29.12.2022

Středočeské derby ovládli Kocouři z Příbrami, nezaváhali ani pražští Lvi

Ve čtvrtek byly na programu UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 dva zápasy 18. kola. Veledůležité body do tabulky získala ve středočeském derby Příbram. V domácím utkání s Benátkami nad Jizerou sice Kocouři prohráli první set, zbytek zápasu však už byl plně v jejich režii. Stejný průběh mělo i utkání v Ostravě, ze kterého nakonec vyšli vítězně favorizovaní pražští Lvi.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

V osmnáctém kole letošního ročníku volejbalové UNIQA extraligy zavítal do Příbrami soupeř z Benátek nad Jizerou. Z pohledu umístění v tabulce vše nasvědčovalo tomu, že by se mělo jednat o vyrovnaný zápas, Příbram na průběžném dvanáctém místě s jedenácti body, Benátky na místě desátém s body čtrnácti. Vyrovnaný souboj svedly oba týmy již v Benátkách nad Jizerou na začátku sezóny.

VK Euro Sitex Příbram – VK Benátky nad Jizerou 3:1 (19:25, 25:17 25:19 25:13)

Rozhodčí: Velinov E., Dušek P.

Počet diváků: 815

Domácí: Trojanowicz, Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, libero Peterka. Střídal: Ureš

Hosté: Durski, Koranda, McAinsh, Křesťan, Pokopec, Hudák, libero Kotek. Střídali: Kratochvíl, Dergunov, Matras

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „První set soupeř nehrál vůbec špatně, my jsme byli zakřiknutý, pak jsme do toho dali trošku emoce a vybojovali jsme si to. Musím moc pochválit Filipa Ureše, který střídal za Hulpacha, není to jeho klasický post, nemá to vůbec lehký, úžasně nám dneska pomohl a zápas patří Filipovi.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „My jsme dneska chtěli vyhrát za tři body, začali jsme úplně obráceně. Chtěli jsme zkrátka být agresivní hned od začátku a připadalo mi, že některý hráči byli v prvním setu až moc nervózní. Pak jsme začali hrát, máme tři body a jsme spokojení.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Upřímně jsem z toho zklamaný, byl to úplně jiný zápas, a protože jsem tady doma, tak jsem z toho zklamaný ještě víc než normálně. Samozřejmě, že první set jsme začali dobře a pak začneme měnit systémy, začneme hrát úplně diametrálně jinak. Pak jsme začali hrát o třídu níž, což by se nám nemělo stávat. Ale bohužel, to je sport a problém je, že bychom měli vyhrávat víc zápasů venku, protože jsme venku vyhráli jenom jeden zápas.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Pro nás dneska úplně výborný vstup do zápasu, ale takový výpadek se nám už stal, nevidím jediný problém, proč bychom měli druhý set přestat hrát, když první set hrajeme dobře.“

První set hosté z Benátek začali velice slibně, ve všem excelovali a byli více bojovní než příbramští Kocouři. Benátky se ujaly vedení, získaly náskok čtyř bodů a držely si ho víceméně po celý set, 19:25.

Druhý set začal úplně opačně. Kocouři začali vytahovat drápy a hráli jakoby nový zápas, bojovali o každý míč. Hosté byli úplně zakřiklí, nevěděli, co dělat a druhý set si nechali utéct. Benátky dělaly chyby, které na straně domácích nebyly k vidění. Příbrami se dařilo na příjmu, v útoku i obraně, set skončil 25:19 a bylo vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set byl ze začátku vyrovnaný až do stavu 12:11 pro domácí. Pak Benátky dostaly dvě esa a to je dostalo do úzkých. Kocoury podporovalo hlasité publikum, komentátor, a tak odkočili na rozdíl čtyř bodů (16:12) a ten ještě navýšili o další dva body. Vedení udrželi až do konce setu, který skončil 25:19.

Čtvrtý set byl nejrychlejší, Příbram začala s Rosenbaumem na podání, ten dal dvě esa a to byl skvělý start. Na jeho dobré podaní navázali i další z řad domácích (Duarte, Trojanowicz). Příbram si vytvořila náskok osmi bodů, Benátky se trápily čím dál víc, zkoušely střídat nahrávače, ani to nepomohlo. Příbram vyhrála 25:13 a v zápase zvítězila 3:1.

Autor: Matouš Peterka

VK OSTRAVA – VK LVI PRAHA

Po prvním vyrovnaném setu pražští Lvi výrazně hru zlepšili, naopak Ostrava po většinu zbytku zápasu nedosáhla úrovně svého výkonu z prvního setu. Pár světlých okamžiků ostravského týmu nedokázalo odvrátit další porážku, zvlášť když hostující univerzál Schouten byl k neudržení.

