4.10.2021

Volejbalisté Ostravy využili domácí palubovky k zisku prvních bodů do tabulky

V rámci druhého kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 se v televizním utkání střetla družstva Ostravy a Zlína. Zatímco pro Ostravu šlo už o druhé představení v novém ročníku naší nejvyšší soutěže, avšak první v domácím prostředí, zlínská Fatra se do extraligového dění zapojila až tímto utkáním. Ostravský tým předčil hostující Zlín ve všech činnostech. Nejvýrazněji v prvním setu, kdy si vytvořil už zpočátku nedostižný náskok. Ve zbývajících setech byla sice hra nepatrně vyrovnanější, ale Ostrava si své vedení klidně pohlídala. Domácí volejbalový klub zdobila vysoká bojovnost, míče na palubovku na jejich straně téměř nedopadaly. A většinu vybojovaných míčů následně Ostravští „složili“. Vynikající bloky doplnil na liberu Damian Sobczak, pro kterého byl dosažitelný každý útok soupeře.

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:10, 25:19, 25:19)

Rozhodčí: Dušek Petr, Buchar Tomáš

Počet diváků: 150

Domácí: Jambor, Fořt, Kotas, Dvořák, Jarosinski, Polynski , libera Sobczak, Jelen. Střídal: Vašíček

Hosté: Čechmánek, Šulc, Kozák, Varous, Pavlovský, Toman, libera Viceník, Vodička. Střídali: Čeketa, Lamri

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Jsem velmi rád, že jsme doma vyhráli a hlavně, že můžeme hrát před diváky. Budu rád, když nám to takto půjde i v dalších zápasech.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Jsem spokojený s výhrou. První set byl Zlín hodně nervózní a my jsme toho využili. Pak se sice soupeř zlepšil, ale my jsme je tlakem na servisu a hlavně dohrávkou zvednutých míčů v obou dalších setech vždy přehráli.“

Radim Šulc (kapitán VSC Fatra Zlín): „Domácí zaslouženě vyhráli. Zápas byl o chybách. Ostrava byla výrazně lepší hlavně na servisu a také v poli.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Domácí tým nás tlačil na podání. Nám se soupeře nepodařilo přinutit k žádným chybám. Ostrava zaslouženě vyhrála a já jim blahopřeji.“

První dva body v utkání získává Zlín. Na hosty pak platí plachtící podání Fořta (4:2). Tři body v řadě polského smečaře Jarosinského posílají Ostravu do vedení 8:3. Ostrava nemá dost. Přímý bod z podání Kotase a nevynucená chyba Tomana zapříčiní, že hostující trenér Obdržálek má za stavu 10:3 vyčerpány oba oddechové časy. Sérii zkušeného blokaře Ostravy Kotase na podání utne až úspěšným útokem Pavlovský (12:4). Po technické chybě zlínského bloku vede tým Ostravy již 15:4, po zkaženém podání Šulce pak 19:8.  I při druhém vystoupení na podání si Kotas neodpustí přímý bod z podání (21:8). Další skvělé podání vystřihne ostravský univerzál Dvořák (24:10). Ostrava ovládne první set rozdílem několika tříd (25:10).

Úvod druhého setu je vyrovnaný. Domácí kazí několikáté podání v řadě (5:5). V dlouhatánské rozehře exceluje při obraně v poli Sobczak a zakončuje Dvořák (7:6). Po úspěšném útoku Kotase středem vede Ostrava 9:7. Dělové podání Dvořáka posílá domácí do náskoku třech bodů (12:9). Po nevynucené chybě Fořta snižuje Zlín na 15:14. Jarosinski chytrou dohrávkou vrací Ostravě náskok třech bodů (17:14). Vzápětí exceluje na síti bodovým blokem Kotas (18:14). Při podání Fořta si domácí vypracují do koncovky druhého setu pohodlný náskok sedmi bodů (21:14). Čeketa snižuje přímým bodem z podání na 22:17. Za stavu 22:18 je nucen vzít si první oddechový čas v utkání domácí trenér Vlkolinský. Ostravě pohlídají koncovku bodující Dvořák s Jarosinskim. Domácí vítězí v druhém setu 25:19.

V úvodu třetího setu je na síti pozorný univerzál Dvořák (4:2). Domácí kapitán Jambor zvyšuje útokem na druhou přes na 6:3. Vzápětí vystřihne Dvořák přímý bod z podání (7:3). Série ostravského univerzála na podání končí za stavu 8:3. Při podání Tomana má Zlín první bodovou sérii za koncovou čarou (8:7). Další dlouhou rozehru zakončí zkušeně ostravský kapitán Jambor (10:8). Vzápětí Fořt zvyšuje nekompromisní dohrávkou na 11:8. Zlín má několik možností se dotáhnout, ale z dohrávek neboduje (14:11). Po bodovém bloku Jambora má Ostrava k dobru čtyři body (17:13). Po nevynucené chybě Dvořáka snižuje Zlín na 17:15. Zlín i podruhé v tomto setu těží z dobrého podání Tomana a Čechmánek srovnává na 17:17. Po dobré obraně střídajícího Vašíčka na síti mají domácí zase k dobru dva body (19:17). Po přímém bodu z podání ostravského blokaře Polynského jsou domácí blízko k vítězství v celém zápase (21:18). Tento náskok si Ostrava pohlídá a po bodovém bloku Kotase vítězí v posledním dějství 25:19.

Autor: Martin Němec

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)