaslouženě vyhráli."

Jan Štokr (kapitán Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body. Pro nás důležité vítězství."

Michal Nekola (trenér Dukla Liberec): „V dnešním utkání rozhodla naše lepší hra v obraně v poli a udělali jsme daleko méně chyb než domácí."

Hosté začali utkání ve velkém stylu, ihned se ujali vedení 1:3, následně 2:6 a donutili domácí k prvnímu tajmu. I v dalším průběhu setu si hosté v poklidu udržovali bezpečný náskok a po dvou útocích domácích do autu si vzal domácí trenér za stavu 7:14 druhý oddechový čas. Za stavu 7:16 střídají domácí, na postu nahrávače nastupuje Lamri. Následně dochází ke změně na postu diagonálního hráče u domácích, nastupuje Kozak. I hosté střídají, přichází Srb a Štokr. Za stavu 9:18 u domácích nastupuje místo Čecha Vašíček. Po dvou přímých bodů z podání Motyčky berou hosté za stavu 14:20 první oddech. Za stavu 16:22 se vrací Biernat a Indra. Set ukončuje Holubec přímým bodem z podání. 18:25.

V druhém setu přichází u domácích změna v základní sestavě, na ploše zůstává diagonální smečař Kozak a na nahrávce Lamri. Hosté nastupují beze změn. Domácí začali odvážněji a získali vedení 6:3. Hosté trpělivou hrou postupně snižovali náskok a vyrovnali na 7:7. Přetahovaná o každý bod trvala až do stavu 10:10. Pak domácí oskočili na 13:10 a hosté berou první oddech. Za stavu 15:12 střídá u hostů Štokr Jindru. Po dvou chybách na útoku 17:17 a domácí mají první oddech. 17:18 odchází Čech a přichází Vašíček. Do koncovky jdou oba týmy za nerozhodného stavu 20:20. Kozak útočí do autu a stav 21:23, domácí druhý oddech. 22:23 přichází posílit blok Varous místo Motyčky. Varous dvakrát zastavuje útok Dukly a domácí mají setbol, 24:23. Následuje tajm hostů. Po třech setbolech domácích, přichází první setbol hostů, 26:27. Hosté proměňují druhý setbol, 27:29.

U domácích zůstává na palubovce Vašíček a na post diagonálního hráče se vrací Adamec. U hostů zůstává v sestavě Štokr. Začátek setu byl vyrovnaný do stavu 6:6, pak hosté odskočili na 6:9 a domácí mají první oddech.  7:12 domácí střídají, vrací se Čech místo Vašíčka. Dukla udržuje náskok a domácí si berou druhý oddechový čas za stavu 10:15. Za stavu 15:20 se domácí pokusili zdramatizovat utkání klasickým dvojstřídáním. Na palubovku přišel nahrávač Šulc a Kozak. Za stavu 18:24 má Dukla první matchbol. Proměňuje jej domácí Kozak útokem do autu, 18:25.

Autor: Ivan Dostál

VK OSTRAVA – AERO ODOLENA VODA

Zápas provázela celá řada pěkných akcí, ale také řada nevynucených chyb. O výsledku rozhodla větší bojovnost ostravského týmu a více chyb na straně Odoleny Vody.

č.: 62              dne: 14. 12. 2019               v hod.: 16:30

VK Ostrava – Aero Odolena Voda 3:0 (25:19, 27:25, 25:20)

Rozhodčí: Gall J., Trumpeš D.

Počet diváků: 250

Domácí: Dvořák, Ihnát, Sedláček, Podlesny, Janků, Marcyniak, libero Sobczak. Střídali: Štefko, Šoltys

Hosté: Viiber, Vanags, Taylor, Hladík, Kraffer, Gear, libero Hadrava. Střídali: Vachoušek, Holčík, Horák

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Podali jsme bojovný výkon. Konečně jsme zlomili nepříliš vydařenou sérii a vyhráli bez ztráty setu. Nebylo to lehké utkání, ale Odolka nám ho hodně ulehčila, protože nepodala svůj standardní výkon.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je to pro nás důležité vítězství. Ne vždy se nám doma v letošní sezoně daří. Zvládli jsme druhý set v koncovce, které zatím tolik jindy nezvládáme. Tři body jsou potěšující. Nyní se pojedeme do Rakouska porvat o postup v evropském poháru.“

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): „Mrzí mě, že jsme tady jeli čtyři hodiny a pak za hodinu a něco byl konec. Dělali jsme hodně chyb v celém zápase. Pro vítězství jsme udělali málo.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Gratuluji Ostravě k vítězství. Podala bojovný výkon, což se nedá říct o nás. Zaslouženě vyhrála za tři body.“

V začátku utkání hezké útoky na obou stranách střídají nevynucené chyby. Po dvou vydařených blocích Ihnáta jde Ostrava do vedení 12:9. Po oddechovém čase Odoleny Vody Dvořák zvyšuje esem s pomocí pásky na 13:9 a série domácího univerzála za koncovou čarou se zastaví až za stavu 17:9. Ostrava směřuje k jasné výhře v první sadě, i když Odolena Voda ještě z náskoku něco ukrojí. Nakonec první set končí zaslouženým vítězstvím domácích 25:19.

V druhém setu jako první na rozdíl dvou bodů odskakují hosté po úspěšném zakončení Geara. Nepřipravené útoky Ostravy hosté trestají přesnou obranou na síti (5:9). Za tohoto stavu opět účinkuje plachtící podání ostravského univerzála Dvořáka (7:9). Odolena Voda odskočí až na tři body, domácí však záhy srovnají na 17:17. A při podání Ihnáta stav překlopí na svou stranu (20:17). Odolka však skóre opět srovná a když se za stavu 22:22 dvakrát neprosadí v útoku ostravský Janků, hosté mají dva setboly. Oba setboly soupeře Ostrava odvrací a po přímém bodu z podání Marcyniaka má první setbol (26:25). Dramatickou koncovku nakonec uhraje Ostrava po důrazném útoku Ihnáta (27:25).

V úvodu třetího setu se prezentuje chytrými a přesnými útoky slovenský smečař Ostravy Ihnát (3:1). Domácí jsou na koni, Sedláček se prosadí dvakrát z útoku, ve stejné pozici na druhé straně chybuje Gear a je to 6:1. Hosté se ale nevzdávají a při podání Geara oplácejí stejnou mincí a srovnají (6:6). Žádnému týmu se v dalším průběhu nepodaří získat více než dvoubodový náskok. Do koncovky jdou oba celky za vyrovnaného stavu 20:20. Při sérii podání Dvořáka už Ostrava nezaváhá, připíše dalších pět bodů a tím ukončí set i celý zápas.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK LVI PRAHA – BLACK VOLLEY BESKYDY

V posledním zápase první poloviny volejbalové extraligy mužů se na lužinské palubovce představí družstvo Beskyd. To je neustále velkou neznámou. Za posledních šest zápasu se v základní sestavě hostů vystřídalo na 16 hráčů. Příprava na tento tým tedy byla velmi složitá, nicméně odhodlání domácích je veliké a chtějí bodovat za tři body.

č.: 66               dne: 14. 12. 2019                 v hod.:    18:00

Lvi Praha - Black Volley Beskydy 3:0 (25:19, 25:22, 25:20)

Rozhodčí: Rychlík D., Maschner R., na čarách Gill M., Jusič A., delegát Švejda J.

Počet diváků: 250

Domácí: Král, Bartůněk, Svoboda, Krajčovič, Mihajlović, Thomas D.-P., libero Ježek. Střídal: Špulák

Hosté: Mitic, Mečiar, Široký, Krysiak, Kozák, David, libero Noguieira. Střídali: Dustinac, Babic, Drozd, Pospíšil

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Velká radost z rychlého vítěžství 3:0. Skvělý vstup do zápasu, za což jsem rád, jelikož jsme splnili to, co jsme si předsevzali. Udrželi jsme dobrou kvalitu a doufám, že i atraktivní volejbal před skvělým domácím publikem.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Jsem rád za vítězství 3:0. V prvním setu jsme dominovali. Potom se hra vyrovnala. Beskydy hrály dobrý volejbal, dobře útočily. Nás brzdilo větší množství chyb na podání, ale výborně jsme útočili na side-out. Trpělivostí jsme dnes zaslouženě získali tři body. Gratulace hráčům a díky divákům. “