VK Ostrava – VK Lvi Praha 1:3 (25:22, 15:25, 18:25, 20:25)

Rozhodčí: Kovář V., Možnár V.

Počet diváků: 350

Domácí: Muroň, Vašíček, Fořt, Polynski, Dvořák, Jarosinski, libero Vancl. Střídali: Mazoch, Blažej, Bauman

Hosté: McCarthy, Schouten, Kriško, Todua, Janouch, Vodička, libera Moník, Tláskal. Střídali: Pliasetskyi, Tibitanzl, Kollátor

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Začátek byl od nás docela dobrý. První set nám to sedlo, ale pak nás už začali Lvi systematicky přehrávat, kdy jsme se vždy v jednom postavení zasekli a tím nás přehráli.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Určitě byla šance hrát lepší volejbal a s lepším výsledkem, než jak to dnes dopadlo. Mohli jsme vytěžit více ze hry, kterou obě družstva předváděly.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Když jsme nechali Ostravu hrát a byla bod nebo dva nad námi, hrálo se nám velmi těžko. V momentě, kdy jsme se uklidnili a přestali jsme dělat chyby, tak jsme to měli jednodušší.“

Juan Manuel Barriel (trenér VK Lvi Praha): „Bylo těžké se dostat do zápasu, protože pro nás je to společně s Beskydami nejdelší cesta za soupeřem. První set jsme nebyli ve hře. Těžký zápas jsme zvládli za tři body.“

Ostrava se v úvodu utkání favorita z Prahy nebojí a vede rychle 3:0. Po nevynucené chybě Jarosinskeho snižují Lvi na 4:3. Domácí drží mírný náskok dvou bodů i po útoku Jarosinskeho z pozice pipe (8:6). Po bloku Muroně zvyšuje Ostrava na 14:11, na druhé straně výborně brání na síti Todua (17:16). Lvi srovnávají po bloku Vodičky na 18:18, čisté eso Jarosinskeho posílá Ostravu opět před svého soupeře (21:19). Polský smečař tlačí na podání, Fořt s Muroněm a samotný Jarosinski přihrají domácím pět setbolů (24:19). Lvi sice odvrátí tři setboly, ale v prvním setu vítězí domácí Ostrava zaslouženě 25:22.

V úvodu druhého setu postrádají domácí útoky razanci. Lvi při podání McCarthyho nakonec rychle vedou 1:5. Ostrava nenavazuje na výkon z prvního setu, její útoky končí na hostujících blocích nebo v autu (4:10). Bodový blok si připisuje také hostující univerzál Schouten (5:13). Muroň snižuje přímým bodem z podání na 7:14, po čistém esu Polynskeho ztrácí domácí na svého soupeře šest bodů (12:18). Do koncovky druhého setu jdou hosté za vedení 13:20. Pohodovou cestu Lvům na srovnání zápasu usnadňuje nepřesnými útoky domácí univerzál Dvořák, kterého střídá Mazoch. Druhý set ovládnou hosté v poměru 15:25.

Po technických chybách Lvů vede Ostrava v úvodu třetího setu 6:2. Kriško s Toduou vrací Lvy do hry (7:6), Schouten srovnává z dohrávky na 8:8. Po nevynucené chybě Polynskeho ztrácí Ostrava na Lvy dva body (11:13). Dělový servis Schoutena a výborná obrana na síti posílá Lvy do vedení 12:18. Domácí si s hostujícími bloky neví rady (13:20). Tibitanzl upravuje útokem středem na 16:23. Lvi jdou v zápase do vedení 1:2 na sety po vítězství ve třetí sadě 18:25.

Po úvodních dvou bodech Lvů se při podání Polynskeho nemohou hosté v útoku srovnat s přesností (6:2). Domácí uberou na razanci útoků a Vodička snižuje na 8:7, Polynski vrací bodovým blokem domácím čtyřbodové vedení (11:7). Ostrava se při podání Janoucha nevyvaruje nevynucených chyb a série Janoucha na podání končí za stavu 11:12. Po nepřesných útocích Jarosinskeho vedou Lvi 16:19. Po nedorozuměních v útoku na straně Ostravy míří Lvi za vítězstvím (17:22). Vašíček snižuje čistým esem na 19:23, ale Schouten důrazným útokem zajistí Lvům pět mečbolů (19:24). Utkání končí po dalším úspěšném útoku hostujícího univerzála (20:25).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný