4.11.2023

Až v 7. kole si úřadující mistryně z Králova Pole připsaly první letošní výhru

Sobotní 7. kolo ženské extraligy potvrdilo současnou dominanci Prostějova, který si ve třech setech poradil s Ostravou. Prvního vítězství se konečně dočkal i úřadující mistr, VK KP Brno, který přehrál po třech těsných koncovkách Přerov. Stoupající formu potvrdil i pražský Olymp dalším vítězstvím, tentokrát ve Šternberku. Liberecká Dukla, , aby udržela kontakt s vedoucím Prostějovem, musela porazit zatím trápící se Olomouc, což se jí celkem lehce povedlo. Stejně na tom byly i brněnské Šelmy, a i ony zápas zvládly a vezou z Frýdku-Místku tři body.

VOLEJBAL PŘEROV – VK KRÁLOVO POLE

V Přerově bylo vidět pohledné utkání, plné vyrovnaných koncovek, kde rozhodovaly maličkosti.  V dobré divácké kulise oba týmy svedly tuhý boj, ze kterého nakonec vyšel vítězně hostující celek Králova Pole Brno.

Volejbal Přerov – VK Královo Pole 1:3 (23:25, 25:21, 25:27, 23:25)

Rozhodčí: Koutník Patrik, Hladišová Michaela

Počet diváků: 310

Domácí: Zatloukalová, Vajdová, Kohoutová, Tinklová, Lazárková, McClellan, libero Kulová. Střídaly: Oujezdská, Hůsková, Šrámková, Köhlerová, Martincová

Hosté: Pelikánová, Jelínková, Kormendyova, Kuníková, Prchalová, Hrušecká, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Pavlíková, Zapletalová, Křižanovská

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Byly jsme celý zápas lepší. V prvním setu jsme měly navrch, pak nás dostala Hrušecká na servise. Pak jsme i přes zaseknutí v jedné rotaci zvládly druhý set. Poté jsme přestaly hrát a porazily jsme se zase samy. Opět děkuju fanouškům za super atmosféru.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Po většinu zápasu jsme byli lepším týmem. Bohužel zatím nejsme schopni uhrávat těžké koncovky, kdy to máme na rukách, ale prostě si to nedohrajeme. Nejvíc mě mrzí třetí set, když jsme vstali hrobníkovi z lopaty a měli na rukách setbol, který jsme neproměnili. Čtvrtý set už to bylo těžké, nakonec jsme se ještě vrátili do hry, ale už to nestačilo. Děkuji fanouškům, kteří opět dorazili v hojném počtu.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): „Byl to napínavý zápas, bylo to nahoru a dolů, spousta koncovek, vlastně všechny. Jsem hrozně ráda za to, že jsme to nakonec zvládly a za první vítězství.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Určitě obrovsky vyrovnané utkání, kde rozhodovaly maličkosti, možná i trošku štěstí v koncovkách. Jsem vděčný za to, že jsme to zvládli v tak těžkém období, které teď prožíváme nejen výsledkově, ale i mezi evropskými poháry. Nakonec jsme dokázali vybojovat a vyhrát toto vyrovnané utkání.“

Už od začátku utkání bylo vidět, že oběma celkům jde o hodně. Domácím Zubřicím o další domácí vítězství a hostům z Králova Pole o první vítězství v nové sezóně. V prvním setu se body přelévaly ze strany na stranu, v koncovce bylo šťastnější KP Brno, které vyhrálo 25:23.

Druhý set byl ve znamení zlepšené hry Zubřic, které si v průběhu setu vytvořily náskok a nakonec koncovku uhrály a zvítězily 25:21.

Utkání se lámalo v třetím setu, kdy byla k vidění strhující bitva o každý míč. Set se rozhodoval zase v koncovce, kdy Brno vedlo 24:21. Zubřicím se ale podařilo koncovku dorovnat a zdramatizovat. Dokonce měly i setbol, který ale neproměnily. Nakonec o vítězství Králova Pole v třetím setu 27:25 rozhodla hostující smečařka Kateřina Kuníková.

Čtvrtý set nezahájil Přerov vůbec dobře. Hned ze začátku prohrával až o sedm bodů až do stavu 14:21. Poté přerovské hráčky zabraly, dařilo se jim na servise a podařilo se jim ubránit brněnské útočnice. I přesto si Brno vypracovalo na konci setu čtyři mečboly. Proměnilo až ten čtvrtý a mohlo se radovat z prvního vítězství v nové sezóně.

Autor: Jan Licek

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

V dnešním zápase 7. kola se hráčky liberecké Dukly chtěly opět vrátit na vítěznou vlnu, kterou jim přerušily hráčky pražského Olympu při čtvrtečním utkání. Soupeřky z Olomouce naposledy vyhrály ve zkrácené hře proti Brnu, a tak byly také připraveny dělat vše pro další zisk bodů do tabulky. Všichni příznivci Dukly ale věřili v domácí vítězství, kterého se po třech setech nakonec i dočkali.

VK Dukla Liberec – VK Šantovka Olomouc UP 3:0 (25:19, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Milan Vachutka, Adam Lenert, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 185

Domácí: Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, Lucie Šulcová, Kateřina Kvapilová, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Jana Fixová, Caroline Formánková, Viktorie Dvořáková

Hosté: Leah Shevkenek, Maryna Fedchuk, Wiktoria Nowak, Anna Artyshuk, Adéla Farská,Eliška Kořínková, libero Barbora Chaloupková. Střídala: Anna Šotkovská

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsem ráda za výhru za tři body. Zatlačily jsme je podáním, a to asi bylo klíčové, protože si pak nedokázaly dobře přihrát a my si naopak mohly hrát svoji hru.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Od začátku utkání jsme věděli, že jsme v Praze nepředvedli nic oslňujícího. Ale dnes jsme tlačili na servisu, dohrávali jsme bodové míče a byli jsme úspěšní v útoku, takže jsme celé utkání byli nad Olomoucí a zvládli jsme to výborně.“

Adéla Farská (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Dneska nás soupeř potrápil na přihrávce a pokud ne na přihrávce, tak jsme jim to samy neoplatily tou stejnou kartou na servise.  Tam jsme byly opravdu slabé. První dva sety byly vcelku bojovné, ale ten třetí už byl bez energie.“

Jan Drešl (trenér VK Šantovka Olomouc UP): „Liberec nás zatlačil servisem, hlavně se dařilo blokařce Kvapilové, která měla na podání vždy šňůru bodů, a to nás sráželo do kolen.  Třetí set byl už naprosto záležitostí domácího celku. Upřímně jim gratuluji.“

Na začátku prvního setu se zdálo, že ani jeden tým nenechá ten druhý se vzdálit o víc jak jeden bod, ale skvělou sérií Kateřiny Kvapilové na podání se Dukla dostala do vedení 6:2. Hráčky Olomouce se snažily na Duklu dotáhnout, ale domácí celek si svůj náskok udržel a dále navyšoval bodový rozdíl. Za stavu 10:5 si olomoucký trenér Jan Drešl vyžádal svůj první oddechový čas. Liberecké hráčky si ale dobře rozehraný set nechtěly nechat vzít, a tak si za stavu 17:10 olomoucký trenér vybral i svůj druhý oddechový čas. Svou slabší chvilku si vybraly i liberecké hráčky. Za stavu 19:15 si liberecký trenér vyžádal oddechový čas, aby své hráčky uklidnil. Olomoucké hráčky svými vlastními chybami dostaly libereckou Duklu opět do pohody a Dukla set ukončila vítězně 25:19.

Začátek druhého setu byla přetahovaná o každý bod až do stavu 6:6.  Od této chvíle začaly přibývat body jen na straně domácích, a tak za stavu 10:6 si svůj oddechový čas vybral trenér hostí. Oddechový čas hostům pomohl a když se už olomoucké dotáhly na rozdíl pouhých dvou bodů (11:9), oddechový čas si vybral i trenér domácích Libor Gálík. Za stavu 15:12 si oddechový čas vybral naopak olomoucký trenér, aby své hráčky dostal do herní pohody. Domácí Dukla si svůj náskok ale nenechala vzít a zaslouženě vyhrála i tento set – 25:17.

Třetímu setu od samého začátku kralovaly domácí hráčky. Zastavit dobře rozjetý liberecký stroj se pokusil olomoucký trenér oddechovým časem za stavu 8:3, ale vše bylo marné. Za příznivého stavu 13:5 se do hry dostaly i další liberecké hráčky z lavičky – univerzálka Jana Fixová a nahrávačka Anna Pragerová. Ani tato změna nic nezměnila na probíhající hře, a tak si za stavu 15:7 olomoucký trenér musel vybrat svůj další oddechový čas. Za stavu 15:9 si uklidňující oddechový čas vybral i domácí trenér. V koncovce setu se na palubovku dostaly i smečařky Caroline Formánková a Viktorie Dvořáková. Střídající hráčky se trenérovi odměnily dalším vítězným setem (25:16) a celkovou výhrou 3:0.

Autor: Olga ROHÁČOVÁ

TJ OSTRAVA – VK PROSTĚJOV

V sobotu 4. listopadu hostila v rámci sedmého kola extraligy žen TJ Ostrava soupeře z Prostějova. Zatím neporažený tým, který ztratil pouze jeden bod za výhru v tie-breaku proti Šelmám, jasně vévodí extraligové tabulce a byl favoritem utkání. Před utkáním pátá Ostrava doma chtěla zabojovat o velmi cenné body proti tomuto soupeři. Bohužel pro Ostravu byly soupeřky nad jejich síly, hráčky Prostějova utkání zvládly a zvítězily jasně ve třech setech.

TJ Ostrava – VK Prostějov 0:3 (16:25, 18:25, 14:25)

Rozhodčí: Ostranský T., Slezák J.

Počet diváků: 230

Domácí: Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Jedličková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková. Střídaly: Kašparová, Bauerová, Mikelová, Chládková, Látalová, Fukalová

Hosté: Meidlová, Trnková, Šunderlíková, Cholet, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídaly: Kožoušková, Smolková M., Abendroth, Smolková J., Bažó

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes to bylo o naší nedůraznosti v útoku, i když jsme docela dobře podávaly. Myslím si, že jsme soupeře několikrát servisem rozhodily, jakžtakž jsme i ubránily, ale bohužel jsme nebyly dost důrazné na útoku. To je důvod, proč to dopadlo tak, jak to dopadlo. Holky nás ubránily a poté složily většinou na první dobrou. Obranou si myslím, že to sedělo, ale bohužel důraz na útoku tam nebyl, což si myslím, že rozhodlo.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Nám dnes z nepochopitelných důvodů nefungovaly základní věci, soupeř nás docela zatlačil, především na servisu a zaslouženě vyhrál. My jsme špatně bránili a měli jsme problém se základními věcmi, na to je jediný lék – pracovat. My chceme doma před fanoušky předvádět lepší výkony a dnes to bylo zbytečně odevzdané. Věděli jsme, že soupeř je silný, ale měli jsme se daleko více poprat a bojovat s tou situací, kdy nás soupeř zatlačil na pár balonech.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily dobře, tlačily jsme soupeře na servisu a dobře jsme bránily na síti. To bylo v utkání rozhodující a je to důvodem, proč jsme vyhrály 3:0. Jsme šťastné za tři body a doufám, že to takto půjde i dále.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): „Jsem nesmírně šťastný, že jsme to utkání zvládli vyhrát 3:0. Ostravská palubovka bývá vždy horká, byl jsem na toto vícekrát upozorněn. O to více chválím hráčky za to, že byly po dobu celého utkání koncentrované. Od začátku utkání jsme trošku měnili rytmus na podání, i když ta čísla tak nevypadají, tak nám vše vycházelo v prvním setu, kde jsme drželi ty klíčové věci pod kontrolou. Do toho jsme něco poskládali na útoku, i když jsme se trošku trápili na útoku ze zóny číslo čtyři. Ale jinak po taktické stránce jsme splnili vše, co jsme si řekli. Dobře jsme vstoupili do toho utkání, takže jsem rád a jdeme dále.“

Do utkání lépe vstoupil hostující celek z Prostějova, Šunderlíková první tvrdou ranou poslala hosty do vedení 1:0. Hostující celek bodoval i nadále a když Trnková zapsala eso, Prostějov vedl 5:0. Na špatný vstup do utkání reagoval trenér Pommer oddechovým časem. První bod domácím zapsala Kojdová, Prostějov ale přidával další body a držel náskok na Ostravu, když vedl 7:4 a 11:7. Poté přišla řada dobrých útoků na obou stranách. Prostějov ale stále několikabodový náskok držel, domácím ale stále utíkal, a i přes střídání si vypracoval do koncovky náskok šesti bodů (20:14). Koncovka už byla víceméně v režii Prostějova, který nakonec zvítězil 25:16.