Tomáš Široký(kapitán Black Volley Beskydy): „Bohužel jsme do prvního setu nastoupili opatrně bez agresivity, kterou předváděl soupeř. Ulehčili jsme domácím vstup do zápasu. Bylo pro nás těžké se do utkání vrátit, protože Lvi drželi kvalitu a nepustili nás po celé utkání před sebe.“

Přemysl Kubala (trenér Black Volley Beskydy): „Do prvního setu jsme nastoupili zbytečně zakřiknutí a podlehli jsme tlaku domácích. Ve druhém setu změny v sestavě Babič za Kozáka přinesli náš zlepšený útok. Bohužel se nám ale po celý zápas nedařilo bránit vysoké bodové míče soupeře, tím nás soupeř držel pod sebou.“

První set začali Lvi s velkou chutí a tým Black Volley si neví rady na přihrávce. Domácí jdou díky důrazu na servisu do vedení 12:6. Na ztrátu Luboš Bartůněk rozdává míče na zcela roztrhaný blok hostů. Co hosté zpracují, to domácí zablokují, 16:8. Převahu drží Lvi až do konce setu a vítězí 25:19.

V druhém setu fanoušci očekávají, zda najdou Beskydy návod na tlak Lvů. Začátek setu drží Lvi vedení 7:5. Souhra Luboše s Matejem Mihajlovićem funguje na 100%. Do stavu 13:11 domácí dobře domácí ztrátují, ale několik autů Lvů na servisu drží hosty v kontaktu, 14:12. Polevení na příjmu a přísný dvoják Luboše pouští hosty poprvé do vedení 15:16. Přichází bodový blok Komára (Jiří Král) a Lvi otáčí stav na 18:17. Následné eso Mateje na servisu znamená vedení do koncovky 20:18. Oba týmy ztrátují, 22:20, ale bodový blok Šimona Krajčoviče a zkažené podání hostů znamenají ukončení setu za stavu 25:22.

Nástup do třetího setu je opět v režii Lvů, 3:1. Souhra Luboše a jeho smečařů funguje výborně. Přichází však dobrý útok soupeře a dvě chyby na straně Lvů znamená srovnání stavu na 8:8. Od tohoto stavu oba týmy opět dobře ztrátují a přes kolotoč střídání Beskyd drží hosté krok s domácími až do stavu 18:17. Přichází bodový blok Toma D-P a tím i vedení 19:17, které Lvi svojí zvýšenou agresivitou drží do koncovky 23:20. Výborným servisem tlačí své soupeře domácí Lvi k vítězství v setu 25:20. Zaslouženě vítězí v zápase 3:0.

Autor: Miloš Kočka

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

Ve šlágru 11. kola volejbalové extraligy se utkal domácí Jihostroj, druhý tým tabulky, s lídrem soutěže z Karlových Varů. Po úžasné podívané v Lize mistrů se hrál na jihu Čech opět skvělý volejbal. Pikantní nádech mělo utkání především pro Marka Zmrhala, který v Karlovarsku minulou sezonu působil.

č.: 63                dne: 14. 12. 2019               v hod.:18:00

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (25:22, 25:23, 14:25, 17:25, 14:16)

Rozhodčí: Krtička J., Kořenek J.

Počet diváků: 910

Domácí: Křesťan, Zmrhal, Todua, De Amo, Michálek, Mach, libero Kryštof. Střídali: Mechkarov,Ondrovič,Fila,Ulč

Hosté: Patočka, Rejlek, Wiese, Wilson, Ticháček, Vašina, libera Pfeffer, Petrák. Střídali: Lux, Džavoronok, Baláž

