4.2.2023

Brněnské celky loupily na palubovkách soupeřek, doma uspěl jen Prostějov

Po páteční předehrávce, kdy si Přerov odvezl ze Šternberku tříbodovou výhru, pokračovalo v sobotu 24. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 třemi zápasy. V Olomouci se odehrálo utkání sousedů v tabulce, ve kterém se naplno projevily zkušenosti nových tváří v týmu brněnských Šelem. Brňanky povolily domácím vysokoškolačkám uzmout jen jeden set a přeskočily své soupeřky v průběžném pořadí. Prostějov vrátil i s úroky Ostravě vyřazení z domácího poháru a díky dnešní prohře liberecké Dukly s celkem Králova Pole se posunul do čela extraligové tabulky (nepočítaje již odhlášené Dnipro).

VK UP OLOMOUC - VK ŠELMY BRNO

Po nervydrásajícím pětisetovém utkání v Přerově nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc na domácí půdě k duelu 24. extraligového kola proti Šelmám Brno. Vysokoškolačky svedly s notně posíleným protivníkem statečnou a divácky velmi pohlednou bitvu, v níž ale nakonec padly poměrem 1:3 a jsou bez bodu.

VK UP Olomouc – VK Šelmy Brno 1:3 (18:25, 26:28, 25:21, 21:25)

Rozhodčí: Novák M., Horký P.

Počet diváků: 200

Domácí: Herdová, Mostsitska, Rajlić, Borovcová, Kneiflová, Galvão, libero Slavíková. Střídaly: Šepeĺová, Tinklová, Đapić, Körmendyová, Weidenthalerová

Hosté: Šmídová, Kyrychenko, Marková, Kocmanová-Havlíčková, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Benediktová

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Škoda zbytečně ztracené koncovky druhého setu. Soupeř nás dobře četl a čapal, a to byl základ jeho výhry, ke které mu gratuluji.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji soupeři ke třem bodům. My jsme také samozřejmě chtěli vyhrát, nepovedlo se, ale po dlouhé době jsme odehráli zápas prakticky bez chyb. První set nám i tak bohužel vůbec nevyšel, museli jsme protočit sestavu a už do druhé sady jsme se viditelně zlepšili. Trestuhodně jsme však po polevení v její druhé polovině ztratili výrazný náskok. Žel bohu se na tom v koncovce podepsali i rozhodčí, snad se na to podívají alespoň zpětně na videu. Kvalita naší hry šla i ve třetím setu nahoru, zůstala nám odvaha v obraně i bojovnost, jenže ani to ve čtvrté sadě nestačilo. Zkušený soupeř nám bodově odskočil a už náskok udržel. Neodehráli jsme však rozhodně špatný zápas, teď už se soustředíme na středeční předehrávku s Ostravou a určitě v ní chceme bodovat.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsme velmi spokojené s výkonem, i když ještě nejsme po výrazných změnách v sestavě zcela sehrané. Projevilo se to zvlášť ve třetím setu, kde jsme to klidně mohly dotáhnout a vyhrát 3:0. Je ale radost hrát v tomto složení a věřím, že budeme ještě lepší.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Z naší strany obrovská spokojenost s vítězstvím, jako trenérovi se mi to v Olomouci povedlo vůbec poprvé. Tým si po nedávných změnách víc věří, sice to stále nebylo stoprocentní, ale bylo pořád vidět, že si holky drží úroveň a mají na to dotáhnout to do vítězného konce.“

Domácí tým začal proti Šelmám, jejichž sestavu zpevnily exreprezentantky Kocmanová-Havlíčková a Šmídová, s elánem (4:1), jenže hosté rychle odpověděli (4:5) a pak při podání právě Kocmanové-Havlíčkové udeřili - 6:12. Univerzita sice odpověděla servisem Kneiflové (10:12), jenže na méně než dvoubodový rozdíl už se nedostala, naopak Brno začalo svůj náskok hrozivě navyšovat (12:14, 12:17, 13:21). V závěru už Hanačky jen kosmeticky snižovaly hrozící debakl (13:21, 15:21, 15:23), porážce 18:25 už ale zabránit nedokázaly.

Brno si herní pohodu přeneslo i do začátku druhé sady (1:3), rychle však o ni přišlo při servisech Mostsitské (5:3) a zejména Rajlić (11:4). Domácí družstvo na palubovce rázem dominovalo a před koncovkou mělo více než komfortní osmibodový náskok (18:10). Šelmy však právě zahájily stíhací jízdu (18:14, 20:17), kterou dokonaly jak jinak než opět při podání Kocmanové-Havlíčkové (22:17, 22:22). První a druhý setbol patřily Brnu (23:24, 24:25), univerzita se však ubránila a sama měla za stavu 26:25 šanci sadu úspěšně ukončit. Jenže proti byli i rozhodčí, kteří přehlédli jednoznačný přešlap útočící Kocmanové-Havlíčkové a Šelmy pak otřesený domácí celek dorazily - 26:28 a 0:2.

I nadále se hrál výborný bojovný volejbal a byly to tentokrát Olomoučanky, které rychle smazaly úvodní ztrátu a samy šly do vedení (3:5, 7:7, 10:7). Tým VK UP vedl prakticky po celý průběh třetího dějství, ale zároveň měl Šelmy neustále v zádech (11:8, 11:11, 18:15, 18:18). Až tři body při podání Mostsitské před koncovkou (21:18) se nakonec ukázaly jako rozhodující a domácí výběr po výsledku 25:21 vykřesal naději na bodový zisk.

Ve čtvrté části se Brňanky snažily o rozhodující nápor, vysokoškolačky však až do stavu 12:12 úspěšně vzdorovaly. Opět se ale projevil klíčový faktor Kocmanové-Havlíčkové. Po jejích servisech to bylo (12:18), a přestože Hanačky ještě dokázaly koncovku zdramatizovat (19:22), Šelmy se díky vítězství 25:21 a celkově 3:1 mohly radovat ze tří bodů.

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Prostějovské volejbalistky znova potvrdily svou sílu na vlastním hřišti. Ve 24. kole UNIQA extraligy žen ČR 2022/23 proti Ostravě sice neodstartovaly dobře, ale z nepříznivého skóre otočily závěr vstupní sady. A pak již celek, který je nedávno těsně vyřadil z Českého poháru, dominantně přejely rozdílem třídy. Tři body do tabulky tak přesvědčivým způsobem zůstaly doma.

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:0 (25:19, 25:10, 25:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Olt J.

Počet diváků: 280

Domácí: Bajusz, Faltínová, Trnková, Silva, Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Nováková, Nikolova

Hosté: Bauerová, Hadáčková, Vytisková, Buvinič, Jedličková, Skřivanová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Chládková, Dabrowska

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jediný set, kdy nám Ostrava víc škodila, byl ten první. Dlouho jsme prohrávaly, ale pak obratem zvládly koncovku. Tam jsme soupeřky dostaly dobrým servisem, ony si nepřihrály. A zbytek utkání už byl jasně v naší režii. Máme radost z vítězství 3:0 po vydařeném výkonu, konečně jsme si spravily chuť.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Jsem spokojený, protože kromě začátku jsme hráli velice dobře. Výborně podávali, kvalitně útočili a tentokrát i skvěle blokovali. Rozhodující dnes byla koncovka prvního setu, kterou jsme zlepšením výkonu otočili, potom už jsme měli další průběh jednoznačně pod kontrolou. Z povedené týmové práce bych vyzdvihl Veroniku Trnkovou, která je po svém uzdravení velkým přínosem.“

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Bez komentáře.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Měli jsme výborný vstup do zápasu, byla tam euforie a vzájemné hecování, i když někdy chyběl důraz při lehkých balónech. Od stavu 18:15 jsme však úplně zhasli, další dva sety raději vůbec nekomentuju. Hrozně rychle jsme složili zbraně, nepomohli si navzájem, a to je za mě špatně. Prostějov nás hodně tlačil servisem, my musíme být psychicky odolnější.“

Počáteční vedení vékáčka 3:2 se rychle rozplynulo. Hostující Ostrava tlačila servisem, dobře bránila v poli a na rozdíl od domácích nedělala nevynucené chyby, což přineslo obrat na 5:10. V tu chvíli pomohlo zpět do hry kvalitní podání Raquel Löff i zlepšení celého prostějovského týmu, čímž se průběh vyrovnal (9:10, 12:12). Soupeř okamžitě kontroval (13:16), Hanačky znovu dotáhly (18:18). A pak hlavně díky výbornému servisu Simony Bajusz naprosto ovládly koncovku - 25:19.

Povedený finiš zahajovacího dějství favoritky pořádně nakopnul rovněž do druhého. Otevřely jej málokdy vídanou desetibodovou šňůrou, tentokrát při účinném podání Kláry Faltínové (10:0!). Výkon Čadových svěřenkyň zde vyrostl do maximální výše, zatímco zaskočené Severomoravanky se pod enormním náporem zle trápily. Následně se sice poměr sil na taraflexu trochu srovnal (12:3, 15:6), ovšem obhájkyně titulu neměly žádný problém držet svůj náskok, poté ho ještě zvýraznit na dílčí debakl - 25:10.

Značná jednoznačnost střetnutí těžko mohla vydržet trvale, což potvrdil úvod třetí části. Ostravské družstvo se tam chytilo otáčkou ze 4:2 na 4:5, nicméně převaha TJ měla jepičí trvání. Kolektiv VK se bleskově vrátil k perfektní práci všemi činnostmi a mač zase dostal plně pod kontrolu (8:6, 14:8). Ani v závěru nebylo absolutně co řešit, tudíž dění v Národním sportovním centru PV dospělo ke hladkému vyústění - 25:15 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, Radek Váňa

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE

V dnešní utkání proti sobě nastoupily týmy z horní části tabulky. Hráčky Liberce měly za sebou výhru proti PVK Olymp Praha, kterým měly co vracet za prohraný zápas v Českém poháru, ale také hladkou prohru proti řeckému týmu Olympiacos Piraeus v CEV Cupu. Hráčky VK Královo Pole měly za sebou vítězný zápas, ve kterém si lehce poradily s týmem TJ Sokol Šternberk.

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 1:3 (19:25, 21:25, 25:19, 21:25)

Rozhodčí: Patrik Koutník, Roman Marshner

Počet diváků: 348

Domácí: Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Hyke Lyklema, Lucie Šulcová, Lucie Blažková, Nikola Kvapilová, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Karolína Bartošová, Victoria Deisl, Michaela Nečasová, Diana Frankevych

Hosté: Kateřina Pelikánová, Magdaléna Bukovská, Ela Koulisiani, Simona Nikolova, Kateřina Kuníková, Tereza Hrušecká, libero Daniela Digrinová. Střídaly: Marie Rožnovjaková, Gretell Elena Moreno Borrero, Andela Stojkovic, Zuzana Kamasová

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Mrzí nás to, tři body jsou pro nás velká ztráta do tabulky. Soupeř to určitě zvládl lépe na podání. My jsme první dva sety zkazily zbytečně hodně servisů, hlavně v tom prvním setu, kdy jsme s nimi mohly hrát vyrovnanou partii. Takže v tom podání byl dnes největší rozdíl. Navíc i v útoku a dohrávkách musíme přitlačit a zapracovat na tom.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že utkání rozhodl první set, kdy nás Brno zatlačilo. Bylo lepší v útoku, my jsme tam udělali zbytečné chyby na servisu a bohužel jsme měli slabý útok. Potom jsme se sice zlepšovali, ale Brno se zlepšovalo taky a hrálo výborně. Třetí set jsme otočili a vyhráli.  Bohužel vstup do čtvrtého setu byl hrozný, a i když jsme se zlepšovali a snažili jsme se, tak Brno už to nepustilo.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Jsem moc ráda za dnešní kolektivní vítězství, protože si myslím, že se na tom podílely úplně všichni. Chtěla bych pochválit všechny holky za přípravu na zápas.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Jsme rádi, že jsme potvrdili vítězství z prvního kola extraligy, kdy jsme také dokázali vyhrát. Myslím, že jsme se dobře na soupeře připravili, až na Kvapilovou, která hrála výborný zápas společně s Kolářovou, ale myslím, že jsme předvedli dobrý výkon a dnes to na vítězství stačilo.“

První set začaly lépe brněnské hráčky, ale liberecké hráčky je brzo dostihly a začala přetahovaná o každý bod. Ani jeden z týmů nechtěl nechat toho druhého vzdálit se o víc než jeden, dva body. Za stavu 10:13 došlo ke střídání na straně domácích – Diana Frankevych vystřídala Petru Kojdovou. Ani dva oddechové časy a vystřídání libereckých nahrávaček nepomohlo ke srovnání setu. Brněnské hráčky si svůj náskok udržely a zaslouženě v tomto setu zvítězily.

Druhý set začal lépe pro Duklu, ale soupeřky se velmi brzo dotáhly a začala opět přetahovaná o každý bod. Po esu Tereze Hrušecké a stavu 8:11, si oddechový čas vybírá liberecký trenér. Za stavu 12:16 si druhý oddechový čas vybírá opět liberecký trenér. Domácí hráčky zpřesnily hru a donutily brněnského trenéra Erika Nezhodu k oddechovému času za stavu 17:18. Do koncovky vstoupily oba týmy s vyrovnaným bodovým stavem – 20:20. Závěr setu byl zcela v režii brněnských hráček, které zvítězily i v tomto setu.

Do třetího setu vstoupily lépe hráčky Liberce, ale Královo Pole se velmi rychle bodově dotáhlo – 4:4 a udržovalo krok s domácím týmem. Za stavu 16:14 si oddechový čas vybírá brněnský trenér. Do koncovky třetího setu vstoupila liberecká Dukla s náskokem čtyř bodů – 20:16. Za stavu 21:16 si oddechový čas vybírá opět brněnský trenér. Za stavu 24:19 si oddechový čas vybírá i liberecký trenér. Jeho svěřenkyně se uklidnily a následně zakončily tento set vítězně.

Čtvrtý set začal lépe hostující tým, který postupně navyšoval svůj náskok – 1:6. Za tohoto nepříznivého stavu si trenér Dukly vybírá svůj oddechový čas. Domácím hráčkám se nedařilo dotáhnout se na soupeřky, které si udržovaly neustále několikabodový náskok – 8:15. Za stavu 12:16 si oddechový čas vybírá brněnský trenér. Ač se hráčky Liberce snažily, bodovou ztrátu už nedotáhly a prohrály tento set a celý zápas.

Autor: Olga Roháčová