Také do druhého setu vstoupil lépe soupeř Ostravy. Hned na úvod měly hostující hráčky náskok pěti bodů (7:2). Ostrava ale zabrala a sérií čtyř bodů v řadě dotáhla na 6:7. Prostějov ale třemi přesnými údery opět odskočil na 10:6. Dvě chyby pak znamenaly laciné body pro Ostravu, která dotáhla na 8:10, Prostějov ale znovu odskočil (8:13). Později snižovala Jasečková esem na 11:13 z pohledu Ostravy, dorovnat skóre se ale nepodařilo. Duo Meidlová, Šunderlíková se postaralo o další body pro Prostějov. Do koncovky měly svěřenkyně trenéra Matušova náskok pěti bodů (20:15). V koncovce už jen Ostrava korigovala skóre na 18:25.

Třetí set nabídl podobný úvod, jako předchozí dva. Hostující celek brzy vedl 5:1 a svůj náskok ještě navýšil (9:2). Ostrava sice stáhla manko ve skóre, Prostějov byl ale dominantní a nedovolil domácím přetočit vedení na svou stranu. Náskok sedmi bodů měly prostějovské volejbalistky za stavu 15:8 a i nadále jejich náskok zůstával na šesti až sedmi bodech. Koncovka již byla v režii Prostějova, esem utkání zakončila Pavla Meidlová. Prostějov tak ve třech setech zvítězil jasně a zapsal tři body do extraligové tabulky. Hráčkou utkání byla vyhlášena hostující univerzálka Karin Šunderlíková.

Autor: Radek Karnufek

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK ŠELMY BRNO

V 7. kole extraligy žen přivítaly domácí Frýdečanky letos již druhý tým Brna. Tentokrát se utkaly s Šelmami Brno, které vede jako trenér Jaroslav Vlk, jenž je ve Frýdku-Místku dobře známý ze svého působení zde. Domácí tým se chtěl pokusit o zisk nějakých bodů, které by do extraligové tabulky nutně potřeboval. Stál však před nimi těžký úkol, protože Šelmy hrají letos v dobré formě. Bohužel pro domácí tým pokus o zisk bodů nevyšel, když neuhrál dvě koncovky.

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Šelmy Brno 0:3 (18:25, 22:25, 23:25)

Rozhodčí: Kubinec J., Trumpeš D.

Počet diváků: 121

Domácí: Petrová, Krejčí, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Kulová. Střídaly: Michalčíková, Šrámková D.

Hosté: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Benediktová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dneska to z naší strany nebyl vůbec špatný zápas. Celý zápas jsme tlačily servisem, relativně jsme ho dneska zvládly i ubránit, ale pořád nám chybí větší důraz v koncovkách setů. Musíme si vzít ze zápasu to pozitivní a jít dále a věřit, že se to jednou zlomí a chytneme se.“

Jiří Dedek (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Zápas sice skončil 0:3, ovšem průběh zápasu takovému skóre neodpovídal. V koncovkách druhého a třetího setu jsme udělali zbytečné chyby na přihrávce a v obraně, a to nás stálo lepší výsledek. Každopádně pokud budeme předvádět takové výkony a vyhneme se zbytečným chybám, věřím v dalších zápasech v zisk bodů.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas nebyl úplně jednoduchý, měly jsme problémy na přihrávce a pak následně v útoku. Naštěstí koncovky jsme ustály a vezeme si tři body.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Po prvním hladko vyhraném setu jsme se uspokojili a v dalším průběhu jsme se trápili s bojovnými domácími. Díky zkušenosti jsme si uhráli dvě koncovky.“

V prvním setu byly Šelmy lepší celkem hlavně na útoku. Udržovaly si náskok od začátku do konce.

Druhý set byl opak prvního, sokolky vedly 12:9, 14:11. V závěru setu však Šelmy stav vyrovnaly, Frýdek-Místek ještě vedl 22:21, ale poté zkazil servis a následně dostal eso. Brněnský celek tak získal i druhý set pro sebe.

Ve třetím setu si sokolky udržovaly mírný náskok, vedly 12:9, 16:12, 17:14. Před koncovkou se však stav opět vyrovnal a byl to boj o každý míč. Frýdek ještě vedl 23:22, ale samotná koncovka patřila opět hostujícím Šelmám, které si tak odvezly výhru 3:0.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička

TJ SOKOL ŠTERNBERK – PVK OLYMP PRAHA

Pohledné utkání, ve kterém nakonec Olymp splnil roli favorita a odváží si ze Šternberka i přes statečný výkon domácích všechny tři body.

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 1:3 (20:25, 10:25, 27:25, 24:26)

Rozhodčí: Novák M., Peloušek J.

Počet diváků: 119

Domácí: Přibylová, Deptuch, Laskowska, Kloda, Weidenthalerová, Cohen, libero Vyjídáková. Střídala: Kurerova

Hosté: Šmídová, Hodanová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, libera Dostálová, Mitáčová. Střídaly: Brichtová, Vlčková, Průšová

Aneta Weinenthalerová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Myslím si, že první set se nám dařilo předvádět vyrovnanou hru a pohledný volejbal. Ve druhé sadě jsme nepřeváděly naši hru, ale pak jsme se nastartovaly a dokázaly jsme vyhrát třetí set. To nás nakoplo, snažily jsme se tak přejít do čtvrtého setu. V něm jsme ale v koncovce nedokázaly dojít do vítězného konce, ale myslím si, že od nás to byl velmi bojovný výkon, gratuluji soupeřkám.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): „Začátek zápasu se nám moc nepovedlo, museli jsme stahovat mírný náskok soupeřek. Ve druhém setu nás Olymp zatlačil servisem a dařilo se mu i v útoku a na bloku, potvrdil svoje kvality. Ve třetím setu dokázaly naše holky tlačit servisem, dostat pod tlak soupeře a vývoj zápasu byl úplně jiný, takže ten set jsme získali. Čtvrtý set byl opravdu hodně napínavý, byl podobný jako třetí set, ale koncovka se nepovedla, víceméně i zřejmě díky špatným rozhodnutím rozhodčího v koncovce. Ale to už je za námi, už se k tomu nevrátíme, takže soupeř vyhrál těsným výsledkem, je to škoda. Děkuji divákům, výborná atmosféra.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Utkání jsme měly vlastně pod kontrolou, především v druhém setu. Takhle jsme doufaly, že to bude celý zápas a v tom třetím setu jsme doufaly, že se to dohraje asi samo. Nechaly jsme Šternberk rozehrát a potom jsme se nakonec i bály o koncovku čtvrtého setu, ale tři body jsou naše.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „My jsme chtěli potvrdit dobrou sportovní formu z televizního utkání proti Dukle Liberec, což se nám v prvním, a především v druhém setu dařilo. Ve třetím setu jsme si to zkomplikovali, dali jsme příležitost hráčkám z lavičky, protože je v dalších těžkých zápasech budeme potřebovat, a nedohráli jsme dobře rozehranou koncovku, ve které jsme vedli 21:17 a domácí hráčky jsme posadili na koně, jak se obrazně říká. Začaly hrát vabank, hrály až do konce velmi dobře s námi vyrovnanou partii. Nicméně my jsme ten konec zvládli, sice s rozdílem pouhých dvou bodů, ale z vítězstvím pro naši stranu vezeme ty tři body, pro které jsme jeli a to je v této chvíli to nejdůležitější.“

V prvním setu se dařilo hráčkám Olympu udržovat mírný náskok, především díky dobrému servisu Šimáňové a Hodanové. Domácí hráčky ale srovnaly na 16:16. Za stavu 16:18 a 18:22 domácímu týmu nepomohly oddechové časy, soupeřky opět odskočily a set získaly, 20:25.

V druhé sadě se dařilo soupeřkám od stavu 7:11 odskočit až na stav 7:21. Domácím hráčkám se nedařilo vzdorovat, nepomohly ani oddechové časy. Naopak Olymp hrál výborně na servisu, v útoku i na bloku (Žáková, Brancuská) a set skončil velkým rozdílem 10:25.

Ve třetím setu se domácí sokolky zlepšily ve všech fázích, hrálo se vyrovnaně 9:9, pak získaly body soupeřky (12:17), ale domácím hráčkám se podařilo vyrovnat a set nakonec získat v dramatické koncovce set 27:25.

Podobný obraz hry se opakoval i ve čtvrté sadě, Šternberk dotahoval mírný náskok soupeřek (17:17, 17:19). Koncovka setu byla velmi dramatická a nervózní. Za stavu 24:24 rozhodli rozhodčí sporný míč ve prospěch Olymp a set nakonec skončil 24:26 v jejich prospěch.

Pohledné zajímavé utkání ve výborné atmosféře diváků. V domácím týmu se dařil především Anetě Weidenthalerové, dobře hrály i ostatní hráčky – Kloda, Deptuch.

Autor: Libor Svoboda