22.10.2023

Volejbalisté Kladna vstoupili do extraligy tříbodovým vítězstvím v Ostravě

V dohrávce 2. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2023/24 přivítali volejbalisté Ostravy kladenské Orly. Pro oba týmy to byl první zápas extraligové sezóny. Kladno potvrdilo roli favorita, přehrálo Ostravu zejména v obraně na síti a navíc jim domácí pomohli obrovským množstvím nevynucených chyb. Když domácí hráči setřásli nervozitu, byli hlavně v druhém setu volejbalistům z Kladna více než vyrovnaným soupeřem a pokusili se zápas prodloužit. To se jim však nepodařilo, tým Kladna nezaváhal a došel si pro tříbodové vítězství.

VK Ostrava – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 23:25, 19:25)

Rozhodčí: Možnár M., Kovář V.

Počet diváků: 350

Domácí: Pawlun, Jarosinski, Dvořák, Mazoch, Tsmokalo, Olsen, libero Motyčka. Střídali: Vancl, Srovnal, Pelikán

Hosté: Seppanen, Zajíček, Platačs, Gabriel, Graham, Neves, libero Fernandes. Střídal: Kyjanica

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): Kladno nás dnes přehrálo na servisu a na příjmu, tím měli útok značně usnadněný a zaslouženě vyhráli. Proti týmu, který hraje jako dnes Kladno, musíme využívat všechny šance, a to se nám dnes úplně nepodařilo.“

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): Udělali jsme velké množství chyb. Kladno jsme třeba dotáhli v koncovce druhé sady, ale pak jsme udělali čtyři školácké chyby. Pokud by k nim nedošlo, set byl náš. Náš mladý tým bojuje, zdá se, že je vše v pohodě, ale pak nás zchladí řada hloupých chyb. Za něco může i nervozita, jsou to mladí kluci, kteří se chtěli v prvním zápase ukázat svému publiku, ale bohužel to nevyšlo.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): Po té lapálii, která se nám stala v Dobřichovicích, máme obrovskou radost ze tří důležitých bodů z Ostravy. Radost tedy veliká, ale nesmíme usnout na vavřínech, sezona bude ještě hodně náročná.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): Museli jsme reagovat po tom, jak jsme zahráli s Dobřichovicemi. Víme, že je to tady vždycky těžké. Víme, že Ostrava je doma velmi těžký soupeř. Hráči zápas brali velmi vážně, brali hodně vážně i strategii, kterou jsme zvolili. Díky prvnímu setu, jsme získali dostatečné sebevědomí a hráči vydrželi odehrát zápas velmi soustředěně a dovést ho do vítězného konce.“

Do prvního extraligového zápasu lépe vstoupilo hostující Kladno. Po bloku Platačse vedlo 8:4. Při podání kladenského blokaře Zajíčka se domácím nedařilo na příjmu a ani v útoku a Kladno zvýšilo svůj náskok na hrozivých osm bodů (6:14). Výkon domácích byl velmi nervózní. Kladno v prvním setu dominovalo. V koncovce prvního setu měla Ostrava při podání Kladna špatné postavení a skóre se navýšilo na 11:20. Domácímu trenéru Luksovi vyšlo střídání, kdy se smečař Vancl zasloužil plachtícím podáním o snížení na 16:21. Koncovka již byla v režii hostů a ti si náskok pohlídali a zvítězili 19:25.

V druhém setu se výkon Ostravy rapidně zlepšil a rázem byli hráči Ostravy Kladnu absolutně vyrovnaným soupeřem. V úvodu druhého setu oba týmy poctivě ztrátovaly a dlouho byl stav nerozhodný. Ukrajinský smečař Tsmokalo se blýskl čistým esem. Za koncovou čárou si neméně dobře počínal domácí univerzál Mazoch, který obětavými zákroky v poli, zvedal útoky Kladna a rázem vedla Ostrava 13:10. Mladí hráči ostravského celku bojovali jako lvi. Po technické chybě Kladna drželi stále vedení 18:16. Hosté vytloukli domácí bloky a srovnali stav na 19:19. Za stavu 22:22 Kladnu pomohla páska při podání a nakonec zvítězilo nejmenším možným rozdílem 23:25.

Tým Kladna vlétl do třetího setu jako velká voda. Rychle se ujal vedení 4:0, ale Ostrava se nevzdávala a stále hrála naplno. Ke srovnání stavu na 4:4 pomohlo podání domácího blokaře Dvořáka. V úvodu třetího setu rozhodovala kvalita příjmu. Kladno odskočilo na 4:7 a následně na 7:10. Na hosty ale opět platila Dvořákova plachta a za stavu 12:13 byla Ostrava již na dohled. Orly podržel na smeči univerzál Platačs. Domácí celek začal kupit nevynucené chyby, hlavně v podání Tsmokala a střídajícího Pelikána, a Kladno tím navýšilo svůj náskok na 15:22. O osudu zápasu bylo rozhodnuto a Orli ukončili zápas vítězstvím i ve třetím setu 19:25.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný