7.11.2022

Výborný servis pomohl kladenským Orlům k vítězství ve středočeském derby

V rámci 10. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 se před televizními kamerami odehrálo středočeské derby mezi domácím Kladnem a Benátkami nad Jizerou. Hostující volejbalisty, nabuzené třísetovou výhrou proti Zlínu, však čekalo nemilé překvapení, když vcelku jednoznačně prohrávali ani ne po hodině hry 2:0. Až ve třetím setu tým Aleše Dittricha ukázal, proč se s ním v letošním ročníku UNIQA extraligy musí počítat a Kladnu cestu za třísetovým triumfem notně zkomplikoval. Dvanáct es Orlů a vysoká procentuální úspěšnost na útoku však zápas celkově rozhodly.

Kladno volejbal cz – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (28:18, 25:16, 25:22)

Rozhodčí: Činátl, Buchar

Počet diváků: 419

Domácí: van Solkema, Grozer, Kyjanica, Platačs, Seppӓnen, Špulák, libero Kunc. Střídali: Hýský, Fortuník

Hosté: McAinsh, Durski, Pokopec, Hudák, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Kratochvíl, Dergunov

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Povedený výkon, důležité tři body před televizními obrazovkami. Ve třetím setu nám soupeř trošku odjel, ale výborným střídáním se set otočil a zaslouženě bereme tři body.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Po rozpačitých utkáních v lize s Ostravou a v poháru s Hradcem jsme měli obavy z toho, jak se bude zápas vyvíjet. Zvládli jsme to včetně těžkých momentů ve třetím setu a jsme rádi za hladké vítězství.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Zápas jsme víceméně prohráli na příjmu. To je náš problém celé sezóny, soupeř nás servisem dostane pod tlak, což dnes Kladnu vycházelo, a my pak bohužel nedokážeme ztrátovat napoprvé a děláme v tom série, což nás stojí sety a zápasy. Nedokázali jsme Kladno ani zatlačit na servisu, vyjma posledního setu, takže gratuluji Kladnu a my se musíme soustředit na tabulkově slabší soupeře.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dneska pro nás špatný zápas, samozřejmě, první sety jsme neměli co nabídnout, protože nás Kladno přehrávalo, a ve třetím setu, když jsme Kladno začali přehrávat my, tak jsme v jednom postavení udělali hrozně moc chyb a to rozhodlo.“

Milan Fortuník opět protočil sestavu a na hřišti se tak objevil smečař Grozer a po těžkých operacích navrátivší se Kyjanica. Nutno podotknout, že obě změny se domácím vyplatily. Od začátku utkání bylo Kladno v popředí, ať už o bod či dva. Na hosty platily útoky středem a agresivita smečařů. Za stavu 14:12 začali Orli náskok navyšovat, útok Grozera a eso Špuláka přiměly Aleše Dittricha vzít první time-out. Tím ale sérii domácích nezastavil, a tak bodový rozdíl narostl až na sedm bodů. Ten Kladenským stačil, aby pohodlně vyhráli první set 25:18.

Druhá sada začala obdobně a svěřenci dua Fortuník, Samsely si vybudovali tříbodový náskok. Van Solkema zkušeně dirigoval kladenskou hru a ne náhodou byl na konci zápasu vyhlášen MVP utkání. Nedařilo se nejzkušenějšímu hráči Benátek Křesťanovi a nahrávač Durski s 25procentním příjmem svých přihrávačů nemohl vymyslet nic, čím by domácí obranu překvapil. Náskok 11:4 díky útočné potenci všech Orlů rostl, set zakončil van Solkema dvěma esy a Křesťan útokem do zámezí.

Třetí set byl v režii Benátek, i když tomu finální skóre nenapovídá. Domácí začali kupit nevynucené chyby a Benátky se začaly více osmělovat na útoku. Až šestibodový náskok (9:15) donutil domácí lavičku, aby si vzala time-out a své hráče trošku probrala. Za stavu 12:17 poslal trenér Fortuník do hry v rámci dvojstřídání dvojici Fortuník – Hýský a právě tento tah pomohl tým nastartovat. Benátky vyprodukovaly dvě chyby v řadě a tři Grozerovi body z útoku dostaly Kladno do vedení 18:17. Konec zápasu mělo Kladno od stavu 20:20 ve svých rukou, když bodovali postupně Grozer, Seppänen, Kyjanica a Špulák. Kladno volejbal cz tak potvrdilo roli favorita a ovládlo domácí zápas 3:0.

Autor: Michaela Doležalová

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)