Radek Mach(kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Asi se na nás podepsala Liga mistrů. Nezvládli jsme slibný náskok, rozhodčí nám dneska taky nepomohli. Nedá se nic dělat, musíme dojet tenhle těžký program do konce.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Hráli jsme slušně po tu dobu, co nám stačily síly. Pak nám došlo. Máme to teď postavený bohužel tak, že nemůžeme vystřídat na důležitých postech. V pátém setu Karlovy Vary zariskovaly, podařilo se jim dát dobrý servis a my jsme chybovali na útoku.“

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko) „Cenné vítězství. Nerodilo se snadno. Ty první dva sety jsme absolutně nezvládli, nechali jsme domácím prostor hrát. Jsem rád, že nás to nepoložilo, že jsme vyhráli.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „První dva sety byly špatný. Pak jsme přestali dělat chyby. Pátý set byl o jednom dvou balonech, který se v koncovce díky servisu přiklonil na naši stranu.“

Jihočeši od začátku zápasu navázali na výborný výkon, který předvedli proti italské Civitanově. Hráli velmi soustředěně, dařil se jim příjem podání a vedli už 17:13. Karlovarsko dirigované Ticháčkem stačilo srovnat, velkou zásluhu na tom měl Vašina a jeho tvrdý servis, ale koncovka patřila domácím.

Západočeši rozhodně nepřijeli s poraženeckou náladou, to se projevilo hned v druhém dějství. Wiese útočil z ohromné výšky, Ticháček přidal přímý bod z podání a Karlovarsko vedlo 14:10. Za Macha poslal na hřiště trenér Dvořák Ondroviče, po ztrátě se za koncovou čáru postavil Petr Michálek a jeho plachtící servis dělal hostům velké starosti. Na síti se rozsmečoval Zmrhal, výborně blokovali Ondrovič s Toduou a Jihostroj se rázem dostal do vedení. První setbol ještě domácí neproměnili, při druhém Křesťan smečí set ukončil.

Třetí set zahájil v domácím dresu v základní sestavě Ondrovič a hned si připsal úspěšný blok. Wiese, ke kterému se přidal Patočka, se s vývojem utkání nechtěl smířit. Polský smečař zaúřadoval na síti i na podání, Patočka si pohlídal útok Ondroviče, Zmrhala i Křesťana a Karlovarsko odskočilo už na 16:8. Jihočeši prostřídali, ale set patřil hostům (25:14).

Do sestavy Jihočechů se vrátil kapitán Mach, bojovalo se o každý míč. Na domácí hráče možná doléhala únava z náročného programu, ale dřeli a nechtěli nechat zápas dojít do pátého setu. Hosté z Karlovarska měli ve čtvrtém setu stále jedno až dvoubodový náskok, Ticháček si mohl dovolit kombinovat se všemi útočníky a postupně bylo jasné, že diváci ve Sportovní hale budou svědky i pátého setu.

A rozhodně nelitovali. Nádherné výměny, obětavé zákroky v poli na obou stranách a dělové rány z rukou všech smečařů, to byly parádní okamžiky, které zvedaly fanoušky ze sedadel. Jihočeši získali vedení 9:6, na 11:8 zvyšoval Zmrhal, když vystavil stopku Rejlkovi. Lukáš Vašina skvělými servisy srovnal (11:11) a drama pokračovalo. Na 14:13 pro hosty útočil do autu Křesťan, ale mečbol odvrátil ranou Zmrhal. Druhý mečbol nekompromisně proměnil Wiese, Karlovarsko si z jihu odvezlo dva body a upevnilo si první místo v tabulce extraligy volejbalistů.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - KLADNO VOLEJBAL CZ

Domácí chtěli přerušit šňůru utkání bez zisku bodu. Měli hodně blízko k vedení 2:0, ale vlastní nedůrazností v koncovce druhého setu, kdy měli dva setboly, se o zisk bodu připravili. Po prohrané koncovce domácí mentálně odpadli a nenašli sílu pokračovat ve velmi dobrém výkonu v dalších setech.  Kladno přes problémy se sestavou odváží tři body.

