22.12.2020

Tři body pod stromeček si odváží České Budějovice a Karlovarsko

Poslední zápasy UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 před vánočními svátky jsou už minulostí. Volejbalisté Českých Budějovic splnili roli favorita, v předehrávce 16. kola jasně zdolali tým Beskyd, kterému uštědřili první domácí porážku. Oslabené Ústí nad Labem nenašlo v dohrávce 13. kola recept na dobře hrající Karlovarsko.

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Aktuálně první tým tabulky přijel na předvánoční bitvu na sever Moravy. Beskydy si chtěly po porážce od Zlína spravit chuť a tak se dala očekávat pěkná sportovní podívaná. Jihočeši však předvedli koncentrovaný a téměř bezchybný výkon, nepustili domácí do větších šancí a v zápase bez větších potíží zvítězili.

Black Volley Beskydy – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (13:25, 19:25, 14:25)

Rozhodčí: Luboš Pecháček, Lukáš Spáčil

Domácí: August, Dolgopolov, Mečiar, Široký, Romanutti, Krysiak, libero Moník. Střídali: Mišek, Prokůpek, Pospíšil, Kristian

Hosté: De Amo, Stoilovic, Mach, Schouten, Michálek, Ondrovič, libero Kryštof. Střídal: Zmrhal

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Hosté byli od začátku lepší ve všech herních činnostech, jak v útoku, tak na přihrávce a zejména na servisu a udrželi si tuto úroveň po celou dobu zápasu a zaslouženě vyhráli.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Soupeř byl jednoznačně lepší, potvrdil svoji kvalitu a my jsme prohráli.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem hrozně rád, že jsme zvládli tenhle zápas za tři body a hlavně bych chtěl pochválit kluky, protože zvládli celou dobu hrát soustředěně a hlavně jsme dodržovali pokyny v obraně a výborně na servisu jsme dneska hráli.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Já si myslím, že jsme uštědřili pěknou vánoční nadílku místnímu klubu. My jsme hráli dobře, výborně jsme bránili, dávali jsme dobrý servis. Beskydy nadělaly spoustu chyb na útoku, nepřihrály si. Svým způsobem nám to usnadnily hrozně moc těmi svýma chybami, ale my jsme hráli pěkně na konci roku, fakt hrajeme v pohodě.“

Začátek zápasu se lépe povedl hostům. Trenér domácích Jakub Salon se snažil nepříznivý vývoj zastavit poprvé time-outem již za stavu 2:5. Hosté celý set tlačili domácí výborným servisem a postupně si vybojovali až sedmibodový náskok. Beskydům nepomohlo ani střídání, kdy do hry zasáhli hned tři místní odchovanci - univerzála Romanuttiho vystřídal Prokůpek, nahrávače Dolgopolova mladý Tom Mišek a smečaře Mečiara třetí domácí mladíček Pospíšil. Beskydům to však nepomohlo ke zvratu ve skóre a České Budějovice hrající v pohodě a v podstatě bezchybně bez větších potíží v setu zvítězily 25:13.

Druhý set začal vyrovnaně, s výrazně větším nábojem a pohlednějším volejbalem. Až do stavu 12:12 se bojovalo o každý míč. Pak při podání kapitána hostů Macha Budějovice bodově odskočily a náskok si s přehledem uhlídaly až do vítězného konce.

Do třetího setu nastoupily Beskydy opět s několika mladými hráči už v základní sestavě, ale překvapení se nekonalo. Hosté svou kvalitní hrou založenou na výborném servisu a koncentrované obraně měli po celou dobu vývoj skóre pod kontrolou a bez větších dramat dotáhli set i celý zápas do vítězného konce.

Autor: Alice Zemanová

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK ČEZ KARLOVARSKO

Ústí přivítalo po vybojované výhře za tři body v Odoleně Vodě velkého favorita z Karlových Varů.  Přímý souboj o třetí příčku v neúplné tabulce měl přinést atraktivní a vyrovnaný souboj. Domácí trenér se musel rychle vypořádat se ztrátou již třetího hráče na postu „univerzála“, ale k vyrovnanému souboji nakonec stejně nedošlo. Vary splnily očekávání a domácí tentokrát favorita nepřekvapili a ani moc nepotrápili.

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (19:25, 20:25, 20:25)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Dušek Petr

Domácí: Beer Marek, Bartůněk Luboš, Lars Bornemann, Tibitanzl Martin, Pavlovský Martin, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří.  Střídali: Koloušek Matěj, Kasan Jan

Hosté: Vašina Lukáš, Patočka Vojtěch, Indra Patrik, Wiese Lukasz, Wilson Marc, Keemink Wessel, libero Pfeffer Daniel. Střídali: Kočka Martin, Lux Marcel

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Bohužel se na nás podepsal včerejší zápas. Byli jsme pomalejší a bez energie. Teď si odpočinem a nabereme sílu na další zápasy.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Do včerejšího zápasu jsme viditelně dali všechno. Nicméně Vary hrály to, co potřebovaly a s minimem chyb. Bereme zápas jako další zkušenost do následujících bojů o vysněnou účast v play-off “.

Vašina Lukáš (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsme rádi, že jsme vyhráli za tři body. Věděli jsme, že se v Ústí hraje těžko. Domácí tuhle sezónu hrají velice dobře se silnými soupeři a dokáží je obírat o body. Těší mě výhra a přeji všem šťastné svátky.“

Novák Jiří (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Perfektní reakce od našich hráčů po překvapivé prohře v Ostravě. Byli jsme agresivní, a i když se nějaká chybička v našem výkonu našla, tak jsem spokojený a přeji všem hezké svátky a šťastný nový rok.“

Domácí trenér musel řešit v základní sestavě post univerzála, kde po zranění Kobolky v utkání na Odolce, nasadil letos již čtvrtou variantu, mladého a nově příchozího hráče Pavlovského. Domácí dokáží držet vyrovnané skóre v setu do stavu 14:15. Následuje série povedených plachtících podání u Karlovarska, kdy domácí nedokáží po špatném příjmu podání překonat kvalitní obranu hostů. Ti postupně odskakuji na pohodové vedení 15:19 a agresivní hrou v útoku dotáhnou set k vítězství.

Druhý set začínají domácí malou bodovou sérií při podání Bornemanna a získávají vedení 6:3. Opětovné potíže domácích s podáním hostů vede k velice rychlému překlopení vedení na stranu Karlovarska. Ti se ujímají vedení 7:10 a tento mírný náskok postupně navyšují svoji agresivní hrou v útoku na 13:19. Hosté přidávají dobrou obranu v poli a do koncovky mají pohodový náskok pěti bodů, 15:20. Dobře hrající Karlovarsko nepřipustí jakékoli komplikace a dotahuje další set k vedení 0:2.

Třetí set je od samého začátku v režii hostů. Při podání Patočky se ujímají vedení 1:6 a zdá se, že je o osudu utkání rozhodnuto. Domácí se ale ještě pokusí vzdorovat. Při podání Bornemanna srovnají na 10:11 a do stavu 18:19 bojují o zvrat v utkání. Karlovarsko stejně jako v minulých setech udělá domácím velké problémy plachtícím podáním, donutí tak útočníky Ústí k chybám, získá čtyřbodové vedení a konec setu si opět zkušeně pohlídá. Žádné očekávané drama se tak nekoná a hosté potvrdí roli favorita hladkým vítězstvím 0:3.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav, foto Zlámalová Jana