č.: 65              dne: 14. 12. 2019                    v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem - Kladno volejbal cz 1:3 (25:21, 27:29, 17:25, 19:25)

Rozhodčí:   Buchar Tomáš, Dušek Petr

Počet diváků:  610

Domácí: Parrauguirre, Vicente,  Tibitanzl Martin, Melcher Zachary,Januzivič Nebojša, Beer Marek, Kramar Filip,libero Kořínek Jiří. Střídali: Šulava Marek, Kasan Jan, Kobolka Ivo

Hosté: Sobotka Vladimir, Van Haarlem Daan, Vemic Milos, Zajíček Adam, Okosanovic Stefan, HyskýTomáš, libero Moník Milan. Střídali: Wallisch Dominik, Fortuník Ondřej, Vostárek Josef, Kuboš David, Mikulenka Vladimir

Filip Kramar (kapitán SKV Ústí nad Labem): Dnes dva dobré sety. Potom se nám přestalo dařit a nedokázali jsme se dál rvát. Dnešní zápas beru na sebe. V důležitých chvílích jsem týmu nepomohl.“

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „Od začátku zápasu jsme hráli dobrý volejbal. Měli jsme navrch a soupeře přehrávali. Bylo vidět nasazení a chuť hrát. S prohranou koncovkou druhého setu, kdy nám začal váznout příjem, jsme úplně odešli a vytratila se energie, která je pro nás teď strašně důležitá. Po dvou setech, kdy náš výkon nebyl špatný, nepochopitelně skloníme hlavu. Nemůžeme si dovolit v zápase vydechnout fyzicky ani mentálně, což jsme dnes udělali.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Po prvním prohraném setu jsme se nepoložili a s velkou porcí štěstí zápas otočili k vítězství. Ústí předvedlo skvělý výkon. Udolali jsme je naší trpělivostí. Děkuji všem kladenským fanouškúm.“

Milan Fortunik (trenér Kladno volejbal cz): „Další utkání, ve kterém jsme se hledali v útoku, ale nakonec jsme to trpělivostí vybojovali za tři body.“

Vyrovnaný úvod zápasu, obě družstva chybují na servisu, ale jsou důrazné v útoku ve hře na ztrátu. Od stavu 15:15 dokáží domácí třikrát zablokovat útok hostú a získají tak rozhodující vedení před koncovkou setu. Vedení ještě dalším blokem navýší na 24:21 a útokem Tibitanzla středem ukončí  vítězně set.

Do druhého setu posílá trenér hostů místo univerzála Okosanoviče levorukého Kuboše, ale ani tato změna nepřinese výraznější změnu ve hře hostů. Ústí drží vysoký standard výkonnosti. Dobře útočí na ztrátu a tak je opět dlouho vyrovnané skóre. Za stavu 20:20 domácí obranou v poli a tvrdým útokem získají vedení 22:20. Hostující trenér reaguje prvním timem a domácí kazí servis. Ústí útokem a chybou Kladna jde do vedení 24:22. Dva setboly, ale jsou pro domácí málo. Padá jim jednoduchá ulívka a Kramár je dvakrát ubráněn. Kladno tak se štěstím a za přispění domácích vyrovnává na 1:1 a tento moment je zvratový ve vývoji utkání.

Úvod třetího setu naznačuje pokračování dramatického boje, ale to vše trvá jen do stavu 7:7, kdy hosté trpělivým tlakem hry bez chyb začnou navyšovat vedení 9:12 a dále 15:19. Střídání nahrávače u domácích nepřinese zvrat ve skóre a to se dokonce navýší na pro Kladno pohodových 15:21. Za nemístnou reakci si ještě Beer vyslouží žlutou kartu, ale hosty to nerozhodí a dotáhnou set k vítězství.

Hned od začátku čtvrtého setu je vidět herní pohoda hostů a naopak křečovitost domácích. Ta je patrna na hře v poli i na opatrnosti v útoku. Ústí nechce dělat chyby, ale jejich nedůrazný útok Kladno v poli pochytá a tvrdým útokem promění v postupné vedení 3:5, dále 7:11, a když se přidá i špatný příjem podání a vedení hostů poskočí na 11:19, tak je o vývoji setu všem jasno. Domácí nenajdou mentální sílu k obratu, nepomůže ani střídání a set končí jednoznačně ve prospěch hostů.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)